Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kolory obcych światów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

AlienGrey.

    I know

  • Postów: 639
  • Tematów: 78
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dołączona grafikaZespół naukowców NASA, oraz członkowie Centrum Naukowego Spitzer uważają, że odkryli sposób, na przewidzenie koloru roślin na planecie z innego układu słonecznego.

Zielone, żółte, nawet czerwone rośliny mogą rosnąć na planecie silnie oświetlonej światłem słońca - według czasopisma Astrobiologia.
Naukowcy przestudiowali światło pochłaniane oraz odbijane przez organizmy żyjące na Ziemi i doszli do wniosku, że jeśli astronomowie, będą przyglądać się światłu odbitemu od odległych planet, mogą dojść do wniosku, że rośliny nań rosnące przeważnie nie będą zielone.

Nancy Kiang, kierowniczka instytutu Goddard w Nowym Yorku z wykształcenia biometeorolog, twierdzi, że "Możemy zidentyfikować silnie odbite fale świetlne identyfikując tym samym kolor zachodzącej fotosyntezy na odległych planetach".
Kiang pracowała z naukowcami z Wirtualnego Planetarnego Laboratorium (Virtual Planetary Laboratory (VPL)) w Kalifornijskim instytucie technologii w Pasadenie. VPL zostało utworzone jako część Instytutu Astrobiologii NASA (NASA Astrobiology Institute (NAI)), który wzorowany był na Ośrodku Badawczym NASA Ames z Kalifornijskiej Krzemowej Doliny.

Dyrektor NAI w NASA Ames, Carl Pilcher:
"Praca ta poszerzyła nasze pojęcie, w jaki sposób życie może zostać odkryte na planetach podobnych do Ziemi. Badania te -- badanie życia na Ziemi, w celu odnalezienia życia na innych światach -- są istotą astrobiologii."

Kiang wraz z współpracownikami, obliczyli, jak odbite światło gwiazdy może wyglądać na planetach podobnych do Ziemi, których atmosfera zależna jest od położenia planety względem jej gwiazdy. Przez przyglądanie się różnym planetom i światłu odbitemu przez ich atmosferę, naukowcy identyfikowali kolory, które mogą przeważać w lokalnej fotosyntezie. Dzięki tym badaniom, wiedzą oni, jakich kolorów fauny mogą spodziewać się na obcych planetach. Każda planeta ma inny dominujący kolor dla fotosyntezy, który zależny jest od najbardziej nasłonecznionej części atmosfery globu. W praktyce, fotosynteza może zachodzić nawet w kolorach podczerwonych.

"Prace te pomogą stworzyć w przyszłości teleskop, nakierowany na poszukiwanie zamieszkiwalnych planet, na których może występować fauna." - twierdzi Visctoria Meadows, astronom, zarządca VPL. Zespół używa modeli komputerowych, do symulacji planet rozmiaru Ziemskiego oraz ich spektrum świetlnego widzianego przez teleskopy. Celem naukowców jest odkrycie wzorca zamieszkiwalnych planet, by łatwiej dało się je dostrzegać przy przyszłych poszukiwaniach.

Na Ziemi, Kiang wraz ze współpracownikami, obserwują światło absorbowane oraz odbijane przez rośliny oraz niektóre bakterie w procesie fotosyntezy, proces, który przez niektóre rośliny wykorzystywany jest do zamiany światła słońca w cukier. Organizmy, żyjące przy innym świetle absorbują najbardziej dostępną barwę, najbardziej dostępne fale świetlne. Za przykład mogą posłużyć bakterie żyjące w mrocznych wodach, na głębokościach, do których światło widzialne ledwo dociera. Do zaistnienia fotosyntezy używają one promieniowania podczerwonego.

Naukowcy wiedzą, że chlorofil, w większości Ziemskich roślin absorbuje światło niebieskie, czerwone, oraz, w mniejszych ilościach, zielone. Dlatego też chlorofil odbierany jest jako zielony. Wcześniej podejrzewano, że rośliny nie są tak skuteczne, jak mogłyby być, ponieważ używają mniej zielonego światła.

Według naukowców, Słońce w specyficzny sposób emituje światło, niektóre barwy są intensywniejsze od innych. Gazy w Ziemskiej atmosferze dodatkowo filtrują światło słoneczne, absorbując niektóre kolory. W skutek czego więcej czerwonego niż niebieskiego albo zielonego światła dociera do powierzchni, więc rośliny muszą używać światła czerwonego do fotosyntezy. Dla roślin rosnących na ziemi, światła jest wystarczająco, więc nie muszą dodatkowo pochłaniać barwy zielonej. Ale nie wszystkie gwiazdy emitują takie samo światło jak nasza. Przez co, naukowcy doszli do wniosku, że na obcych planetach, fotosynteza nie koniecznie musi zachodzić w taki sam sposób, jak na Ziemi.

Kiang: "Zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo życie na Ziemi przystosowało się do panujących tu warunków, do światła emitowanego przez naszą gwiazdę."

NAI, utworzone w 1997 roku, współpracuje z NASA, 12 głównymi grupami z USA oraz z sześcioma międzynarodowymi konsorcjami. Celem NAI jest promowanie, kierowanie, łączenie wielu grup astrobiologów, oraz poszukiwanie nowych sposobów badań astrobiologii. VPL dowodzone jest przez NASA Infrared Processing and Analysis Center (IPAC), tą samą organizację, która działa dla Ośrodka Badawczego Spitzer (SSC) w Caltech.


AlienGrey
Dla: www.paranormalne.pl
Na podstawie: ufo.whipnet.org

Podziękowania za drobną pomoc w tłumaczeniu dla: Czoper
oraz dla Mariush'a, za wyłapanie błędu ;)
  • 0



#2

Mariush.
  • Postów: 4323
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciekawy artykuł z dziedziny, którą lubię - astrobiologii. :)

Nawet wśród ziemskich roślin można zaobserwować zmianę ich barwy w zależności od rozkładu promieniowania, które mają do dyspozycji. Najlepiej to widać na przykładzie roślin wodnych. Woda absorbuje światło w sposób zróżnicowany w zależności od jego barwy (częstotliwości). Najsilniej absorbowane jest światło czerwone, a najsłabiej fioletowe.

I tak rośliny przypowierzchniowe są zwykle tak samo zielone jak rośliny lądowe. W końcu w tym przypadku nie ma praktycznie absorpcji światła przez wodę.

Wraz ze wzrostem głębokości rośliny stają się jednak coraz bardziej żółte. Jest to wynik pochłaniania przez wodę światła czerwonego, które w ten sposób staje się bezużyteczne i przez owe rośliny (a ściślej występujące w nich barwniki) przestaje być pochłaniane. Pochłaniane jest tylko bardziej przenikliwe światło niebieskie. Pozostałe, niepochłanianie barwy: zielona i czerwona, decydują o barwie rośliny.

Jeszcze głębiej, gdzie już jest dość ciemno, samo światło niebieskie okazuje się niewystarczające do fotosyntezy. Roślina musi „polubić” także światło zielone, które w pewnym stopniu dociera na większe głębokości. Zatem głębokowodne rośliny pochłaniają światło niebieskie i zielone, a „gardzą” i tak nie docierającym do miejsca ich występowania światłem czerwonym. I dlatego są czerwone.

Edit: Usunąłem już zbędną część wypowiedzi.
  • 0



#3

spoko11.
  • Postów: 78
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawy artykuł, ponieważ można wnioskować z niego, że można zobaczyć też istoty. Tak istoty. To moja spekulacja ale sądzę, że jeśli zmierzymy siłę i natężenie światła emitowanego przez inne słońca możnaby wnioskować, że na danej planecie niema życia, są w pełni rozwinięte gady i płazy lub inne.


Edit [7 kwietnia 2008]: Snajper88
Regulamin pkt 3.15 Na forum wymagamy używania poprawnej polszczyzny. Jeśli masz problemy z ortografią korzystaj ze słownika, przejrzyj ten temat, lub używaj przeglądarki, która podkreśla błędnie napisane wyrazy. Na forum nie ma obowiązku stosowania polskich znaków.

  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych