Skocz do zawartości


Zdjęcie

Polskie odkrycie paleontologiczne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

kapuchy.
  • Postów: 591
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Polskie odkrycie, po którym trzeba zmienić podręczniki 2010-01-06 (21:02)

Odciski stóp i kości najstarszych czworonożnych zwierząt lądowych odkryli polscy naukowcy, prowadząc wykopaliska w Górach Świętokrzyskich. Wyniki swoich badań publikują na łamach najnowszego numeru prestiżowego tygodnika naukowego "Nature". Po tej publikacji trzeba będzie zmienić podręczniki do paleontologii - oceniają specjaliści.



W nieczynnym kamieniołomie Zachełmie pod Kielcami w Górach Świętokrzyskich (wskazany strzałką na mapie DoCelu) naukowcy z Polskiego Instytutu Geologicznego oraz Uniwersytetu Warszawskiego odkryli skamieniałości i odciski stóp tetrapodów, czyli czworonożnych kręgowców. Okazało się, że są one starsze o ok. 18 mln lat od najstarszych tego typu skamieniałości znanych nauce. Z pierwszych tetrapodów wywodzą się płazy, gady, ptaki i ssaki.

Znalezisko pochodzi z okresu dewońskiego, sprzed 395 mln lat. Paleontolodzy odkryli m.in. kilka "dróżek" zrobionych stopami zwierząt. Część śladów ma nawet 26 cm szerokości. Oznacza to, że zostawiły je zwierzęta wielkości około 2,5 metra. Były też mniejsze osobniki o długości ciała około pół metra - opisują autorzy.

- Waga tego znaleziska polega na tym, że są to bardzo stare tropy, pozostawione przez zwierzęta z czterema łapami i palcami, w osadach płytkiego morza i jego brzegu - wyjaśnia współautor artykułu, Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak dodaje, oznacza to, że takie czworonogi istniały blisko 20 mln lat wcześniej niż do tej pory przypuszczano.

W 2002 roku badacze znaleźli pierwszy okaz odcisku łapy tetrapoda. - Wówczas nie wiedziałem, że to tak ważny z naukowego punktu widzenia obiekt paleontologiczny. Dopiero kolejne znaleziska z 2004 r. i 2007 r. oraz 2008 r. wyjaśniły zagadkę tajemniczych odcisków z Gór Świętokrzyskich - opisuje.

Powszechnie uważa się, że tetrapody wyewoluowały z ryb, a formą przejściową miały być elpistostegidy. Jak mówi współautor artykułu, prof. Marek Narkiewicz z Polskiego Instytutu Geologicznego, dzięki najnowszemu odkryciu nie tylko przesunięto wiek pojawienia się najstarszych znanych czworonogów. - Wyeliminowaliśmy również elpistostegidy jako przodków czworonogów. Okazuje się, że elpistostegidy żyły już po ich pojawieniu się - podkreśla.

Istotny w polskim odkryciu jest fakt, że znalezisko z Gór Świętokrzyskich jest starsze o 10 mln lat od najstarszych skamieniałości elpistostegidów. Możliwe, że elpistostegidy nie były formą przejściową pomiędzy rybami a tetrapodami, ale zwierzętami reliktowymi, które przetrwały jako osobna odnoga ewolucyjna.

Jak podsumowują Philippe Janvier i Gael Clement w komentarzu zamieszczonym w "Nature", ewolucyjne przejście od ryb do lądowych zwierząt czworonożnych wydawało się być bardzo dobrze udokumentowane w nauce. "Teraz jednak w sam środek tego uporządkowanego obrazu został wrzucony granat" - napisali.
(PAP)
  • 0

#2

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Sandomierszczyzna obfituje ostatnio w odkrycia wszelkiego typu. Chyba czas się przeprowadzić w tamte rejony :) Na serwisie informacyjnym archeologii ostatnimi czasy regularnie pokazują się doniesienia na temat odkryć z tamtych rejonów.

Użytkownik Niemrawy edytował ten post 07.01.2010 - 20:08

  • 0

#3

sharpMarv.
  • Postów: 178
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

O 18 milionow lat? To chyba spora pomylka? Jak wytlumaczyc formy posrednie tzw "ryboplazow" ktore sa datowane na 10 milionow lat wczesniej niz te znalezisko? Przeciez te slady to calkiem dobrze rozpoznawalne lapy. Czyli przed formami posrednimi istnialy ladowe zwierzeta. Skoro przesowamy ta granice o 18m lat to rownie prawdopodobne ze czlowiek pojawil sie takze odpowiednio wczesniej.
  • 0

#4

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nie znam dokładnie tematu, więc wolę nie teoretyzować w tej kwestii. Jednakże istnienie wcześniejszych tetropodów (dojrzałych form lądowych) przed odnalezionymi "rybopłazami" w zasadzie jest możliwe. Z tymże traktując odnalezione szczątki rybopłazów jako gatunek ryb, które powoli ewoluowały w tetropody. A nie, jak dotychczas sądzono, jako formę przejściową. Opcjonalnie "forma przejściowa" mogła ewoluować znacznie wcześniej, niż oficjalnie wiadomo. Swoją drogą, trzeba poczekać na jakieś szczątki tetropoda, które te ślady zostawił, bo póki co gatunek tego stworzenia ustalili jedynie na podstawie śladów :)

Myślę, że przez to odkrycie naukę czeka długo droga i zanim dowiemy się prawdy, potrzeba będzie jeszcze więcej odkryć tego typu. Tak czy inaczej, rok 2010 zaczyna się wspaniale (dwa przełomowe odkrycia. Oto drugie mogące zmienić dotychczasowy pogląd na lasy amazońskie i jego przedkolumbijską ludność).

P.S. Macie tutaj filmik video dot. tego odkrycia:

http://www.youtube.com/watch?v=YgGwBm4HI8Q&feature=player_embedded

Użytkownik Niemrawy edytował ten post 07.01.2010 - 20:06

  • 1

#5

MiszaAS.
  • Postów: 343
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jako, że nie mogę zedytować postu powyżej, muszę nowy napisać.

Coś więcej na temat tego odkrycia.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych