Zamrożone morze może chronić życie na Marsie.
Zamrożone morze na Marsie jest jednym z najbardziej obiecujących miejsc do poszukiwania życia na Czerwonej Planecie.Źródło:
BBC NewsTłumaczenie:
ArielJednakże, jak twierdzi brytyjski zespół badawczy, misje zaplanowane do poszukiwania mikrobów pod powierzchnią Marsa nie będą dokonywały wystarczająco głębokich odwiertów, aby móc odnaleźć żyjące komórki.
Badacze z University College London mówią, że mikroorganizmy w pierwszych kilku metrach marsjańskiej gleby zostałyby zabite na skutek intensywnego promieniowania Uważają oni, że życie mogłoby przetrwać głębiej, gdzie warunki są łagodniejsze.
„Nie jest niewiarygodnym, aby uśpione życie nadal trwało głębiej pod powierzchnią” - twierdzi Lewis Dartnell, UCL
Jednakże te głębie są poza zasięgiem świdrów przewidzianych w misjach na Marsa, mówi Lewis Dartnell, ( UCL's Centre for Mathematics and Physics in the Life Sciences & Experimental Biology). „Te misje – takie jak europejski ExoMars – mogą znaleźć wskazówki, że życie niegdyś tam istniało, wskazówki takie jak: białka, fragmenty DNA lub skamielin - tłumaczy Dartnell -i to samo w sobie może być głównym odkryciem.” Jednak dodaje: „Świętym grallem dla każdego astrobiologa jest znalezienie żywej komórki, którą można by ogrzać, nakarmić i przebudzić w celach badawczych.” To nie jest nieprawdopodobne, aby uśpione życie ciągle trwało pod powierzchnią Marsa – pomijając pierwszych kilka metrów w głąb powierzchni – w obliczu zjonizowanego pola promieniowania.
„Znalezienie życia na Marsie zależy od ciekłej wody wypływającej na powierzchnię, jednakże ostatnio woda płynęła na powierzchni Marsa miliardy lat temu”
Czasy przetrwaniaBadania, publikowane w czasopiśmie Geophysical Research Letters, ukazują prawdopodobne poziomy napromieniowania na różnych głębokościach, biorąc pod uwagę rozmaite warunki powierzchniowe na Marsie.
W przeciwieństwie do Ziemi, Mars nie jest chroniony przez globalne pole magnetyczne, czy też nawet cienką atmosferę i przez miliardy lat był wystawiony na promieniowanie z kosmosu.
Kalkulacje Dartnell'a sugerują, iż czas przetrwania blisko powierzchni mógłby wynosić zaledwie kilka milionów lat. To z kolei oznacza, że szanse znalezienia życia w planowanych próbkach są nikłe. Naukowcy musieliby kopać głębiej i określić cele odwiertów bardzo dokładnie, ciężkie do osiągnięcia miejsca, takie jak świeże kratery lub też miejsca ,na których powierzchni ostatnio płynęła woda.
Badania sugerują, że jednym z najlepszych miejsc do poszukiwań żywych komórek na Marsie, stanowi okolica zamarzniętego morza w pobliżu marsjańskiego przyrównikowego regionu Elysium. Ma to miejsce dlatego, że lód jest tam relatywnie nowy – uważa się, iż pojawił się na powierzchni w przeciągu ostatnich pięciu milionów lat – i jednocześnie wystawiony był na promieniowanie przez stosunkowo krótki okres czasu.
Lodowe sekretyWoda stanowi idealną tarczę wodorową chroniącą potencjalne życie na Marsie przed niszczącym promieniowaniem. Lód ma dodatkową zaletę, ponieważ jest dużo łatwiej wiercić w nim, niż w litej skale.
Jednakże, nawet tam, pozostające przy życiu komórki mogą być ciągle poza zasięgiem proponowanych świdrów. Do innych idealnych miejsc należą niedawno powstałe kratery, ponieważ ich powierzchnia wystawiona była na mniejsze dawki promieniowania, oraz wąwozy ostatnio odkryte na stokach niektórych z tych kraterów, jako że uważa się, iż przepływała nimi woda w przeciągu ostatnich pięciu lat.
Odkrycie ogromnego, zamarzniętego morza tuż pod powierzchnią Marsa ogłoszone zostało przez naukowców w 2005 roku. Ich ocena oparta była na zdjęciach otrzymanych z europejskiej sondy Mars Express ukazujących pocięte i wyżłobione akcenty na przestrzeni 800km na 900km.
John Murray z Open University, Jan-Peter Muller z UCL i pozostali, twierdzą, że katastrofalne w skutkach wydarzenie prawdopodobnie spowodowało zalanie krajobrazu około pięć milionów lat temu. Następnie wody potopu zamarzły i zostały pokryte przez kurz i pył, argumentują badacze.
Niektórzy badacze wskazują na „brak rzetelnych podstaw” dotyczących napromieniowanego otoczenia na powierzchni Marsa wpływającego na tamtejsze szanse przeżycia.