Nie zgodzę się Karaluch by przetrwałPodejrzewam,że nie ma takiego zwierzaka,który by przetrwał tak ekstremalne warunki jakie panują w Twoim plecaku
Napisano 29.03.2011 - 19:16
Nie zgodzę się Karaluch by przetrwałPodejrzewam,że nie ma takiego zwierzaka,który by przetrwał tak ekstremalne warunki jakie panują w Twoim plecaku
Napisano 31.07.2017 - 23:07
Japońscy badacze postanowili przyjrzeć się genom jednych z najbardziej wytrzymałych organizmów występujących na ziemi -niesporczaków, czyli tak zwanych wodnych niedźwiedzi. W ten sposób odkryli, co stoi za ich wyjątkową odpornością na najcięższe warunki środowiska.
Niesporczaki, czyli tak zwane niedźwiedzie wodne to mikroskopijne organizmy, które potrafią przetrwać w najcięższych warunkach – począwszy od Antarktydy, a kończąc na beztlenowej przestrzeni kosmicznej. Co ciekawe, gdy japońscy naukowcy zamrozili ich grupę na 30 lat, 2 osobniki zdołały przeżyć.
By zrozumieć, co czyni te maleńkie stworzenia tak odpornymi, inna grupa badaczy postanowiła dokładnie przyjrzeć się ich genom. Gdy naukowcy poznali cały genom szczególnie wytrzymałego gatunku niesporczaków - Ramazzottius varieornatus, odkryli białko, które zabezpiecza DNA przed szkodliwym działaniem promieniowania. To samo białko mogłoby zostać wykorzystane do ochrony człowieka.
Jak badacze z Uniwersytetu w Tokio opisują w periodyku Nature, ludzkie DNA poddawane działaniu promieni rentgenowskich było bardzo szybko niszczone. Niemniej, gdy ludzkie komórki były osłonięte białkiem wyprodukowanym przez niesporczaki, uszkodzenia powstałe w wyniku promieniowania były o 40 procent mniejsze. Co więcej, owe komórki wciąż były zdolne do przeprowadzania podziałów.
Jak w przypadku wszystkich szczegółowych badań, jest zbyt wcześnie, by stwierdzić, jak wszystko to przełoży się na leczenie, czy… wzmacnianie naszego gatunku. Mimo to badacze uważają, że na odkrycie czeka jeszcze większa ilość podobnych białek. Cóż, pozostaje im nic innego, jak prowadzenie kolejnych eksperymentów.
źródło: https://www.wykop.pl...wytrzymaloscia/
0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych