Skocz do zawarto¶ci


Zdjêcie

Nag³y wzrost aktywno¶ci S³oñca


  • Zaloguj siê, aby dodaæ odpowied¼
117 odpowiedzi w tym temacie

#106

Scorpius.
  • Postów: 54
  • Tematów: 1
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czy mo¿liwym jest, ¿e kolejne wybuchy na S³oñcu mog± doprowadziæ do sta³ej utraty energii na Ziemi? Wiadomym jest, ¿e im wiêcej plam na S³oñcu, tym wiêcej te¿ zjawisk jak problemy z pr±dem, co zreszt± mia³o ju¿ miejsce. Pytanie brzmi: czy mo¿emy w jednej chwili wszyscy na planecie straciæ wszystko to, co uzyskali¶my pokolenie po pokoleniu?
I kto¶ mi mówi³, ¿eby polegaæ na pozyskiwaniu energii wprost ze S³oñca. No có¿...
  • 0

#107

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wszystko to co mamy to nie jest pr±d, skoro cywilizacja istnieje kilka tysiêcy lat, z tego pr±d mamy od jaki¶ 150 to nie mo¿na mówiæ o naszym koñcu i utracie wszystkiego. Wg. mnie jest to bardzo mo¿liwe, ¿e pewnego piêknego dnia rozb³ysk mo¿e zabraæ nam elektronikê czasowo lub na sta³e, po¿yjemy zobaczymy :)
  • 0

#108

Scorpius.
  • Postów: 54
  • Tematów: 1
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pisz±c ''wszystko'' mia³em na my¶li ostatnie zdobycze cywilizacji.
No tak, z³e s³owo.
  • 0

#109

rzymek19.
  • Postów: 17
  • Tematów: 4
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czy mo¿liwym jest, ¿e kolejne wybuchy na S³oñcu mog± doprowadziæ do sta³ej utraty energii na Ziemi? Wiadomym jest, ¿e im wiêcej plam na S³oñcu, tym wiêcej te¿ zjawisk jak problemy z pr±dem, co zreszt± mia³o ju¿ miejsce. Pytanie brzmi: czy mo¿emy w jednej chwili wszyscy na planecie straciæ wszystko to, co uzyskali¶my pokolenie po pokoleniu?
I kto¶ mi mówi³, ¿eby polegaæ na pozyskiwaniu energii wprost ze S³oñca. No có¿...


A mnie ciekawi co bêdzie siê dzia³o pó¼niej jak s³oñce zniszczy elektrykê jak zareaguj± ludzie i po jakim czasie siê z tego otrz±sn±
  • 0

#110

crc.
  • Postów: 712
  • Tematów: 34
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

My¶lê, ¿e bêdzie ciê¿ko przyzwyczaiæ siê do braku tak wygodnego kontaktu jak przez telefon czy internet. Ciê¿ko wyobraziæ mi sobie totaln± reorganizacjê prawie ca³ej populacji, która obecnie opiera siê na internecie i komputerach.
Szykowa³by siê powrót do ¶redniowiecza, je¶li chodzi o ¿ycie codziennie, transport konny albo rowerami, ¿ycie przy ¶wieczkach, ale nie ma tego z³ego. Rozwój zrobi³ swoje i pewnie szybko powsta³yby nowe technologie, albo wreszcie te t³amszone jak np. wolna energia mog³yby ujrzeæ ¶wiat³o dziennie. S±dzê te¿, ¿e ludzie na nowo odkryliby, ¿e mo¿na robiæ co¶ wiêcej poza siedzeniem w domu i ogl±daniem telewizji :)
Ciê¿ko powiedzieæ czy taki "reset" technologii odbi³by siê na nas dobrze czy ¼le.
  • 0

#111

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano



Koniec marca - mo¿liwe rozb³yski skierowane w Ziemiê


Do³±czona grafika

Wygl±d S³oñca 26 marca o godzinie 00:27 CET. Obszar 1176 znajduje siê na po³udnie (=na dó³) i na wschód (=na lewo) od ¶rodka tarczy / Credits - NASA, SDO


W ci±gu najbli¿szych kilkudziesiêciu godzin grupa plam s³onecznych o numerze 1176 bêdzie skierowana w Ziemiê. Jest to stosunkowo rozbudowany obszar aktywny, który mo¿e wygenerowaæ rozb³yski klasy M oraz koronalne wyrzuty masy. Warto monitorowaæ aktywno¶æ tej grupy.

Od czasu naszego ostatniego artyku³u na temat aktywno¶ci s³onecznej ("Po¿egnanie z grup± 1166") stosunkowo niewiele siê dzia³o. Dopiero wraz z nadej¶ciem grupy plam o numeracji 1176 (poprzednia numeracja - 1165, co oznacza, ¿e grupa przetrwa³a dwa tygodnie po niewidocznej z Ziemi stronie S³oñca) pojawi³y siê wiêksze rozb³yski. Pierwszy rozb³ysk klasy M wygenerowany przez tê grupê mia³ miejsce 23 marca po godzinie 03:00 CET. Wtedy to ta grupa znajdowa³a siê na krawêdzi widocznej z Ziemi tarczy s³onecznej.

Dzi¶ (26 marca 2011), tu¿ po pó³nocy mia³ miejsce rozb³ysk klasy M1.0. Maksimum tego rozb³ysku przypad³o na godzinê 00:22 CET. Rozb³ysk prawdopodobnie nie wygenerowa³ koronalnego wyrzutu masy (CME). Poni¿sze nagranie pokazuje aktywno¶æ grupy 1176 w dniu 25 marca i na pocz±tku 26 marca.


http://www.youtube.com/watch?v=XOvB-j9-j3M&feature=player_embedded

Rozb³ysk klasy M1.0 z grupy 1176 w dniu 26 marca 2011 (13 sekunda nagrania) / Credits - NASA, SDO, helioviewer.org, danielchangck


W ci±gu najbli¿szych kilkudziesiêciu godzin ten obszar aktywny bêdzie skierowany w Ziemiê. W tej chwili wydaje siê, ¿e grupa 1176 mo¿e wyzwoliæ silniejsze rozb³yski klasy M. Jakiekolwiek rozb³yski tej klasy, wygenerowane, gdy ta grupa bêdzie skierowana w Ziemiê oraz CME mog± wywo³aæ silniejsze zorze na naszej planecie. Istnieje wiêc pewna (choæ do¶æ niska) szansa, ¿e ewentualne zorze polarne da siê zaobserwowaæ z terenów Polski.

Na wschód od grupy 1176 obserwujemy kilka mniejszych obszarów aktywnych, które jeszcze kilkana¶cie godzin temu nie istnia³y. Te obszary w dalszej kolejno¶ci (za oko³o 4-7 dni) bêd± skierowane w Ziemiê. Mo¿liwe, ¿e która¶ z tych grup siê rozbuduje i jeszcze wzro¶nie szansa na wiêksze rozb³yski. Dlatego warto przez najbli¿szy tydzieñ monitorowaæ aktywno¶æ s³oneczn±.

¬ród³o
  • 0

#112

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie wiedziałem, gdzie umieścić to zdjęcie - po przejrzeniu tematów i nie znalezieniu odpowiedniego zdecydowałem, że ten wydaje się być najbardziej pasującym.

Otóż takie to zdjęcie zostało zarejestrowane wczoraj przez sondę SDO badającą aktywność słońca:

Do³±czona grafika

Oczywiście nie był to statek obcej cywilizacji, lecz Księżyc. Sonda SDO tym samym uwieczniła zaćmienie Słońca, ale nie widoczne z powierzchni ziemi, lecz z przestrzeni kosmicznej, około 35 tysięcy kilometrów od Ziemi.

Źródło

U¿ytkownik kamilus edytowa³ ten post 04.05.2011 - 12:56

  • 1



#113

Milosz.
  • Postów: 547
  • Tematów: 47
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zbli¿aj±cy siê obszar aktywny na S³oñcu


W ci±gu ostatnich kilkunastu dni aktywno¶æ s³oneczna pozostawa³a na niskim poziomie. Mo¿liwe jednak, ¿e ju¿ w najbli¿szym czasie siê to zmieni - za spraw± zbli¿aj±cej siê aktywnej grupy plam.

Od czasu naszego ostatniego raportu o aktywno¶ci s³onecznej z 22 kwietnia niewiele siê wydarzy³o na naszej Dziennej Gwie¼dzie. Najwy¿sze zanotowane rozb³yski by³y dolnych stanów klasy C. Obserwowane grupy plam s³onecznych by³y stosunkowo niewielkie.

Ten stan mo¿e siê ju¿ niebawem zmieniæ. Wczoraj (09.05.2011), tu¿ po godzinie 23:00 CEST nast±pi³ rozb³ysk klasy C5.4 na S³oñcu. Co ciekawe, ten rozb³ysk pochodzi³ od grupy, która jeszcze nie znajduje siê po widocznej z Ziemi stronie naszej Dziennej Gwiazdy (co oznacza, ¿e by³ znacznie silniejszy - prawdopodobnie klasy M). Rozb³yskowi towarzyszy³ stosunkowo potê¿ny koronalny wyrzut masy, który by³ skierowany o oko³o 90 stopni wzglêdem naszej planety.

Sondy SDO i SOHO zarejestrowa³y to wydarzenie, co mo¿na zobaczyæ na poni¿szym nagraniu:


http://www.youtube.com/watch?v=9jzN6E19ULY&feature=player_embedded


Rozb³ysk klasy C5.4 z dnia 09.05.2011 / Credits - SDO, SOHO, NASA, ESA, drkstrong

W ci±gu najbli¿szych kilkunastu godzin ten obszar aktywny powinien pojawiæ siê na wschodnim horyzoncie widocznej z Ziemi tarczy S³oñca. Czy aktywno¶æ s³oneczna wzro¶nie? Jest to mo¿liwe - dlatego warto monitorowaæ rozwój wydarzeñ na naszej Dziennej Gwie¼dzie.

Aktywno¶æ s³oneczna jest komentowana w w±tku na Polskim Forum Astronautycznym.

¬ród³o http://www.kosmonaut...-10-slonce.html
  • 0



#114

BadBoy.
  • Postów: 737
  • Tematów: 20
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

S³oñce ponownie staje siê aktywne



Do³±czona grafika



Po d³ugim okresie nieomal wygaszenia aktywno¶ci naszej gwiazdy ponownie dochodzi do jej o¿ywienia. W tym roku przyzwyczaili¶my siê ju¿ do erupcyjnych zachowañ S³oñca ale ostatnie tygodnie pod wzglêdem parametrów fizycznych zbli¿a³y nas raczej do zachowania gwiazdy w minimum aktywno¶ci z 2008 roku. Od wczoraj sytuacja uleg³a zmianie.



Ju¿ od ¶rody 25 maja sytuacja zaczê³a siê zmieniaæ i mia³o miejsce kilkana¶cie rozb³ysków klasy B i C. Na tarczy oznaczono kolejny region plam, otrzyma³ numer 1222. Pozostaje w pó³nocnej hemisferze. Ta plama jednak raczej zostanie wkrótce wch³oniêta. Szybko ro¶nie nowa plama w po³udniowej hemisferze, jeszcze nie ma numeracji.


http://www.youtube.com/watch?v=uWN0dqhcxbQ


Wczorajsza i dzisiejsza aktywno¶æ S³oñca zosta³a dostrze¿ona przez krótkofalowców. Wraz z ostatni± aktywno¶ci± S³oñce wyemitowa³o spor± ilo¶æ zak³óceñ, które mog± skutkowaæ zaburzeniami propagacji fal radiowych, w tym telefonii komórkowej. Mo¿e tez doj¶æ do eskalacji zjawisk elektrostatycznych co zawsze stanowi podstawê do niepokoju o kondycjê niezabezpieczonych sprzêtów elektronicznych.

¬ród³o : zmianynaziemi.pl
  • 0



#115

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Koniec maja - seria rozbłysków klasy M



Ponad miesiąc czekaliśmy na słoneczne rozbłyski klasy M. Wreszcie, 28 i 29 maja Słońce wygenerowało rozbłyski tej klasy z grupy o numeracji 1126.

Minął ponad miesiąc od ostatnich silniejszych rozbłysków słonecznych (rozumianych tutaj jako dolne stany klasy M). W międzyczasie Słońce przejawiało niewiele aktywności plamotwórczej, choć około 10 maja wydawało się, że niebawem ujrzymy na naszej Dziennej Gwieździe rozbudowany obszar aktywny. Tak się jednak nie stało - aktywność pozostała na niskim poziomie.

Wreszcie, 28 i 29 maja nastąpiła seria rozbłysków, z których dwa najsilniejsze przekroczyły granicę pomiędzy klasą C a M. Rozbłyski pochodziły z grupy 1126, znajdującej się obecnie na południowo-wschodniej części widocznej z Ziemi tarczy Słońca. Rozbłysk w dniu 28 maja (około godziny 23:30 CEST) miał siłę M1.1, a ten z 29 maja (maksimum o godzinie 12:33 CEST) był klasy M1.4. Ten drugi rozbłysk wywołał koronalny wyrzut masy (CME), który prawdopodobnie nie był jednak skierowany w Ziemię.

Poniższe nagranie pokazuje rozbłysk z 29 maja 2011 roku, zarejestrowane przez sondę SDO.



Rozbłysk klasy M1.4 z dnia 29 maja 2011 roku / Credits - NASA, SDO, notiprensa


W ciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin obszar aktywny 1126 będzie się zbliżać do środka tarczy słonecznej. Istnieje coraz większa szansa, że wygenerowane rozbłyski oraz CME będą skierowane ku naszej planecie.

kosmonauta.net

U¿ytkownik Alexi Arduscoini edytowa³ ten post 31.05.2011 - 10:10

  • 0

#116

d¿ek.

    Muzyka ¦nie¿nych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • P³eæ:Mê¿czyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

M2.5 Solar Flare
rozb³ysk klasy M2.5 i skali promieniowania S1, który nast±pi³ o 7.41 wczoraj, mo¿e dotrzeæ ju¿ dzi¶ wieczorem do nas.

http://www.youtube.com/watch?v=uxuRity80wc

http://www.youtube.com/watch?v=Q_3u_0NN7OM

Do³±czona grafika

Do³±czona grafika


  • 1



#117

Milosz.
  • Postów: 547
  • Tematów: 47
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@up

Wielki wybuch na Słońcu, mogą być kłopoty na Ziemi

Niezwykłe widowisko na Słońcu. NASA zaobserwowała wybuch na naszej gwieździe, który spowodował silną burzę słoneczną i najwyższe od 2006 roku promieniowanie. Może mieć to wpływ na aktywność Ziemi i zakłócać komunikację satelitarną przez najbliższe dni.

Obserwatorium Aktywności Słonecznej NASA we wtorek uchwyciło spektakularny moment: połączenie wybuchu słonecznego i niewielkiej burzy radiacyjnej.

- To było dość dramatyczne - przyznaje Bill Murtagh, koordynator programu w Centrum Przewidywania Pogody w USA. NASA opisało wydarzenie jako "wizualnie spektakularne", ale zwróciło uwagę, że erupcja nie była skierowana w stronę Ziemi, dlatego jej efekty nie będą dla nas mocno odczuwalne.

Zorze polarne i zmiany w trasach lotów.

Meteorolodzy obserwują jednak czujnie, czy wybuch nie spowoduje interakcji z polem magnetycznym Ziemi. Być może słoneczna burza wywoła burzę geomagnetyczną, co może prowadzić do zakłóceń w funkcjonowaniu satelitów i związanych z nimi urządzeń, takich jak GPS.

Wybuch na Słońcu może zakłócić też przepływ prądu i wymuszać korektę tras samolotów latających nad biegunami. Z powodów bezpieczeństwa loty np. z Azji do USA będą odbywały się nie bezpośrednio nad biegunem, tak aby uniknąć kłopotów w komunikacji.

Mieszkańcy polarnych regionów mogą natomiast liczyć na piękne zjawiska na niebie - zorze na obu półkulach.

Sferę wokół Słońca monitoruje stale 12 satelitów i sond. Instrumenty mierzą poziom promieniowania i jego efekty. Zdaniem naukowców, Słońce wchodzi obecnie w aktywną fazę.

jk//gak

Źródło

Na stronie odkrywcy.pl, też pojawił się news o tym słonecznym szale. http://odkrywcy.pl/k...,wiadomosc.html

Może być ciekawie w nocy z 8 na 9 czerwca.

U¿ytkownik Mi³osz edytowa³ ten post 08.06.2011 - 12:22

  • 0



#118

Kajman.
  • Postów: 694
  • Tematów: 60
  • P³eæ:Mê¿czyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Podwójna dziura koronalna emituje strumienie wiatru słonecznnego

Do³±czona grafika

Jak podaje portal spaceweather.com na Słońcu otworzyła się podwójna dziura koronalna. Wypływa z niego podzielony strumień wiatru słonecznego zmierzający w kierunku Ziemi.

Powyżej znajduje obraz wykonany w paśmie UV uchwycony przez Solar Dynamics Observatory. Podwójna dziura koronalna utworzyła się 20 sierpnia.

Do³±czona grafika Do³±czona grafika

Obserwatorzy nieba powinni być wyczuleni na możliwość obserwacji zorzy, gdy wiatr słoneczny dotrze do Ziemi między 22 a 24 sierpnia.

Progności z NOAA szacują, że 35% do 50% szans na wzmożoną aktywność geomagnetyczną na większych szerokościach geograficznych.

źródło

U¿ytkownik domino edytowa³ ten post 21.08.2011 - 11:43

  • 0




 

U¿ytkownicy przegl±daj±cy ten temat: 3

0 u¿ytkowników, 3 go¶ci oraz 0 u¿ytkowników anonimowych