Jako, że ktoś z forum cheopsa mnie natchnął, pozwolę sobie jeszcze trochę o...
HARMONIA SFER - część 2ZAMIESZCZAM DWA POSTY, KTÓRE POWSTAŁY SPONTANICZNIE. DOTYCZĄ TEGO CZY i JAKIE DŹWIĘKI WYDAJĄ PLANETY KRĄŻĄCE WOKÓŁ "NASZEGO" SŁOŃCA + kilka słów na temat światła i dźwięku.Częstotliwość dźwięku charakterystyczna dla danej planety może być obliczona na podstawie jej obrotów dookoła osi.(...)
Lucyfer, po kolei. Rozumiem, że masz na myśli ruch planety wokół własnej osi...
Czy posiadasz wiarygodne dane na temat dokładnego czasu obrotu poszczególnych planet Układu Słonecznego wokół własnej osi?
Można pokusić się o sprawdzenie, czy "dźwięk Ziemi" tworzy z dźwiękami innych planet Układu Słonecznego muzyczną harmonię czy nie. Wystarczy obliczyć częstotliwość drgań poszczególnych planet i przetransponować te częstotliwości (podnieść je o określoną ilość muzycznych oktaw) do zakresu słyszalnego przez człowieka.
Obliczanie tonu dźwiękowego wydawanego przez Ziemię.Aby obliczyć ton dźwiękowy wydawany przez planetę będziemy potrzebować dwie definicje - częstotliwości i oktawy.
CzęstotliwośćCzęstotliwość określa liczbę cykli zjawiska okresowego występujących w jednostce czasu. W układzie SI jednostką częstotliwości jest herc (Hz). Częstotliwość 1 herca odpowiada występowaniu jednego zdarzenia (cyklu) w ciągu 1 sekundy.
http://pl.wikipedia....zÄstotliwoĹÄPopularny kamerton wydający ton "la" czy też a'(a', czytaj: a razkreślne) wynosi 440Hz, czyli wibracja tonu a', wynosi 440 drgań na sekundę.
Ile razy na sekundę drga Ziemia? Co jest jednym drganiem?
Z definicji częstotliwości wynika, że za jedno drgnięcie Ziemi można przyjąć jeden obrót Ziemi wokół własnej osi lub czas jednego obiegu Ziemi wokół słońca.
Wybrałem obrót Ziemi wokół własnej osi.Gdyby Ziemia robiła jeden obrót wokół własnej osi w ciągu jednej sekundy, to drgałaby z częstotliwością jednego Hertza (1Hz). Jednak Ziemia dokonuje obrotu dookoła swej osi w ciągu 24 godzin = 1440 minut = 86400 sekund. Oznacza to, że
Ziemia drga z częstotliwością 1/86400 Hz., bo w ciągu jednej sekundy robi 1/86400 obrotu wokół własnej osi.
Skoro człowiek słyszy dźwięki z zakresie 16Hz - 20000Hz, to dźwięku wydawanego przez Ziemię nie usłyszy. Trzeba ten dźwięk przetransponować w górę stosując muzyczną oktawę.
Oktawa - interwał prosty zawarty między ośmioma kolejnymi stopniami skali muzycznej.
http://pl.wikipedia....awa_(interwaĹ)Na instrumentach strunowych, np. na gitarze, oktawę tonu wyjściowego wydawanego przez określoną strunę otrzymujemy dzieląc (skracając) strunę dokładnie o połowę. Gdy podnosimy ton wyjściowy o oktawę, jego częstotliwość wzrasta dwukrotnie.
Przykładowo podnosząc a'= 440Hz o oktawę o trzymujemy a''= 880Hz, itd.
Aby usłyszeć ton Ziemi musimy więc podwajać jego częstotliwość wyjściową (1/86400Hz) otrzymując coraz to wyższe oktawy tonu Ziemi, aż do momentu, kiedy ton ten stanie się słyszalny.
WYNIKPomnożyłem podstawową częstotliwość Ziemi 25 razy (1/86400 x2x2 itd.)i otrzymałem wartość 388,358Hz w zakresie tzw. tonów podstawowych.
Jest to częstotliwość zbliżona do częstotliwości g'= 392Hz
Oznacza to, że dźwięk Ziemi, to (prawie) dźwięk g'.Tabela częstotliwości tonów muzycznychhttp://www.daktik.ru...wosci_tonow.htmIstnieje więc mała rozbieżność między przyjmowaną oficjalnie wysokością tonu g'=392Hz, a otrzymanym wynikiem tonu Ziemi = 388,358Hz.
Aby posunąć się dalej, należy PRECYZYJNIE ustalić ile wynosi jeden obrót Ziemi wokół własnej osi. Ponoć są wahania sekundowe...
CZY KTOŚ ZNA DOKŁADNE DANE tego ruchu na Ziemi i innych planetach Układu Słonecznego?
Posiadając dokładne dane uzyskamy dokładny wynik. Jeśli będzie się on pokrywał z oficjalną "herzologią" tonów muzycznych, to dobrze, a jeśli nie będzie się pokrywał, to trzeba będzie pomyśleć o rewizji oficjalnej "herzologii" tonów muzycznych albo... skorygować ruch wirowy Ziemi.... :wink:
***************************************************
Z portalu http://solar.poczet.com/index.html wziąłem wartość obrotu Ziemi wokół własnej osi = 23h 56min 4,09s
Po obliczeniu, częstotliwość tonu Ziemi "podniosła się" o 1Hz i wyniosła 389,4Hz (przy równych 24h wynosiła 388,4Hz) Jest to częstotliwość bliższa przyjmowanej częstotliwości g'= 392Hz.
Mamy więc przybliżony PIERWSZY TON AKORDU PLANET (Liry...):
Jest nim g' = 389,4Hz - TON ZIEMI...****************************************************
Pozdrawiam serdecznie
POST 2 HARMONIA SFER, cz. 3Dla zainteresowanych.Poniżej zamieszczam zestawienie częstotliwości dźwięków generowanych przez poszczególne planety Układu Słonecznego w dwóch "kategoriach":
1) w oparciu o czas obrotu planety wokół własnej osi
2) w oparciu o czas obiegu planety wokół Słońca.
Tak więc podniosłem (w oktawie) ton podstawowy każdej planety do zakresu, w którym słyszy go ludzkie ucho. Jednak dla każdej pojedynczej planety podałem dwie słyszalne częstotliwości jej tonu podstawowego:
1) Pierwsza z nich to PIERWSZA częstotliwość słyszalna - pierwszy ton, który pojawia się w zakresie ludzkiej słyszalności.
2) Druga podana częstotliwość, to ton podstawowy planety podniesiony (w oktawie) do częstotliwości mieszczącej się w oktawie razkreślnej.
Poniżej dwa obrazki - pierwszy to kompletny, całościowy obraz obliczeń (do 15 miejsc po przecinku, choć zamieściłem tylko 1 miejsce po przecinku - dla wyrazistości), drugi to końcowe zestawienie wyników obliczeń + tabela tonów muzycznych z zakresu oktawy razkreślnej.
[Obliczenia zostały wykonane dla wszystkich 9 planet, choć Grecy mówili o Harmonii Sfer odnośnie 6 planet. Plutona potraktowałem jako planetę.]
1) kompletny, całościowy wykaz obliczeń
(kliknąć, aby powiększyć)2) końcowe zestawienie wyników obliczeń dla "tonów orbitalnych" (niewirowych)
+ tabela tonów z zakresu oktawy razkreślnej. +
Wnioski.Okazało się, że częstotliwość tonów wyliczonych z ruchu planet jest bardzo zbliżona do przyjmowanych oficjalnie częstotliwości muzycznych tonów.
Przy czym większa zbieżność występuje w przypadku dźwięków generowanych przez ruch planet wokół Słońca, niż przez ruch planet wokół własnej osi.
Gdy spojrzymy na częstotliwość najniższych tonów - tych, które po raz pierwszy pojawiają się w zakresie ludzkiej słyszalności, to okazuje się, że różnice między tonami wygenerowanymi przez ruchy planet i tymi, które przyjmuje się za powszechnie obowiązujące są minimalne. Rozbieżności wzrastają podczas podnoszenia tych dźwięków o kolejne oktawy.
Jeśli jednak przyjąć za układ odniesienia PIERWSZE SŁYSZALNE przez ludzkie ucho dźwięki (a nie te z oktawy razkreślnej), wówczas jesteśmy bliżsi potwierdzenia tego, że planety odgrywają tony, których częstotliwość pokrywa się oficjalnie przyjętą nomenklaturą tonów muzycznych...
Dźwięki wszystkich planet uderzone jednocześnie nie układają się jednak w jeden harmonijny akord. Zamiast tego niektóre planety wydają ten sam dźwięk, a inne układają się ze sobą harmonicznie w tercje lub kwarty.
Można by jeszcze kombinować i szukać innych powiązań i proporcji, ale pozostawiam to komuś zainteresowanemu, kto ma więcej czasu...
Czy można uznać powyższe wyniki za potwierdzenie istnienia Harmonii Sfer? Niech sobie każdy zainteresowany sam odpowie.
Tym bardziej, że dane dotyczące ruchu planet nie są idealnie ścisłe i jest trochę tak jak...
(...)z tego co wiem ruch Ziemi nie jest przewidywalny do końca. Ziemie wiruje z małymi odchyłkami w tę albo tamta stronę(...).
[Zeb.. przy okazji dziękuję za kwiaty
: - te, które dostałam :wink: za twoje przeoczenie, po moim pierwszym wpisie na forum...
]
Wykorzystałem dane astronomiczne z portalu Astronomia.pl - Polski Portal Astronomiczny działającego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
http://www.astronomia.pl/Pozdrawiam
P.S
Podnoszenie częstotliwości podstawowego tonu planety jest wędrówką przez częstotliwości fali elektromagnetycznej. To, co zostało opisane to sfera akustyczna planet. Gdybyśmy podnosili dalej częstotliwość fali elektromagnetycznej, to wkroczylibyśmy do obszaru optycznego, który pozwoliłby nam określić kolor planety. Innymi słowy częstotliwość planety podnoszona w oktawie uplasowałaby się w końcu w jakimś punkcie widma optycznego.
Planeta Ziemia plasuje się w obszarze koloru zielonego. Oliwko, pytałaś się czy dźwięk i światło to to samo...
Dźwięk - co to jest?Po pierwsze dźwięk jest falą. Falę stanowi rozchodzące się w ośrodku zaburzenie, zmiany jakiejś wielkości.. za dźwięk uważa się słyszalne przez ludzi drgania cząsteczek ośrodka, czyli drgania zachodzące z częstotliwościami od 16 Hz do 20 KHz.
To jednak w szerszym sensie (mówimy o akustyce "fizycznej") miano dźwięku przysługuje także drganiom ośrodka niesłyszalnym przez ludzi - ultradźwiękom (są to drgania ośrodka zachodzące z częstotliwością powyżej 20 KHz) i infradźwiękom (infradźwięki, to drgania o częstotliwościach poniżej 16 Hz).
Gdyby fali dźwiękowej przyjrzeć się dokładniej (jakby ją "sfotografować"), to dałoby się zobaczyć, że stanowią go cykliczne zgęszczenia i rozrzedzenia powietrza. Te obszary zagęszczeń i rozrzedzeń przesuwają się z prędkością dźwięku w pewnym kierunku, i jeżeli tak się zdarzy - mogą wpaść do czyjegoś ucha i wywołać w nim wrażenie dźwięku.
obszary o większej gęstości powietrza mają ciemny odcień, a obszary rozrzedzeń - jasny.
http://www.daktik.ru...ka/akustyka.htmhttp://www.daktik.ru...ieslyszalne.htmCzym jest światło?Na tak postawione pytanie słownik, czy encyklopedia usłużnie nam podpowiedzą, że:
światło jest falą elektromagnetyczną.
Ale "czym" właściwie jest to światło?
Natura światła wciąż jest pewną zagadką, jako że nie znamy w pełni natury "medium" owej fali elektromagnetycznej, czyli samego zjawiska elektromagnetyzmu, a do tego nie wszystkie aspekty ruchu falowego są zrozumiałe. A przecież „falowość” światła to tylko jeden aspekt jego natury – ma ono dodatkowo drugie swoje oblicze: kwantowo – korpuskularne (słowo „korpuskularny” z grubsza oznacza, że światło ma także cechy strumienia cząstek.
"A oto bardzo krótki opis różnych części widma fal elektromagnetycznych:1)
Fale radiowe – „widzą” je anteny radiowe, telewizyjne, radioteleskopy.
Mikrofale – są odbierane przez anteny telefonów komórkowych, satelitarne, radarowe. Fale tego rodzaju są też wytwarzane w kuchenkach mikrofalowych.
2)
Podczerwień jest ściśle związana promieniowaniem cieplnym, ponieważ wszystkie nagrzane ciała (do typowych w naszym otoczeniu temperatur) wytwarzają sporo podczerwieni. Ten zakres fal da się je odczuć przez skórę – np. gdy zbliżymy rękę do promiennika. Techniczne rejestrowanie tego rodzaju fal jest możliwe dzięki kamerom termowizyjnym i czujnikom podczerwieni.
3)
Światło - o nim było przed chwilą i będzie w innych rozdziałach (m.in. w Optyce, Teorii względności)...
4)
Ultrafiolet – opala (choć może wywołać raka skóry), dezynfekuje zabijając bakterie, ale przed jego nadmiarem warto chronić oczy i skórę (np. stosując filtry UV).
5)
Promieniowanie rentgenowskie – wytwarza się nie tylko w lampach rentgenowskich, bo sporo jest go np. w kosmosie i we wnętrzu monitora komputerowego CRT (na zewnątrz raczej się nie wydostaje, bo od zatrzymywania go są specjalne osłony). Promieniowanie rentgenowskie stosowane w nadmiarze na tkanki powoduje różne choroby (głównie nowotworowe).
6)
Promieniowania gamma – wydobywa się z pierwiastków promieniotwórczych, nieosłoniętych części reaktorów jądrowych, dużo jest go w kosmosie. Dość dobrze przenika przez twardą (nieprzenikliwą dla zwykłego światła) materię. W nadmiarze promieniowanie to może wywoływać chorobę popromienną, lub być zabójcze dla tkanek. "
http://www.daktik.ru...est_swiatlo.htmP.S
Może wystarczy już tych nieco "technicznych" opisów...
Może ktoś to ujmie poetycko...?