Skocz do zawartości


Zdjęcie

(Nie)topniejace lodowce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

antietam.
  • Postów: 320
  • Tematów: 114
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 34
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Naczelne organy ONZ ds. zmian klimatu, wydały bezprecedensowe przeprosiny dotyczące prognozy zaniku lodowców Himalajskich do 2035 roku.

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change -IPCC) wydał wczoraj oświadczenie, że prognoza, która była punktem przełomowym w dyskusji na temat zmian klimatycznych w 2007 roku ma "słabe podstawy" oraz jest rezultatem niskich standardów w pozyskiwaniu danych. "W trakcie redagowania projektu, wysokie standardy procedur w pozyskiwaniu dowodów wymagane przez IPCC, nie zostały w pełni zastosowane" - stwierdziło IPCC. "Przewodniczący, wiceprzewodniczący oraz pozostali członkowie władz IPCC z żalem stwierdzają, że w tym przypadku doszło do poważnego naruszenia procedur IPCC".
Zadziwiający wstęp na pewno wzmocni pozycję krytyków IPCC, które znajduje się obecnie w ogniu krytyki w wyniku skandalu z wyciekiem e-maili dotyczących fałszowania danych klimatycznych.
W 2007 roku raport, który zdobył dla IPCC Pokojową Nagrodę Nobla, mówił, że prawdopodobieństwo "zaniku Himalajskich lodowców do roku 2035 lub wcześniej jest bardzo wysokie". Raport wywołał szok w Azji, gdzie życie prawie 2 miliardów ludzi w porze suchej uzależnione jest od wody pochodzącej z roztopionych lodowców.
W ubiegłym tygodniu ogłoszono, że prognozy dotyczące lodowców nie zostały oparte na jednomyślnych wynikach badan ekspertów, lecz nagłośnionej przez media pojedynczej opinii indyjskiego glacjologa z 1999 roku. Naukowiec ten - Syed Hasnain - powiedział magazynowi The Times że nigdy nie przedstawił tak szczegółowej prognozy w swoim wywiadzie dla magazynu "New Scientist".
"Nigdy nie zrobiłem żadnej prognozy, zwłaszcza takiej z konkretną datą - nie jestem astrologiem, powiedziałem natomiast ze lodowce znikają w szybkim tempie". Nigdy nie podałem daty 2035 w żadnych z moich opracowań lub raportach". Profesor Hasanin pracuje dla Instytutu Energii i Zasobów Naturalnych (The Energy and Resources Institute (TERI)) w Delhi, który zarządzany jest przez Rajendra Pachauri, szefa zespołu do zmian klimatycznych przy ONZ.
Dr Pachauri broni prac zespołu, jednocześnie próbując dystansować się do Profesora Hasnain'a, mówiąc, że po pierwsze nie pracował dal instytutu w 1999 roku. "Chociaż nasze stosunki urwały się po jednym kontakcie, nie myślę jednak aby zaistniała sytuacja w jakikolwiek sposób podważała przytłaczające dowody tego, co dzieje się z klimatem na Ziemi.
Profesor Hasnain potwierdził że udzielił wywiadu Fredowi Pearce z “New Scientist” w 1999 roku będąc wciąż pracownikiem Uniwersytetu Jawaharlal Nehru. “Powiedziałem, że małe lodowce we wschodniej I centralnej części Himalajów zanikają w alarmującym tempie, i że w ciągu następnych 40 – 50 lat mogą one stracić znaczącą masę” – powiedział. “ Oznacza to, że skurczy się ich objętość i zasięg. Pozostałe informacje są tylko spekulacją dziennikarską”.
Fred Pearce nie skomentował na razie ujawnionych rewelacji.

Pomimo kontrowersji, IPCC oświadczyło że podtrzymuje swe poglądy na temat zaniku lodowców w masywach górskich, włączając w to Himalaje. “Ta konkluzja jest jasna, całkowicie logiczna, oraz mająca mocne podstawy naukowe” ocenia IPCC .
Skandal ten zagraża podważaniem wiarygodności IPCC oraz podważa jego wiarygodność jako głównego architekta Fifth Assessment Reports AR5 – Piątego Raportu podsumowującego.
Georg Kaser, jeden z wiodących glacjologów austriackich, który jest jednym ze współautorów raportu z 2007 roku, określił pomyłkę dotyczącą prognozowania zaniku lodowców jak ogromną, oraz powiedział że ostrzegał o tym swych kolegów (pozostałych autorów raportu) miesiące przed jego publikacja.
Fakty które ujrzały światło dzienne są wykorzystywane przez osoby sceptycznie nastawione do globalnego ocieplenia, przeświadczonych iż e-maile wykradzione w ubiegłym roku były elementem konspiracji mającej na celu sfałszowanie dowodów na temat globalnego ocieplenia. Jairam Ramesh, Indyjski Minister d/s Środowiska, powiedział we wtorek, że skandal potwierdził jego przekonanie, że nie ma żadnych dowodów na to, że lodowce Himalajskie topnieją w przyspieszonym tempie. “Przeświadczenie IPCC, że lodowce znikną do 2035 roku nie zostały poparte żadnymi naukowymi dowodami” – oświadczył.

Monitorowanie lodowców Himalajskich jest niezwykle trudne, ponieważ większość z nich leży w trudno dostępnych terenach położonych powyżej 5000 metrów. Większość przeprowadzonych dotychczas badan opierała się na mieszaninie przestarzałych, niekompletnych danych, zdjęciach satelitarnych, fotografiach oraz niepotwierdzonych dowodach.
W ubiegłym roku jednakże, TERI wystartował z projektem instalacji zaawansowanych technicznie sensorów pomiarowych na trzech lodowcach, które to sensory maja być wskaźnikami służącymi ocenie sytuacji w Himalajach.

Profesor Hasnain, który jest odpowiedzialny za projekt, powiedział że wkrótce zaprezentowane zostaną wyniki przedstawiające obecny status lodowców himalajskich, bazujące na pracach badawczych uczonych indyjskich i z całego świata, a które zostaną opublikowane w rożnych magazynach naukowych. Ma on również nadzieję, że badanie te pomogą uzyskać mniej “kontrowersyjne” wyniki oraz dowody na to co dzieje się z lodowcami. W najbliższym czasie wiec badania te mogą albo utwierdzić w swych przekonaniach sceptyków klimatycznych bądź też uratować twarz IPCC.

Tłumaczenie własne na podstawie:

http://www.timesonli...icle6994774.ece

Użytkownik antietam edytował ten post 23.01.2010 - 08:17

  • 3



#2

CzstSrkzm.
  • Postów: 454
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Delikatny OT:
Ten tytuł i pod-tytuł tematu (czyli de facto tytuł tłumaczonego artykułu) to taki "onetowy" wybieg aby przyciągnąć "kliki"? Bo w oryginale tytuł tego arta brzmi trochę inaczej (oryg: "pomyłka", u ciebie "kolejne fałszerstwo ujawnione). Sorry, że się czepiam, generalnie całość tłumaczenia jest prima sort - tylko ten tytuł/pod-tytuł jest jak mucha na torcie, i zakładam, że wynika z twoich osobistych przekonań. Które to na tłumaczenie czegokolwiek wpływu mieć nie powinny. To samo w ostatnich zdaniu - w oryginale "podreperować wizerunek", w tłumaczeniu "uratować twarz". Rzetelny tłumacz powinien tłumaczyć tak jak jest, a nie tak jak on to widzi - i jego zabarwienie emocjonalne dotyczące tłumaczonego tekstu nie powinno w żadnym stopniu odbijać się w tekście przetłumaczonym.

Ot takie moje 3 grosze.
  • 0

#3 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Też nie jestem zielony z angielskiego i tak by przeglądzie wynikało. Oj autorze, nieładnie tak manipulować, nieładnie. Dobrze wyłapałeś Skan, bo gdyby nie Twoja uwaga, to może zasugerowałbym się myślą o uczciwości. Czego to ludzie nie zrobią dla własnego przekonania.



UN climate chief admits mistake on Himalayan glaciers warning


----------> (Nie)topniejace lodowce Kolejne fałszerstwo ONZ ujawnione


Ten tytuł powinien być zupełnie inaczej przetłumaczony.

Użytkownik Muhad edytował ten post 23.01.2010 - 09:04

  • 0

#4

Marok.
  • Postów: 129
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Przedstawiciele IPCC przeprosili za błąd, ich zdaniem wynikał on, ze "zbyt mało restrykcyjnego podejścia do obliczeń" dotyczących lodowców w Himalajach. Jednocześnie naukowcy przekonują, że ich pomyłka nie podważa wymowy całego raportu, w którym jest wiele dowodów na katastrofalne skutki globalnego ocieplenia i to, że jest ono wywołane przez człowieka. Ciężko w to jednak uwierzyć, bo żenujących przekłamań w raporcie IPCC jest więcej.


Jego autorzy piszą m.in., że lód w Himalajach topnieje szybciej niż w innych częściach świata, co jest nieprawdą. Podobnie jak podana tam powierzchnia lodowców w tych górach - wynosi 33 tys. km kw., a nie 500 tys. km kw.). Prędkość topnienia jednego z nich - 135,2 m/rok tak naprawdę wynosi 23,5 m/rok.


Cały artykuł:Ckick
  • 2

#5

FCrimson.
  • Postów: 310
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Monitorowanie lodowców Himalajskich jest niezwykle trudne, ponieważ większość z nich leży w trudno dostępnych terenach położonych powyżej 5000 metrów. Większość przeprowadzonych dotychczas badan opierała się na mieszaninie przestarzałych, niekompletnych danych, zdjęciach satelitarnych, fotografiach oraz niepotwierdzonych dowodach.


Chcecie mi powiedzieć, że posiadając urządzenia robiące skan całego ciała, teleskopy sięgające dalekich zakątków kosmosu, satelity, odbiorniki, stacje nadawcze itd. nie jesteśmy w stanie zrobić zdjęcia lodowca? Przecież nikt im tam nie każe wjeżdżać na lamach. Po to mamy zaplecze techniczne żeby człowiek nie pchał się z motyką na słońce. W tym przypadku w klapkach na lodowiec :>.

Ehh... życie. Jak to człowiek ma dziwne pojęcie o świecie. "Cudze chwalicie a swego nie znacie" ;).
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych