Wyłaniający się zza niewidocznej z Ziemi części Słońca kompleks plam 1121 wykazuje bardzo dużą aktywność. Po raz pierwszy od kilku lat nasza gwiazda pokazuje, że wychodzi z uśpienia.
Na zachodnim skraju widocznej z Ziemi części tarczy Słońca pojawiła się grupa plam o numerze 1121. Chociaż na zdjęciach wygląda ona mało okazale, to jednak obfituje w bardzo silne wybuchy materii klasy M. Wczoraj wieczorem doszło do wybuchu klasy M5,4, który był największym na Słońcu od 2006 roku. Następnie w nocy zanotowano kolejne dwa wybuchy klasy M1 z obfitymi koronalnymi wyrzutami masy (CME), które są bardzo ważnym czynnikiem decydującym o powstawaniu zorzy polarnej w ziemskiej atmosferze.
Jeśli w kolejnych dniach plama 1121 będzie wciąż tak aktywna, jak ostatnio, to jest wielce prawdopodobne, że będziemy w końcu mieli szansę na podziwianie pięknej tańczącej zorzy polarnej. Szanse na zobaczenie zorzy nad Polską nie są duże, ale nigdy nie wiadomo, co stanie się z kompleksem plam w momencie, gdy znajdą się one naprzeciw Ziemi, kiedy w kierunku naszej planety emitowane są największe ilości wiatru słonecznego.
Pewne jest natomiast, że zorze polarne ujrzą mieszkańcy obszarów polarnych. Na przepiękny spektakl za mniej więcej tydzień mogą się szykować Skandynawowie. Zorza pojawia się na naszym niebie bardzo rzadko, mimo to jednak w ostatnim czasie zorze polarne mogliśmy oglądać w styczniu 2005 roku, jesienią 2004 i 2003 roku.
Kompleks plam 1121 na Słońcu wykazujący wzmożoną aktywność. Dane: NASA / SDO.
Poniższy film pokazuje grupę 1121 na wschodnim (lewym) brzegu widocznej tarczy naszej Dziennej Gwiazdy. Rozbłysk klasy M miał miejsce 5 listopada 2010 roku, o godzinie 00:56 CET. Ujęcia zostały zarejestrowane przez sondę SDO (Solar Dynamics Observatory).
http://www.youtube.com/watch?v=6qPDUsAJu8s&feature=player_embedded
Wiele wskazuje na to, ze aktywność tej grupy się utrzyma na podobnym poziomie przez następne dni. Możemy zatem się spodziewać kolejnych mocnych rozbłysków. Jest też możliwe, że za około tydzień wydarzy się jeden, który będzie skierowany w Ziemię. Warto z tego powodu obserwować dalszą ewolucję tej grupy.
Źródła:
http://www.twojapogo...tywnosci-slonca
http://www.kosmonaut...11-05-1121.html
Użytkownik Akinci edytował ten post 07.11.2010 - 16:44