SYMBOLIKA CELTYCKA
W zielonej Irlandii narodziła się jedna z najbardziej tajemniczych kultur mitologicznych na świecie: magiczna kultura celtycka. Pogańskie mity irlandzkie ożywają w historiach o wróżkach, niezłomnych, nieustraszonych rycerzach, symbolach życia i śmierci, wreszcie odwiecznego, życiowego cyklu boskiego wszechświata. Tu właśnie spotyka się czysta esencja życiowa, płodność mężczyzny i kobiety, Bogini matka, Bogini natura, Bóg słońce, który jest źródłem życia wiecznego.
Kultura celtycka wyraża się za pomocą licznych symboli. Poniżej przedstawiamy te bardziej ważne.
Ptaki:
W mitologii celtyckiej ptaki symbolizują przejście z życia do śmierci. Szczególnie te czarne uważane są za jedne z najstarszych zwierząt na świecie i razem ze pstrągiem i jeleniem, symbolizują odpowiednio wodę, powietrze i ziemię. Orła utożsamiano ze śmiercią Bogów, żurawia z bogiem morza Manganem, kruka z boginią śmierci, zaś kruk imperialny wiązany był z proroctwami i przesłaniami pochodzącymi ze świata zmarłych; również białe gołębie uważano za posłanników przenoszących wieści z zaświatów. Kapłanie druidzcy nauczali, że niektórzy ludzie posiadają dar interpretowania głosu kruków jako przesłania z zaświatów.
Mysikrólik był również bardzo ważnym zwierzęciem w mitologicznej tradycji Celtów. Jego święto obchodzono 26 grudnia, w dniu św. Stefana, zwanym Wren Day. Do dziś w Irlandii uroczystość św. Stefana, pomimo źródeł chrześcijańskich, obchodzone jest według tradycji pogańskiej jako Wren Day (dzień mysikrólika uważanego za króla ptaków). Według tradycji mysikrólik swoim głośnym śpiewem zaprowadził rzymskich żołnierzy do schroniska św. Stefana, który został złapany i zamęczony. W przeszłości, według tradycji, łowiono mysikrólika i wieszano go na gałęzi ostrokrzewu. Obecnie na gałęzi tej rośliny wiesza się jedynie obraz ptaka, podczas gdy dzieci (zwani Wren boys) pukają do drzwi domostw, prosząc o datki (w hrabstwie Mayo). Natomiast w Kilbana (hrabstwo Clark) Wren boys to dorośli muzycy, którzy w kolorowych ubraniach grają na drogach miast, wędrując od domu do domu.
Dzik:
W kulturze celtyckiej dzik symbolizował siłę męską. Podczas gdy jego udomowiona wersja, czyli świnia, uważana była za pochodzącą z zaświatów. Według irlandzkiej tradycji to właśnie dzik jest autorem formacji na granicy między Irlandią północną i południową, znanej jako Black Pig’s Dyke.
Byk:
Według starożytnej mitologii celtyckiej jest on symbolem płodności, suwerenności i zdrowia. W antycznej Irlandii koronację nowego króla poprzedzało święto byka (Tabhfheis).
Kot:
W mitologii celtyckiej koty uważane były za strażników bram zaświatów. Tradycja pogańska wyraziła się na początku chrześcijaństwa w irlandzkiej legendzie “Podróż Maeludina”, gdzie zaświaty przedstawione są jako Wyspa Kota (dziesiąta wyspa). Poza tym, według irlandzkiej mitologii celtyckiej, opowiada się, że wiedźma Cait Sith była wielkim czarnym kotem z białą plamką na piersi. Natomiast w szkockiej mitologii celtyckiej ta sama kotka była wróżką, która żyła we szkockich Highlands.
Kocioł:
Kocioł jest wielkim garnkiem (jak ten używany do przyrządzenia polenty), który w celtyckiej mitologii i bajkach utożsamiano z przedmiotem rytualnym używanym przez starożytne ludy celtyckie do ceremonialnych biesiad, oraz podczas niektórych rytuałów pogrzebowych. Używano je do przyrządzania magicznych potraw, takich jak jedzenie, które nigdy się nie wyczerpuje, czy też mikstury należące do bogów (np. boga Dagda). Klasycznym przykładem jest sławny kocioł z Gunderstrup odnaleziony w Danii, który jest ważnym eksponatem związanym z kulturą celtycką z I wieku przed naszą erą. Należy podkreślić, że na odnalezionym w Danii pod koniec XIX wieku przedmiocie, na jego części zewnętrznej, znajdują się elementy zdobnicze ilustrujące poemat epicki Táin Bó Cúalnge. W środowisku pogańskim i Wicca, uważa się kocioł za kosmiczną macicę boskiej matki, oraz symbol śmierci i nowego życia.
Krzyż celtycki:
Krzyż celtyckie ma starożytne korzenie. Jego najstarszy wzór, który dotrwał do naszych czasów pochodzi z przez 11000 lat i podobnie jak wszystkie inne krzyże stanowi jeden z najstarszych symboli religijnych. Zasadniczo związany jest on ze słońcem (uważanym za boskie centrum wszechświata) oraz czasami z drzewem, symbolem życia, czy też ogólnie odnową życia.
Poza tym symbolizuje on płodność męską (element prostopadły) oraz kobiecy (element okrągły).
W każdym razie w Irlandii krzyż celtycki jest obecny tam gdzie znajduje się również bardziej współczesny krzyż chrześcijański.
www.altrogiornale.org