Skocz do zawartości


Zdjęcie

Hejnał mariacki. Nieznana legenda trębacza z Samarkandy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

 Hejnał mariacki. Nieznana legenda trębacza z Samarkandy

 

50kze0.jpg

hejnał z wieży mariackiej

 

Każdy zna legendę związaną z hejnałem mariackim. Nie każdy jednak wie, że istnieje jej druga część prowadząca do miasta na starożytnym Jedwabnym Szlaku – Samarkandy, oddalonej o 3800 kilometrów od Krakowa.

Samarkanda jest jednym z najstarszych miast na świecie. Założona została w VI w. p.n.e. przez perską dynastię Achemenidów. Dawniej znajdowała się na starożytnym Jedwabnym Szlaku łączącym Europę z Chinami, dziś zachwyca swą orientalną architekturą i niepowtarzalnym klimatem oraz jest miejscem pielgrzymek turystów z całego świata.

 

Wojenna kontynuacja

 

Legenda hejnału mariackiego znalazła kontynuację 14 sierpnia 1941 roku, kiedy to w Moskwie podpisano polsko-radziecką umowę wojskową o utworzeniu polskiej armii na wschodzie, której dowódcą został gen. Władysław Anders. Do Azji Centralnej kierowali się Polacy prawie z całego obszaru Rosji. Jak opisuje legendę Ksawery Pruszyński w opowiadaniu „Trębacz z Samarkandy” Polaków, wojsko, witano niezmiernie serdecznie w szczególności w Samarkandzie tak, jak by miało to jakiś utajony interes. Polakom zadawano masę pytań m.in. „Jesteście synami Lechistanu, prawda?”, „I jesteście żołnierzami, prawda?”, „I wierzycie w Boga, tak?”, „A trębaczy macie?”.

 

Jak się później okazało w związku z twierdzącymi odpowiedziami Uzbecy mieli do Polaków ogromną prośbę: „Jeśli jesteście z Lechistanu i jesteście żołnierzami… i wierzycie w swego Boga… i macie trębaczy… czy nie moglibyście jutro wieczór kazać waszym trębaczom, by zatrąbili na naszym rynku? Na wprost meczetu, w którym leżą prochy wielkiego Timura?”.

 

22yja9.jpg

 

Prośba została spełniona w przeddzień mahometańskiego święta dnia. Zagrano pobudkę wojskową, zagrano jakiś apel, aż w końcu zagrano hejnał mariacki. Uzbecy jak głosi legenda wysłuchali go w skupieniu, po czym rozeszli się w ciszy. Polscy żołnierze zaczęli z ciekawości wypytywać Uzbeków, dlaczego dla nich to było takie ważne, z czym to było związane.

 

 

W końcu najszybciej wygadały się kobiety. Wynikało to z faktu, iż kiedyś brali oni udział wespół z Tatarami w najazdach na Polskę a w szczególności na miasto, stolicę kraju gdzie „z jednego z minaretów – jak oni mówią – tego miasta trąbiono modlitwę. Tatarzy podkradli się pod same mury. Chcieli miasto wziąć przez zaskoczenie”. Kiedy trębacz próbował zaalarmować miasto, strzała z tatarskiego łuku przeszyła mu gardło. Zaalarmowane miasto obroniło się a Tatarzy ponieśli wówczas klęskę, jak to tłumaczą miejscowi kapłani ze względu na to, że „w czasie, gdy miasto zabierało się do modlitwy przerwano znienacka jego pacierze”.

 

Klątwa

 

Potraktowano to, jako rzuconą klątwę z przepowiednią głoszącą przez kapłanów: „Czyn wasz – mówili – ześle na was karę nieba. Nie będziecie tratowali cudzych ziem co wiosnę, nie będziecie zdobywali obcych miast, królestwa wasze upadną, na gruzach meczetów chwast porośnie i sława stepowa w zapomnienie popadnie. Jednak i dla was zabłyśnie słońce pomyślności. Ale nie nastąpi to, zanim trębacz z Lechistanu nie zatrąbi na rynku w Samarkandzie pieśni, której wtedy nie skończył”. Tak głosi legenda o trębaczu z Samarkandy, w którą wierzą plemiona mongolskie od Tien-szanu po brzegi Morza Kaspijskiego.

 

W ostatnim czasie głośno było na temat hejnału mariackiego nadawanego codziennie od 1927 roku w samo południe z wieży mariackiej w Krakowie za sprawą skrócenia jego transmisji na antenie Polskiego Radia od 22 września z czterech do jednej części. Władze radia decyzję tłumaczyły tym, że hejnał jest za długi i słuchacze w tym czasie odchodzą od odbiorników rezygnując z wysłuchania najważniejszego serwisu informacyjnego o 12:00.

 

Nie należy zapominać, że hejnał jest dziedzictwem narodowym, jak wynika z legendy znanym nie tylko na naszym kontynencie, a jego wieloletnia transmisja była symbolem tego, że Polacy dbają i pielęgnują swoje tradycje oraz państwową tożsamość.

 

http://swiat.newswee..._campaign=temat


  • 16



#2

MEfi..
  • Postów: 412
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Heh, fantastyczna historia :) znałem ją już wcześniej.

Na całe szczęście współcześnie grany hejnał nie ma nic wspólnego z oryginalnym, XIII wiecznym, więc klątwa obowiązuje nadal :P


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych