Skocz do zawartości


Zdjęcie

Europa = życie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

Frost.
  • Postów: 104
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Do napisania tego postu skłonił mnie wczorajszy program na Discovery o życiu na innych planetach wiec postanowiłem się podzielić.

Więc:

Europa jest drugim, co do wielkości satelitą Jowisza. Jest niewiele mniejsza od ziemskiego Księżyca.

Parametry fizyczne Europy:

średnica[km] : 3138

masa[kg] : 4.8×10^22

masa[Ziemia=1] : 0.0083021

siła grawitacji na powierzchni[Ziemia=1] : 0.135

średnia odległość od Jowisza[km] : 670900

średnia odległość od Jowisza[w promieniach Jowisza] : 9.5

średnia odległość od Słońca[ AU ] : 5.203

okres orbitalny[dni] : 3.551181

okres obrotu[dni] : 3.551181

Temperatura powierzchni: min 85K średnia 103K max 125K

Charakterystyka atmosfery:

Ciśnienie atmosferyczne: 1 µPa

Tlen: 100%

Do rzeczy:

Podczas konferencji Instytutu Astrobiologii NASA na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie (ASU), w której wzięło udział ponad 500 badaczy ze Stanów Zjednoczonych, dyskutowano o najnowszych postępach w astrobiologii, obejmującej swoim zasięgiem takie dziedziny jak chemia, biologa, geologia i oczywiście astronomia. Wśród wystąpień pojawił się temat Europy - księżyca Jowisza pokrytego lodową skorupą.

Jedną z prac o Europie zaprezentował Ron Greeley, profesor geologii na ASU, kierujący badaniami astrobiologicznymi tego księżyca. Według Greeleya, zakładając, że życie pojawia się szybko przy odpowiednich warunkach, powinno być ono obecne wszędzie tam, gdzie występuje ciekła woda, źródło energii i podstawowe pierwiastki chemiczne. Europa ma mniej więcej rozmiar Księżyca, ma przypuszczalnie skalne wnętrze pokryte grubą na 100-200 kilometrów lodową skorupą, oraz prawdopodobnie wodą w stanie płynnym. Dla naukowców dowody na obecność słonego oceanu pod lodową pokrywą są bardzo pasjonujące, gdyż takie warunki są korzystne dla rozwoju życia lub mogą zachować ślady istnienia życia w przeszłości.

Europa była badana przez lata na podstawie danych zebranych przez instrumenty na pokładzie sondy Galileo. Według Greeleya i jego kolegów z NASA przyszłe badania powinny się skupić na obszarach powierzchni, gdzie procesy geologiczne mogły wywołać topnienie lodowej skorupy, gdzie organizmy byłyby chronione przed promieniowaniem i miały wystarczające zasoby składników odżywczych.

"Gdy już misja Galileo jest prawie zakończona, czas, aby naukowcy przeanalizowali zdjęcia aby ukształtować obecny stan wiedzy na temat księżyca i sformułować zagadnienia naukowe dla przyszłych misji" - mówi Patricio Figueredo z ASU, autor pracy o środowisku Europy. Ciągle nie jest jasne, jak głęboko pod powierzchnią Europy znajduje się płynny ocean; naukowcy muszą poskładać ewolucję tego księżyca i określić, jak na potencjalne ekosystemy wpływać mogą przepływy energii i materii oraz oddziaływania składników odżywczych.

Druga praca dotycząca Europy zaprezentowana na konferencji sugeruje, że to właśnie ocean płynnej wody jest wytłumaczeniem obecności siarczanów na powierzchni, obserwowanych przez stereoskopy Galileo. Możliwe, że powstały one w gorących pływach z krzemowego dna księżyca. Gdy te gorące cieki są gwałtownie chłodzone, mogą powstawać warunki sprzyjające życiu - twierdzą Michaił Zołotow i Everett Shock z ASU.

Zróżnicowana budowa wewnętrzna Europy wskazuje na oddziaływanie przy wysokiej temperaturze wody i skał, jakie wydarzyło się przynajmniej raz w historii księżyca. Wiarygodne jest też, że aktywność wulkaniczna występuje również obecnie, napędzana siłami pływów.

Podobne zjawisko wypływania gorącej wody z dna oceanów występuje na Ziemi, w okolicy oceanicznych grzbietów wulkanicznych. Głębinowe otwory w skałach wulkanicznych zasilają ocean w gorącą (około 350 stopni Celsjusza) wodę bogatą w siarkę, przybierając postać czarnych kominów. Gdy gorąca woda nasycona minerałami styka się z zimną wodą oceaniczną, wytrąca się cała gama cząsteczek, dostarczając energię dla morskiego życia. Siarczany mogą być bowiem źródłem energii w autotroficznych reakcjach redukcji.

"Na Ziemi siarczany mogą być redukowane poprzez czynności biologiczne w beztlenowych basenach sedymentacyjnych lub bogatych w substancje organiczne osadach oceanicznych" - mówi Shock. "Choć ilość energii wytwarzana na Europie może być zbyt mała by umożliwić organizmom przetrwanie, okresowe zaopatrywanie oceanu w składniki organiczne i inne czynniki środowiskowe mogą utrzymać życie przez pewien czas. Jeśli takie reakcje zostaną wykryte na podstawie składu chemicznego wód Europy, będzie to bardzo przemawiało za zaangażowaniem dawnego życia."

Dołączona grafika
Europa – w naturalnych i sztucznych barwach. Fot. Galileo.

Ostatnie obserwacje przy użyciu Teleskopu Kosmicznego Hubble’a wykazały, że Europa posiada bardzo cienką atmosferę zbudowaną z tlenu. Spośród wielu księżyców w Układzie Słonecznym oprócz Europy tylko pięć (Io, Kallisto, Ganimedes, Tytan i Tryton) posiada atmosfery. Tlen w atmosferze Europy nie ma pochodzenia biologicznego. Bardziej prawdopodobne jest to, że postał w wyniku sublimacji lodowej powierzchni księżyca. Para wodna składa się z wodoru i tlenu – lekki wodór ucieka z atmosfery, a tlen pozostaje.

Pole magnetyczne Europy jest bardzo słabe i zmienia się periodycznie, podczas przejścia przez mocne pole Jowisza.

Szukamy życia na Marsie a ono może być troszkę dalej ;)
a wy co o tym myślicie?

Źródła:
http://news.astronet.pl
http://www.europa.astrowww.pl
  • 0

#2

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Żeby ktoś przypadkiem nie pomylił, Europa w barwach naturalnych to fotka z lewej.
  • 0

#3

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Żeby nie zakładac osobnego tematu...


Poszukiwanie życia na Europie?


Zdaniem profesora Ronalda Greeley'a z Arizona State University, następna misja NASA do planet zewnętrznych powinna zostać wysłana na księżyc Jowisza - Europę.

Zadaniem przedsięwzięcia byłoby ustalenie czy ciało to jest dobrym miejscem na poszukiwanie śladów życia. Chociaż bowiem Europa znajduje się pięć razy dalej od Słońca niż Ziemia, to według naukowca mogą na niej istnieć warunki sprzyjające rozwojowi życia.

Profesor Greeley zaprezentował swój pogląd podczas dorocznego spotkania The American Association for the Advancement of Science, które odbyło się w 18 lutego w San Francisco. Według niego "Europa jest unikalnym obiektem w naszym Układzie Słonecznym - skalistym globem mniejszym od naszego Księżyca, który pod powierzchnią ma warstwę wody o grubości ok. 160 kilometrów". To sprawia, że na tym niewielkim w porównaniu do naszej planety obiekcie, jest więcej wody niż we wszystkich ziemskich oceanach. Poza tym księżyc Jowisza posiada także źródło energii oraz niezbędne do życia związki organiczne, odkryte w ramach badań przeprowadzonych pod koniec lat dziewięćdziesiątych przez sondę Galileo. Zdjęcia wykonane przez sondę potwierdziły fakt istnienia na powierzchni księżyca warstwy lodu, pod którym znajduje się ocean wody.

Problemem, nad którego rozwiązaniem należałoby pracować jest, według Greeley'a, grubość tej warstwy. Jeśli byłaby ona wystarczająco cienka, aby ją przewiercić dostępnymi instrumentami, wtedy powstałaby możliwość przeprowadzenia badań wody w podpowierzchniowym oceanie i być może odnalezienia w niej śladów życia.

Określenie grubości warstwy lodu byłoby właśnie jednym z zadań przyszłej misji kosmicznej, gdyż wyniki, którymi dzisiaj dysponują naukowcy, nie pozwalają tego uczynić. Byłoby to możliwe dzięki korzystnemu położeniu Europy w systemie Jowisza.

Księżyc ten podlega bowiem działaniu grawitacji zarówno macierzystej planety jak i innych księżyców Jowisza - Ganimedesa i Callisto. Powoduje to powstanie pływów. Podnoszący się i opadający podpowierzchniowy ocean sprawia, że odkształca się również pokrywająca go warstwa lodu. Amplituda tych odkształceń zależna jest od grubości lodu. Jeśli lód jest gruby to jego odkształcenie będzie małe, jednakże, gdy warstwa lodowa jest cienka (np. ok. 9 m) wtedy odkształcenie może dochodzić nawet do 40 metrów każdej doby. Precyzyjne przyrządy pomiarowe sondy mogłyby zmierzyć te pływy.

Naukowcy wytypowali cztery obiekty poza Ziemią, na których w przeszłości, bądź obecnie, mogłoby powstać życie - Mars, Tytan i Enceladus - księżyce Saturna oraz Europa. Pierwsze trzy z nich były lub są obecnie (sonda Cassini) badane. Jednakże jak podsumowuje Greeley "w świadomości wielu naukowców najważniejsza jest Europa".


Źródło: Arizona State University News
Ponadto: Jupiter's Moon Europa should be NASA's next target, says ASU researcher
  • 0

#4

adders.
  • Postów: 88
  • Tematów: 12
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

przeciez pisze ze zdjecie w sztucznych barwach i naturalnych, moim zdaniem poszukac na europie życia to nie głupi pomysł ale zapewne drogi, skoro ma cieniutka atmosfere z tlenu jest woda zarówno w formie lodu jak i cieczy.to całkiem śmiało europa jest "godnym" celem dla form życia, możliwe że coś pod wodą tam jest, a i jezce jedno, nawet jak tam jest zycie to czlowiek niema zadnych szans, europa jest zbyt blisko jowisza, pozatym jest zimno ( jedynie pod warstwa lodu jest woda w stanie cieklym co sugeryje ze jest temperatura dodatnia a glebiej moze beda warunki do zycia, choć życie potrafi platać figle bo umiejscawia sie tam gdzie pod względem naszej wiedzy naszych badań być go nie powinno (powiedzmy bakterie na słońcu, w zasadzie smierć natychmiastowa, ale czy napewno tam niema zadnych ?/ nie wiemy z prostych powodów, a to nie znaczy ze tam ich niema.

a jak obliczyć mase planety(łopatologicznie) dane lód i powierzchnia europy, w powieszchni wycinamy kostke lodu o srednicy 1 metra( powiedzmy taką lodową kostke do gry wielosci 1 metra) potem ją ważymy
(ile moze wazyc kostka lodu o srednicy metra?)
gdy znamy juz wage kostki lodu na metr kwadratowy potem dodajemy 10metrow 100metrow 1kilometr 10kilometrów itd itd kiedy uda sie nam obliczyć <<powiedzmy 1metrowa kostka lodu (przyklad) waży 7kg,, 100m to 700kg lodu 10km 700 ton 30 km 1700 ton oczywiscie wstawiamy pod kg i tony poprawna wage kostki lodu + pare kg/ton błędu jak wiadomo, pomylki czasami sie zdarzaja>> i wtedy mozemy poznać, chociaż część masy skorupy lodowej

podalem tylko przykladowe dane bo powierzchnia 3138km ja obliczylem mase samego lodu , z tym ze nigdy nie wazylem 1metrowej kostki lodu, a jak ktos sie zna to podstawi odpowiednie dane i rozwiąże fragment zagadeczki
==========
edit, troszke spoznilem sie z postem, :P
  • 0

#5

Sitchin.
  • Postów: 72
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

3138km to średnica, a nie powierzchnia. Mając średnicę (a tym samym promień) kuli możesz obliczyć jej powierzchnię.
Poza tym, lód w zależności od warunków zalegania, oraz powstania posiada różną gęstość w różnych partiach, a tym samym masę. Można jedynie uśrednić wartość, przy takich pomiarach.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych