Napisano
02.09.2006 - 13:22
Ćwiczenia są tam bo tarcza antyrakiotowa rozmieszczona jest na razie na zachodnich krańcach USA - na Alasce jest jeden radar i chyba w Kalifornii (albo na Hawajach - nie pamiętam) jest drugi. Wschodni brzeg na razie nie jest chroniony tarczą. Taką próbę można zrobić tylko na Pacyfiku.
[ Dodano: 2006-10-03, 15:07 ]
Korea Północna postarała sie żeby odświeżyc wątek.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Północnej poinformowało, że w przyszłości zostanie przeprowadzona próba nuklearna w celu wzmocnienia zdolności obronnych Korei Płn. przed "wrogością" ze strony USA - podała KCNA, oficjalna agencja Phenianu.
"Olbrzymia groźba ze strony Stanów Zjednoczonych rozpętania wojny atomowej, sankcje i naciski zmuszają (Koreę Płn.) do dokonania próby nuklearnej jako środka obrony własnego kraju" - głosi komunikat północnokoreańskiego MSZ.
Resort zaznacza, że próba zostanie przeprowadzona "pod warunkiem, że w pełni będzie zagwarantowane bezpieczeństwo".
Przypominając, że od lutego 2005 roku Korea Płn. jest mocarstwem jądrowym, MSZ podkreśla w swoim komunikacie, że "posiadanie (broni nuklearnej) z góry zakłada przeprowadzenie próby jądrowej".
Phenian zaznaczył jednak, że nigdy nie użyje jako pierwszy broni jądrowej i zadeklarował swoje zaangażowanie w denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego.
Międzynarodowe obawy dotyczące ambicji nuklearnych Phenianu nasiliły się w lipcu, gdy Korea Płn. wystrzeliła siedem rakiet różnego zasięgu w rejon morski położony na wschód od jej wybrzeży. Akt ten został potępiony przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w specjalnej rezolucji. (sm)
Korea Południowa zwiększyła we wtorek stopień gotowości w zakresie bezpieczeństwa kraju po tym, jak Korea Północna zapowiedziała, że w przyszłości przeprowadzi próbę nuklearną.
Decyzję ogłoszono po spotkaniu wysokich przedstawicieli władz w Seulu na czele z prezydenckim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego.
Władze południowokoreańskie nazwały zamiary nuklearne Phenianu "poważnym zagrożeniem dla pokoju na Półwyspie Koreańskim".
Zapowiedź przeprowadzenia prób "będzie miała w wysokim stopniu negatywny wpływ na wzajemne relacje międzykoreańskie" - powiedział rzecznik ministerstwa ds. zjednoczenia narodowego.
MSZ w Phenianie oświadczył we wtorek, że w przyszłości zostanie przeprowadzona próba nuklearna w celu wzmocnienia zdolności obronnych Korei Płn. przed "wrogością" ze strony USA.
Phenian podkreślił jednak, że nigdy nie użyje jako pierwszy broni jądrowej i zadeklarował swoje zaangażowanie w denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego.
Korea Płn. ogłosiła, że jest mocarstwem jądrowym w lutym 2005 roku, ale nie przeprowadziła dotychczas próby nuklearnej.
Próba jądrowa, której przeprowadzeniem zagroziła Korea Północna, zostałaby uznana za "ekstremalnie prowokujący akt" - oświadczył rzecznik brytyjskiego MSZ.
Próba wystrzelenia głowicy jądrowej zostałaby uznana przez Zjednoczone Królestwo i społeczność międzynarodową za ekstremalnie prowokujący akt - oświadczył rzecznik brytyjskiego MSZ, precyzując, że takie działanie pociągnęłoby za sobą "poważne konsekwencje" dla Korei Północnej.
Zwiększyłoby to jeszcze bardziej napięcie w regionie - powiedział rzecznik i dodał, że Londyn będzie uważnie śledził rozwój sytuacji.
Wcześniej we wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Północnej poinformowało, że w przyszłości zostanie przeprowadzona próba nuklearna w celu wzmocnienia zdolności obronnych Korei Płn. przed "wrogością" ze strony USA. Phenian zaznaczył jednak, że nigdy nie użyje jako pierwszy broni jądrowej i zadeklarował swoje zaangażowanie w denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego.
Międzynarodowe obawy dotyczące ambicji nuklearnych Phenianu nasiliły się w lipcu, gdy Korea Płn. wystrzeliła siedem rakiet różnego zasięgu w rejon morski położony na wschód od jej wybrzeży. Akt ten został potępiony przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w specjalnej rezolucji.