środa,
02 kwietnia 2003
Oczywiście nikogo z forumowiczów nie trzeba przekonywać o słuszności pomocy humanitarnej w krajach objętych wojną. Pomoc obejmuje głównie zrzuty żywności oraz leków dla ludności cywilnej w rejonie konfliktów zbrojnych.
Paczki z pomocą mają charakterystyczny żółty kolor który ułatwia odnalezienie ich w terenie nawet przez małe dzieci...
Więc o co tyle krzyku ?
Krótko o bombach kasetowych :
CBU-89 Gator - amerykańska kasetowa bomba lotnicza. CBU - akronim od ang. Cluster Bomb Unit - bomba kasetowa. Zaprojektowana do niszczenia pojazdów pancernych i siły żywej przeciwnika przy pomocy min rozsypywanych podczas lotu bomby.
CBU-89 Gator jest bombą kasetową o masie 1000 funtów (450 kg) zawierającą 72 miny przeciwpancerne i 22 przeciwpiechotne. Rozrzucenie min na polu walki następuje po otwarciu wyrzutnika SUU-64 TMD (ang. Tactical Munitions Dispenser - taktyczny wyrzutnik amunicji). Opcjonalnie stosuje się czujnik zbliżeniowy FZU-39 do otwierania wyrzutnika na odpowiedniej wysokości. Miny uzbrajają się natychmiast po otwarciu wyrzutnika. Detonacja min następuje po wykryciu przez nią celu, poruszenie miny, niskie napięcie baterii zasilającej lub po zaprogramowanym czasie. Miny przeciwpancerne posiadają czujniki magnetyczne powodujące detonację po zbliżeniu się celu, a przeciwpiechotne wyposażono w zapalniki naciskowe i korpus odłamkowy. Podczas wojny w Zatoce Perskiej USAF zrzuciły 1105 bomb CBU-89. Zastosowanie tego typu broni umożliwia bardzo szybkie utworzenie pola minowego przy pomocy latających z dużą prędkością samolotów wojskowych. Pola minowe tego typu używane są do blokowania ruchu nieprzyjaciela, szlaków transportowych lub unieruchamiania wrogich wojsk do momentu zaatakowania ich innymi środkami bojowymi.
Bomby Gator występują w dwóch wersjach: używanej przez USAF 1000 funtowej CBU-89/B z wyrzutnikiem SUU-64/B TMD i będącej na wyposażeniu US Navy CBU-78/B o masie 500 funtów (45 min przeciwpancernych i 15 przeciwpiechotnych) z wyrzutnikiem Rockeye Mk 7.
Oba systemy zawierają miny tego samego typu: przeciwpancerne BLU-91/B i przeciwpiechotne BLU-92/B. Mina przeciwpancerna BLU-91/B posiada obwody elektroniczne i czujniki magnetyczne potrafiące wykryć pojazdy pancerne i czołgi, a następnie zdetonować ją w optymalnej od nich odległości. Ładunki typu Misznay-Schardin są w stanie przebić dolny pancerz większości pojazdów. Miny przeciwpiechotne BLU-92/B mają za zadanie utrudnić oczyszczenie pola z min przeciwpancernych przez żołnierzy. Podczas eksplozji miny, jej obudowa rozrywa się na wiele małych odłamków zdolnych razić cele żywe na dużym obszarze.
Oba rodzaje min mają zaprogramowany czas samozniszczenia umożliwiający dowódcy skoordynowanie czasu kontrataku lub manewru obronnego. Czas samozniszczenia nastawia się przed startem samolotu Miny z jednej bomby pokrywają teren o wymiarach 200 × 650 metrów.
Bomby CBU-89 są przenoszone najczęściej przez samoloty A-10, F-15E, F-16, B-52, B-1B, B-2, F-18 i AV-8B
Poniższe zdjecia przedstawiają kilka rodzai bomb kasetowych używanych w innych armiach świata.
Jak widać są one pomalowane na kolor maskujący co jest całkiem logiczne biorąc pod uwagę zastosowanie na polu walki uniemozliwiające skuteczne wykrycie !
O co w tym chodzi ?
Na zdjęciu po lewej paczka z pomocą humanitarną. Zdjęcie po prawej przedstawia bombę kasetową BLU-97 A/B stosowaną przez armię USA min. w Iraku. Przypadek ? A może kłopoty z farbą maskującą ? Żołnierz z łatwością rozróżni obydwa pakiety, lecz czy może to zrobić głodne dziecko kobieta lub starzec ?
ONZ-owski Fundusz Pomocy Dzieciom (UNICEF) wyraził obawę, że irackie dzieci mogą mylić żółte pakiety z żywnością, rozdawane przez żołnierzy amerykańskich, z niewielkimi bombami, mającymi dokładnie taki sam kolor. - Pomylenie niewybuchu z żywnością naraża dzieci na śmierć lub poranienie - podkreśla UNICEF i wzywa amerykańskie wojska do niezwłocznej zmiany koloru pakietów żywnościowych lub bomb kasetowych.
2003 r.
Jak zwykle w takich sytuacjach odpowiedzialne władze nie widzą problemu !
Czy małe dziecko jest w stanie zrozumieć ulotkę propagandową ?
A może specjalnie wybrano taki kolor aby saperzy mieli ułatwione zadanie oczyszczania zaminowanych terenów w przyszłym zdemokratyzowanym Iraku ?
Nie zamieszczam zdjęć głodnych dzieci które się pomyliły...
Interesuje mnie komentarz osób które popierają walkę z terroryzmem