Napisano 04.10.2010 - 16:13
Napisano 04.10.2010 - 19:00
Czemu ??? Gdyby Pluton pozostał planetą trzeba było by uznać za planety sporo drobnicy . Planetoid zblizonych wielkością jest sporo . No i trzeba byłoby przyjąć że ziemia niema księżyca ale planetę w układzie podwójnym.Pluton jest minimalnie mniejszy od Ksieżyca.Zresztą to nie jest pierwszy "zdegradowany z stanowiska planety" obiekt planetarny. Zdegradowana równiez była np Ceres która była 8 planetą jeszcze przed odkryciem NeptunaGdyby nasz Księżyc nie wykazywał ruchu obrotowego wokół własnej osi, mieli byśmy możliwość oglądać z Ziemi również jego niewidoczną półkulę.
Jak uczy życie, bycie planetą wynika z aktualnie obowiązującej definicji. Jak dla mnie, Pluton zawsze był i pozostanie planetą.
Napisano 04.10.2010 - 20:16
Gdyby nasz Księżyc nie wykazywał ruchu obrotowego wokół własnej osi, mieli byśmy możliwość oglądać z Ziemi również jego niewidoczną półkulę.
Jak uczy życie, bycie planetą wynika z aktualnie obowiązującej definicji. Jak dla mnie, Pluton zawsze był i pozostanie planetą.
Napisano 04.10.2010 - 20:30
Nie ma czegoś takiego jak "ciemna strona księżyca" jest tylko strona niewidoczna z Ziemi. No chyba że mówimy o jakimś albumie "Dark Side of the Moon".
Gdyby nasz Księżyc nie wykazywał ruchu obrotowego wokół własnej osi, mieli byśmy możliwość oglądać z Ziemi również jego niewidoczną półkulę.
Jak uczy życie, bycie planetą wynika z aktualnie obowiązującej definicji. Jak dla mnie, Pluton zawsze był i pozostanie planetą.
Dobra może i masz racje co nie zmienia faktu, że ruch obrotowy księżyca względem ziemi jest synchroniczny wiec tak czy owak nie widać jego "ciemnej strony"
Napisano 04.10.2010 - 20:56
Napisano 05.10.2010 - 10:17
Napisano 05.10.2010 - 12:11
Jest dokładnie odwrotnie - gdyby Księżyc wykonywał ruch obrotowy wokół własnej osi, na części obszaru Ziemi musiałaby być okresowo widywana jego druga strona. Jeżeli zawsze i wszędzie z Ziemi widać tę samą stronę Księżyca oznacza to, że wykonuje on ruch obrotowy, ale nie wokół osi własnej, lecz obcej (zewnętrznej) w tym przypadku wokół osi przechodzącej przez Ziemię, jakby był prowadzony po okręgu na sztywno, przy pomocy niewidzialnego wiązadła, nie krępując jednak Ziemi w wykonywaniu obrotów wokół własnej osi.Gdyby nasz Księżyc nie wykazywał ruchu obrotowego wokół własnej osi, mieli byśmy możliwość oglądać z Ziemi również jego niewidoczną półkulę.
Napisano 05.10.2010 - 12:44
3 strona 1 post Aquili.Jest dokładnie odwrotnie - gdyby Księżyc wykonywał ruch obrotowy wokół własnej osi, na części obszaru Ziemi musiałaby być okresowo widywana jego druga strona. Jeżeli zawsze i wszędzie z Ziemi widać tę samą stronę Księżyca oznacza to, że wykonuje on ruch obrotowy, ale nie wokół osi własnej, lecz obcej (zewnętrznej) w tym przypadku wokół osi przechodzącej przez Ziemię, jakby był prowadzony po okręgu na sztywno, przy pomocy niewidzialnego wiązadła, nie krępując jednak Ziemi w wykonywaniu obrotów wokół własnej osi.
Gdyby nasz Księżyc nie wykazywał ruchu obrotowego wokół własnej osi, mieli byśmy możliwość oglądać z Ziemi również jego niewidoczną półkulę.
Czy naprawdę tak trudno odróżnić oś obrotu własną od zewnętrznej? Dla mających trudności ze zrozumieniem, może zilustruję to najprostszymi przykładami: zabawka dziecięca - bąk - obrót wokół osi własnej, krzesełka na karuzeli - obrót wokół osi zewnętrznej (bo karuzela jako całość kręci się wokół osi własnej). Inny przykład - tancerka baletowa, wykonując piruet, kręci się wokół osi własnej, natomiast jeżeli tańczy z partnerem - oboje wykonują obrót wokół osi zewnętrznej, przechodzącej pośrodku między nimi.
A teraz proponuję odpowiedzieć sobie na pytanie: czy taki sposób prowadzenia Księżyca po orbicie można uznać za zjawisko naturalne? Czy ktoś biegły w astronomii może potwierdzić powszechność tego rodzaju zjawiska w odniesieniu do księżyców innych planet?
Użytkownik noxili edytował ten post 05.10.2010 - 12:47
Napisano 05.10.2010 - 13:05
Jest dokładnie odwrotnie - gdyby Księżyc wykonywał ruch obrotowy wokół własnej osi, na części obszaru Ziemi musiałaby być okresowo widywana jego druga strona. Jeżeli zawsze i wszędzie z Ziemi widać tę samą stronę Księżyca oznacza to, że wykonuje on ruch obrotowy, ale nie wokół osi własnej, lecz obcej (zewnętrznej) w tym przypadku wokół osi przechodzącej przez Ziemię, jakby był prowadzony po okręgu na sztywno, przy pomocy niewidzialnego wiązadła, nie krępując jednak Ziemi w wykonywaniu obrotów wokół własnej osi.
Napisano 05.10.2010 - 15:05
Napisano 05.10.2010 - 17:09
Popularny
Kilka się znajdzie, m.in: Fobos, Deimos, Metis, Adrastea, Almatea, Tebe, Io, Europa, Ganimedes, Kallisto, Pan, Daphnis, Atlas, Prometeusz, Pandora, Epimeteusz, Janus, Mimas, Methone, Anthe, Pallene, Enceladus, Tetyda, Telesto, Kalipso, Dione, Helena, Polideukes, Rea,Tytan, Japet, Najada, Tallasa, Despoina, Galatea, Larissa, Proteusz, Tryton, Kordelia, Ofelia, Bianka, Kresyda, Desdemona, Julia, Porcja, Rozalinda, Kupid, Belinda, Perdyta, Puk, Mab, Miranda, Ariel, Umbriel, Tytania, Oberon, Charon. To tak z grubsza.A czy są inne księżyce, które się tak zachowują, jak nasz?
Użytkownik Lynx edytował ten post 05.10.2010 - 17:09
Napisano 05.10.2010 - 17:42
Kilka się znajdzie, m.in: Fobos, Deimos, Metis, Adrastea, Almatea, Tebe, Io, Europa, Ganimedes, Kallisto, Pan, Daphnis, Atlas, Prometeusz, Pandora, Epimeteusz, Janus, Mimas, Methone, Anthe, Pallene, Enceladus, Tetyda, Telesto, Kalipso, Dione, Helena, Polideukes, Rea,Tytan, Japet, Najada, Tallasa, Despoina, Galatea, Larissa, Proteusz, Tryton, Kordelia, Ofelia, Bianka, Kresyda, Desdemona, Julia, Porcja, Rozalinda, Kupid, Belinda, Perdyta, Puk, Mab, Miranda, Ariel, Umbriel, Tytania, Oberon, Charon. To tak z grubsza.
Napisano 06.10.2010 - 08:13
Popularny
Użytkownik noxili edytował ten post 06.10.2010 - 10:40
0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych