Wysoko na porośniętym lasem grzbiecie w Harvard w Massachusetts pojawiła się ostatnio dziwnie wyglądająca konstrukcja. Patrząc z daleka wygląda jak niewielki hangar z chowającym się dachem i dużym bocznym oknem z wysuwanym ekranem. Wnętrze jest bardziej zagadkowe: jest tam duży, wydłużony przedmiot przykręcony śrubami do podłogi, zrobiony z luster i prętów. Ten dziwny obiekt to jeden z najambitniejszych projektów SETI: optyczny teleskop, który będzie używany wyłącznie do poszukiwań pozaziemskiego życia. Już w kwietniu wyceluje swoje olbrzymie zwierciadło w niebo i zacznie systematycznie poszukiwać optycznych sygnałów wysyłanych od cywilizacji z kosmosu!
Nowy teleskop SETI
SZANSA NA KONTAKT?
Nowe obserwatorium jest jednym z największych projektów SETI, które zostało zasponsorowane przez Towarzystwo Planetarne. Od czasu jego założenia Towarzystwo było czołowym orędownikiem szukania pozaziemskiej inteligencji. Najbardziej znane i największe projekty radiowe to: BETA, SERENDIP i oczywiście SETI@home. Obecnie, po latach słuchania, Towarzystwo Planetarne obróciło swoje oczy ku niebu, by obserwować możliwe sygnały świetlne.
"Nasłuchiwaliśmy obcych sygnałów przez dziesięciolecia - powiedział Louis Friedman, dyrektor wykonawczy Towarzystwa Planetarnego - czas zacząć również obserwować sygnały."
Specjalne oprzyrządowanie i oprogramowanie pozwoli na wykonywanie ogromnej ilości pomiarów i zwiększenie wydajności pracy nawet o czynnik 100 tysięcy w stosunku do wcześniejszych projektów OSETI (Optical SETI). Cywilizacje z kosmosu mogą użyć widocznych skoncentrowanych wiązek laserowych do komunikowania się z Ziemią. Widoczne światło łatwo rozchodzi się w przestrzeni. Jasna wiązka światła, mocno skupiona, tak jak laser, może być dziesięciokrotnie jaśniejsza niż Słońce i łatwo zauważona z ogromnych odleglości. W odróżnieniu od fal radiowych, sygnały świetlne są również jednokierunkowe, umozliwiają determinowanie ich źródała z wielką precyzją, i - z powodu ich wyższych częstotliwości - mogą być użyte dla wysłania ogromnych ilości informacji. Ponadto SETI radiowe wymaga dużych i drogich obiektów, zaś optyczny projekt SETI jest bardziej ograniczony i tańszy.
Oficjalne otwarcie teleskopu zaplanowano na 11 kwietnia b.r.
Źródło: onet.pl, planetary.org, Zdjęcie:planetary.org