Wielka kometa roku 2007
Czy Kometa P1 McNaught będzie widoczna za dnia 11-15 stycznia, osiągając jasność na poziomie -5mag (magnituda), wyprzedzając w swej jasności nawet Wenus?
Robert McNaught, profesjonalny astronom dokonał odkrycia komety 7 sierpnia 2006 roku. Było to jego 31 odkrycie. Kometa wówczas o jasności 17mag była usytuowana w odległości 3 jednostek słonecznych (3AU). Dystans gwałtownie maleje do 0.17AU - 12 stycznia 2007 roku, kiedy kometa osiągnie peryhelium wewnątrz orbity Merkurego - wtedy będzie najjaśniejsza.
Niestety, C/2006 P1 znajdzie się zbyt blisko Słońca aby można było dokonywać obserwacji wizualnych dlatego jej jasność nie jest znana w okresie od grudnia do stycznia - zanim nie znajdzie się ona w polu widzenia koronografu SOHO C3 - 12 stycznia. Koronograf ma 16 stopniowe pole widzenia, ze Słońcem umiejscowionym w centrum widoku.
źródło 1: http://www.yp-connec...p1_mcnaught.htm
Dlaczego kometa McNaught jest taka interesująca? Głównie dlatego, że jej jasność tak do końca nie jest znana i nie będzie mogła zostać dokładnie określona aż do ostatniej chwili. W sieci już nasilają się liczne dyskusje m. in na grupie dyskusyjnej yahoo (http://tech.groups.y...roup/comets-ml/). W chwili odkrycia kometa miała jasność ledwie 17mag lecz orbita nadająca jej odległość peryhelium zaledwie 0.17AU może wskazywać, że obiekt na naszym niebie będzie niezwykle jasny. Pozostaje pytanie: jak jasny?
Zwykle można wyznaczyć maksymalną jasność komety w małych granicach błędu. W tym przypadku prowadzone wyliczenia magnitudy różnią się i to znacznie. Rozrzut wyników waha się od 6mag do -5mag! (czyli ciała niezwykle jasnego). Dlaczego tak wielka rozbieżność? Największym problemem od kilkunastu tygodniu jest fakt, że kometa znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Słońca patrząc z Ziemi. Obserwacje są ekstremalnie trudne tak samo jak dokładne pomiary.
Nikt zatem do ostatniej chwili nie będzie wiedział jak wygląda ta kometa. Z pomocą przyjdzie nam SOHO. C/2006 P1 przejdzie bezpośrednio w polu widzenia instrumentu LASCO C3 w ciągu najbliższych 2 tygodni.
Rysunek poniżej ukazuje oczekiwaną trajektorię lotu komety widzianą za pośrednictwem instrumentu SOHO C3. Kometa ukaże się w C3 około 10:00UT (05:00EDT) 12 stycznia, na kilka godzin przed peryhelium w lewej - górnej części obrazu i przejdzie prawie pionowo w dół.
źródło 2: http://ares.nrl.navy...p?p=latest_news
W sieci mnożą się już spiskowe teorie. Niektóre wyliczenia ukazują bowiem, że kometa może być jaśniejsza niż kometa Hale-bopp (widoczna niżej)
Czy będzie to ładne zjawisko astronomiczne? Czy znak zmian / tragicznych zdarzeń - niczym zwiastun w starożytności? Już niedługo przekonamy się sami. Tajemnicza kometa zbliża się do Słońca.
Najbliżej Słońca: 12 stycznia 2007 (0.17AU)
Najbliżej Ziemi: 15 stycznia 2007 (0.82AU)
Najjaśniejsza: 12 stycznia 2007 (-1 do ???)
Tłumaczył Eurycide
www.paranormalne.pl