Myśle, że warto poznać punkt widzenia zwolenników jak i przeciwników diety wegetariańskiej, tym bardziej, że wyróżniamy kilka jej odmian i jeśli ktoś kiedykolwiek zechce zastosować jedną z nich powinien najpierw zdobyć gruntowna wiedze na ten temat. Proponuje zapoznac sie z wybranymi zagadnieniami żywnia odbiegającego od tradycyjnego
Wegetarianizm Wegetarianami byli już starożytni. Do nas wegetarianizm przywędrował z Dalekiego Wschodu. W potocznym rozumieniu przeciętnego Polaka jest to moda na niejedzenie mięsa.Jednakże wegetarianizmu nie można utożsamiać tylko z dieta jarską. Jest to również określony styl życia i sposób postępowania sprzyjający "powrotowi do natury". Wegetarnianie na ogół nie palą papierosów, nie pija alkoholu, często rezygnują także z innych używek, jak kawa czy herbata. Bywa, że wykazują większa aktywnośc fizyczną. Wpływa to korzystnie na ich stan zdrowia i samopoczucie. Motywy przechodzenia na ten rodzaj diety mogą być różne: zdrowotne, etyczne, religijne lub filozoficzne. Bez względu jednak na to, jakie są przyczyny przejścia na wegetarianizm, wiąże się to ze zmianą dotychczasowych przyzwyczajeń żywieniowych, a także często odejściem od zwyczajów kultury europejskiej.
Termin wegetarianizm pochodzi od łacińkiego słowa
vegetabilis , tzn. rośliny. Rozróżnia sie kilka rodzajów wegetarianizmu:
Ścisły wegetarianizm, tj.
weganizm - nie uwzględniający w żywieniu jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym także miodu, opierający sie wyłącznie na produktach roślinnych.
Laktowegetarianizm - zezwalający na włączenie do diety roślinnej mleka i jego przetworów.
Owowegetarianizm - przewidujący spożywanie produktów roślinnych oraz jaj.
Laktoowowegetarianizm - pozwalający na spożywanie produktów roślinnych, mleka i jego przetworów oraz jaj.
Pewnymi radykalnymi odmianami wegetarianizmu są:
Witarianizm - dopuszczający do spożycia tylko surowe warzywa i owoce oraz wyciskane z nich świeże soki i wykluczający z diety wszystkie produkty roślinne gotowane lub w inny sposób obrabiane termicznie.
Futarianizm - polegający na spożywaniu samych surowych owoców.
Za najbardziej zalecaną w naszym kraju i mającą największe uzasadnienie zdrowotne uznać należy
dietę semiwegetariańską tzn. uwzględniającą w żywieniu oprócz produktów roślinnych, mleka i jego przetworów, także niewielkie ilości chudego mięsa, ryb, drobiu oraz wyrobów mięsnych i jaj.
Badania wykazały, że osoby stosujące w żywieniu zasady diety wegetariańskiej są na ogół szczuplejsze niż osoby hołdującej diecie tardycyjnej. Stwierdza się u nich na ogół niższy poziom cholesterolu we krwi. Rzadziej chorują na nadciśnienie tętnicze, na niedokrwienna chorobę serca, miażdzycę, zawały serca oraz niektóre rodzaje nowotworów. Wegetarnianie rzadziej także chorują na cukrzycę, gdyż spożywane przez nich duże ilości węglowodanów złożonych( zwłaszcza błonnika) powoduja obniżenie poziomu glukozy we krwi. Wykazano i nich także mniejszą częstość występowania kamicy nerkowej i wątrobowej.
Z punktu widzenia zdrowotnego głównymi zaletami diety laktoowoewgetariańskiej lub semiwegetariańskiej są:
- wysoka i korzystna zawartość związków alkalizujących,
- względnie wysoka zawartośc potasu sprzyjającego obniżaniu ciśnienia tętniczego,
- wtsoka zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, (NNKT), przy jednocześnie niskiej zawartości kwasów tłuszczowych nasyconych i cholesterolu, co zapobiega powsatwaniu miażdzycy i chorób układu krążenia,
- duża zawartośc błonnika pokarmowego, co zapobiega powstawaniu zaparć i otyłości, a także niektórych chorób nowotworowych
- wysoka zawartość witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą stosowanie diety wegetariańskiej Poważnym argumentem przemawiającym na niekorzyść diety ściśle wegetarianskiej jest fakt, że nie pokrywa ona w pełni zapotrzebowania organizmu jednocześnie na wszystkie aminokwasy egzogenne, wystepujące w pełnowartościowym białku pochodzenia zwierzęcego. Niedostateczna podaż aminokwasów egzogennych w pożywieniu dzieci i młodzieżymoże powodować zahamowanie wzrostu i spowalniać ich rozwój psychicznyi umysłowy. Diety wegetariańskie moga powodować niedobór żelaza w organizmie, co może prowadzić do niedokrwistości.
Brak lub niedostateczna ilośc mleka i jego przetworów w żywieniu powoduje niedobór wapnia. U osób dorosłych odżywiających sie wyłącznie pokarmem roślinnym mogą jednak z biegiem czasu nastąpić pewne zmiany w metabolizmie tego pierwiastka, polegające na zmniejszonym jego wydalaniu.
Wyeliminowanie z diety produktów pochodzenia zierzęcego lub ich niedostateczna podaż, przy jednoczesnej małej wkspozycji organizmu na światło dzienne, może prowadzić do niedoborów witaminy D, których konsekwencją jest podatność na krzywicę i nieprawidłowości w składzie tkanki kostnej.
Tekst jest mocno okrojony, jeśli ktoś chce wiedzieć wiecej to i tak sie dowie
a w razie czego moge jeszcze udzielić informacji.
Zródło: Podręcznik: Zasady żywienia człowieka.