Dr Elliot przyznaje, że do przetłumaczenia tego, co mówią obcy, może być potrzebny pewnego rodzaju ‘słownik’, jak np. Kamień z Rozetty.
Jason Smith:
“Śmierć mojego brata oraz kilku innych bliskich mi osób wytrąciła mnie z równowagi na parę lat. W tym okresie miotały mną różne, niekiedy bolesne, odczucia. Pewnego dnia uległszy namowom znajomych, wypłynąłem dość daleko od brzegu, prawie na sam środek zatoki. Zrobiło mi się zimno, więc zawróciłem. Czułem obecność delfina czekającego gdzieś w głębinie na mój ruch. Narastał we mnie rodzaj niepokoju, lęku przed nieznanym. Nagle wynurzył się przede mną, fuknął i w mgnieniu oka zniknął. Delfin podpłynął pod moje stopy. Wyraźnie czekał, aż zanurkuję do niego. Jednak bez maski nie dałem rady zanurzyć się zbyt głęboko. Było mi głupio, że nie mogłem sprostać jego oczekiwaniom. Po kilku nieudanych próbach zanurzenia się dotknął mojej lewej stopy. Gwałtownie ją wycofałem - ze strachu. On wyczuł mój lęk i bardzo powoli, niemal w zwolnionym tempie wynurzył się przede mną na metr ponad powierzchnię wody. Fuknął mi prosto w twarz, ale nie odwróciłem wzroku. Poczułem, że to najpiękniejsza chwila w moim życiu - patrzyłem w oczy delfina i płakałem. Nie ze szczęścia czy smutku, ale z trudno wyrażalnej radości życia, poczucia wolności. Delfin powoli zanurzył grzbiet, nie spuszczając ze mnie wzroku. Zmrużył oczy i zniknął... Od tego czasu zacząłem żyć pełną piersią. Nauczyłem się czerpać z bogactwa swoich możliwości twórczych, nauczyłem się je wykorzystywać. Teraz, w trzy miesiące po tym wielkim wydarzeniu, daję sobie radę z codziennymi problemami. Po prostu umiem utrzymać tempo!"
DELFINY - ZWIERZĘTA INTELIGENTNE
Delfiny słyną ze swej inteligencji i poczucia humoru. Ich mózg ma mniej więcej takie same możliwości jak nasz. Biorąc pod uwagę rozmiary ciała, delfiny mają ok. 220 gramów mózgu przypadające na każde 35 cm długości, podczas gdy my mamy ok. 255 gramów. Walenie mają - obok ludzi - najbardziej rozwinięte mózgi na naszej planecie. Znaczna część mózgu delfina niemal na pewno zajmuje się przetwarzaniem informacji dostarczanych przez system echolokacyjny. Szybkość, z jaką delfiny się uczą także jest dowodem ich inteligencji.
Delfiny są bardzo stadnymi zwierzętami. Ich stada liczą na ogół nawet do tysiąca osobników. Jeśli natomiast zabraknie ryb - rozpadają się na mniejsze. Między członkami stada wytwarzają się bardzo liczne więzi i niezawodne metody wzajemnego porozumiewania się. Gdy stado znajduje się w niebezpieczeństwie, starsze delfiny tworzą krąg wokół młodych, zapewniając im ochronę. Są też bardzo lojalne wobec pozostałych członków stada. Delfiny uwielbiają się bawić. Na wolności swawolą z każdym stworzeniem, które znajdzie się na ich szlaku: nawet z żółwiami i ptakami.
Delfiny mają znacznie bardziej wyostrzony zmysł słuchu niż ludzie. Słyszą częstotliwości do 153 kilocyli na sekundę, co przy naszej zdolności słyszenia ograniczonej do 15-20 kilocyli na sekundę jest wynikiem znakomitym. Zmysł słuchu u delfinów ma pierwszeństwo przed innymi zmysłami. Zmysł węchu jest prawdopodobnie ledwo rozwinięty. Oczy są przystosowane do widzenia ponad i pod wodą, ale w dużej mierze tą funkcję przejmuje system echolokacyjny. Dzięki echolokacji delfiny potrafią znajdować niewielkie przedmioty i rozróżniać drobne obiekty, nawet zagrzebane w mule. Ponieważ fale dźwiękowe przechodzą przez ciała stałe, uważa się, że delfiny mogą je przenikać za pomocą echosond. Zmysł słuchu delfiny wykorzystują do szukania pokarmu, sondowania głębokości, oceniania kierunku i porozumiewania się na duże odległości. Do komunikowania się między sobą delfiny używają różnego typu dźwięków: klekotu, pisków, kwików, gwizdów i jęków.
Niezwykle wiernie imitują mowę ludzką, a nawet śmiech i gwizdanie.
Ktoś zaraz powie że nie na temat.....nie potrafimy zrozumieć mowy delfinów i tworzymy słowniki do komunikacji z obcymi
a jeśli obcy porozumiewają się za pomocą telepatii ?