Napisano
18.04.2006 - 11:59
Znani powiedzieli
Opinie i myśli o kościele i jego urzędnikach
"Do głównych sprawców tragedii mego kraju należy też Watykan. Zbyt późno pojąłem, że nasza polityka zagraniczna służyła interesom Kościoła katolickiego". (Józef Beck, minister spraw zagranicznych II RP, po klęsce 1939 roku)
"We wszystkich religiach daje się odczuć, że wolność Kościoła rozumiana jest jako panowanie kleru" . ( Otto von Bismarck 1815 – 1898 – kanclerz Rzeszy )
"Kto uważa, że jest chrześcijaninem, ponieważ uczęszcza do kościoła, ten jest w błędzie. Człowiek nie stanie się autem tylko dlatego, że wchodzi do garażu". ( Albert Schweizer, teolog, lekarz i filozof 1875 – 1965 )
"Jeśli chodzi o sprawy religii, ludzie są winni wszelkich możliwych nieuczciwości i występków intelektualnych". (Zygmunt Freud)
"Twierdzenie, że wierzący czuje się szczęśliwszy od niewierzącego, nie znaczy nic więcej jak to, że pijany jest szczęśliwszy od trzeźwego". ( George Bernard Shaw 1856 – 1950 )
"Jeśli modlimy się do krzyża, na którym ukrzyżowano Jezusa, to musimy się modlić również do osła, na którym Jezus podróżował". ( Biskup Klaudiusz z Turynu zmarły w 827 roku).
"To, czego potrzebuje i wymaga Kościół, to ślepe posłuszeństwo. Jest to recepta wszystkich dyktatur. Temu służy wychowywanie przyszłych wiernych". ( Karlheinz Dreschner – pisarz współczesny )
"Gdzie jest tyle kłamstw i fałszerstw co w religii katolickiej? Gdzie, tak jak w tej religii, tak bardzo oczernia się i plugawi myślących inaczej? Jeszcze na Soborze Watykańskim I w 1870 roku nazwano protestantów bezbożną zarazą". ( Karlheinz Dreschner )
"Ustalamy jako duszpasterską konieczność , że każdy człowiek podlega papieżowi. Jego przemoc pochodzi od Boga". (Papież Bonifacy VIII „Unam Sanctum” 1302 rok )
"Mam już tak dosyć tej historii o dobrym Jezusie, że już od nikogo innego, jak tylko od niego samego , chcę jej posłuchać". ( J. W. Goethe 1740 – 1832 )
"Swoje obowiązki wykonywałem ze spokojnym sumieniem i sercem przepełnionym wiarą". ( Adolf Eichmann – zbrodniarz wojenny, 1906 – 1962 )
"Również w tym, że trzymamy pieczę nad majątkiem Żydów, Kościół nie popełnia bezprawia, jako że Żydzi są jego niewolnikami". ( św. Tomasz z Akwinu 1225 – 1274 )
"Papieżu z Polski, nie wiem, co o Tobie sądzić.... Na pewno jesteś pragmatykiem, który już dawno zaprzestał poszukiwania prawdy, a który zainteresowany jest jedynie utrzymaniem budowli kościelnych i bazującej na nich hierarchii. Jesteś pragmatykiem i to brutalnym. Twój styl władzy i rządów jest stylem > wschodnim<, nic dziwnego skoro pochodzisz z tej komunistycznej połowy świata. Tam wykształciło się Twoje myślenie. Tyko zawartość, lecz nie forma, różni Cię od nich. To co u nich krytykujesz, sam praktykujesz w swoim kościele". (Herbert Rieser, były jezuita).
"Jedną z najbardziej niedorzecznych wypowiedzi, jaka kiedykolwiek padła, jest twierdzenie biskupów, że: >Zapasy żywnościowe świata mogą teoretycznie wyżywić 40 miliardów ludności.< Ich teoria nie dostrzega potwornego stanu rzeczy, jakim jest śmierć tysięcy dzieci dziennie z głodu, chorób i braku czystej wody. Jeśli świat chce mieć nadzieję na przyszłość – musi wreszcie przestać słuchać papiestwa". (Peter de Rosa)
Wkład kościoła rzymsko-katolickiego w cywilizacyjny rozwój Europy.
Rola nauki wg Św. Augustyna ( 354 – 430 ) "wszystko co człowiek powinien wiedzieć jest w Biblii, czego w niej nie ma jest szkodliwe".
Przesłanie Papieża Grzegorza I ( 590 – 604 ) "Nieuctwo jest matką prawdziwej pobożności".
Papież Aleksander III – zakazał zajmowania się chemią.
Papież Jan XXII - zakazał zajmowania się fizyką " piorunochron to heretyckie żerdzie" ( doba Oświecenia )
Papież Grzegorz XVI – sprzeciwił się budowie kolei żelaznych i mostów wiszących.
Papież Pius IX – sprzeciwiał się oświetleniu ulic Rzymu " To Bóg ustanowił dzień i noc ".
Kultura i sztuka - wiek V – Synod w Arles – zakaz działalności teatru i baletu.
Polityka – deklaracja papieża Grzegorza XV " Wolność wyznania, informacji, zgromadzeń i nauczania, to brudny ściek pełen heretyckich wymiocin"
Encyklika papieża Piusa IX – " Niedorzeczne i błędne nauki lub inne brednie broniące wolności sumienia są największym błędem, zarazą najbardziej dla państwa niebezpieczną" .
Medycyna: do XVI wieku kościół bezwzględnie zwalczał medycynę, gdyż wg Książąt Kościoła " chorzy powinni się modlić, a nie leczyć".
Biologia – " kobiety są błędem natury (śmierdzącą kupą gnoju), z tym ich nadmiarem wilgoci i ich temperaturą ciała świadczą o cielesnym i duchowym upośledzeniu, są rodzajem kalekiego, chybionego i nieudanego mężczyzny.." ( św. Tomasz z Akwinu 1225 – 1274 ).
Higiena – św. Hieronim zabraniał kąpieli uważając ją za profanację chrztu. Brud fizyczny był oznaką czystości duchowej.
Astronomia – dzieło Mikołaja Kopernika " O obrotach ciał niebieskich" w 1616 roku Watykan nazwał "szalone, absurdalne, heretyckie".
Filozofia i wiedza – jedną z pierwszych decyzji po uznaniu chrześcijaństwa religią państwową w Rzymie było potępienie, a potem zakaz uprawiania logiki i filozofii, który obowiązywał przez 1000 lat, do okresu Renesansu.
Jan Hus – czeski reformator kościoła – spalony żywcem na stosie 06 lipca 1415 roku.
Giordano Bruno – spalono żywcem na stosie 17 lutego 1600 roku ( św. inkwizycja kościoła Rzymsko-Katolickiego ) tylko za to, iż uważał, że istnieje nieskończony wszechświat i niezliczone światy, a gwiazdy są słońcami i centrum planet.
Zalecana literatura – dzieło literatury światowej dwóch zakonników dominikanów – Jakuba Sprengera i Heinricha Kramera " Malleus Maleficiarum" ( Młot na czarownice ) – podręcznik dla łowców czarownic.