Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zwierzę całkiem kosmiczne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny


Zwierzę całkiem kosmiczne



Dołączona grafika


W przyszłym roku przedstawiciele 10 ziemskich gatunków mają wyruszyć w odyseję kosmiczną, by sprawdzić, czy uda im się skolonizować inną planetę. Wśród wybrańców jest tylko jeden zwierzak - tyleż urodziwy, co perwersyjny.



Kiedy w czerwcu 1973 r. lądownik radzieckiego statku Sojuz 11 osiadł na kazachskich stepach, nikt nie spodziewał się, że w nieuszkodzonej kabinie są zwłoki.
Jak wykazało śledztwo, kosmonauci zginęli, bo z zaworka średnicy milimetra - który miał się otworzyć na wysokości 5 km nad Ziemią i wyrównywać ciśnienie w kabinie - wypadła zamykająca go kulka. Awaria wystąpiła na wysokości 170 km - tam gdzie panuje próżnia. Najpierw w niecałe dwie minuty "wyssała" ona całe powietrze z kabiny, a potem płyny ustrojowe z ciała kosmonautów.
Tragedia ta najlepiej uświadomiła, że stworzenia urodzone na Ziemi nie są w stanie przeżyć poza bezpiecznym kokonem atmosfery. W końcu nasze życie oparte jest na wodzie, a ta wysycha w kontakcie z próżnią. Nawet gdyby ciśnienie w kosmosie było takie jak na Ziemi, to roi się tam jeszcze od innych zabójczych atrakcji. Hula słoneczny wiatr, pali promieniowanie UV i mrozi niewyobrażalna temperatura bliska zeru absolutnemu.
Nie ma nawet co próbować wędrówek w kosmosie bez statku lub skafandra - to twierdzenie wydaje się logiczne. Ale postęp ludzkości to stałe przekraczanie niemożliwości. Niektórzy naukowcy zaczęli się więc zastanawiać: czy w najbardziej ekstremalnych środowiskach Ziemi nie znajdzie się ani jedno odporniejsze zwierzę? A gdyby wysłać w kosmos te przystosowane do kolosalnego ciśnienia na dnie podwodnych rowów tektonicznych, do mrozów Antarktydy i Syberii, do wrzątku, do braku tlenu, do rozrzedzonej atmosfery, górskich szczytów itd. - może jakieś by przeżyło?
Tak narodziły się plany eksperymentu. W roku 2011 na marsjański księżyc Fobos ma zostać wysłana rosyjska sonda. Jej głównym celem jest pobranie próbek gruntu i przywiezienie ich na Ziemię, ale znajdzie się w niej również miejscę na kapsułę, w której warunki będą przypominały te panujące w meteorycie. Trafią do niej przedstawiciele czterech gatunków bakterii, trzy archeony, drożdże, (te, które wysuszone na wiórek kupujemy w sklepie, kiedy przyjedzie nam ochota na ciasto), rzodkiewnik pospolity (botaniczny odpowiednik myszy i muszek owocywych w badaniu genomu) oraz jedno zwierzę - największy twardziel na Ziemi.

Wodne misie wokół nas

We wrześniu 2007 roku, 34 lata po tragedii Sojuza 11, zespół badaczy pod kierunkiem Ingemara Jonssona ze szwedzkiego Hogskolan Kristianstad umieścił w satelicie Europejskiej Agencji Kosmicznej 3 tys. zwierząt dwóch gatunków. Przez 12 dni bohaterskie stworzenia krążyły po orbicie niemal całkowicie odsłonięte. A gdy wylądowały na Ziemi i dostały kilka kropli wody, nie tylko okazały się żwawe, ale także chętne i żwawe do rozmnażania! Co to za cudaki? Niesporczaki! Gołym okiem nie da się ich zobaczyć, bo nie wiele z około tysiąca gatunków opisanych do tej pory przekracza milimetr długości. Wystarczy jednak włożyć pod mikroskop odrobinę wilgotnego mchu, kawałek ściółki spomiędzy opadłych liści, fragmenty roślin ze stawu lub po prostu wilgotną grudkę gleby z grządki, żeby ujrzeć stworzenia tak słodkie, że nawet w podręcznikach akademickich figurują także pod drugą nazwą: "wodne misie" (ang. water bears). Można je spotkać również w Polsce. Większość zadowala się cieniutką warstwą wilgoci pokrywającej mchy i porosty. Niektóre mieszkają w jeziorach do głębokości 20 metrów. Najchętniej jednak wałęsają się wśród trzcin i oczeretów. Tam na powierzchni 10 centymetrów kwadratowych można naliczyć kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset stworków gramolących się bezładnie po zwałowiskach trzcin, nitkach glonów, wśród roślin i zwierzęcych strzępów. Ja widziałam je na odłamku trzciny z mazurskiego jeziora - naprawdę wyglądały jak niedźwiadki na pniu drzewa. Ich ruchy były powolne, trochę niezdarne. Czasem spadały z roślin, po której wędrowały. Kiedy indziej zatrzymywały się na dłużej - godzinkę lub dwie.

Seks podczas zmiany ubrania

Od tempa marszu wzięła się ich łacińska nazwa - Tardigrada czyli wolnochody (tardus - powolny, gradi - iść, postępować). Zresztą po porządnym zbadaniu okazało się, że kiedy wstąpi w nie energia - np. głód zachęci je do polowania - niesporczaki nie poruszają się wcale aż tak ślamazarnie. Naukowcy z dwóch niemieckich uniwersytetów położonych w Stuttgarcie przed kilkoma miesiącami opublikowali wyniki zapisu tempa wędrówek 32 małych piechurów. Okazało się, że potrafią poruszać się z prędkością ponad 11 cm/godz. Niezauważalne? W ciągu godziny pokonują 1166 długości swojego ciała - to tak, jakby człowiek szedł z prędkością 2km/godz., więc nie tak źle.
W wykonaniu niesporczaków to raczej galop na czterech parach klockowatych łapek zakończonych parą pazurków lub przylg. Ich pyszczki pokryte są szczecinkami i brodawkami czuciowymi, a niektóre gatunki mają nawet parę oczu. Zamiast kłów z paszczy wysuwają się wapienne sztyleciki - służą do nakłuwania roślin lub zwierzęcych ofiar i wysysania z nich soków. Miśki, które żywią się żywymi bakteriami, pierwotniakami czy wrotkami można uznać za rodzaj mikroskopijnych wampirów. Te, które wolą obumarłe szczątki, to jakby ghule. I to wcale nie koniec perwersji z krainy mchu i paproci. Ciało niesporczaków pokryte jest delikatnym oskórkiem, który na grzbiecie i po bokach ma zgrubienia w postaci kolców lub płytek "Ubranie" nie rośnie wraz z właścicielem, więc od czasu do czasu musi być zmieniane. Pod starym oskórkiem zwierzę wytwarza większy, pomarszczony, który rozprostuje się dopiero po wyjściu niesporczaka ze starego odziania - tzw. wylinki. Zanim zaś z niej wyjdzie, wygląda jakby siedział w swojej nadmuchanej karykaturze. I to najbardziej podnieca niektóre samce - wykorzystują czas zmiany oskórka do zalotów. Dopadłszy samicy wciskają samicę w przestrzeń pomiędzy dwoma oskórkami. Partnerka wkrótce opuszcza wylinkę, zostawiwszy w niej jaja. następuje zapłodnienie, a pusty oskórek staje się dziecięcą kołyską. Niektóre wodne niedźwiadki być może uznają tę metodę za zbyt wyuzdaną, bo składają jaja wprost do wody. A są i takie, które w ogóle pozbyły się samców i rozmnażają się dzieworodne. Co do jaj, te też są niezwyczajne, bo ich osłonki bywają pokryte rozmaitymi wyrostkami i wyglądają jak kuliste rzeźby.

Zniosą próżnię, zniosą UV...

Ale najbardziej niezwykłą cechą niesporczaków jest odporność na wysychanie. Kiedy zaczyna brakować wody, miśki wyciągają "łapki", kurczą się, otorbiają i przechodzą w stan życia utajonego - kryptobiozy. Nie jedzą, nie czują i nie mnożą się. Jest im wszystko jedno. Można je wrzucać do wrzącego alkoholu (150 st.C), traktować mrozem ciekłego helu (minus 273 st.C), wystawiać na ciśnienie 6 tys. atmosfer, zanurzać w kwasie. Niesporczaki znoszą ze spokojem wszystkie pomysły uczonych. Przeżyją w czystym wodorze, azocie, a nawet w smrodliwym, duszącym siarkowodorze. Gotowe są czekać kilkadziesiąt lat, aż ich otoczenie zmieni się na lepsze lub naukowcy dadzą za wygraną. Potem wystarczy kropla czystej wody, by powróciły do normalnego życia. Co ciekawe, ich zegar biologiczny przestaje tykać, gdy organizm jest w uśpieniu, co sprawia, że miśki - jak śpiące królewny - nie starzeją się. Skojarzenie z bajki jest tym bardziej uzasadnione, że wśród naukowców krąży legenda, iż kilka niesporczaków "przespało" na muzealnym eksponacie - wysuszonym poroście - 120 lat. Po tym czasie ktoś zdjął roślinę z muzealnej i zwilżył ją wodą. Miśki napęczniały i szybko nabrały życia.
Na taką właśnie reakcję liczył Ingemar Jonsson wysyłając w kosmos dwa gatunki: Richtersius coronifer i Milnesium tardigradum. Oczywiście wcześniej zadbał o ich wysuszenie. Zwierzakom przydzielono dwie role. Jedne musiały znieść próżnię kosmiczną i promieniowanie kosmiczne, ale filtry chroniły je przed promieniowaniem ultrafioletowym. Pozostałe zostały wystawione dodatkowo na promieniowanie UV, ale znów podzielono je na dwie grupy. Jedna miała smażyć całe spektrum ultrafioletu (długość fali 116,5-400nm), druga - to które przebija przebija się przez atmosferę ziemską.
Promieniowanie UV słońca przesiane przez atmosferę i zażywane w umiarze daje piękną opaleniznę, ale w kosmicznych dawkach z miejsca niszczy strukturę białek i DNA. Składa się ono z trzech pasm promieniowania A, B i C. Najgroźniejsze UVC (długość fali 100-280 nm), jest całkowicie zatrzymywane przez atmosferę. Umiemy je wytwarzać jako zabójcze działanie do sterylizacji np. sali i korytarzy szpitalnych. UVB (długość fali 280-315 nm) - częściowo zatrzymywane przez atmosferę - odpowiada za produkt witaminy D w organizmach zwierząt i ludzi, ale także wywołuje złośliwe nowotwory skóry. Najmniej szkodliwe UVA (długość fali 315-400 nm) - stanowi 97 proc. ultrafioletu trafiającego na powierzchnię Ziemi; przyśpiesza starzenie skóry, może wywołać zaćmę.
Jak pełne spektrum wpływa na śpiące misie? Większość zabija. Zaledwie garstka napromieniowanych niesporczaków Milnesium tardigradum obudziła się po powrocie na Ziemię, ale wszystkie kilka dni później już nie żyły. Spośród grupy wystawionej na kosmiczne dawki UVA i UVB obudziła się ponad połowa, ale przeżyło 12 procent. Co ważniejsze zaczęły się rozmnażać. Nie trzeba było zachęty do seksu, bo to gatunek dzieworodny, od lat rozmnażany w laboratoriach bez udziału samców. Liczba jaj okazała się mniejsza niż zwykle. Dobra wiadomość jest jednak taka, że przecież zwierzęta wędrujące z łatwością mogą unikać ultrafioletu. Wystarczy, że schowają się w głębszych warstwach meteoroidu. I taką właśnie próbę reprezentują wszystkie te niesporczaki, które zostały uchronione przed słonecznym UV. poradziły sobie świetnie - obudził się dokładnie taki sam procent jak wśród próbki przechowywanej w zwykłych ziemskich warunkach.

Liga małych twardzieli

Ale niesporczaki nie są jedynymi zwierzętami zdolnymi do utajonego życia w suszy. Potrafią to też wrotki, nicienie i jaja skorupiaka zwanego solowcem (Artemia salina). Wszystkie te stworzenia, gdy zaczyna brakować wody, przechodzą w stan uśpienia (anhydrobiozy) - jak wodne misie. Pierwszym człowiekiem, który opisał to zjawisko, był Antonie van Leeuwenhoek, holenderski przedsiębiorca i przyrodnik żyjący na przełomie XVII i XVIII w. Najpierw sprzedawał cenne tkaniny, do których badania przydawały się szkła powiększające i mikroskopy, potem skoncentrował się na udoskonalaniu i produkcji samych mikroskopów. I korzystał z nich w przyrodniczych poszukiwaniach. Wpadł na pomysł, żeby pod szkiełko położyć żywe komórki i przyjrzeć się im bliżej. Jako pierwszy obserwował plemniki ludzkie, komórki krwi i mikroorganizmy. 9 lutego 1702 r. w liście do Hendrika van Bleyswijk opisywał, jak to zeskrobał odrobinę suchego pyłu z rynny, umieścił go w probówce, zalał wodą, a po godzinie roiło się w niej od niewielkich stworzonek pełzających i pływających.
Istotami, które van Leeuwenhoek obserwował, a potem opisał, były wrotki - najmniejsze zwierzęta wielokomórkowe. Niektóre są drobniejsze nawet od pierwotniaków, ale zdarzają się też olbrzymy mierzące kilka milimetrów. Mają tzw. aparat wrotny złożony z jednego, dwóch lub więcej okółków rzęsków służących do poruszania i naganiania przysmaków do żarłocznej gęby. Liczba komórek składających się na ciało dorosłego wrotka jest stała. Np. Hydatina senta zbudowany jest z 959 komórek, z których 80 przypada na układ pokarmowy, a 14 na narządy wydalnicze. Sądząc z rysunku van Leeuwenhoeka wysłanego do Angielskiego Towarzystwa Królewskiego wrotki z rynny należały do rodziny Philodinidae znanej z tego, że rozmnaża się stale bez udziału samców, podczas gdy inne rodziny mają samce, choć nie zawsze są one wykorzystywane w każdym cyklu rozrodczym. W przesyłce znalazły się też zasuszone okazy, jednak próba ich ożywienia po z górą 300 latach nie powiodła się. Najdłuższa potwierdzona naukowo drzemka suchego wrotka zakończona przebudzeniem trwała dziewięć lat.
Ale inne gatunki wypadają lepiej. Nicień Filenchus polyhypnus zaplątany w herbarium i skręcony w typową dla stanu anhydrobiozy sprężynkę został ożywiony po 39 latach od umieszczenia w zbiorach. Po kilku dekadach rozwinęły się też wrzucone do wody jaja solowca. Czy to znaczy, że uśpione zwierzaki mają jakiś termin ważności? Być może tak. Ale też do końca nie wiadomo jak długi. Żywe istoty już nieraz zadziwiały naukowców. Nasionko lotosu wykiełkowało po tysiącu lat, a do naukowych czasopism regularnie trafiają doniesienia o ożywieniu bakterii sprzed 250 mln lat (nawiasem mówiąc, równie często są one podważane). Wrotki zresztą może nie budzą podziwu długością snu, ale ich odporność jest równie zadziwiająca jak niesporczaków. Znoszą mrożenie do kilku stopni powyżej absolutnego zera, podgrzewanie do 151 st.C ciśnienie 6 tys. atmosfer i promieniowanie jonizujące.
Wiemy więc, że zwierzęta potrafią radzić sobie z niesprzyjającymi warunkami, ale nadal nie znamy granicy ich możliwości. A to otwiera furtkę do spekulacji. Kosmiczne eksperymenty zaś szczególnie dobrze wpisują się w teorie panspermii . Jej twórcą był pracujący na przełomie XIX i XX w. szwedzki chemik i fizyk Svante August Arrhenius, który uważał, że życie nie narodziło się na Ziemi, ale przybyło na naszą planetę z kosmosu, w meteorycie. Ten kosmiczny materiał genetyczny "zapłodnił" stygnącą planetę, a dopiero potem ewolucja potoczyła się tu własnym torem. Ale nawet jeśli życie powstało spontanicznie, tu na Ziemi, niektórzy uczeniu uważają, że nie powinniśmy pozwolić mu umrzeć, wraz ze śmiercią Słońca. Trzeba wysłać w kosmos choć część unikatowych osiągnięć ziemskiej ewolucji. Dzięki doświadczeniem wiemy, jakie zwierzęta mogłyby tę podróż przeżyć. Tylko czy naprawdę powinniśmy "zapładniać" wszechświat?

autor:
Pani Marzenna Nowakowska - biolog, polska dziennikarka naukowa. Absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego

Artykuł pochodzi z najnowszego jubileuszowego wydania czasopisma FOCUS




!!! Powyższy tekst jest chroniony prawami autorskimi i w całości należy do autora, oraz wydawcy.
Kopiowanie całości lub fragmentów naruszy jego uprawnienia, oraz spowoduje powstanie roszczeń z art. 79 prawa autorskiego !!!


Dla www.paranormalne.pl po uzyskaniu zgody na publikacje artykułu przez: autora, oraz z-ce red. naczelnego Focusa - przełożył D.B. Cooper.

Użytkownik D.B. Cooper edytował ten post 23.09.2010 - 17:18

  • 9



#2

Juliagoda.
  • Postów: 13
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nigdy nie mów nigdy. Spróbować zawsze można. Mam nadzieję, że akcja ta przyniesie pożądany skutek. Trzymam kciuki. Od razu z kolonizacją planet przypomniała mi się gra komputerowa "Spore":). Ciekawe które jednokomórkowce najlepiej się zaaklimatyzują... Ja bym stawiała na archeobakterie. Jakoś najbardziej mi się widzą w takich warunkach.
  • 1

#3

Kompi.
  • Postów: 131
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Może mały offtop ale ciekawi mnie co by sie stało gdyby przeniesiono w kosmos ludzkie żywe ciało? Co z ciałem ludzkim zrobi próżnia?
  • 1

#4

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano


Zwierzę całkiem kosmiczne

pali promieniowanie UV i mrozi niewyobrażalna temperatura bliska zeru absolutnemu.



Pomijam te "słoneczne wiatry", lecz jeśli już coś ma grzać, to raczej IR (podczerwień) a nie UV, zaś z tą temperaturą "mroźnej próżni" to gruba przesada. W próżni nie ma nic, co najwyżej nieliczne molekuły. Próżnia nie ma temperatury. Gdy umieścimy tam termometr, wskaże on swoją własną temperaturę. Oświetlony Słońcem może się rozgrzać do np. +120 C. Gdy przeniesiemy go w cień jakiegoś przedmiotu, wychłodzi się do np. -150 C. Banalny, często spotykany błąd, który nie powinien się pojawić w tekście dziennikarza z zacięciem naukowym.
  • 0



#5

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pomijam te "słoneczne wiatry", lecz jeśli już coś ma grzać, to raczej IR (podczerwień) a nie UV, zaś z tą temperaturą "mroźnej próżni" to gruba przesada. W próżni nie ma nic, co najwyżej nieliczne molekuły. Próżnia nie ma temperatury. Gdy umieścimy tam termometr, wskaże on swoją własną temperaturę.

Dager, czepiasz się zupełnie bezpodstawnie.

Po pierwsze, w kontekście promieniowania UV użyto czasownika "palić", a nie "grzać". I jest to czasownik jak najbardziej trafny. UV może palić i to bardzo skutecznie. Myślę, że w upalnej, letniej porze niejeden z nas miał okazję przekonać się o tym na własnej skórze. Oczywiście, zgodzę się z tym, że IR grzeje, ale między między odczuciem gorąca na skórze powodowanym przez to promieniowanie, a efektem opalenizny (w skrajnych przypadkach rumieniem oparzenia słonecznego) wywołanym ultrafioletem jest spora różnica.

Po drugie przeczysz samemu sobie, bo wspomniane przez ciebie "nieliczne molekuły" nie mogą być jednocześnie "niczym". Nie sądzę także, aby autor autor używał słowa "próżnia" w tradycyjnym znaczeniu absolutnej 'pustki'. Jestem praktycznie pewny, iż twórcza artykułu miał na myśli próżnię w znaczeniu technicznym, czyli gaz znajdujący się w wysokim stanie rozrzedzenia. A czymś takim właśnie jest z reguły przestrzeń kosmiczna. Ponadto owe nieliczne molekuły, których znaczenie starasz się zdewaluować, mają kluczowe znaczenie - wartość ich średniej energii kinetycznej jednoznacznie definiuje jak najbardziej istniejącą temperaturę owej próżni kosmicznej.

Po trzecie, temperatura termometru umieszczonego w próżni kosmicznej będzie spadać. Może nie nastąpi to gwałtownie, ale proces będzie zachodził. Będzie działo się to głównie poprzez promieniowanie - zgodnie z prawem Plancka każdy decymetr kwadratowy ciała o temperaturze pokojowej będzie promieniował z mocą ok. 4,5 W. Dzięki temu mechanizmowi z czasem temperatura termometru spadnie do tych kilku stopni powyżej zera absolutnego.
  • 2



#6

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mariush,

artykuł jest wagi popularnej, więc nie wnikam w niepotrzebne szczegóły z fizycznymi prawidłami, wzorami Plancka, itp. Być może się czepiam, lecz zmroziła mnie owa "niewyobrażalna temperatura bliska zeru bezwzględnemu". Dlaczego?. Dlatego, że autorka użyła przesadnych określeń, do opisania pozaatmosferycznej rzeczywistości z jaką dzielni astronauci i kosmonauci ze stacji ISS maja do czynienia na co dzień. Rekordowo skrajnych temperatur możemy oczekiwać na obrzeżach Układu Słonecznego, czy dajmy na to, w wiecznie zacienionych kraterach na księżycach Neptuna, lecz nie tuż poza ziemską atmosferą czy nawet w okolicach orbity Marsa.
  • 1



#7

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak po prawdzie, to właśnie Ty Dagerze zacząłeś wnikać w fizyczne szczegóły. Natomiast wzmianka dotycząca prawa promieniowania (Plancka) była tylko uzupełnieniem moich wyjaśnień związanych z jednym z Twoich błędnych stwierdzeń. W określeniu "niewyobrażalna temperatura bliska zeru bezwzględnemu" też nie widzę niczego specjalnie przesadnego. W cieniu Ziemi temperatura spada bardzo szybko do ok. 100 K, a np. w stale zacienionych kraterach Księżyca nierzadko osiąga 50 K (w kraterze Hermite LRO zmierzył 26 K). Z punktu widzenia ludzkiej fizjologii oraz większości żywych organizmów wszystkie podane powyżej temperatury są równie ekstremalnie niskie, co i zabójcze. I jak widać wcale nie trzeba penetrować rubieży naszego systemu planetarnego, aby o tym się przekonać. Zresztą, jak by nie było artykuł nie dotyczy tylko błąkania się po naszym okołoziemskim podwórku, ale przemierzania przestrzeni kosmicznej w ogólności.
  • 1



#8

nexus6.
  • Postów: 1234
  • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Po trzecie, temperatura termometru umieszczonego w próżni kosmicznej będzie spadać. Może nie nastąpi to gwałtownie, ale proces będzie zachodził. Będzie działo się to głównie poprzez promieniowanie - zgodnie z prawem Plancka każdy decymetr kwadratowy ciała o temperaturze pokojowej będzie promieniował z mocą ok. 4,5 W. Dzięki temu mechanizmowi z czasem temperatura termometru spadnie do tych kilku stopni powyżej zera absolutnego.


Chyba raczej z prawa Boltzmana, bo prawo Plancka to podaje, ale rozkład promieniowania. Poza tym, oprócz wypromieniowywania energii, termometr będzie też absorbował promieniowanie. Przykładowo, oświetlone przez Słońce elementy stacji kosmicznej Alfa nagrzewają się do ponad 100C, więc termometr niekoniecznie pokaże niską temperaturę.

Sam artykuł bardzo ciekawy, a drobne nieścisłości są mało istotne. Teoria panspermii wydaje mi się coraz bardziej prawdopodobna i fajnie pasuje do fraktalnego charakteru rzeczywistości. Ziemia niczym komórka jajowa zostaje zapłodniona przez kosmicznego plemnika - dobre.
  • 2

#9

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chyba raczej z prawa Boltzmana, bo prawo Plancka to podaje, ale rozkład promieniowania. Poza tym, oprócz wypromieniowywania energii, termometr będzie też absorbował promieniowanie. Przykładowo, oświetlone przez Słońce elementy stacji kosmicznej Alfa nagrzewają się do ponad 100C, więc termometr niekoniecznie pokaże niską temperaturę.

Oba prawa są ze sobą bardzo ściśle związane, gdyż jedno wynika bezpośrednio z drugiego (prawo Stefana-Boltzmanna wynika z całkowania owego planckowskiego rozkładu promieniowania), więc w tym przypadku punkt wyjścia jest sprawą drugorzędną. Suma sumarum i tak dochodzimy do tego samego, z tą różnicą, i tu przyznaje Ci rację, że z prawa S-B mamy nieco bliżej.

Co do drugiej kwestii, chodziło mi tu o warunki, w których termometr znajduje się w warunkach ciemnej i zimnej próżni kosmicznej. Mój błąd, że nie napisałem tego wprost w tekście. Nie byłoby nieporozumień.
  • 1



#10

wujek1985.
  • Postów: 146
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

Kosmici tak właśnie kolonizowali ziemie i inne planety...po prostu "rozsiewali życie" gdzie ono później ewoluowało do inteligentniejszych form... takie mam zdanie na ten temat...albo odbywało się to całkiem przypadkowo...mogą oni nawet nie wiedzieć, że u nas, na naszej planecie osiągnęło formę na tyle inteligentną, iż potrafiła mieć wlasne zdanie i poglądy a także latać w kosmos....
  • 1

#11 Gość_mroova

Gość_mroova.
  • Tematów: 0

Napisano

Fajny ten pluszak ze zdjęcia, aż by się chciało przytulic. Tak mi się skojarzył. Bo mam podobnego słonika w domu :mrgreen:

Prawda jest jedna: W NATURZE SIŁA
żadne tam zmutowane zwierzaki i rdzewiejące roboty, tylko nasze ziemskie robactwo zdobędzie kosmos...

Użytkownik mroova edytował ten post 29.09.2010 - 13:16

  • 1

#12

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@up

Jeżeli już nie zrobiły tego inne bardziej rozwinięte od naszych robaczki ;)... Prawda jest taka że natury nikt nie jest w stanie pokierować, a kto wie jakie robactwo jest na innych planetach :P
  • 0

#13

PARA(NIE)NORMALNY.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Święta boża rodzicielko!
co też nie wymyślą te naukowce
ja bym posłał moją kanapkę z czerwca co skolonizowala plecak :o
  • 0

#14

zygix.
  • Postów: 671
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Podejrzewam,że nie ma takiego zwierzaka,który by przetrwał tak ekstremalne warunki jakie panują w Twoim plecaku :rotfl:
  • 0

#15

Kutasiewicz.
  • Postów: 46
  • Tematów: 1
Reputacja Zła
Reputacja

Napisano

hehe gwiezdne wojny część 2 ;) Już raz Ruscy wysłali sondę w kierunku Fobos i wiemy doskonale jak to się skończyło. Fobos to nie jest takie o sobie nadzwyczajne ciało niebieskie...
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych