Skocz do zawartości


Zdjęcie

NASA z Japonią wydały najdokładniejszą mapę topograficzną Ziemi.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Snajper88.

       Były moderator           Były 'szef' tłumaczy

  • Postów: 204
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

NASA z Japonią wydały najdokładniejszą mapę topograficzną Ziemi.

Dołączona grafika


PASADENA, Kalifornia – NASA i Japonia wydała w poniedziałek nową, cyfrową mapę topograficzną Ziemi, która zawiera więcej szczegółów niż kiedykolwiek wcześniej. Mapa została stworzona ze szczegółowych pomiarów uzyskanych z satelity Terra należącej do NASA.

Globalne, cyfrowe ukształtowanie modelu Ziemi, zostało stworzone z prawie 1,3 milionów pojedynczych, połączonych ze sobą zdjęć zebranych przez Aster (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer), narzędzia na pokładzie satelity Terra. NASA i japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI) przygotowały pełen zbiór danych i udostępnili je w internecie dla każdego za darmo.

"To najbardziej kompletna i spójna cyfrowa mapa rzeźby powierzchni Ziemi, jaka do tej pory została stworzona," powiedział Woody Turner, naukowiec programu Aster z Kwatery Głównej NASA w Waszyngtonie. "Ten unikatowy, globalny zbiór danych będzie służył naukowcom i specjalistom z każdej dziedziny, która potrzebuje informacji na temat terenu oraz ukształtowania powierzchni Ziemi."

Według Mike`a Abramsa, naukowca i kierownika zespołu Aster z Laboratorium Napędu Odrzutowego (Jet Propulsion Laboratory – JPL) NASA w Pasadenie, Kalifornia, nowa topografia Ziemi ma wiele praktycznych zastosowań i będzie doceniana przez wszystkich naukowców badających Ziemie. "Dokładne dane topograficzne z Aster, mogą być używane do inżynierii, badań energii, konserwacji surowców naturalnych, zarządzania środowiskowego, projektów publicznych, walki z pożarami, rekreacji i odpoczynku, geologii i planów miast, a to tylko kilka możliwych zastosowań," powiedział Abrams

Wcześniejsza, najdokładniejsza dostępna mapa topograficzna pochodziła z SRTM (Shuttle Radar Topography Mission) również stworzona przez NASA. Mapa ta zawierała ok. 80% powierzchni lądów, pomiędzy równoleżnikami 60° N a 57° S. Nowe dane z Aster rozszerzają pokrycie lądów do 99%, od 83°N do 83° S równoleznika. Każdy punkt pomiarowy na nowej mapie mierzony był w odległości 30 metrów (98 stóp).

"Dane z Aster uzupełniają wiele luk z misji SRTM, takie jak bardzo strome tereny i niektóre pustynie," wyjaśnia Michael Kobrick, naukowiec z JPL który zaprojektował SRTM. "NASA pracuje nad tym, aby połączyć dane z Aster z tymi uzyskanymi z SRTM oraz innymi źródłami, aby uzyskać jeszcze lepszą globalną mapę topograficzną"

NASA i METI wspólnie przesyłały dane topograficzne z Aster do Grupy Obserwacji Ziemi (Group on Earth Observation – GEO), międzynarodowej spółki z siedzibą w Światowej Organizacji Meteorologicznej (World Meteorological Organization – WMO) w Genewie, Szwajcaria, aby użyć je w Globalnym Systemie Systemów Obserwacji Ziemi (Global Earth Observation System of Systems – GEOSS). Ten "system systemów" jest międzynarodową próbą współpracy w celu podziału i scalenia danych z obserwacji Ziemi pochodzących z wielu różnych instrumentów i systemów, co pozwoli monitorować i prognozować globalne zmiany środowiskowe.

NASA, METI i amerykańska Służba Geologiczna (U.S. Geological Survey – USGS) zatwierdziły dane wraz z poparciem amerykańskiej Narodowej Agencji Wywiadu Satelitarnego (U.S. National Geospatial-Intelligence Agency) i innymi kolaborantami. Za rozprowadzanie danych odpowiedzialna jest U.S. Geological Survey's Earth Resources Observation and Science Data Center w Sioux Falls, S.D. oraz METI's Earth Remote Sensing Data Analysis Center w Tokyo.

Aster jest jednym z pięciu instrumentów obserwujących Ziemię uruchomionych na satelicie Terra w grudniu 1999 r. Aster uzyskuje obrazy w zakresie bliskim podczerwieni (0.760-0.860 µm) z rozdzielczością od 15 do 90 metrów (50-300 stóp). Jest to wspólny projekt amerykańsko-japoński. Za jego eksploatację odpowiada należące do NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL).

Źródło: NASA
Tłumaczenie: Snajper88


Aby zobaczyć jak to wygląda zapraszam tutaj: LINK
  • 2





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych