Skocz do zawartości


Kataklizm w Japonii


  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#76

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

odsyłam do postu #96 z aktywności słońca, gdzie jest porównanie, że aktywność nie ma nic wspólnego z trzęsieniem Ziemii w Japonii. bo nie wszyscy tak równo śledzą wątki.
  • 0



#77

nazwa wyświetlana.
  • Postów: 60
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

trzy reaktory atomowe zagrożone stopieniem się rdzeni

W uszkodzonej przez piątkowe trzęsienie ziemi japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I nadal podejmuje się działania mające zapobiec stopieniu się rdzeni w trzech spośród sześciu jej reaktorów - poinformował japoński rząd.


Według niego, istnieje ryzyko wybuchu w budynku mieszczącym drugi reaktor po tym, gdy w sobotę eksplozja zerwała dach nad pierwszym reaktorem. Do trzeciego reaktora pompowana jest woda morska, by zapobiec wzrostowi ciśnienia. Elektrownia Fukushima I znajduje się 240 kilometrów na północ od Tokio.



Reaktor nr 1, nad którym zerwało dach, został uruchomiony 40 lat temu i pierwotnie miał zostać wyłączony w lutym, ale jego licencję użytkową przedłużono o kolejne 10 lat. Jednak premier Japonii Naoto Kan oświadczył, iż w żadnym razie nie jest to kryzys na miarę katastrofy czarnobylskiej z 1986 roku.

klik

Wypowiedzi premiera Japonii są nadzwyczaj optymistyczne i zabawne zarazem :roll:

Użytkownik adgronn edytował ten post 13.03.2011 - 18:57

  • 0

#78

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano


Nowe dane na temat trzęsienia ziemi, przesunięta oś Ziemi.

Japońska Agencja Meteorologiczna ogłosiła w niedzielę, że siła piątkowego trzęsienia ziemi w północno-wschodniej Japonii wynosiła 9, a nie, jak dotąd oceniano, 8,8 w skali Richtera. Najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi w Japonii przesunęło oś Ziemi o co najmniej 10 cm. Według naukowców z NASA, przez kataklizm z Japonii, dzień jest teraz krótszy o 1,6 mikrosekundy - informuje CNN powołując się na włoskich i amerykańskich naukowców.

Dołączona grafika

Tym samym potężny wstrząs z piątku jest jednym z największych udokumentowanych kataklizmów tego typu i najsilniejszym w historii Japonii. W ciągu 24 godzin od pierwszego wstrząsu odnotowano 160 wstrząsów wtórnych, 141 z nich miało siłę 5 w skali Richtera lub więcej - informuje CNN.

Epicentrum znajdowało się u wschodnich wybrzeży Honsiu, na której leży m.in. stolica kraju Tokio. Wstrząsy wywołały falę tsunami, której wysokość dochodziła nawet do dziesięciu metrów. Bilans ofiar - według policji z prefektury Miyagi - może sięgnąć nawet 10 tys. ofiar, a straty materialne to miliardy dolarów.

Dołączona grafika

Trzęsienie ziemi w Japonii przesunęło oś Ziemi o co najmniej 10 cm - to dane z raporty włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Według naukowców z NASA, przez kataklizm z Japonii, dzień jest teraz krótszy o 1,6 mikrosekundy Prefektura Fukushima graniczy od południa z prefekturą Miyagi, która najbardziej ucierpiała w kataklizmie.

Władze Miyagi poinformowały w sobotę, że nie można się doliczyć 9500 mieszkańców miejscowości Minamisanriku. Potwierdzono ewakuację ok. 7,5 tys. mieszkańców.



Naukowcy uspokajają: Ziemi nic nie zagraża

- Przesunięcie największej japońskiej wyspy Honsiu o 2,4 metra jest najzupełniej normalne. Przy każdym większym trzęsieniu ziemi, a w tym przypadku mamy do czynienia ze wstrząsami dotyczącymi dużego obszaru, następuje przesunięcie bloków skalnych i to czasami dużo większe - tłumaczył rzecznik Państwowego Instytutu Geologicznego Mirosław Rutkowski. Podkreślił, że te dane pochodzą jak na razie tylko z jednej stacji GPS i należy jeszcze trochę poczekać na ich ostateczne zweryfikowanie.

Dołączona grafika

Rutkowski zaznaczył także, że płyty tektoniczne pod dnem Pacyfiku, które wywołały wstrząsy w północno-wschodniej Japonii, przesunęły się w rezultacie o ponad 18 metrów. - Jest to dość duża zmiana, a wynika ona z faktu, że obszar objęty ruchami tektonicznymi jest bardzo duży, tj. płyty poruszały się na obszarze długim na ok. 500 kilometrów i szerokości ok. 160 km - powiedział.

Rzecznik PIG uspokajał, że zmiana osi obrotu Ziemi o ok. 10 cm "właściwie nic nie oznacza, a już na pewno niczemu nie zagraża". - Jest to zupełnie normalne i każde większe trzęsienie ziemi oś obrotu troszeczkę narusza. Powiem więcej, oś Ziemi podlega drobnym naturalnym drganiom, które nazywają się nutacjami. Wirująca Ziemia musi dopasować się do nowej sytuacji rozłożenia mas i w związku z tym następuje korekta położenia osi obrotu i prędkości obrotowej - tłumaczył Rutkowski.



"Skrócenie dnia jest absolutnie niegroźne"

Jak podkreślił, jedyny kłopot wynikający z tej zmiany mają geodeci i astronomowie, którzy muszą zmienić swoje obliczenia położenia ziemi w stosunku do gwiazd. - To jest robione na bieżąco, gdyż Ziemia wielokrotnie w ciągu roku samoistnie drga - powiedział rzecznik PIG.

Dołączona grafika

W jego ocenie nie należy się także przejmować informacją NASA o skróceniu dnia o 1,6 mikrosekundy. - To również jest absolutnie niegroźne. Te minimalne zmiany wynikają z przesunięcia się dużych płatów lądu i Ziemia musi dostosować swoje parametry do aktualnego rozłożenia mas na powierzchni Ziemi - dodał Rutkowski.

Zdaniem prof. Jerzego Żaby, geologa z Uniwersytetu Śląskiego, tektoniczne skutki trzęsienia ziemi w Japonii, takie jak np. nieznaczne przesunięcie największej japońskiej wyspy, są naturalne i nie wywołują negatywnych skutków w przyrodzie. - Jeżeli skorupa ziemska, czy mówiąc ściślej - litosfera oceaniczna - nagle, gwałtownym ruchem, została wciśnięta pod wyspy japońskie, musiało towarzyszyć temu duże tarcie, które wywołało to potężne trzęsienie ziemi. Ale ten ruch spowodował także przesunięcie Japonii o ponad 2 metry - tłumaczył geolog.

Proces, który spowodował przesunięcie wyspy Honsiu, profesor porównał - w dużym uproszczeniu - do pracy taśmociągu pod drewnianą skrzynią. Skrzynia to wyspa, a taśmociąg - poruszające się pod nią dno oceaniczne. - Wyspa została pchnięta, jakby taśmociąg wchodził pod tę skrzynię. Wyobraźmy sobie, że nagle skrzynia zaskoczyła i taśmociąg zdołał ją przemieścić o określony fragment - wyjaśnił profesor, obrazując zjawisko, jakie miało miejsce w Japonii.

- Przemieszczenie było bardzo niewielkie. Nasz taśmociąg-dno oceaniczne próbował dalej, ślizgając się i naprężając, jednak był tak przywalony skrzynią-wyspą, że choć jego koła się kręcą, nie jest już w stanie wsunąć się pod zbyt ciężką skrzynię. Gdy znów mu się to uda, rzuca ją gwałtownie - wówczas mamy trzęsienie ziemi - i przemieszcza o mały odcinek - tłumaczył prof. Żaba.



"Takie zjawiska występują stale, są niemal niemierzalne"

Dodał, że takie zjawiska następują stale, również przy trzęsieniach ziemi na znacznie mniejszą niż ostatnio skalę. Takie procesy są niemal niemierzalne, choć zupełnie naturalne. Nie dotyczą wyłącznie ruchów w bliskim sąsiedztwie Japonii, ale także znacznie dalej.

Dołączona grafika

- Dość powiedzieć, że w kierunku Japonii zdążają z szybkością ok. 10 cm na rok, położone na niewielkiej głębokości, podmorskie płaskowyże, schowane w całości pod wodą. Obliczono, że za kilkanaście milionów lat one najprawdopodobniej zbliżą się do Japonii i zderzą się z nią. W konsekwencji zostaną do niej niejako doklejone, zwiększając jej obszar nawet dwu- lub trzykrotnie - powiedział prof. Żaba.

Geolog wyjaśnił, że przesunięcie osi Ziemi o ok. 10 cm, które również zaobserwowano po japońskiej katastrofie, to ewidentne następstwo wstrząsów. Chodzi o to, że obecnie - jak wyliczyli naukowcy - Ziemia obraca się wokół osi minimalnie przesuniętej wobec stanu sprzed kilku dni. Skutkuje to skróceniem dnia o 1,6 mikrosekundy, co jest w praktyce niezauważalne.

- Aby to zrozumieć, wystarczy wyobrazić sobie dziecięcą zabawkę - obracającego się bączka. Gdy ktoś go lekko trąci, nieznaczne zawirowanie osi jego obrotu nie spowoduje, że przestanie się kręcić. Ziemię mogłoby wytrącić z jej obrotu np. zderzenie z ogromnym ciałem kosmicznym, ale nie takie trzęsienie - powiedział naukowiec.

Minimalne skrócenie dnia jest natomiast - jak mówił profesor - związane ze skrzywieniem osi Ziemi. - Ziemia jest minimalnie inaczej nachylona względem słońca; mogła równie dobrze nachylić się tak, że dzień by się lekko wydłużył; decyduje o tym przypadek - wyjaśnił.


Źródło

  • 1

#79

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pod tym linkiem jest interaktywna prezentacja skutków tsunami - na jednym obrazie mamy tereny "przed" i "po" gdzie sami możemy ustalić linię zniszczeń.
  • 4



#80 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

Masakra te zdjęcia :( podejrzewam, że liczba ofiar przekroczy ładnych kilka tysięcy istnień ludzkich. Przecież tam niewiele zostało a tak pięknie to wszystko wyglądało.
Straszna tragedia. I teraz jeszcze na dodatek im wulkan puszcza parę. Coś czuję, że to nie ostatnie tego typu zdarzenie w nadchodzących miesiącach. Planeta upomina się o swoje.

Użytkownik Sentinel edytował ten post 13.03.2011 - 21:18

  • 0

#81

Box.
  • Postów: 225
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Podczas tej tragedii w Warszawie trwał konwent anime - Wanekon. Kumpel był i muszę się dopytać, czy w ogóle jakoś to przeżyli jakąś minutą ciszy. No ale do rzeczy - nagrodą w jednej z loterii był bilet do Japonii oraz oprowadzenie po największych sklepach z gadżetami anime/manga w Tokio. Ciekawe czy ktoś go wygrał i czy pojedzie teraz.

Co do trzęsień - od czwartku aż do teraz (ostatnio o magnitudzie 5.3 godzinę temu - za: USGS) trzęsie niesamowicie tą Japonią. Nie chce jej dać spokoju ta Ziemia a to taka piękna kraina...

Ale poważnie, trzeba być ślepym, aby nie widzieć że coś jest na rzeczy. Haiti, Sumatra, Japonia... Wulkany, Słońce... Gdyby to wszystko występowało pojedynczo, to może nic wielkiego by się nie stało, ale te wszystkie czynniki kataklizmotwórcze zbiegają się i kumulują w niemal tym samym momencie (bo czym jest rok...) i koniec naszej cywilizacji może rzeczywiście nastąpić i nie musi to być wynik jakiejś przepowiedni :P Nikt nie zna dnia ani godziny... Niestety.


  • 0

#82

Ladd.
  • Postów: 1115
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ale poważnie, trzeba być ślepym, aby nie widzieć że coś jest na rzeczy. Haiti, Sumatra, Japonia... Wulkany, Słońce... Gdyby to wszystko występowało pojedynczo, to może nic wielkiego by się nie stało, ale te wszystkie czynniki kataklizmotwórcze zbiegają się i kumulują w niemal tym samym momencie (bo czym jest rok...)

To że coś ładnie pasuje do przepowiedni nie oznacza że przepowiednia jest prawdziwa. Trzęsienia ziemi, tsunami, wybuchy wulkanów zawsze miały miejsce.

i koniec naszej cywilizacji może rzeczywiście nastąpić i nie musi to być wynik jakiejś przepowiedni

Ale równie dobrze może to być zwykły kataklizm nie mający żadnego związku z końcem świata.

Nikt nie zna dnia ani godziny... Niestety.

Nie każdy też uznaje biblię.
  • 0

#83 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano


Czy japońska kamera telewizji zamieszczona w helikopterze zarejestrowała obiekt UFO?


Wydarzenia w Japonii cały czas skupiają na sobie uwagę czytelników FN. W e-mailach dostajemy bardzo dużo linków ro przeróżnych filmów, na których dostrzegli "coś" zaskakującego. Oto przykład takiego filmu:


http://www.youtube.com/watch?v=DjGWdM4paEg

http://www.youtube.com/watch?v=YGuBXgT2is4&NR=1

http://www.youtube.com/watch?v=1E0Iwv8SWYM&NR=1
  • 0

#84 Gość_Nivers

Gość_Nivers.
  • Tematów: 0

Napisano

Fundacja Nautilus wszędzie widzi UFO.
  • 2

#85

kamilus.
  • Postów: 1231
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Muhad, na tym filmie (po ustawieniu jakości HD) wyraźnie widać, że to helikopter:


  • 3



#86

Box.
  • Postów: 225
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ale równie dobrze może to być zwykły kataklizm nie mający żadnego związku z końcem świata.


Ale ja nie mówiłem o końcu świata, tylko końcu naszej cywilizacji, który w wyniku tych kataklizmów może niebawem nastąpić...

To że coś ładnie pasuje do przepowiedni nie oznacza że przepowiednia jest prawdziwa. Trzęsienia ziemi, tsunami, wybuchy wulkanów zawsze miały miejsce.


A czy ja powiedziałem coś o jakiejś przepowiedni? Powiedziałem, że coś jest na rzeczy, a więc może to być równie dobrze wpływ poziomu alkoholu w powietrzu na barwę śniegu _x_


  • 1

#87 Gość_Muhad

Gość_Muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

I mamy wybuch wulkanu - południowa Japonia.


  • 0

#88

Arczi1991.
  • Postów: 285
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

http://kirishima-live.jpn.org/ tutaj jest webcam skierowany na wulkan, erupcja od wczoraj osłabła.

"Radiation twice the maximum seen so far detected at nuke plant Monday"

Promieniowanie osiągnęło najwyższy poziom. Info z agencji Kyodo.

Użytkownik Arczi1991 edytował ten post 14.03.2011 - 16:49

  • 0

#89

renton.
  • Postów: 66
  • Tematów: 1
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Fundacja Nautilus wszędzie widzi UFO.

Na BBC 1szy filmik byl i tez tam byl helikopter.
Naprawde mnostwo tutaj oszolomow
  • 0

#90

szymonn.
  • Postów: 168
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Po raz kolejny wybuchł wodór w elektrowni Fukushima I

W reaktorze nr 3 elektrowni atomowej Fukushima I doszło w poniedziałek do wybuchu wodoru. Jednak komora, w której znajdują się pręty paliwowe reaktora, jest nienaruszona - poinformował rzecznik rządu Yukio Edano. Dodał, że jest mało prawdopodobne, by do atmosfery przedostały się substancje radioaktywne.

Dołączona grafika
Zdjęcie przed i po wybuchu wodoru w elektrowni

Według niektórych źródeł, w reaktorze nr 3 doszło do dwóch eksplozji. Nad reaktorem unosi się chmura dymu. Operator elektrowni, firma Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) poinformowała, że 3 osoby zostały ranne a 7 uznano za zaginione.
Wcześniej w tej samej elektrowni doszło do wybuchu wodoru w reaktorze nr. 1. Edano poinformował, że osobom mieszkającym w promieniu 20 km od elektrowni polecono pozostawanie w domach.


Według reporterów Associated Press wybuch był odczuwalny w odległości 50 km. Gubernator Tokio Ishihara polecił monitorowanie poziomu radioaktywności w rejonie metropolii.

Władze ostrzegały wcześniej, że w elektrowni Fukushima I może dojść do nowego wybuchu bowiem wzrasta ciśnienie wodoru w pomieszczeniu reaktora nr 3.

Poinformowano, że wznowiono, wcześniej przerwane, chłodzenie reaktorów wodą morską. Zdaniem ekspertów, świadczy to o powadze sytuacji. Reaktory chłodzone w taki sposób mogą już nie nadawać do użytku.

"Nie można wykluczyć katastrofy nuklearnej"

Oceniając sytuację po wybuchach w elektrowni francuski minister ds. przemysłu, energetyki i gospodarki cyfrowej Eric Besson powiedział, że jest ona "niepokojąca".

- Mamy do czynienia z poważnym wypadkiem nuklearnym, skoro doszło do wycieków radioaktywnych, lecz nie ma katastrofy - powiedział Besson na antenie rozgłośni France Inter. Zastrzegł, że taki scenariusz nie jest nieprawdopodobny. - Nie można go całkowicie wykluczyć - powiedział spytany o taką ewentualność.

Jak wyjaśnił francuski minister, "katastrofą byłoby stopienie się rdzenia reaktora i przede wszystkim rozerwanie osłony, w której umieszczony jest reaktor".

Awaria w reaktorze nr 2

W reaktorze nr 2 elektrowni atomowej Fukushima I doszło do awarii systemu chłodzenia - poinformował w poniedziałek operator elektrowni, firma TEPCO.

Identyczna awaria, która może doprowadzić do przegrzania i eksplozji, wystąpiła w reaktorach nr 1 i nr 3 tej samej elektrowni.

Przedstawiciel TEPCO Takako Kitajima powiedział, że w następstwie awarii systemu chłodzącego pracownicy elektrowni przygotowują się do wtłoczenia do reaktora nr 2 wody morskiej. Podjęta ma być także kolejna próba zmniejszenia ciśnienia w reaktorze.

W uszkodzonej przez piątkowe trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni Fukushima I znajduje się sześć reaktorów. Elektrownia znajduje się 250 kilometrów na północ od Tokio.

Wiele ofiar

Na wybrzeżach prefektury Miyagi ekipy ratownicze odnalazły zwłoki ponad 2 tys. osób, prawdopodobnie ofiar tsunami.

Równocześnie władze ostrzegły mieszkańców prefektur Fukushima, Aomori i Miyagi przed kolejnymi falami tsunami i poleciły im schronienie się na wyżej położonych ternach. Jednak wkrótce potem alarm odwołano.

Japońska agencja meteorologiczna opublikowała uspokajający komunikat, że nie zagrożenia nowymi falami tsunami.

Wstrząsy wtórne

Wstrząsy sejsmiczne o sile 5,8 st. w skali Richtera nawiedziły w poniedziałek północno wschodnią Japonię krótko po godz. 10.00 czasu miejscowego (2 w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego) - poinformowała japońska agencja meteorologiczna.

Wstrząsy były silnie odczuwalne w Tokio, gdzie kołysały się wysokie budynki i na terytorium otaczającej stolicę Japonii prefektury Ibaraki. Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod dnem morskim w odległości 150 km na północny wschód od stolicy Japonii.

Poziom morza nieco się podniósł, ale nie ma zagrożenia falami tsunami.

Były to - jak poinformowano - wstrząsy wtórne po katastrofalnym trzęsieniu ziemi z ub. piątku., które spowodowało prawdopodobnie ponad 10 tys. ofiar śmiertelnych.

Zobacz film z kolejnej eksplozji w elektrowni:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=9oNEIj7EmNo

orginal click
  • 1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych