Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Samonapędzający się" robot


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#16

22z.
  • Postów: 555
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Kiedys uwazalem robale/owady za niepotrzebnosc, ale pozniej zmienilem zdanie...
Jest to dobry krok w robotyce, gdyz te stworzenia w zasadzie zachowuja sie jak maszyny/roboty. Mozna jeszcze dodac mrowki, ktore wykonuja polecenia krolowej, a jeszcze ich synchronicznosc - wielki plus. Jesli uda nam sie przeniknac z robotami w swiat owadow to pozniej zostanie tylko tworzyc roboty-zwierzeta, a nawet humanopodobnych. Z tymi ostatnimi jest dosc trudno zaczac jesli nie ma sie podstaw w postaci powiedzmy tych karaluchow.

Moim zdaniem najbardziej fascynujaca rzecza jest nie zbudowanie robo-czegos tylko wspoldzialanie robo z natura - im wiecej jest to rozwiniete tym bardziej naturalne.
  • 0

#17

butibu.
  • Postów: 289
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Co ciekawe, sztuczne roboty - owady nie tylko zachowują się jak żywe stworzenia, ale także mogą wpływać na zachowanie prawdziwych karaluchów.

Projekt udowodnił, że jest możliwe stworzenie całkowicie sztucznego obiektu, takiego jak robot, który potrafi modyfikować zbiorowe zachowanie żyjących obiektów - w tym przypadku stada karaluchów.

Jest to dowód na poparcie mojej tezy - umieszczonej w innym temacie:

Najważniejszym orężem wojny jest propaganda. W niedalekiej przyszłości dokona się kolejny postęp w tej właśnie dziedzinie. Jak będzie wyglądać ten postęp? :)Zobacz jak dziwną gramatyką się posługuję. Czy nie wydaje ci się ona nietypowa – może obca. Z skąd możesz mieć pewność, że ten tekst jest wytworem człowieka, a nie tysiąca połączonych serwerów w podziemiach tajnej bazy. Coraz więcej ludzi poznajemy tylko wirtualnie. Nie wiemy czy są prawdziwi. Obraz z kamery internetowej nie może być żadnym dowodem. Niestety, wraz z postępem robotyki, ludzie spotykani w realu - na ulicy też nie będą 'autentyczni'. Myślę, że już dziś wśród ludzi siedzących na ławkach, w cieniu, zdarzają się androidy. Zakapturzone postacie opierające się o ścianę. Na razie tylko kilka, tak dla próby. Koncerny sprawdzają czy ktoś je rozpozna po wyglądzie. Potem zaczną sprawdzać czy ktoś rozpozna je po wymianie kilku słów. Od kroku do kroku dojdziemy do momentu gdy, na każdym kroku, spotykać będziemy roboty. Niezdolne do myślenia, zaprogramowane do delikatnego wpływania na ludzi. Może po wielu latach, androidy propagandowe zaczną spełniać bardziej komercyjną rolę. Nakłaniać nas będą do zakupów, wykupywania ubezpieczeń itp. Rozwiną się z powodu wojny i w trakcie niej spełniać będą powierzone im zadanie.

http://www.paranorma...showtopic=20690

Pamiętajmy, że my też jesteśmy zwierzętami. Też mamy feromony, hormony, reagujemy na bodźce wzrokowe, słuchowe, dotykowe, zapachowe, podprogowe; a przede wszystkim, tak samo jak zwierzęta posiadamy zachowanie, które można sztucznie modyfikować. Kamieniem milowym we wpływaniu na pojedynczych ludzi i społeczeństwa będzie wypuszczenie na rynek robotów propagandowych. Dzisiaj widzę, że takie maszyny, będą mogły czerpać energię z ludzkiego jedzenia, a nawet zjadać trawę w parku. Będą nie do odróżnienia od innych ludzi. Może poza tym, że po wpuszczeniu do ogródka wtranżolą wszystkie rzodkiewki.
Rządom bardzo opłaca się nas kontrolować i pomagać w podejmowaniu decyzji :mrgreen: . Po prostu, opłaca się wykorzystać nowoczesną technologię do stworzenia robotów propagandowych. Bądźmy czujni.
  • 0

#18

martius.
  • Postów: 545
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Kolega powyżej ma dużo racji, a po to sa takie fora jak te, by kontrolowac poczyniania rządów i ich naukowców, i w miare potrzeby wziąść toporek i wyjść na ulicę w ramach powstania przeciw totalitaryzmu "demokratycznemu" :P
  • 0

#19 Gość_mroova

Gość_mroova.
  • Tematów: 0

Napisano

System PROTEUS - nowa jakość w działaniach antyterrorystycznych i antykryzysowych


Rusza PROTEUS – współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego program budowy zrobotyzowanego systemu wspierającego działania służb ratowniczych i odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne.

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP) poinformował o rozpoczęciu prac nad nowatorskim na skalę światową projektem PROTEUS. Jego celem jest stworzenie systemu, który będzie wspierał koordynację i prowadzenie akcji ratunkowych prowadzonych przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne - w tym przez straż pożarną, policję, wojsko i jednostki antyterrorystyczne.
System pozwoli na właściwe rozpoznanie sytuacji, śledzenie jej rozwoju i podjęcie optymalnych działań ratowniczych. Pozwoli to ograniczyć rozmiary zdarzenia, zwiększyć skuteczność prowadzonych działań oraz bezpieczeństwo zarówno poszkodowanych, jak i samych ratowników.

Prace nad programem PROTEUS są prowadzone przez konsorcjum złożone z ośrodków i instytucji naukowo-badawczych pod kierownictwem PIAP, który jest pomysłodawcą i koordynatorem całego przedsięwzięcia. Realizacja programu jest współfinansowana ze środków funduszu rozwoju regionalnego Unii Europejskiej w ramach „Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013”. Program będzie realizowany w latach 2009-2013, a jego wartość wyniesie około 68 mln PLN.

„PROTEUS jest jednym z najbardziej nowatorskich projektów na świecie. Nad podobnymi rozwiązaniami pracuje tylko kilka czołowych ośrodków. Zarówno poszczególne elementy, jak i cały system muszą być na tyle skuteczne, niezawodne i elastyczne, by mogły zastąpić człowieka w najbardziej niebezpiecznych zdarzeniach: pożarach, katastrofach komunikacyjnych i budowlanych czy w sytuacji zagrożenia terrorystycznego” – mówi Piotr Szynkarczyk, kierownik projektu Proteus, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów. „To jedna z tych rzeczy, których lepiej nie musieć używać, ale które trzeba mieć”.

System opracowany w ramach projektu PROTEUS będzie składał się z kilku elementów, w tym z Mobilnego Centrum Dowodzenia (MCD), Mobilnego Centrum Operatorów Robotów (MCOR), trzech mobilnych robotów i Bezzałogowego Statku Latającego (BSL). Wszystkie elementy systemu będą wyposażone w spójny system łączności, co umożliwi ich współdziałanie na miejscu akcji nawet w przypadkach, gdy zostaną oddelegowane z różnych jednostek. Dzięki możliwości zestawienia na potrzeby konkretnej operacji różnych elementów systemu, każdorazowo będzie go można dostosować do charakteru zagrożenia oraz skali i rodzaju prowadzonych działań.

Wykorzystanie elementów sytemu PPROTEUS w akcjach ratowniczych znacznie zwiększy bezpieczeństwo osób biorących bezpośredni udział w akcji. W sytuacjach zagrożenia robot w zastępstwie człowieka rozpozna charakter zagrożenia i wykona szczególnie niebezpieczne czynności, takie jak podjęcie ładunku wybuchowego, którego nie da się rozbroić na miejscu, obserwację skażonego terenu, czy wejście na teren podmokły. Pozwoli to maksymalnie ograniczyć ryzyko podejmowane przez ludzi.
Podstawowe elementy systemu PROTEUS:

Mobilne Centrum Dowodzenia (MCD) - zbudowane na podwoziu samochodu ciężarowego centrum gromadzenia, przetwarzania i wymiany informacji przekazanych przez pozostałe elementy systemu (roboty, BSL).

Mobilne Centrum Operatorów Robotów (MCOR) - samochód pozwalający na szybki transport robotów w miejsce akcji i sterowanie nimi poprzez przenośne stanowiska operatorów.

Bezzałogowy statek latający (BSL) - wyposażony w kamery wizyjne i termowizyjne, przeznaczony do obserwacji miejsca akcji "z lotu ptaka".

Roboty mobilne

1. Mały robot mobilny (MRM) - zdalnie sterowany, mały i lekki robot przeznaczony do działań inspekcyjnych w trudno dostępnych miejscach. Wyposażony w kamery wizyjne i termowizyjne oraz innowacyjny układ napędowy pozwalający szybko i łatwo dostać się w miejsca, gdzie człowiekowi trudno się poruszać (np. tereny podmokłe).

2. Robot mobilny interwencyjny (RMI) - zdalnie sterowany robot o wadze do 100 kg przeznaczony do zadań rozpoznawczo-interwencyjnych w pomieszczeniach. Jego konstrukcja umożliwi poruszanie się po trudnym terenie oraz wspinanie się po schodach. RMI będzie wyposażony w czujniki wykrywające różne rodzaje zagrożeń, manipulator z wymiennymi szczękami, cztery kamery wizyjne oraz kamerę termowizyjną.

3. Robot mobilny o zwiększonej funkcjonalności (RMF) - zdalnie sterowany, bardzo wytrzymały robot przeznaczony do interwencji w trudnych warunkach, takich jak duże pomieszczenia lub w teren otwarty. RMF będzie mógł forsować przeszkody terenowe, będzie wyposażony w czujniki, kamery wizyjne i zestaw do prowadzenia negocjacji. Będzie mógł też podnosić przedmioty o znacznym ciężarze i obsługiwać narzędzia (np. nożyce do cięcia blachy).

Wszystkie elementy wchodzące w skład systemu PROTEUS będą mobilne, co umożliwi ich transportowanie i instalację w dowolnym miejscu w ciągu kilku godzin oraz dostosowanie parametrów systemu do specyfiki konkretnej akcji ratowniczej.

Prace nad projektem będą trwały w latach 2009-2013. Obecnie zostały zakończone konsultacje z przyszłymi użytkownikami systemu (m.in. ze strażą pożarną i policją), co pozwoliło zdefiniować funkcjonalność poszczególnych elementów systemu. W drugim etapie prac, który rozpocznie się w połowie roku, zostanie zaprojektowana architektura systemu.

Źródłó: www.wp.pl
  • 1

#20

4rt.
  • Postów: 54
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

„To jedna z tych rzeczy, których lepiej nie musieć używać, ale które trzeba mieć”.

Ale nie ma co, hasło to mają. ^^ Roboty coraz chętniej zaczną wchodzić do naszych mieszkań, ale oby nie wchodziły jak złodzieje wolności...
  • 0

#21

CzstSrkzm.
  • Postów: 454
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Odświeżę temat, bo natknąłem się w necie na "przodków" rozwiązania z postu tytułowego.

Oto "Slugbot"

Dołączona grafika
Opracowany w 1999 przez brytyjskich naukowców robot, mający za zadanie jeżdżenie po polu i łapanie ślimaków - które stanowią dość duży problem na polach UK i mają łatkę "szkodników". Idea polegała na tym, że złapane ślimaki są wrzucane do pojemnika, i gdy robot ma pełen zbiornik, lub zostało mu mało energii, jedzie do stacji dokującej, gdzie ślimaki są rozkładane, a powstałe przy tym biogazy używane są do naładowania baterii. Wszystko na zasadzie "włącz i zapomnij". Rozwiązanie mające bardzo praktyczne zastosowanie + krok w kierunku pełnej automatyzacji. Opracowano nawet prototyp, którego koszt materiałów wyniósł mniej niż 1500Ł . Projekt został jednak zarzucony, gdyż naukowcy uznali, iż system napędowy oparty na metanie jest niewydajny, i zbyt dużo czasu musi upłynąć przy trawieniu/ładowaniu. Skupili się więc na lepszym rozwiązaniu - MFC (od "microbial fuel cells"). O co chodzi? Otóż opracowany "przykład" działa na zasadzie roślin mięsożernych - wabi muchy, które następnie są poprzez bakterię są rozbijane m.in na cukry, te natomiast po przerobieniu przez te same bakterie są zamieniane na energie dla robota. Jest to mniej praktyczne rozwiązanie niż Slugbot, zaletą jest jednak to, że "przerabianie" nie wymaga stacji dokującej i jest dokonywane na bieżąco. W praktyce ta "muchołapka" poruszałaby się o 2cm co 12 minut, czyli max 10cm na godzinę. Dodatkowo nie potrzeba by wiele much - w testach prototyp poruszał się przez 5 dni mając za pożywienie jedynie 8 much. Prawie jak Czesio ;) . Wadą prototypu jest jeszcze to, że jako wabika na muchy używa substancji o zapachu...ludzkich odchodów.

W filmach S-F, bardzo często różnicą między androidami a ludźmi jest brak potrzeby odżywiania (choćby scena z AI gdy dziecko-android napycha się wraz z rodziną obiadem, po czym musi być naprawiony). Być może jednak, pierwsze androidy będą wraz z nami spożywać posiłki ;)

Źródła/linki/etc
Tabelka pokazująca bardziej szczegółowy sposób działania MFC - tłumaczyć się nie podejmuję. Chemia była dla mnie zawsze czarną magią, i nie chcę czegoś poplątać.
Dołączona grafika

Slugbot:
http://www.wired.com.../2001/10/47156#
http://news.bbc.co.u...ture/503149.stm
http://www.techtakea...les_slugbot.php
http://www.time.com/.../inslugbot.html

MFC:
http://www.newscient...es-a-stink.html
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych