Co jakiś czas w różnych rejonach świata pojawiają się dziury w ziemi. Niektóre są większe, inne mniejsze, jedne stworzone przez naturę, drugie przez człowieka. Są one czasami ciekawe i tajemnicze, a czasami budzą grozę. Pochodzenie części z nich jest owiane tajemnicą podczas kiedy powstawanie innych ma swoje uzasadnienie. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym dziurom w ziemi, o których mowa.
foto / telegraph
Dziury w ziemi mogą powstawać z wielu przyczyn. Zmiany klimatu, działalność człowieka czy po prostu skutki działania natury mogą powodować powstawanie nowych dziur. Co jakiś czas daje się usłyszeć od odnalezieniu nowej zapadliny. Czasem powód powstania takiego otwory jest jednak trudny do znalezienia. Kratery, zapadliny, rowy oceaniczne czy kaniony powstają z reguły w sposób naturalny, kopalnie, odwierty, dziury po eksplozjach są dziełem człowieka. Rozmiary i głębokości dziur potrafią być naprawdę zróżnicowane. Począwszy od małych mierzących kilkanaście metrów dziur po przez kilkukilometrowe tunele lub kilkudziesięciokilometrowe rowy. Poniżej przedstawiam państwu kilka ciekawych dziur, które na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się na naszym globie.
#1. Derweze, Turkmenistan. Brama Piekieł.
foto / reddit
Rejon Derweze w Turkmenistanie jest bogaty w duże złoża gazu ziemnego znajdującego się pod ziemią. W roku 1971, koło miasta Kyzylgar, podczas wykonywania wiercenia prze zespół geologiczny, przewiercono płytko położone złoże gazu. Na skutek drastycznego obniżenia ciśnienia nastąpiła zapaść podłoża co doprowadziło do powstania zapadliska o głębokości ok. 20 m i średnicy ok. 70 m. Pod groźba ulatniania się gazu do atmosfery zdecydowano się zapalić gaz. Zakładano, że wypali się on po kliku dniach, jednak pali się on po dziś dzień.
#2. Wielka Niebieska Dziura, Belize City.
foto / chabilmarvillas
Otoczona pięknym pierścieniem rafy koralowej, Wielka Błękitna Dziura naprawdę jest głęboką podwodna studnią o głębokości 124 metrów i szerokości 300 m. Jest widoczna z kosmosu, obecnie stanowi atrakcję turystyczną. Została objęta patronatem UNESCO.
#3. Krater Yamal Peninsula, Rosja.
foto / nauklove
Yamal Peninsula położone jest w autonomicznym regionie Yamal-Nenets na północnej Syberii. W ostatnich latach szczególnie często można było usłyszeć o pojawianiu się kolejnych dziur w ziemi na Syberii w Rosji. Jak zawsze przy tej okazji powstawały liczne teorie na temat przyczyn ich powstawania. Zaczynając od interwencji kosmitów, użycie nowoczesnych technologii aż po globalne ocieplenie. Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest jednak podziemny wybuch metanu, który w przeszłości przyczyniał się już do powstawania podobnych tworów.
#4. Morning Glory Pool, Parku Narodowy Yellowstone w USA.
foto / vidomosti-ua
Są to gorące źródła znajdujące się w Upper Geyser Basin w Stanach Zjednoczonych. Woda ma nietypowe zabarwienie na skutek działalności bakterii min. sinic, które żyją w źródle. Woda matemperaturę 70 °C. Źródła te są gejzerami jednak jedyny ich wybuch odnotowano w 1944 roku, kiedy woda została wyniesiona na wysokość ponad 12 metrów.
#5. Głębia Challengera, Zachodni Pacyfik.
foto / daily-sun
Nazwa głębi pochodzi od brytyjskiej korwety badawczej HMS „Challenger” i jest to najgłębiej położone miejsce w Rowie Mariańskim gdzie głębokość sięga niemal 11 kilometrów (10 994 metrów według badań z 2011 roku, plus minus ~40m). Obecnie głębia uchodzi za najniżej położone zbadane miejsce na Ziemi. Do tej pory do dna Głębi Challengera udało się badaczom dotrzeć tylko raz. 23 stycznia 1960 roku oceanografowie Jacques Piccard i Don Walsh rozpoczęli podróż do Głębi Challengera w batyskafie Trieste.
#6. Kolski Supergłęboki Odwiert SG-3, Rosja.
foto / cittunes
Jest to najgłębszy na świecie odwiert. Jego głębokość to ponad 12 kilometrów (12 262 metry). Projekt nazywany SG-3 mimo swoich czysto naukowych pobudek wywołał zaniepokojenie na całym świecie. Kiedy przekroczono magiczna granicę 12 km głębokości, natrafiono rzekomo na dziwną pieczarę, w której panowała rekordowo wysoka temperatura. Po spuszczeniu w dół mikrofonu zarejestrowano dziwne odgłosy, jakich nikt się nie spodziewał. Najśmielsze teorie zakładają, oczywiście pół żartem, pół serio, że Radzieccy naukowcy dokopali się do piekła i nagrali pochodzące z niego dźwięki. Dalsze prace są wstrzymane z uwagi na zbyt wysokie temperatury, które uniemożliwiają dalsze wiercenie.
#7. Wielka Dziura Gwatemalska, Guatemala City.
foto / gizmodo
Będąca obecnie już ofiarą teorii spiskowych, ogromna dziura w ziemi utworzyła się w stolicy Gwatemali. Jest ona efektem ulew wywołanych przez przechodzący nad Ameryką huragan Agatha. Dziura utworzyła się na miejscu trzykondygnacyjnego budynku przy jednym ze skrzyżowań w północnej części Guatemala City. Według pomiarów jest szeroka na 30, a głęboka na 60 metrów. Gwatemala już wcześniej miała problemy z nagłymi osunięciami ziemi.
#8. The Morning Glory Spillway, Kalifornia, USA.
foto / bowiestie.files.wordpress.com
Nazywana The Morning Glory Spillway lub po prostu Glory Hole, największa rura spustowa na świecie znajdująca się przy Zaporze Monticello została zbudowana w latach 50-tych. Jest to "spust" zabezpieczający przed niekontrolowanym przelaniem tamy. Spływa tędy 1370 m³ wody na sekundę. Jej średnica wynosi aż 22 metry.
#9. Wielka dziura, Kimberley, RPA.
foto / ocdn.eu
Kolejnym ciekawym miejscem jest kopalnia odkrywkowa diamentów w RPA, uważana do niedawna za największą wykopaną ręcznie przez ludzi dziurę na świecie – ujście największego z kominów kimberlitowych na powierzchni ma zarys owalny o wymiarach 430 × 880 m.
Od roku 1866 do 1914 wyeksploatowano z niej ok. 2722 kg diamentów. Powierzchnia Wielkiej Dziury sięga ok. 17 hektarów.
#10. Kopalnia diamentów Diavik, Kanada.
Kopalnia odkrywkowa Diavik leży około 300 km od Yellowknife, w prowincji Północno-Zachodnie Terytoria, na wyspie East Island (o powierzchni 20 kilometrów kwadratowych) na jeziorze Lac de Gras. Znajduje się około 210 km na południe od koła podbiegunowego. Daje dostęp do złóż diamentów (trzech kominów kimberlitowych) pod dnem jeziora. Dotarcie do niej drogą lądową po zamarzniętym jeziorze jest możliwe tylko podczas zimy. W pozostałym okresie można się tu dostać jedynie drogą powietrzną. Budowa rozpoczęła się w 2001 roku, a pełną produkcję osiągnęto w 2004 roku. Pierwsze badania geologiczne tego obszaru rozpoczęto w 1992. Znajduje tu zatrudnienie 800 pracowników. Kopalnia osiąga zyski rzędu 100 milionów dolarów rocznie. W tym okresie
czasu wydobywa około 7 milionów karatów diamentów. W tym roku (2012) przewiduje się przekształcenie kopalni w podziemną. Żywotność kopalni szacuje się na 16 - 22 lata.
Źródło:
belize
isciencetimes
wikipedia
nature
wikipedia
atlasobscura
extremescience
facet.interia
atlasobscura
discovery
Użytkownik ✪Critter edytował ten post 16.04.2015 - 00:54