Napisano
09.08.2006 - 14:16
Nasz wszechświat, według najnowszych pomiarów odległości od pobliskiej galaktyki, może być o 15% większy i starszy, niż nam się wydaje. Badacze pod przewodnictwem Alceste Bonanosa z Carnegie Institution w Waszyngtonie (USA), korzystając z danych przekazywanych przez 10-metrowy teleskop Keck-II na Hawajach, zmierzyli odległość między dwiema gwiazdami w Galaktyce Trójkąta.
Zespół użył swiatła, prędkości i pomiarów temperatury, by określić prawdziwą jaskrawość dwóch gwiazd zaćmiewających się nawzajem co pięć dni. Poprzez porównanie wrodzonej jaskrawości z obserwowaną jasnością, zespół obliczył, że galaktyka leży w odległości 3,14 miliona lat świetlnych od nas. Co ciekawe, jest to około pół miliona lat świetlnych więcej, niż wykazały poprzednie badania.
Mierzenie odległości astronomicznych nie jest proste. Na przykład oddalone, jasne obiekty mogą wyglądać tak samo, jak bliższe, ciemniejsze. Astronomowie zbudowali więc systemm podobny do drabiny, który wykorzystuje kilka niezależnych metod pozwalających dokładnie określić odległość przedmiotów znajdujących się w pobliżu. Używają wówczas tych pomiarów, aby określić odleglejszą kosmiczną miarę, i tak dalej.
"Na każdym kroku napotykasz błędy", mówi członek zespołu, Krzysztof Stanek z Uniwersytetu Stanowego Ohio w Columbus w USA. "Poszukiwaliśmy niezależnej miary odległości - pojedynczego kroku, który pewnego dnia pomógłby w mierzeniu ciemnej energii i innych rzeczy".
Stała Hubble'a
"Oceniając odległości, obserwujemy, czy gwiazda zostawia jakieś dodatkowe ślady", mówi Nirbert Przybilla z Uniwersytetu Erlangen-Nuremberg w Niemczech. "Jest to najdalsza odległość, jaką jesteś w stanie bezpośrednio zmierzyć", powiedziałw wywiadzie dla "New Scientist". "Jest to ostrze tego, co możemy zrobić przy użyciu teleskopów".
"Wcześniejsze pomiary oparte były na obliczeniach dokonanych z użyciem teleskopu Hubble'a, obliczano miarę tempa ekspansji i wieku wszechświata. Nowe obserwacje sugerują, że wartość używana przy stałej Hubble'a była błędna o 15%", mówi Przybilla.
Sugeruje to, że wszechświat jest o 15% większy i o 15% starszy, niż wcześniej sądzono. Ostatnie oceny określiły wiek wszechświata na 13,7 miliardów lat, nowe badanie wskazuje, że może on mieć 15,8 miliarda lat.
"Nasz rezultat daje do zrozumienia, że ze stałą Hubble'a mogło się stać coś ciekawego", mówi Przybilla. Ostrzega jednak, że sprawozdania z badań opisują tylko jeden pomiar odległości. "Musimy w ten sposób wykonać więcej pomiarów".
Zeeya Merali, NewScientistSpace, 04 sierpień 2006
Tłumaczenie: Ivellios