Skocz do zawartości


Cała Ziemia drga - monitoring wstrząsów


  • Please log in to reply
1050 replies to this topic

#601

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

@mpiwowski
Trzęsienie z 11 marca 9,0 Mag było na głębokości 22 km jeśli dobrze pamiętam a dzisiejsze na 50 km wg EMSC - co ważne to dzisiejsze jest najgłębszym trzęsieniem pow.7 Mag na omawianym terenie w tym roku, świadczy to o sytuacji rozwojowej i z punktu widzenia Japończyków (a pośrednio i innych) mało ciekawej...

Użytkownik Hellraiser edytował ten post 07.04.2011 - 21:43

  • 0

#602

Sippar.
  • Postów: 25
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

hmm....


Kolejny wstrząs sejsmiczny w Polsce, magnituda około 4.3

żródło


Kolejne tąpnięcie pochodzenia górniczego... To przecież temat o trzęsieniach ziemi, a nie temat o szkodach górniczych.
Mieszkam w tych okolicach więc może przestańcie zamieszać takie bzdury.
  • 0

#603

k-pax.
  • Postów: 90
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

do hellriser, niestety musiałem dać zwiększoną ilość lekarstwa (w granicach dopuszczalnej dawki), bo ataki były częstsze, i generalnie wg mnie występuje korelacja pomiędzy "działaniami magnetosfery i słońca" a moim podopiecznym :(
  • 0

#604

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

do hellriser, niestety musiałem dać zwiększoną ilość lekarstwa (w granicach dopuszczalnej dawki), bo ataki były częstsze, i generalnie wg mnie występuje korelacja pomiędzy "działaniami magnetosfery i słońca" a moim podopiecznym :(


niestety ostatni tydzień dla mnie także był koszmarny, dolegliwości się nasilają zamiast ustępować nawet przy końskich dawkach leków (także przeciwzapalnych i przeciwbólowych). Mam nadzieję, że nie jest to zwiastun jakiegoś bardzo silnego zdarzenia sejsmicznego lub podobnego...

Z ostatnich sejsmogramów wnioskuję, że można skupić się na obszarze pd Włoch, Sycylii, M. Tyrreńskiego, występują tam obok anormalnych drgań wysokich częstotliwości jeszcze drgania harmoniczne o większej amplitudzie ale mniejszej częstotliwości - ich intensywność ostatnio wyraźnie się nasiliła.

Pozdrawiam

Użytkownik Hellraiser edytował ten post 08.04.2011 - 12:01

  • 0

#605

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Wrócę do statystyk - minął już kwartał 2011 roku, można więc spojrzeć jak on teraz wygląda na tle wcześniejszych lat.Oparłem się na bazie EMSC, dane kompletowałem sam używając wyszukiwarki z filtrem i tak kolejno:
dane z lat 2005-2011 (br. - dane do dziś włącznie)

trzęsienia większe lub równe 6 Mag:

Dołączona grafika
Uploaded with ImageShack.us

trzęsienia większe lub równe 7 Mag:

Dołączona grafika
Uploaded with ImageShack.us

trzęsienia większe lub równe 8 Mag:

Dołączona grafika
Uploaded with ImageShack.us


tabelka z danymi źródłowymi dla powyższych wykresów:

Dołączona grafika
Uploaded with ImageShack.us


Wiem, że na podstawie statystyk nie można prognozować bezpośrednio, faktem jednak pozostaje wzrost ilości i intensywności zdarzeń w ostatnich miesiącach , nie mająca odpowiednika w przeszłości rejestrowanej od lat siedemdziesiątych. Praktycznie niewiele brakuje aby ilość zdarzeń w ciągu 100 dni 2011 roku zrównało się z odpowiednimi ilościami w ciągu całego 2005 - to obrazuje intensywność zmian.

Pozdrawiam

Użytkownik Hellraiser edytował ten post 08.04.2011 - 22:16

  • 2

#606

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Trzęsienia ziemi w Polsce mogą wystąpić w każdej chwili

Dołączona grafika

Terytorium Polski nie należy do obszarów bardzo aktywnych sejsmicznie, lecz gdyby największe z odnotowanych w historii Polski trzęsień ziemi zdarzyło się dziś, mogłoby spowodować poważne straty materialne i pociągnąć za sobą ofiary w ludziach.

Przez całą Polskę z północnego zachodu na południowy wschód biegnie ukształtowana jeszcze w prekambrze granica między płytą wschodnioeuropejską i paleozoiczną. Jest to tak zwany szew w strefie Teisseyra-Tornquista. Innymi słowy - żyjemy na krawędzi łączącej dwie płyty tektoniczne, które uderzając o siebie, mogą wywołać trzęsienie. Krawędź ta przebiega od Kołobrzegu po Przemyśl. Wzdłuż linii dzielącej te obszary geologiczne skorupa ziemska w naszym kraju jest w pewnym stopniu osłabiona. To właśnie mniej więcej na tym obszarze znajdują się te słynne pokłady gazu łupkowego odnalezione w naszym kraju.

Według Instytutu Geofizyki PAN w ostatnim tysiącleciu w Polsce doszło do 76 trzęsień ziemi. Sześć z nich miało magnitudy szacowane na ponad 6.0 W skali Richtera. Oznacza to całkowite zniszczenie wielu budynków o słabszej konstrukcji.

Jedno z trzęsień ziemi zostało opisane przez znanemu wszystkim kronikarza Jana Długosza. Rok 1200. Wielkie trzęsienie ziemi w rejonie Pienin, opisane zostało przez Jana Długosza. Kolejne zdarzyło się w 1259 pod koniec stycznia w okolicach Krakowa a jego magnituda wyniosła ok. 6.0 stopni w skali Richtera. Według podań wtedy zburzonych zostało wiele budynków.

Piątego czerwca 1443 około południa miało miejsce największe w historii Polski trzęsienie ziemi. Jego magnituda wyniosła ok. 6 stopni w skali Richtera, ale wstrząs musiał mieć płytkie epicentrum, bo zniszczenia były bardzo duże. Epicentrum znajdowało się prawdopodobnie na północ od Wrocławia, a wstrząsy odczuwano w całej Europie środkowej. Najbardziej dotknięty był Wrocław. W Brzegu i w Krakowie zawaliły się sklepienie kościołów. Wiemy o tym wstrząsie stosunkowo dużo, bo jest bogaty materiał źródłowy ze względu na to, że został odnotowany we wszystkich okolicznych kronikach. Jan Długosz, który był bezpośrednim świadkiem trzęsienia, napisał tak: "Wieże i gmachy waliły się na ziemię, rzeki występowały z łożysk, a ludzie nagłym strachem zdjęci, od zmysłów i rozumu odchodzili".

W 1662 r. w nocy silne trzęsienie ziemi nawiedziło rejon Tatr. Jak odnotowano w ówczesnych kronikach zginęło wielu ludzi a jeden ze szczytów rozpadł się na dwa co obniżyło jego wysokość o ponad 300 metrów. Pod koniec XVIII wieku dzisiejszą Polską trzęsło wiele razy w okolicach Szczecina, był to wstrząs o magnitudzie około 4.5.

Śląsk był aktywny sejsmicznie nawet przed okresem eksploatacji węgla kamiennego. W 1774 w Raciborzu zawaliła się w wyniku wstrząsu wieża kościoła. Ale dużo bardziej poważne wstrząsy miały miejsce odpowiednio 22 VIII 1785 r., 27 II 1786 r. i 3 XII 1786 r. wszystkie trzy osiągały według opisów przynajmniej 6.0 w skali Richtera. Wstrząs z lutego 1786 dodatkowo mający miejsce w okolicach Cieszyna był dość głęboko, bo około 45km pod powierzchnią i z tego powodu odczuwano go nawet w Wiedniu, Sandomierzu i Wrocławiu.

W Cieszynie zniszczonych było wiele domostw, wiemy też z przekazów kościelnych o kilku uszkodzonych kościołach a w Bytomiu podobno wieże rozhuśtały się do tego stopnia, że zaczęły bić dzwony. Podobnie silny był wstrząs z grudnia 1786, wtedy to jak piszą kronikarze w Tyńcu ogromny kawał skały, służącej za podstawę zamkowi tynieckiemu oderwał się i runął do Wisły a w samej rzece burzyła się woda.

Od tego czasu w Polsce zdarzyło się kilka słabszych wstrząsów do 5.0 z 19840 z okolic Pienin czy wstrząs na Dolnym Śląsku z 11 czerwca 1895 roku, który miał magnitudę około 5.0 z epicentrum w okolicach Dzierżoniowa.

Całkiem zauważalnych rozmiarów trzęsienia ziemi odnotowane zostały w Polsce także w ostatnich kilkunastu latach. Cała seria wstrząsów, o magnitudzie dochodzącej do 4,6 stopnia w skali Richtera miała miejsce w latach 1992 - 1993 w okolicy Beskidu Sądeckiego. Mieszkańcy relacjonowali po tych zjawiskach, że słyszalne było głuche dudnienie. Zdarzało się, że uszkodzone zostały drobne sprzęty domowe i niektórym od kołysania robiło się niedobrze. Sytuacja powtórzyła się we wrześniu 1995 roku na Podhalu.

Ostatnio zjawiska sejsmiczne zaczęły też występować w basenie Morza Bałtyckiego. Do wstrząsu o magnitudzie 5.3 doszło 21 września 2004 w okolicy Bałtijska na półwyspie Sambia w Obwodzie Kaliningradzkim. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w regionie od około tysiąca lat. Było mocno odczuwalne w północno-wschodniej Polsce, na Litwie i Białorusi. W Suwałkach popękało wtedy kilka domów.

Teoretycznie wstrząsy mogą u nas dochodzić do 6 stopni, a nawet lżejsze potrafią doprowadzić do znacznych szkód, tak było np. w 2003 roku w Iranie i w latach 90. w Armenii, gdzie wstrząsy o sile 5,9 stopnia doprowadziły do ruiny całych miast.

„Tak naprawdę grozi nam nawet trzęsienie o sile 6 stopni w skali Richtera, czyli takie, które może doprowadzić do zawalenia się niektórych budynków” – powiedział dla Super Expresu dr Paweł Wiejacz z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. „Dla porównania: trzęsienie z 2003 roku, które zmiotło całkowicie z powierzchni ziemi irańskie miasto Bam, miało siłę 5,9 – dodaje”

Skala zniszczeń zawsze zależy w dużym stopniu od głębokości zjawiska. Wstrząsy notowane w Polsce przeważnie były dość płytko, co może powodować większą skalę zniszczeń. Miejmy jednak nadzieje, że zjawiska sejsmiczne nasilające się ostatnio na świecie oszczędzą nasz kraj. Na pewno też, biorąc pod uwagę sytuację w Japonii, należy dokładnie sprawdzić czy Żarnowiec planowany, jako lokalizacja dla pierwszej polskiej elektrowni atomowej, należy do całkowicie asejsmicznych obszarów.

Źródło
  • 1



#607

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I znowu Japonia.Magnituda 6.1 na głębokości 10 km.
http://quakes.global...l.php?id=103740
  • 1



#608

Arczi1991.
  • Postów: 285
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Po aktualizacji już 20 km. W tym regionie jeszcze po 11 marca nie trzęsło. Ponadto najsilniejszy wstrząs w tym regionie od września 2009.
  • 0

#609

Kajman.
  • Postów: 694
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wrócę do statystyk - minął już kwartał 2011 roku, można więc spojrzeć jak on teraz wygląda na tle wcześniejszych lat.


Hellraiser, cieszę się, że zrobiłeś taką statystykę, sam chciałem kiedyś coś takiego zrobić, ale jakoś nie mogłem się do tego zabrać.
Jeśli dałbyś radę, to proszę, abyś robił takie statystyki co kwartał (albo co pół roku), aby podsumować i porównać ilość trzęsień. Będę wdzięczny. :) Ostatnio jakoś się zainteresowałem tą wzrastającą liczbą trzęsień, więc takie statystyki mnie ciekawią. ;)

Skoro w ciągu kwartału było już - wg statystyk, które zamieściłeś - 100 trzęsień powyżej 6, to jeśli ilość trzęsień będzie mniej więcej taka sama w pozostałych kwartałach 2011 roku, to łącznie będzie ok. 400 trzęsień powyżej 6 Mag, a więc jakieś 2-2,5 razy więcej niż w poprzednich latach. x| Widać więc wyraźną tendencję zwyżkową. To dość niepokojące. :/

Jeszcze raz dzięki za te statystyki. ;)
  • 0



#610

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

domino, miło przeczytać, że to co robimy jest komuś potrzebne i budzi zainteresowanie 8)
jeżeli sił wystarczy i czasu to będę starał się takie analizy umieszczać częściej (co kwartał właśnie zamierzam),
co do samej treści - nie konstruowałbym jakichś przewidywań bazując na kwartalnych wynikach szczególnie dla wysokich magnitud (im mniejsza liczność - tym wyższy poziom błędu. Jest to raczej ukazanie całokształtu dynamicznie zmieniającej się sytuacji.

Dzięki za zaufanie.
Pozdrawiam
  • 0

#611 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Wykonujesz dobrą robotę Piekielny. Piekielne jest też przesłanie za tym idące. Nie mamy jeszcze Maja, a ilość tych wstrząsów dobiła już prawie 100. Patrząc na całoroczny wynik lat poprzednich jest to niepokojące.

Użytkownik Muhad edytował ten post 09.04.2011 - 19:46

  • 0

#612

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dzięki Muhad, ale sam przyznajesz, że lepiej byłoby wykazywać się w bardziej optymistycznych okolicznościach,
takie czasy...

Pozdrawiam

Użytkownik Hellraiser edytował ten post 09.04.2011 - 21:08

  • 0

#613 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Myślę, że takie czasy są potrzebne, aby człowiek dostał trochę po uszach i wziął się w garść. Zmiany są potrzebne.
  • 1

#614

Arczi1991.
  • Postów: 285
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Telewizja NHK informuja o wstrżasie w Fukushimie 7,1 Richtera

http://earthquake.us.../at00ljhaz3.php

Ostrzeżenie przed tsunami do 1 metra.

Użytkownik Arczi1991 edytował ten post 11.04.2011 - 09:31

  • 1

#615

kudlaty88.
  • Postów: 195
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Radziłbym zwrócić uwagę na wstrząsy w Ameryce Północnej a dokładniej w Nevadzie.
Osiem wstrząsów o magnitudzie od 2.6 do 4.2 w ciągu niecałych pięciu godzin.
W ogóle ostatnio aktywność sejsmiczna w tamtym rejonie wyraźnie się zwiększyła.

http://earthquake.us.../quakes_all.php

Użytkownik kudlaty88 edytował ten post 11.04.2011 - 09:57

  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 4

0 użytkowników, 4 gości, 0 anonimowych