Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowa planeta pozasłoneczna odkryta dzięki obliczeniom teoretycznym


  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1

Tao.
  • Postów: 118
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

2008-01-25


Nowa planeta pozasłoneczna odkryta dzięki obliczeniom teoretycznym

Dołączona grafika




Po raz pierwszy od odkrycia Neptuna w 1846 roku astronomowie potwierdzili obecność planety, której istnienie zostało przewidziane na podstawie dokonanych wcześniej obliczeń teoretycznych.

W tym przypadku chodzi oczywiście o planetę pozasłoneczną a dokładnie o obiekt wchodzący w skład układu planetarnego odległej o ponad 200 lat świetlnych gwiazdy HD 74156.

W latach czterdziestych XIX wieku John Couch Adams i Urbain Le Verrier badając nieregularności w ruchu Urana niezależnie wyznaczyli teoretyczną pozycję nieznanej planety. Ich obliczenia pozwoliły Johannowi Gottfriedowi Galle odkryć obiekt nazwany później Neptunem.

Tym razem analizę teoretyczną orbit dwóch znanych planet obiegąjcych gwiazdę HD 74156 wykonali Rory Barnes z Uniwersytetu Arizona wraz ze współpracownikami zaś na podstawie ich obliczeń obecność nowej planety potwierdził zespół astronomów z Uniwersytetu Texas z Jacobem Beanem na czele.

Prowadząc badania orbit niektórych pozasłonecznych systemów planetarnych zespół Barnesa doszedł do wniosku, że planety poruszają się po orbitach możliwie najbardziej zbliżonych do siebie w stopniu, który zapobiega jednakże ich grawitacyjnej destabilizacji.

Tak zwana hipoteza "Ciasnych Systemów Planetarnych" pozwoliła na ustalenie, że pomiędzy znanymi planetami "B" i "C" krążącymi wokół gwiazdy HD 74156 znajduje się zbyt duża przerwa, która powinna zawierać nieznaną planetę. Parametry orbity tego obiektu wyznaczył Barnes z zespołem współpracowników.

Korzystając z ich obliczeń zespół Beana przeprowadził dokładne obserwacje, które zaowocowały potwierdzeniem obecności nowej planety w układzie planetarnym gwiazdy HD 74156. Nową planetę oznaczono symbolem HD 74156 D.

Hipoteza "Ciasnych Systemów Planetarnych" zyskała już kolejne potwierdzenie w postaci odkrycia nowej planety obiegającej znajdującą się w gwiazdozbiorze Raka i znaną z posiadania największego pozasłonecznego systemu planetarnego gwiazdę 55 Cancri. Również w tym przypadku wcześniejszych obliczeń teoretycznych orbity tego ciała dokonał zespół Barnesa.


Źródło: University of Arizona / Astronomy.com

Planeta X?

Użytkownik +..... edytował ten post 28.01.2008 - 00:08

  • 0

#2 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
  • Tematów: 0

Napisano

Gdyby się tak wgłębić w zawartość przestrzeni kosmicznej to tą opisaną Nibiru można by podnieść do potęgi 1000 albo i więcej... tych nieodkrytych bądź ukrytych jest na pewno tak wiele, że gdyby każdą zacząć uznawać za jakąś niezwykle ważną w historii istnienia cywilizacji to byśmy popadli w lekką paranoję, prawda? ;)
  • 0

#3

proxy11.
  • Postów: 23
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przedstawiona przez Ciebie hipoteza sugeruje powszechne wystepowanie planet w systemach slonecznych rowniez wielokrotnych oraz ich duza ilosc co potwierdzaja najnowsze odkrycia coraz to nowych planet. Ale czego sie spodziewalismy? Pustego kosmosu? Okazuje sie ze moze byc inaczej :)
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych