Tacy właśnie są ludzie...chciwi, agresywni...szkoda gadać... z wiekiem cywilizacji powinno być lepiej, a na siwecie jest po prostu gorzej i każdy to widzi...wartość człowieka przelicza się na pieniądze...a nie to kim jest, taka jest prawda...czasem żałuje, że się urodziłem w tych czasach...wolał bym sie urodzić w XVII wieku
Niezły wybór ten XVII wiek.
Właśnie w tym wieku spalono na stosie więcej ludzi pod zarzutem czarostwa niz przez całe średniowiecze.
W zwykłym prawie obowiązywały najbardziej nieludzkie i odhumanizowane przepisy w historii.Przez wiekszość tego wieku trwały najkrwawsze i na bardziej dzikie wojny jakie dotkneły Europę. Europa bardziej wyludniła sie podczas XVII wieku niz podczas słynnego czarnego moru.Wiekszość miast była zdobyta , splądrowana i spalona po 5- 6 razy . Niektóre miasta zostały niszczone nawet kilkadziesiąt razy . Nikt nie był bezpieczny .Nawet niesamowicie wielkie i bogate miasta były oblegane. Tam gdzie nie toczyła sie wojna z zewnętrznym agresorem , non stop wybuchały wojny domowe.
Polska toczyła wojnę nonstop przez XVII wiek. Kto nie ucierpiał od broni w czasie walk był narazony na wielkie zarazy -takie jak np Wielka zaraza która miała miała miejsce w Londynie w latach 1665 - 1666. Zdaniem badaczy zmarło wtedy od 75.000 do 100.000 osób. W XVII wieku w londynie zmarło kolejno 1603 – 22-26% populacji, rok 1625 – ok. 25%, rok 1636 – prawie 10%, rok 1665 (Wielka Śmierć) – ok. 28%. Jeszcze gorsze były straty dla wielu miast na północy Włoch w czasie epidemii w 1630: Mediolan – 35-40%, Wenecja – 35%, Padwa – 44%, Parma – 50%, Werona – 59%, Brescia – 45%, Cermona – ok. 60% i Mantowa – 69%”Strat w małych miastach i wioskach nikt nie liczył . Do wyjątków nalezała historia wsi Eyam w Derbyshire. Zaraza pojawiła się tam 1665 r wraz z handlarzem niosącym materiał przysłany z Londynu. Mieszkańcy wioski narzucili sobie kwarantannę, żeby zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby. Zwolniło to rozprzestrzenianie się zarazy w okolicy, ale kosztowało wioskę życie ok. 75% jej mieszkańców.Historia odnotował bo mieszkańcy poświecili sie blokujac wioske . Zazwyczaj uciekali roznoszac chorobe dalej.
Nawet najbogatsi mogli zubożeć . Wtedy zbankrutował nasłynniejszy i najbogatszy bank świata- Bank rodziny Fuggierich. Napływ złota i srebra z kopalń Ameryki spowodował niesamowitą inflację. Ludność Europy została obłozona najwyższymi podatkami. Strach spowodował że wszystkie miasta zaczeły sie ostro fortyfikowac co zawsze jest procesem kosztownym. Cena gruntów wewnatrz umocnień poszybowała w kosmos co pogłębiło kryzys.Nieprawdopodobnie zatłoczone miasta oprucz podatności na epidemie stały sie zaludnionymi zapałkami. Wielkie miasta płoneły wielokrotnie np Londyn 1666 roku .
Klimat :Następuje mała Epoka Lodowcowa
Polsce saniami jeżdżono aż do kwietnia. W 1653 roku po Bałtyku podróżowano zaprzęgami czterokonnymi. W sierpniu 1640 roku w Niemczech wystąpił taki mróz, że ludzie zamarzali przy drogach. W 1658 roku król szwedzki Karol X korzystając z tego, iż duńskie cieśniny zamarzły, przeprowadził po lodzie całą swoją armię wraz z armatami i taborami z Jutlandii aż na wyspę Zelandię, zdobywając Kopenhagę.
Przyczyn Małej Epoki Lodowcowej upatruje się przede wszystkim w dwóch czynnikach. Po pierwsze, jest to czas, gdy zaobserwowano wyjątkowo mało plam na słońcu.
Ten okres lat 1643-1715 nosi nawet nazwę „minimum Maundera”. Liczba zaobserwowanych plam nie przekracza 25 w roku. W normalnych latach zawiera się zwykle przedziale 20-120. Jest to istotne, gdyż liczba i rozmiar plam świadczą o aktywności słońca, ilości promieniowania, które wyrzuca w kosmos. Choć zmiany w promieniowaniu sygnalizowane przez plamy są bardzo niewielkie, mają one wpływ na stopień „podgrzania” Ziemi. Drugim czynnikiem były erupcje wulkaniczne.
Mamy z połowy XVII wieku sporo relacji o tym, że niebo wyglądało, jakby pokrył je popiół, słońce wydawało się bladożółte lub wręcz czerwone. I rzeczywiście, wiemy o zwiększonej aktywności wulkanicznej około roku 1600 i 1640. Wulkany podczas erupcji wyrzucają do atmosfery wielkie ilości popiołu i tlenku siarki.
Skutkiem tych wydarzeń nie było tylko ogólne obniżenie temperatury. W XVII wieku nader często występowało zjawisko zwane El Nino. . Zresztą fale suszy nawiedzały cały świat. W Europie zaowocowało to np gigantyczą fala procesów o studnie i żródła . Ludzie sadzili sie czyja jest dana studnia. Za zatruwanie studni(rzekome i prawdziwe) słoneło na stosie mnustwo ludzi. Wojska najeźcy zwyczjowo niszczyły studnie na wrogim terenie wrzucajac zwłoki . Rozkładajace zwłoki sie zatruwały źrródła i studnie na długie miesiace.Ludzie pili wodę jak została . Choroby typu cholera przenoszone skażoną wodą zabrały nawiecej ofiar w swej historii .W 1606 przed sądem w Krośnie toczył się proces między Piotrem Firlejem, a Janem Skotnickim o prawo do korzystania ze studni zamkowej na Zamku w Odrzykoniu. Ten proces przyczynił się do napisania komedii pt. Zemsta przez Aleksandra Fredrę.
Większość ludności w XVII wieku, niezależnie od rejonu utrzymywała się z pracy na roli. Rolnictwo zaś jest niezwykle wrażliwe na anomalie pogodowe...
Mały wypis z historii Krakowa:
1599 Wybuch epidemii.Liczba mieszkańców Krakowa wynosiła około 30.000.
1601 –
Wybuch ponowny epidemii.
1603 Wydanie pierwszego indeksu ksiąg zakazanych przez biskupa Bernarda Maciejowskiego.
1604 Pożar Kazimierza.
1605 Katastrofalny wylew Wisły.
1606 – Ponowny katastrofalny wylew Wisły.
1609 25 maja – po pożarze Wawelu, Zygmunt III Waza opuścił wraz z rodziną Wawel i przeniósł się do Warszawy, która od tego momentu stopniowo przejmuje funkcje stolicy.
1611 Pożar Stradomia.
1623 – Wybuch epidemii i głód.
1651 lipiec – stracenie na Krzemionkach przywódców powstania chłopskiego na Podhalu: Aleksandra Kostkę Napierskiego, Stanisława Łętowskiego i Marcina Radockiego.
Do Krakowa dotarła ze wschodu wielka epidemia "czarnej śmierci", prawdopodobnie czarnej ospy lub dżumy, która zdziesiątkowała ludność miasta.
1652 Wybuch epidemii.
lipiec – wylew Wisły, zalany został Kazimierz i część Krakowa.
1655 Potop szwedzki.
25 września – wojska szwedzkie zajęły przedmieścia oraz Kazimierz i rozpoczęły oblężenie Krakowa. Miasta bronią mieszczanie, młodzież akademicka i nieliczne oddziały pod dowództwem hetmana Stefana Czarnieckiego.
13 października – decyzja o kapitulacji i zakończenie oblężenia.
17 października – formalna kapitulacja miasta.
19 października – wymarsz wojsk polskich.
19 października – po południu król Karol Gustaw wjechał do zdobytego miasta, rozpoczęła się okupacja Krakowa. Wojska szwedzkie zniszczyły wiele budynków w Krakowie i zrabowały wiele cennych dzieł sztuki. Zniszczenia i pożary spowodowane wojną trwały do 1657 r.
1656 – Próba odbicia miasta – Jerzy Lubomirski rozpoczął oblężenie Krakowa.
1657 Najazd Jerzego Rakoczego na Kraków.
Okupacja szwedzko-siedmiogrodzka Krakowa.
23 sierpnia – Szwedzi podpisali akt kapitulacji i opuścili miasto.
1671 – Wylew Wisły.
1677 Przez cztery lata z przerwami wybuchała epidemia, zmarło 22 tys. osób.
1680, 23 maja – spłonęła wieża ratuszowa, od uderzenia pioruna. Odbudowywano ją w latach 1683 - 1686, twórcą nowego hełmu był budowniczy królewski Piotr Beber.
1682 – Początek poważnych rozruchów antyżydowskich.
1683 Katastrofalna powódź. Król Jan III Sobieski przeznaczył 6.000 talarów na regulacje Wisły.
1702 7 sierpnia – do Krakowa wkroczyły wojska szwedzkie Karola XII. Gubernatorem został generał Magnus Stenbock.
10 sierpnia – Dewastacja Wawelu przez żołnierzy szwedzkich. Wzniecony przez nich pożar zamku trwał cztery dni.
A Polska była stosunkowo mało dotknieta przez nieszczęścia.Znam wiele klątw i złych życzeń ale życzenie komuś życia w XVII wieku jest jednym z najokrutnieszych życzeń jakie moge sobie wyobrazić.
Polecam książkę "Strach w kulturze Zachodu : XIV-XVIII w." - Jeana Delumeau tam dowiesz jaki to "miód" żyć w tych wiekach.
Ewentualnie jak nie lubisz czytać obejżyj sobie film Zapomniana dolina Jamesa Clevela(tego od Shoguna i Króla szczurów) z muzyka Barrego (tego od Bondów)
http://www.youtube.com/watch?v=IOhEDvf1ZmU