Skocz do zawartości


Zdjęcie

Najdokładniejsza mapa Księżyca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Najdokładniejsza mapa Księżyca


Dołączona grafika

Mapa topograficzna Księżyca - półkuli południowej. Fałszywe kolory wskazują wysokości: czerwone obszary są najwyższe a niebieski najniższe.


Pierwsze mapy powierzchni Księżyca pojawiły się rychło po wynalezieniu lunety. Aż do dziś jednak nasz satelita był słabo poznany, zwłaszcza po odwrotnej stronie, na biegunach i w głębi kraterów. Zmienia to mapa topograficzna, jaką wykonuje LOLA.

LOLA (Lunar Orbiter Laser Altimeter czyli wysokościomierz laserowy) umieszczony na pokładzie sondy Lunar Reconnaissance Orbiter to wyjątkowo precyzyjny instrument. Pojedyncza wiązka lasera jest rozbijana przez optyczny element dyfrakcyjny na pięć równoległych promieni, które odbijając się od powierzchni gruntu dokładnie mierzą jego wysokość. Wzór utworzony z pięciu badających grunt laserowych punktów pozwala wykrywać jego nachylenie, zaś analiza rozproszenia i osłabienia wracającego światła dostarcza informacji na temat chropowatości powierzchni i jej refleksyjności.


Dołączona grafika


Mapa topograficzna Księżyca - półkuli północnej.


Dołączona grafika


Mapa topograficzna księżyca - na środku miejsce lądowania Apollo 15.




Rok pracy sondy zajęło wykonanie trzech miliardów punktów pomiarowych, z których wyłania się dokładna mapa topograficzna Księżyca. Dotychczas istniejące mapy oferowały precyzję od jednego do dziesięciu kilometrów, obecna, tworzona przez LOLĘ, dochodzi dokładnością do 30 metrów przestrzennie, oraz jednego metra pionowo. W okolicach biegunów gęstość pomiarów dorównuje precyzji systemu GPS. Nie jest to koniec, gdyż pomiary będą wykonywane jeszcze co najmniej przez dwa lata.

Dzięki nowemu odwzorowaniu powierzchni udało się już sięgnąć w głąb największych kraterów, które dotąd były niezbadane. Wiadomo już, że przykładowy krater Shackleton ma zbocza nachylone pod kątem 36 stopni i ciągnące się w głąb na wiele kilometrów. Dane LOLA pozwalają także ocenić stopień nasłonecznienia poszczególnych terenów, co pomoże zidentyfikować nigdy nie oświetlane miejsca, które mogą kryć najciekawsze informacje. Precyzyjna mapa topograficzna będzie też nieoceniona dla przyszłych misji, zarówno zdalnych, jak i załogowych, pozwoli na doskonały wybór terenu lądowania i ewentualnych tras badawczych.

http://www.youtube.com/watch?v=SN2kdavy-wA&feature=player_embedded


Komputerowa symulacja widoku południowego bieguna naszego satelity wg danych LOLA


http://www.youtube.com/watch?v=FG_0GDaegz0


Komputerowa symulacja przedstawiająca topograficzną mapę Księżyca.



Źródło : http://kopalniawiedz...eton-12093.html
http://www.nasa.gov/...a-topo-map.html
  • 14

#2

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dobrze, że Panienka Alexi dba tak o naszą wiedzę z astronomii i dziedzin jej pochodnym :) Kolejny ciekawy artykuł znaleziony przez Ciebie i kolejny plusik :)
  • 0

#3

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dziękuje ;) hehe a z kim innym miałabym się dzielić takimi ciekawymi informacjami jak nie z Wami? Z przyjaciółmi bądź rodziną? to raczej nie możliwe tylko nieliczni z nich znają w komplecie nasz Układ słoneczny nie mówiąc o odróżnieniu terminu Galaktyka a Wszechświat (dla niektórych to to samo)... :o niestety to prawda mało osób interesuje się takimi rzeczami a jak próbuję coś oznajmić to zazwyczaj kończy się tekstem typu: O neee ty zaś z tym kosmosem... A tu na forum jest sporo osób pragnących powiększyć swoją wiedzę, tak jak ja.

Co do księżyca to czekam na kolejną misję ;)

Pozdrawiam.
  • 0

#4

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Hmm czyli teorie o budowlach na książycu to mit ? Ciekawe.
  • 0



#5

CzstSrkzm.
  • Postów: 454
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Hmm czyli teorie o budowlach na książycu to mit ? Ciekawe.


Oczywiście, że nie. To powszechnie dostępna wiedza, zawarta nawet w elementarzach dla dzieci. A mieszkańcy tych budowli wyglądają tak:
Dołączona grafika

(odpowiedź w podobnym tonie jak pytanie)
  • 0

#6

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Kurdę Skan masz w awatarze mieszkańca budowli na księżycu !! Wow heh żart a tak poważnie to:

Oczywiście że budowle na księżycu to tylko mit. Coś w stylu Yeti choć w tym drugim przypadku można by było znaleźć kilka możliwych wytłumaczeń.

Jeżeli coś takiego by istniało to było by widoczne na różnych zdjęciach z satelity. . . ah te teorie spiskowe.
  • 0

#7

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Mapa oświetlenia południowego bieguna Księżyca


Dołączona grafika


Mapa podbiegunowych obszarów księżycowych. Ciemne obszary są stale zacienione. NASA, GSFC, Arizona State University


Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter na przestrzeni sześciu miesięcy obserwowała okolice południowego bieguna Księżyca. Zebrane dane posłużyły do opracowania mapy oświetlenia tego regionu z wyraźnie zaznaczonymi regionami, do których światło słoneczne nie dociera.

Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) przebywa od czerwca 2009 roku na orbicie księżycowej. Od tego czasu sonda przesyła interesujące dane na temat Srebrnego Globu. Przykładowo, we wrześniu wspominaliśmy o obserwacjach naturalnych łuków skalnych, a nieco wcześniej o zdjęciach obszaru lądowania misji załogowej Apollo 16. Misja LRO trwa i jeszcze przez kilka lat będzie zbierać dane na temat naszego jedynego naturalnego satelity.

Niedawno opublikowano dane dotyczące stopnia oświetlenia okolic południowego bieguna Księżyca. Ponieważ nachylenie osi obrotu Srebrnego Globu to zaledwie 1,54 stopnia (dla porównania - nachylenie osi obrotu Ziemi to 23,5 stopnia), wewnątrz wielu kraterów położonych blisko biegunów może panować ciemność. Co ciekawe, niektóre pobliskie wzniesienia i brzegi kraterów mogą być wiecznie oświetlone.

Przez sześć miesięcy (czyli sześć dni księżycowych) sonda LRO rejestrowała poziom oświetlenia w okolicy księżycowego bieguna południowego. Podczas każdego przelotu dane były zapisywane w prostym zero-jedynkowym systemie: jeśli dany obszar (piksel detektora) był oświetlony - przypisywana była jedynka. Jeśli nie - przypisywane było zero. Wraz z obrotem Srebrnego Globu obszary oświetlone się zmieniały, co sonda LRO rejestrowała. Po sześciu miesiącach można było zsumować zebrane wartości i utworzyć mapę oświetlenia.

Dołączona grafika


Zbliżenie krateru Shackleton - na krawędzi tego krateru znajduje się księżycowy biegun południowy / NASA, GSFC, Arizona State University


Na mapie oświetlenia widać obszary, do których światło nie dociera - są to wnętrza kraterów. To w nich jest ukryta woda księżycowa w postaci lodu oraz pewne ilości amoniaku, wodoru, metanu, sodu, rtęci i srebra. Do jednego z takich miejsc może już niebawem (np w tej dekadzie) poleci misja bezzałogowa.

Mapa oświetlenia wskazuje także obszary, które są ciągle oświetlone (z wyjątkiem zaćmienia Księżyca). Są to górne partie krawędzi kraterów. Co ciekawe, obszary wiecznie zacienione i wiecznie oświetlone mogą być w niektórych przypadkach (np krater Shackleton, na którego krawędzi znajduje się południowy biegun) stosunkowo bliskie sobie.

W trakcie trwania programu Constellation sugerowano, by w takim regionie utworzyć pierwszą ludzką bazę księżycową. Obszary zacienione mogłyby dostarczać wody, tlenu i wodoru, których nie trzeba by sprowadzać z Ziemi, a obszary stale oświetlone - energii elektrycznej (panele słoneczne). Kto wie, może za kilkadziesiąt lat rzeczywiście w takim miejscu powstanie baza?

Źródło
  • 0

#8

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Opublikowano bardzo fajną mapę fotograficzną widocznej z Ziemi półkuli Księżyca (near side of the moon). Ma ona postać złożonej komputerowo mozaiki setek zdjęć, wykonanych w grudniu ub. roku kamerą szerokokątną (Wide Angle Camera) z pokładu satelity Lunar Reconnaissance Orbiter. Na podlinkowanej stronie mamy możliwość płynnie zbliżać dowolny fragment powierzchni, za pomocą prostych narzędzi. Na pasku na dole strony, do powiększania mapy można użyć suwaka lub znaku "+" i "-". Przewijanie obrazu w różnych kierunkach odbywa się tradycyjnym kursorem-łapką. Skala obrazu jest jak w potężnym teleskopie a maksymalna rozdzielczość wynosi - 145m/piksel. Szkoda jedynie, że ta jedna z pierwszych wersji mapy jeszcze nie posiada nazw ani współrzędnych. Zapewne nowe wersje będą uzupełnione o te ważne dodatki.

Link do strony: http://wms.lroc.asu....ew/wac_nearside

Dołączona grafika
Widok całej mapy Księżyca.

Dołączona grafika
Na zbliżeniu - znany krater Kopernik o średnicy 90km.

Dołączona grafika
Ten sam krater w maksymalnym zbliżeniu.
  • 1



#9 Gość_Horror

Gość_Horror.
  • Tematów: 0

Napisano

@UP

Nie wiem jak to się stało, że przeoczyłem ten temat i twój wpis. Właśnie zdublowałem tą informację i to na dodatek gdzie indziej. Naprawiam swój błąd i oddaję palmę pierwszeństwa (wniosę o usunięcie tamtego wpisu).

Na otarcie łez pozostawię sobie ten wątpliwy zaszczyt i wkleję dla zainteresowanych bezpośredni link do pliku, jakby ktoś chciał mieć go na dysku już, w tej chwili.

wac_nearside.tiff (549MB)

W ramach skruchy +
:roll:
  • 0

#10

rgppanc.
  • Postów: 498
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Bardzo dobrze, że tu trafiłem, bo stałem się świeżo upieczonym posiadaczem teleskopu;) Przy okazji - macie może stronę internetową z jakąś przejrzystą i łatwą w obsłudze mapą nieba? Z góry dzięki:)
  • 0



#11

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pojawiła się fotograficzna mapa całego globu Księżyca, wykonana na podstawie zdjęć z kamery szerokokątnej (WAC) satelity LRO. Mapę można oglądać w postaci sześciu oddzielnych dwuwymiarowych rzutów globu, z południkiem centralnym usytuowanych co 60 stopni. Do każdej mapy jest oddzielny link. Rozdzielczość map wynosi 100 metrów na piksel! Dla koneserów każda mapa jest do ściągnięcia w całości, lecz każdy taki obrazek "waży" ponad 1GB!
Dołączona grafika
Miniatury poszczególnych map a niżej linki do nich.

http://wms.lroc.asu..../view/WAC_GL000

http://wms.lroc.asu..../view/WAC_GL060

http://wms.lroc.asu..../view/WAC_GL120

http://wms.lroc.asu..../view/WAC_GL180

http://wms.lroc.asu..../view/WAC_GL240

http://wms.lroc.asu..../view/WAC_GL300
  • 1



#12

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kolejną niespodzianką jest najnowsza wersja globalnej mapy morfologicznej Księżyca, która została udostępniona wczoraj na - LROC WAC Moasic Viewer. Nowa mapa o rekordowej rozdzielczości - 100m/piksel, pozwala szczegółowo poznać wygląd całego Księżyca, łącznie z obszarami biegunowymi. Wszystkie mapy zostały odwzorowane płasko w jednolitej skali, na podstawie kompilacji setek obrazów cyfrowych z kamery szerokokątnej WAC satelity LRO. Od tej pory, każdy amator, zainteresowany selenografią - odpowiednikiem ziemskiej geografii, może poznawać zewnętrzna budowę (morfologię) Srebrnego Globu. Jedynym mankamentem jest brak siatki współrzędnych na każdym segmencie mapy.
Dołączona grafika
Ogólny wygląd strony.
Dołączona grafika
Mapa północnej strefy polarnej Księżyca.
Dołączona grafika
Przykład jednej z map, na której ramką zaznaczono charakterystyczny detal.
Dołączona grafika
Powiększony detal, znany z licznych dyskusji o tajemnicach odwrotnej strony Księżyca.

link: http://wms.lroc.asu....lroc/wac_mosaic
  • 1



#13

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Eleganckie te mapki a oprócz tego, LOLA uzyskała dane - z których stworzono trzy uzupełniające się widoki księżyca: topografii (z lewej) wraz z nowymi mapami wartości nachylenia powierzchni (w środku) i chropowatości terenu (po prawej). Wszystkie trzy widoki koncentrują się na stosunkowo młodym kraterze Tycho, z zagłębienia Orientale po lewej stronie.

Wielkość spadku wskazuje nachylenie terenu, a chropowatość wskazuje na obecność dużych bloków, z których oba są ważne dla operacji powierzchni.

podstawowym warunkiem topografii Księżyca jest pomiar, a dodatkowe zestawy danych są stale wypełniane w skali km.

Dołączona grafika






Dzięki szerokiemu kątowi, aparatu LRO , naukowcy mogą stworzyć obraz z oparciem o góry, kratery i rowy na Księżycu. Credit: NASA / Goddard Space Flight Center


  • 0

#14

Alexi Arduscoini.
  • Postów: 717
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Uzupełniam temat o Nowe Mapki o których wspominałam wcześniej.


Dołączona grafika


Mapa wartości nachylenia powierzchni



Dołączona grafika


Topograficzna Mapa



Dołączona grafika


Mapa chropowatości terenu


 

Oraz dodatkowo :

Mozaika - Link ten odsyła do strony gdzie Księżyc został podzielony na 84 kawałki. Każdy kawałek to osobna mapa wybranego terenu. - http://www.as.up.kra.../skorowidz.html


Dołączona grafika


Widok z nad południka 120° E
Link z maksymalnym rozmiarem zdjęcia, gdzie można dokładnie zbadać teren :
http://www.as.up.kra...l120elamasm.jpg



Dołączona grafika


Widok z nad południka 120° W
Link z maksymalnym rozmiarem zdjęcia, gdzie można dokładnie zbadać teren :
http://www.as.up.kra...l120wlamasm.jpg


Dołączona grafika


Widok z nad południka 0°
Link z maksymalnym rozmiarem zdjęcia, gdzie można dokładnie zbadać teren :
http://www.as.up.kra...s/lnslamasm.jpg



Mapa fotograficzna w projekcji Merkatora w rozdzielczości 2500x1250 :
http://www.as.up.kra...p_2500x1250.jpg

 

Hipsometryczne mapy Księżyca :




Dołączona grafika


Hipsometryczna mapa Księżyca - część wschodnia
Link z maksymalnym rozmiarem zdjęcia, gdzie można dokładnie zbadać teren :
http://www.as.up.kra...apeastlarge.jpg


Dołączona grafika


Hipsometryczna mapa Księżyca - południk 180°
Link z maksymalnym rozmiarem zdjęcia, gdzie można dokładnie zbadać teren :
http://www.as.up.kra...mapfarlarge.jpg



Dołączona grafika


Hipsometryczna mapa Księżyca - południk 0°
Link z maksymalnym rozmiarem zdjęcia, gdzie można dokładnie zbadać teren :
http://www.as.up.kra...apnearlarge.jpg


Dołączona grafika


Hipsometryczna mapa Księżyca - część zachodnia
Link z maksymalnym rozmiarem zdjęcia, gdzie można dokładnie zbadać teren :
http://www.as.up.kra...apwestlarge.jpg



Dołączona grafika


Hipsometryczna mapa Księżyca - północna część
Link z maksymalnym rozmiarem zdjęcia, gdzie można dokładnie zbadać teren :
http://www.as.up.kra...pnorthlarge.jpg




Dołączona grafika


Hipsometryczna mapa Księżyca - południowa część
Link z maksymalnym rozmiarem zdjęcia, gdzie można dokładnie zbadać teren :
http://www.as.up.kra...psouthlarge.jpg



 


Dołączona grafika


Podstawowa mapka do identyfikacji podstawowych obiektów na Księżycu - na czerwono zaznaczyłam krater Tycho o którym wspominałam post wcześniej .



Na koniec z sentymentu : Mapa Księżyca z zaznaczonymi miejscami lądowania misji Łuna, Apollo i Surveyor. Copyright by NASA


Dołączona grafika


Powiększenie bezpośrednie :
http://www.teleskopy...pa_ksiezyca.jpg


  • 1

#15

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dysponując tak bogatym zestawem map Księżyca, nie powinno być problemów ze znajomością jego topografii. Może wreszcie poszukiwacze "ciemnej strony Księżyca" uświadomią sobie, że takowa nie istnieje? :mrgreen:
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych