Skocz do zawartości


Cała Ziemia drga - monitoring wstrząsów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1050 odpowiedzi w tym temacie

#241 Gość_Nestor

Gość_Nestor.
  • Tematów: 0

Napisano

Od około 8-9 tygodni występują drgania w zakresie "Up- component" (czyli pionowa oscylacja) o zbieżnej dla wszystkich stacji częstotliwości , podobnych w zakresie Europy amplitudach

Mozesz wyjasnic co rozumiesz przez wystepowanie jakis dodatkowych drgan i co rozumiesz przez ich czestotliwosc? Bo chyba nie mowisz o liczbie punktow na wykresie?

Wezmy na przyklad pod uwage pierwszy obrazek:
Dołączona grafika

To co widac na obrazku to wykres przedstawiajacy punkty pomiaru. Na osi pionowej jest zaznaczona jakas odleglosc/dlugosc podana w milimetrach, zas na osi poziomej mamy skale czasu (ktorej jednostka sa prawdopodobnie tygodnie). Na wykresie zaznaczone sa punkty pomiarow w postaci zbioru par (czas_pomiaru, wartosc_pomiaru). Dodatkowo z kazdym punktem zwiazana jest niepewnosc pomiaru (pionowa kreska I). I wiem ze to oczywiste, ale na wszelki wypadek wolalem dodac.

To ze od tygodnia ok 1619 punkty pomiarow sie czesciej pojawiaja znaczy tylko tyle, ze od tego okresu pomiary sa wykonywane z wieksza czestotliwoscia. Inna mozliwa ewentualnosc (i moim zdaniem bardziej prawdopodobna) to to, ze na wykresie po prostu dla ostatnich 5 tygodni dane sa prezentowane z wieksza dokladnoscia (1 pkt/dzien), a dla okresow wczesniejszych niz 5 ostatnich tygodni z mniejsza (1 pkt/tydzien).

Dlaczego "oscylacje" pionowej wartosci dla ostatnich 5 tygodni wydaja sie wieksze/czestsze?

W tym tez nie ma zadnej tajemnicy. Prosze spojrzec np. na punkt pomiarowy (A) dla tygodnia 1616 (wartosc ok -1), oraz dla tygodnia 1617 (wartosc ok 8 ) - punkt B. Te dwa punkty polaczone sa pewnym odcinkiem. Ale to wcale nie znaczy ze wartosc miedzy punktem A i B (czyli miedzy tygodniem 1616 i 1617) zmieniala sie liniowo. To jest jedynie pewne uproszczenie zwiazane z przyjetym sposobem prezentacji wynikow. I rownie dobrze (a raczej na pewno) wartosc chwilowa mierzonej wielkosci pomiedzy tymi dwoma punktami pomiarowymi mocno "skakala" prawdopodobnie tez wykraczajac mocno poza przedzial wartosci [-1, 8].

Zastanawiam sie tez, dlaczego Hellraiser nie wstawiles tego obrazka, ktorego na pewno tez widziales:
Dołączona grafika

Oraz dlaczego dales surowe dane zamiast danych oczywszczonych ze wszelkich niedokladnosci / szumow / zaklocen:
Dołączona grafika

A tutaj zrodlo danych:
http://www.epncb.oma...is/residual.php


TL;DR: ja tu nie widze zadnych anomalii

Użytkownik Nestor edytował ten post 07.03.2011 - 17:30

  • 0

#242

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

@Nestor

oczywiście nie chodziło mi o punkty a o linie wykresów, które w ostatnich tygodniach wyglądają na nieprzypadkowo skorelowane (co nie powinno występować przy Twojej koncepcji procesu pomiarowego) w różnych odległych punktach kontynentu, nie przytaczałem długookresowego zestawienia bo nie zauważyłem na nim takich korelacji, przyznaj też, że te wykresy nie obejmują takich samych okresów czasu we wszystkich lokalizacjach - czas instalacji jest różny , uwzględnić też należy czynniki takie jak zmiany oprogramowania, sprzętu , upgrade'y i inne opisane w legendzie a oznaczone na wykresach liniami pionowymi,
jeśli chodzi o wybór danych - mam często uzasadniony awers do danych "obrobionych" i "oczyszczonych",
ostatnich tygodni nie ma też na tych wykresach co było bezpośrednią przyczyną nieodwoływania się do nich.
Konkretnie - w wykresach ze Szwecji, Polski i Włoch ostatni zarejestrowany cykl jest następujący wzrost wysokości o ok. 20mm apogeum i potem powrót do poziomu podobnego do wyjściowego - co ciekawe - im dalej na północ wielkość tego odchylenia w górę rośnie - na południe maleje. W wykresach z Cypru i Izraela czyli praktycznie z obszaru spoza płyty eurazjatyckiej (Cypr jest na pograniczu) ostatni cykl jest odwrotny - spadek wysokości , minimum i wzrost będący powrotem do rzędnych podobnych do wyjściowych.
Wg mnie to zarejestrowany ruch pionowy płyty eurazjatyckiej naciskanej przez afrykańską i arabską, ale mogę się też mylić...

Rzecz jasna każdy ma prawo do własnej interpretacji, szanuję odmienne stanowiska o ile są prezentowane w cywilizowanej dyskusji.

pozdrawiam

Użytkownik Hellraiser edytował ten post 07.03.2011 - 19:58

  • 0

#243

Kayoos-U.

    Wilk Osnowy

  • Postów: 98
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

http://wiadomosci.on...,wiadomosc.html
  • 0

#244 Gość_Nestor

Gość_Nestor.
  • Tematów: 0

Napisano

Hellraiser: ale to tylko wartosc pomiaru z jednego dnia. Faktycznie w kilku losowo wybranych punktach ta wartosc pomiaru z tego jednego konkretnego dnia wydaje sie byc delikatnie wyzsza, ale mysle ze jest cala masa czynnikow ktore mogly wywolac to zaklocenie i jest to stanowczo zbyt malo by doszukiwac sie jakichkolwiek anomalii. A nam osobom postronnym nie znajacym dokladnie metodologii pomiarowej tym bardziej nie sposob oceniac tych wynikow.

Edit:

I litosci... niech jakis mod wreszcie zrobi tutaj porzadek. Obecnie na forum istnieja dwa popularne tematy w ktorych naprzemiennie pisze sie o wulkanach i trzesieniach, oraz wszelkich innych baknieciach ze strony ziemi. Wiec jaki sens istnienia dwoch tematow skoro w obu pisze sie o jednym i tym samym?

Dwa, nazwa obecnego tematu jest nieadekwatna do jego zawartosci. Od czegos w koncu sa chyba nazwy tematow...

Użytkownik Nestor edytował ten post 07.03.2011 - 20:18

  • -4

#245

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Hellraiser: ale to tylko wartosc pomiaru z jednego dnia. Faktycznie w kilku losowo wybranych punktach ta wartosc pomiaru z tego jednego konkretnego dnia wydaje sie byc delikatnie wyzsza, ale mysle ze jest cala masa czynnikow ktore mogly wywolac to zaklocenie i jest to stanowczo zbyt malo by doszukiwac sie jakichkolwiek anomalii. A nam osobom postronnym nie znajacym dokladnie metodologii pomiarowej tym bardziej nie sposob oceniac tych wynikow.
[u][b]


Nestor,

dokładnie tak, to raporty z odczytami z każdego dnia , korelacja występuje na takim właśnie poziomie czasowym -
poniżej RAW dla Ustrzyk Dln.

Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us

oraz Clean dla tej samej lokalizacji

Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us


i tak:

- w wersji Clean w okresie od początku rejestracji do tygodnia 1600 (ostatniego widocznego na Clean) dla Up component nie widzę wielkich "redukcji szumów" w porównaniu z analogicznym okresem na wykresie RAW (a szczególnie po odsianiu znaczników odchylenia std. z RAW które zaciemniają obraz),

- nie ma w Clean ostatnich tygodni (po 1600), ciekaw jestem jak je "oczyszczą" ;)

- nie bardzo chce mi się wierzyć w anomalia odczytów z odbiorników w tylu stacjach - skorelowanych czasowo i przestrzennie - i tak np. Ustrzyki Dln. pracują obecnie na odbiorniku Trimble NETR a Kiruna na Ashtech więc sprzęt i software nie "matchują się".

wg mnie warto obserwować

pozdrawiam
  • 2

#246 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Nestor, wulkany to wulkany, a trzęsienia to trzęsienia. Pomysłodawcą tematu jestem ja, więc prosiłbym Cię abyś nie wtrącał się w to, jaki ma być jego charakter. Prosiłem użytkowników, aby nie ograniczali się do samych wstrząsów głębokich, ale podawali informacje o pospolitych trzęsieniach. Jeśli Ci się to nie podoba, to jest to tylko Twój problem. Nie musisz tu wchodzić i się udzielać. Nikt Cię nie zmusza, więc miej odrobinę szacunku do odrębności tych wątków i do mojej inicjatywy. Są to bardzo ważne informacje, których nie wolno lekceważyć.


Trzęsienie o magnitudzie 6.2 na granicy Peru i Chile

Trzęsienie ziemi w północnym Chile i południowym Peru zdarzyło się o 7:31 rano czasu lokalnego. Epicentrum było około 100km na północny wschód od Tacna w Peru i na głębokości około 101km pod ziemią.


Głębokość trzęsienia świadczy że jest to zjawisko tektoniczne. Nie ma doniesień o zniszczeniach ani rannych. Trzęsienie miało miejsce w rok po bardzo silnym wstrząsie o magnitudzie 8.8, który spowodował smierć 521 osób i spowodował znaczne zniszczenia.

Click



  • 2

#247

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Głębokość trzęsienia świadczy że jest to zjawisko tektoniczne.

Trzęsienia ziemi są zwykle związane z ruchami tektonicznymi (średnio 9 na 10 wszystkich zdarzeń należy do tego typu) i jako takie mogą być zarówno głębokie, jak i płytkie.
  • 0



#248

TTT.
  • Postów: 101
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Silny wstrząs o sile 7.2 stopni w skali Richtera oraz kilka wstrząsów wtórnych o sile ponad 5 stopni miały miejsce dziś pomiędzy godziną 2, a 3 w nocy. Epicentrum znajdowało się ok. 140 km od wybrzeża Japonii na głębokości zaledwie 9 km. Japonia jest dobrze przygotowana na wypadek trzęsień stąd możliwe, że udało się uniknąć ofiar i zniszczeń.
Dane: EMSC-CSEM.

Użytkownik TTT edytował ten post 09.03.2011 - 05:03

  • 0

#249

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zarejestrowano nawet niewielkie tsunami , bardziej istotny jest fakt eskalacji sytuacji - w okolicach Japonii aktywność sejsmiczna narastała od kilku tygodni - czy silnego trzęsienia możemy spodziewać się w innych okolicach zach. Pacyfiku ? (Fidżi, Vanuatu, Filipiny, Indonezja) a może w rejonie wschodniego Morza Śródziemnego czy Arkansas?
Wg mnie istnieje duże prawdopodobieństwo powtórki w Nowej Zelandii oraz silny wstrząs w rejonie Kuryli , Kamczatki...
I wygląda, że to nie koniec tendencji wzrostowej...
  • 0

#250

Arczi1991.
  • Postów: 285
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

W Japonii po trzęsieniu do tej pory około 18 wstrząsów wtórnych, każdy po około 5 stopni.

A kilkadziesiąt minut temu powyżej 5 stopni w Argentynie.
  • 0

#251

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dodam, że trzęsienie 7,2 i część wstrząsów wtórnych z Japoni odczuły także nasze sejsmogramy.
Na większości wykresów (za wyjątkiem oznaczonego jako GKP - który odbiega od normy nie po raz pierwszy) na stronie http://www.igf.edu.p...smogramy_stacji między godziną 3:30 a 5:00 naszego czasu porządnie trzęsło.

Oto jeden z wykresów (Niedzicki, symbol NIE): Dołączona grafika
  • 0



#252

Arczi1991.
  • Postów: 285
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Hmmm, interesujące.....

Tymczasem kolejny silny wstrząs wtórny, tym razem 5,9 stopnia.

Edit. Z ciekawości przeanalizowałem również sejsmografy z Yellowstone i faktycznie, tam również wszystkie zanotowały wstrząsy w tym samym czasie.

Edit 18:47. Siła ostatniego wstrząsu zaktualizowana została przez USGS do 6, a przez EMSC nawet do 6,4.

Edit 22:55 Jeszcze silniejszy wstrząs wtórny wg EMSC nawet 6,7 miał miejsce o 22:24, z kolei w tym samym czasie w Paupi Nowej Gwinei 6,6.... Ale się dzis Azja trzęsie.

Użytkownik Arczi1991 edytował ten post 09.03.2011 - 22:55

  • 0

#253

TTT.
  • Postów: 101
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Kolejne silne trzęsienie nawiedziło tym razem Nową Brytanię wchodzącą w skład Papui-Nowej Gwinei. Trzęsienie o sile 6.5 stopni miało miejsce na głębokości 29 km. Chyba nikt nie powie, że nic się nie dzieje skoro na Pacyfiku w ciągu nieco ponad dwóch tygodni mieliśmy taką serię silnych wstrząsów.

http://earthquake-re...pua-new-guinea/

Użytkownik TTT edytował ten post 10.03.2011 - 03:43

  • 0

#254 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

W Japonii kolejne silne trzęsienie ziemi, 7.2 stopnia


Dołączona grafika

Silne trzęsienie ziemi o magitudzie 7.2 miało miejsce na pólnocnowschodnim wybrzeżu Japoni. Brak doniesień agencyjnych na temat ewentualnych ofiar i zniszczeń.


Pojawiło się ostrzeżenie odnośnie tsunami o wysokości do 50 cm. Wstrząs trwał około 20 sekund i epicentrum znajdowało się 14,1 km pod powierzchnią gruntu w okolicy prefektury Aomori.Efektem wstrząsu było wstrzymanie ruchu kolejowego, po chwili jednak wszystko wróciło do normy. Na szczęście prawidłowo funkcjonują też pobliskie elektrownie atomowe.Silne wstrząsy nie są w Japonii niczym niezwykłym i z danych statystycznych wynika, że 20% wszystkich wstrząsów o sile większej niż 6 stopni przypada na terytorium tego kraju.




Zatrzęsła się ziemia w okolicy Nikobarów




Dołączona grafika

Przed godziną czyli około 13:57:32.9 UTC w archipelagu Nikobarów doszło do trzęsienia ziemi o sile 5.3 w skali Richtera i głębokości 24,6 km.

Licząc dzisiejsze wstrząsy mamy do tej pory 14 (czternaście) trzęsień ziemi powyżej magnitudy 5. Większość z nich to wstrzasy wtóne w Japonii ale zmienia drży też w Argentynie, na wyspach Tonga, na Kamczatce i na Vanuatu. Dzień jeszcze się nie skończył więc może tego być więcej. Jak widzimy gwałtowne wydarzenia na Słońcu odbijają się sejsmicznym echem na całej planecie Ziemi.

Głębokość trzęsienia świadczy że jest to zjawisko tektoniczne.

Trzęsienia ziemi są zwykle związane z ruchami tektonicznymi (średnio 9 na 10 wszystkich zdarzeń należy do tego typu) i jako takie mogą być zarówno głębokie, jak i płytkie.


Mogą pochodzić też od aktywności wulkanów i superwulkanów.

*********************

Silne wstrząsy wtórne po trzęsieniu w Japonii

W Japonii zanotowano bardzo silne wstrząsy wtórne po porannym trzęsieniu ziemi o sile 7.2 stopnia.

Jak podaje U.S Geological Survey magnituda ostatniego wstrząsu to 6.3 ( lub 6.2 według innych źródeł) i podobnie jak poprzednie wydarzył się na wybrzeżu głównej japońskiej wyspy Honshu.

Trzęsienie miało tym razem epicentrum znacznie bliżej dna morskiego niż ostatnio bo tylko 2km. O godzinie 18:16 nastąpił wstrząs o sile 6.1 w skali Richtera i on nastąpił około 12km pod dnem.To zapewne nie ostatnie doniesienia z Japonii bo sytuacja może się zmienić.

Click

Użytkownik Muhad edytował ten post 10.03.2011 - 07:32

  • 0

#255

Mehitabel.
  • Postów: 758
  • Tematów: 45
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Teraz Chiny:

Zatrzęsła się ziemia w Chinach, Japonii i Papui

Co najmniej siedem osób zginęło w czwartkowym trzęsieniu ziemi, do którego doszło na południowym zachodzie Chin. Rannych zostało co najmniej 120 osób.


  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych


    Bing (1)