Napisano
31.03.2012 - 22:13
Dobry Wieczor.
Ja w sprawie siarki i polichlorkow.
"Ochrona środowiska. W-1 (23.02.07).
Ochrona środowiska obecnie obok działań o zachowanie pokoju jest powszechnie uznawana jako najważniejszy problem współczesnej cywilizacji. Miniony wiek XX jest określany jako wiek rozwoju nowoczesnych technologii, ale jednocześnie ze względu na nadmierne zanieczyszczenie środowiska (trzech jego komponentów) został nazwany początkiem ery zagłady biologicznej. Sygnały o wzrastającym zagrożeniu dla środowiska naturalnego narastały stopniowo w krajach wysoko rozwiniętych. Jeszcze pod koniec lat ’40 i na początku ’50 XX w. sygnały te były sporadyczne i nie budziły powszechnego niepokoju. Wydawnictwa książkowe poświęcone zagadnieniom ochrony środowiska były dotąd bardzo nieliczne, np w Stanach Zjednoczonych do roku 1939 ukazała się zaledwie jedna poważniejsza pozycja, do 1953 wydano ich tam łącznie cztery. Do roku 1960 wydawano 1-2 książek rocznie, poświęconych problematyce ochrony środowiska. Do roku 1950 powszechnie uważano, że zanieczyszczenia powietrza, wód oraz powierzchni ziemi mają charakter lokalny o ograniczonym zasięgu i nie mogą mieć większego znaczenia dla całokształtu warunków życia na Ziemi. Jednak już na początku lat ’60 zagadnienia związane z zanieczyszczeniem powietrza przez zakłady przemysłowe, energetykę, zakłapod koniec lat ’40 i na początku ’50 XX w. sygnały te były sporadyczne i nie budziły powszechnego niepokoju. Wydawnictwa książkowe poświęcone zagadnieniom ochrony środowiska były dotąd bardzo nieliczne, np w Stanach Zjednoczonych do roku 1939 ukazała się zaledwie jedna poważniejsza pozycja, do 1953 wydano ich tam łącznie cztery. Do roku 1960 wydawano 1-2 książek rocznie, poświęconych problematyce ochrony środowiska. Do roku 1950 powszechnie uważano, że zanieczyszczenia powietrza, wód oraz powierzchni ziemi mają
charakter lokalny o ograniczonym zasięgu i nie mogą mieć większego znaczenia dla całokształtu warunków życia na Ziemi. Jednak już na początku lat ’60 zagadnienia związane z zanieczyszczeniem powietrza przez zakłady przemysłowe, energetykę, zakłady cieplne, pojazdy mechaniczne a także z zanieczyszczeniem wód przez ścieki przemysłowe i komunalne, nabrały w krajach uprzemysłowionych znaczenia o zakresie ogólno a także międzynarodowym. Jako bezpośrednie przyczyny wzrostu zainteresowania sprawami ochrony środowiska i człowieka, przytacza się zazwyczaj dwa wydarzenia.:
1. Smog londyński, który w okresie od 5 do 8 grudnia 1952 roku spowodował śmierć około 4 tys. ludzi.
2. Katastrofa tankowca „Torrei Canio” w Kanale „la Manche” w roku 1967. Na skutek katastrofy około 120 tys. ton ropy rozlało się w odległości około 60km od wybrzeży Wielkiej Brytanii na obszarze około 850 km2. Jak wiadomo składniki ropy naftowej są toksyczne dla ryb.
Po raz pierwszy na większą skalę śmiertelne skutki zanieczyszczenia powietrza stwierdzono już w roku 1930 w najsilniej wówczas uprzemysłowionym okręgu Belgii w dolinie rzeki Mozy (do tej pory jest to jeden z najsilniej skoncentrowanych okręgów przemysłowych). Liczne kopalnie węgla, huty żelaza, zakłady przemysłu maszynowego i chemicznego oraz ukształtowanie terenu w postaci wąskiego (trudno przewiewnego) wąwozu. Przyczyniły się do tego, że w początkach grudnia 1930 roku w czasie jednego tygodnia szpitale przyjęły ponad 6 tys chorych, z czego 63 osoby zmarły. W powietrzu stwierdzono wMozy (do tej pory jest to jeden z najsilniej skoncentrowanych okręgów przemysłowych). Liczne kopalnie węgla, huty żelaza, zakłady przemysłu maszynowego i chemicznego oraz ukształtowanie terenu w postaci wąskiego (trudno przewiewnego) wąwozu. Przyczyniły się do tego, że w początkach grudnia 1930 roku w czasie jednego tygodnia szpitale przyjęły ponad 6 tys chorych, z czego 63 osoby zmarły. W powietrzu stwierdzono wówczas około 30 związków, z czego dwutlenek siarki, siarkowodór, tlenki azotu, tlenek węgla w znacznie wyższych stężeniach.
Następna katastrofa miała miejsce w październiku 1948. W ośrodeku przemysłowym „Donora” w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych. zachorowała prawie cała ludność (około 13 tys. z 15 tys mieszkańców ośrodka), 28 osób zmarło na skutek zatrucia. Przyczyną był trujący smog, zawierający szkodliwe składniki wydzielane przez liczne huty ołowiu i żelaza.
W grudniu 1952 r Londyn dotknęła jedna z największych jak dotychczas klęsk– około 4 tys. ofiar śmiertelnych i kilkakrotnie większa liczba zachorowań na choroby dróg oddechowych i układu krążenia. Stwierdzono wówczas wzrost stężenia niebezpiecznego dwutlenku siarki (około 20- krotny) oraz ilości dymu w powietrzu około (10 – krotny).
Kolejne ataki smogu w Londynie pojawiły się w roku 1956 (II smog – 1 tys. ofiar), 1957, 1958 i 1962.
Charakterystyka smogu.
Smog jest to mgła nasycona licznymi zanieczyszczeniami. Sprzyja mu duża wilgotność powietrza oraz brak wiatru, co skutkuje słabym rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń. Nadmierne zagęszczenie zanieczyszczeń w powietrzu ma ujemne skutki zdrowotne, ze zgonami włącznie. Smog = smoke + fogsmoke + fog
Wyróżniamy dwa rodzaje smogów atmosferycznych:
1. smog przemysłowy, inaczej typu kwaśnego lub typu londyńskiego.
2. smog fotochemiczny.
Smog przemysłowy.
Smog przemysłowy kwaśny powstaje w wyniku dużej emisji dwutlenku siarki ze spalania węgla w warunkach dużej wilgotności powietrza. Węgle zawierają siarkę w różnej ilości
-w Polsce zawartość siarki w węglu, w zależności od miejsca pochodzenia, od pokładu oraz głębokości występowania, wynosi 0,5-4,5 %,
-na świecie np. w Czechach, czy Rosji gdzie zawartość siarki wynosi do 10,5 %
W warunkach dużej wilgotności powietrza dochodzi do utleniania części SO2 na SO3 w kroplach mgły Powstaje aerozol kwasu siarkowego. Ziarna pyłu zawierają tlenki i sole metali ciężkich oraz żelaza, który tutaj działa jak katalizator. Smog przemysłowy podrażnia oskrzela wywołując ataki astmy i niekiedy zgony na skutek wdychania aerozolu kwasu siarkowego.
W roku 1956 (po II smogu) rząd Wielkiej Brytanii doszedł do wniosku, że należy w sposób skuteczny przeciwdziałać skutkom smogu, w związku z tym postanowił wydać ustawę (pierwsza na świecie) o „Czystości powietrza i utworzeniu stref bezdymnych” (w Polsce pierwsza ustawa o ochronie powietrza ukazała się w roku 1966). W oparciu o tę ustawę wydano wówczas około 2 tys. dekretów i zarządzeń. Strefami bezdymnymi objęto około 50% całości obszarów przemysłowych. Zakazano na tych obszarach używania węgla jako paliwa oraz spalania odpadków miejskich i odpadów przemysłowych na wolnym powietrzu. Węgiel zastąpiono innym surowcem energochemicznym – gazem zimnym (gaz ziemny jest łatwy w odsiarczaniu). W rezultacie tej akcji w czasie 10 lat zapylenie w skali kraju zmniejszyło się o połowę, a w Londynie nawet o 75%, co jak się okazało zwiększyło o ponad połowę liczbę dni słonecznych w okresie zimowym. Zarządzenia te nie objęły jednak w Wielkiej Brytanii, pojazdów mechanicznych a wydalane wówczas przez te pojazdy spaliny stanowiły około 60% wszystkich zanieczyszczeń, w tym najbardziej niebezpiecznych, zawierających również ołów. (Etylina – benzyna z dodatkiem tetraetyloołowiu).
W lipcu 1976 roku we Włoszech w mieście Sevezo położonym na północ od Mediolanu, obszar około 320 hektarów ziemi został skażony polichlorowanymi dioksynami.
Są to dwie najbardziej niebezpieczne substancje, którymi próbowano otruć Juszczenkę jej toksyczność jest 10 tys. razy większa niż cyjanku potasowego. 2,3,7,8-tetrachlorodibenzo-p-dioksyna uznawana jest za najbardziej toksyczną truciznę jaką człowiek kiedykolwiek otrzymał.
W dwa miesiące później dwa dzienniki angielskie podały, iż uczeni brytyjscy stwierdzili że, około 10 tys. zamieszkujących ten obszar posiada zmieniony obraz krwi – prawdopodobnie związany z zachorowaniem na leukemię (białaczka). Decyzją rządu włoskiego zarządzono ewakuację ludności oraz zniszczono wszelką roślinność i płody pochodzące z tego terenu..
Od czasu do czasu, również i obecnie środki masowego przekazu donoszą o różnego rodzaju katastrofach, których skutki w coraz to większym stopniu zagrażają środowisku. W Norweskim obszarze wydobycia ropy naftowej na Morzu Północnym w rejonie najbogatszych obszarów rybołówstwa, ze złoża znajdującego się 3 tys. metrów pod powierzchnią dnia morskiego przez szyb, umieszczony na jednej z pływających platform, w odległości 270 km od brzegu Norwegi i 300km od brzegów Wielkiej Brytanii i Danii wypływało dziennie przez osiem dni 4 tys. ton ropy naftowej na dobę. Morskie życie biologiczne w tym rejonie zostało poważnie zagrożone, co mogło wpłynąć rybołówstwo, nie tylko w najbogatszym w ryby akwenie świata, ale również na całym Atlantyku.
W całym obecnym świecie, we wszystkich krajach, które osiągnęły pewien stopień rozwoju przemysłu i urbanizacji, występują objawy zagrożenia środowiska. (W maju 1986 roku – katastrofa w Czarnobylu). Im wyższy jest stopień urbanizacji, uprzemysłowienia, rozwoju transportu i rolnictwa tym ostrzej występują te zjawiska. Stało się to przedmiotem coraz większego zainteresowania opinii publicznej. Nauka dostarcza nam wciąż nowych faktów o związkach przyczynowych pomiędzy postępem technicznym a objawiamy pogłębiającego się wciąż kryzysu naturalnego środowiska człowieka. O zaniepokojeniu w skali światowej świadczą działania, które podejmowały różne organizacje międzynarodowe, w tym także ONZ.
Rezolucja 23. sesji zgromadzenia ogólnego ONZ w roku 1968 wyraziła opinię, że pożądane jest stworzenie wewnątrz narodów zjednoczonych płaszczyzny szerokich rozważań nad problemami ludzkiego środowiska, w celu zwrócenia uwagi rządów i opinii publicznej.
26 maja 1969 opublikowany został raport ówczesnego sekretarza generalnego ONZ - Utanta „Człowiek i jego środowisko”. Raport ten notowany jest w historii jako data postawienia sprawy ochrony środowiska na najwyższym szczeblu i najpoważniejszym forum międzynarodowym. We wstępie do tego dokumentu opracowanego o wyniki badań wykonane w skali światowej jest stwierdzenie, że po raz pierwszy w dziejach ludzkości narasta w skali światowej kryzys środowiska ludzkiego obejmujący rozwinięty i rozwijający się kraj. Przyczyny kryzysu tkwią w gwałtownym wzroście ludności i braku uzgodnienia pomiędzy rozwojem techniki i wymogami środowiska.
Za główną przyczynę obecnego stanu środowiska uważa się wzrost liczby ludności, wzrost długości życia człowieka oraz poprawę poziomu życia. Obecnie na świecie liczba ludności przekroczyła 6mld. Żeby utrzymać przy życiu jednego człowieka na kuli ziemskiej trzeba dostarczyć odpowiedniej liczy surowców - obecnie około 300 ton kopalin w ciągu jednego roku. Na to wydobycie potrzebna jest energia, obecnie powstaje ona w wyniku zużycia surowców energochemicznych (węgla kamiennego i brunatnego, ropy naftowej i gazu ziemnego). Dla podwojonej liczby ludności potrzeba pięciokrotnej ilości energii elektrycznej. Co 20 lat podwaja się liczba wydobywanych surowców. Liczba ludności podwoiła się mniej więcej w okresie około 50 lat. Żeby zapewnić tak ogromną ilość energii trzeba wyemitować do atmosfery ogromne ilości zanieczyszczeń (dwutlenku węgla, tlenku i ditlenku siarki i tlenków azotu). Energia pochodzi także z reaktorów atomowych – obecnie na świecie 420 reaktorów atomowych, 200 w Europie, w Polsce nie ma. Dwutlenek węgla jest gazem obojętnym, nie jest jednak obojętny dla środowiska, ponieważ powoduje efekt cieplarniany – zawdzięczamy mu 50% efektu cieplarnianego.
Klasyfikacja zanieczyszczeń.
Terminem zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego określa się obecność w dolnej warstwie atmosfery substancji stałych, ciekłych i gazowych w ilościach i rodzaju przekraczających dopuszczalne stężenia. Inaczej mówiąc w ilościach nie tylko uciążliwych dla człowieka lub wywierających ujemny wpływa na jego zdrowie, ale także szkodliwych dla roślin i zwierząt, niekorzystnych dla gleb i wody.
Inna definicja. W inżynierii ochrony środowiska definiuje się zanieczyszczenia jako składniki obce w jakimś elemencie ekosystemu, które do niego nie należą i wręcz zniekształcają jego cechy oraz właściwości."
A ja mam pytanie do kolegow, a mianowicie, to w latach 50-tych bylo wiecej zanieczyszczen przemyslowych niz dzisiaj w londynie? We Wloszech tez? Samolotow niech zgadne, latalo wiecej?
A Dziki Kurak mowil, ze teraz Londyn ma najwiekszy smog w dziejach historii i podniesiono alarm? Nawet dal link do artykulu.
A propo' zwiazkow siarki, ktore powstaja w wyniku niedopalania sie wegla...
No jasny gwint wegiel, ogien, kominki w Londynie?
Doobre, powiem wiecej calkiem... Buhahaha
Dobranoc.
Ups, zapomnialam dodac zrodlo:
wyszperane w chomikuj, tylko fragment, a numer dokumentu u gory.