Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niecodzienny rozbłysk gamma


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika


Zanim przejdę do rzeczy to trochę teorii, co to jest rozbłysk gamma:

Rozbłyski gamma - pojawiające się w całym obszarze sfery niebieskiej mniej więcej raz na dobę i trwające od kilku sekund aż do godziny, nagłe wzrosty promieniowania gamma w niewielkim obszarze nieba. Zostały po raz pierwszy zaobserwowane pod koniec lat 60. XX w..

Przyczyną rozbłysków gamma są nagłe eksplozje mające miejsce na obrzeżach obserwowanego Wszechświata. W ich wyniku emitowane jest promieniowanie gamma, a jego obserwowana jasność i olbrzymia odległość ich powstawania czynią rozbłyski gamma najsilniejszymi znanymi źródłami promieniowania we wszechświecie. Obecnie astronomiczne obserwacje promieni gamma staraja się powiązać rozbłyski gamma ze znanymi źródłami promieniowania, co jest jednak trudne ze względu na przypadkowość i krótki czas trwania tych rozbłysków.


tutaj jeszcze więcej o rozbłyskach


A oto ostatnie najciekawsze zdarzenie

14 czerwca:

102 sekundowy rozbłysk gamma rozpoczął się od 6 sekundowego momentu szczytowego, następnie było jeszcze kilkanaście wartości szyczytowych zanim rozbłysk zniknął. Miał jasną poświatę w promieniowaniu rentgenowskim, również optyczna poświata była bez problemu zarejestrowana przez satelitę Swift. Satelita Konus-Wind również zarejestrował rozbłysk.

To co wyróżnia ten rozbłysk na tle innych to jego niecodzienność! Był obserwowany jako jaśniejący w bliskiej podczerwieni, zaraz po rozbłysku i nawet w dzień po. Jest kilka wskazań na to, że w świetle które obserwujemy dominuje światło eksplozji supernovej. Generalnie zwykle mamy kilka błysków gamma i na tym się kończy, podczas gdy supernove trwają przez wiele tygodni. Z tego powodu, wydaje nam się, że mamy tu do czynienia z rozbłyskiem supernovej.

19 czerwca:

To staje się coraz dziwniejsze! Spektra uzyskane przez duży teleskop w Chile pokazały, że spektrum tego rozbłysku gamma nie ma linii emisyjnych ani absorbcyjnych. Są pewne elementy na spektrum, które są zależne od gazu albo pyłu znajdującego się między nami a owym rozbłyskiem, być może chodzi o gorący gaz wewnątrz galaktyki. Jest to zdarzenie niecodzienne.


Szczegóły Rozbłysku Gamma
GRB ID

GRB 060614A
Mission Swift

Date 2006/06/14

Time 12:43:48 UTC

Coordinates:

Right ascension 21:23:26
Declination -53:02:02
Galactic Lon. 344.08°
Galactic Lat. -43.93°

Constellation of Indus

http://grb.sonoma.edu/index.php
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych