Orbita planety karłowatej 2015 RR245. Fot. Alex Parker OSSOS team.
Naukowcom udało się odkryć kolejną planetę karłowatą w naszym układzie słonecznym, znajdującą się ona za Neptunem w Pasie Kuipera. Ma ona ok. 700 kilometrów średnicy, znajduje się całe 12 miliardów kilometrów od słońca, a to oznacza, że światło emitowane przez naszą gwiazdę dociera do planety aż w 16,63 godziny. Obieg wokół słońca zajmuje jej natomiast 700 lat, wiek nowo odkrytej planety karłowatej szacuje się na około 100 milionów lat. Nadano jej tymczasowy numer 2015 RR245 do czasu aż Międzynarodowa Unia Astronomiczna nada jej oficjalną nazwę.
Odkrycia obiektu dokonała grupa naukowców z University of Victoria in British Columbia w lutym bieżącego roku. Posłużono się jednak danymi zdobytymi jeszcze w roku 2015, a wszystko to odbyło się w ramach projektu OSSOS (Outer Solar System Origins Survey) przy teleskopie znajdującym się na wierzchołku wulkanu Manua Kea na Hawajach. Jak sądzą naukowcy planeta karłowata 2015 RR245 powstała w dysku protoplanetarnym i powoli oddalała się od Słońca, naukowcy upatrują w tym odkryciu także dodatkowych korzyści badawczych.
Obraz 3-godzinnej obserwacji pokazany w zwolnionym tempie / OSSOS team
W Pasie Kuipera znajduje się bardzo dużo lodowych obiektów jednak są one bardzo małe więc odkrycie wśród nich planety to ogromne osiągnięcie. Ponad to będziemy mogli dowiedzieć się więcej o procesach zachodzących na planetach, które oddalają się od słońca.
- twierdzi Michele Bannister, jeden z naukowców zaangażowanych w projekt.
Pas Edgewortha-Kuipera, gdzie znaleziono planetę, znajduje się za orbitą Neptuna. Zawiera on wiele małych obiektów, będących pozostałościami po procesie formowania się Układu Słonecznego. Krążą w nim co najmniej cztery planety karłowate: Pluton, Haumea oraz Makemake no i oczywiście 2015 RR245. Jak do tej pory w Pasie Kuipera odkryto ponad 1000 ciał niebieskich.
Teraz naukowcy zajmą się zdobywaniem możliwe jak najdokładniejszych informacji na temat nowego znaleziska. I nie jest wykluczone dokonanie podobnych odkryć w przyszłości. Jak widać nasz układ słoneczny to znacznie więcej niż powszechnie wiadomo, ciekawe ile jeszcze tajemnic skrywa.
Tłumaczenie własne.
Autor: Mike Wall, Stephen Luntz
Źródło: Space.com, IFLScience
Użytkownik critter edytował ten post 13.07.2016 - 12:28