Napisano 17.06.2011 - 09:09
Napisano 17.06.2011 - 10:53
- Tragedia w Fukushimie to największa katastrofa przemysłowa w historii ludzkości - uważa inżynier Arnold Gundersen, były wiceszef przemysłu nuklearnego USA. W wywiadzie dla Al-Dżaziry Gundersen przekonuje, że rdzenie reaktora zostały odsłonięte w większym stopniu, niż sądzono, a próby ich chłodzenia nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.
Gundersen, licencjonowany inżynier specjalizujący się w reaktorach atomowych, ma niemal 40 lat doświadczenia w pracy w przemyśle nuklearnym. Zajmował się 70 elektrowniami atomowymi w USA.
Według niego, Fukushima ma trzy odsłonięte reaktory i cztery odsłonięte rdzenie. Co daje razem - zdaniem Gundersena - równoważność 20 zwykłych rdzeni reaktora. - Wszystkie rdzenie muszą być chłodzone. A nie ma sposobu, by zrobić to efektywnie - mówi Gundersen.
Odpowiedzialna za elektrownię firma TEPCO chłodzi reaktory wodą. To jednak doprowadziło do kolejnych problemów, m.in. emisji promieniowania w atmosferę i parę wodną, nie mówiąc już o tysiącach ton wysoce napromieniowanej wody w oceanie, do której wypompowywana jest woda z chłodzonych reaktorów.
- Problemem jest utrzymanie niskiej temperatury - mówi Gundersen. - Reaktory chłodzone są wodą. Pytanie, co potem z nią zrobić. Woda jest skażona, zawiera radioaktywny pluton i uran - dodaje.
Mimo że siłownia pozostaje zamknięta, to produkty rozszczepienia atomu nadal wydzielają ciepło - nadal więc trzeba za wszelką cenę chłodzić reaktory.
- Paliwo atomowe wewnątrz reaktora przypomina obecnie roztopioną plazmę. Taka plazma jest niesłychanie radioaktywna, a na dodatek teraz zalana jest wodą, która bardzo szybko zostaje napromieniowana. Zalewanie tego kolejnymi porcjami wody powoduje dalsze napromieniowanie jeszcze większych jej ilości - mówi Gundersen.
Jego zdaniem, siła promieniowania z Fukushimy jest 20 razy większa niż ta z Czarnobyla.
Napisano 17.06.2011 - 13:32
Wydarzenia w Fukushimie to prawdopodobnie najgroźniejsza katastrofa technologiczna w historii ludzkości:
Fukushima: It's much worse than you think
"Fukushima is the biggest industrial catastrophe in the history of mankind," Arnold Gundersen, a former nuclear industry senior vice president, told Al Jazeera.
"We have 20 nuclear cores exposed, the fuel pools have several cores each, that is 20 times the potential to be released than Chernobyl,"
Napisano 17.06.2011 - 14:54
Wydarzenia w Fukushimie to prawdopodobnie najgroźniejsza katastrofa technologiczna w historii ludzkości:
Fukushima: It's much worse than you think
"Fukushima is the biggest industrial catastrophe in the history of mankind," Arnold Gundersen, a former nuclear industry senior vice president, told Al Jazeera.
"We have 20 nuclear cores exposed, the fuel pools have several cores each, that is 20 times the potential to be released than Chernobyl,"
To pan autor nie słyszał chyba o katastrofie w Bhopalu.
Użytkownik Mehitabel edytował ten post 17.06.2011 - 14:55
Napisano 17.06.2011 - 15:11
Napisano 17.06.2011 - 15:20
@Mehitabel
Nie chciałbym umniejszać skutków katastrofy w Fukushimie, ale uważam, że jeszcze za wcześnie żeby oceniać jej skutki. Tym bardziej, że wbrew temu co mówisz, wkrótce powinni zatamować wyciek (projekty - stronę wcześniej).
Użytkownik Mehitabel edytował ten post 17.06.2011 - 15:21
Napisano 17.06.2011 - 18:26
chociaż z utęsknieniem patrze na "przyszłe" elektrownie termojądrowe.
Napisano 17.06.2011 - 19:06
No raczej nie z powodu skażenia radioaktywnymi izotopami. Z kilku pierwszych pierwiastków tablicy Mendelejewa wiele się nie da uzyskaćoby tylko Isza awaria elektr. termojądrowej nie zlikwidowała życia na ziemi ../../public/style_emoticons/default/wink2.gif
Użytkownik Ill edytował ten post 17.06.2011 - 19:07
Napisano 17.06.2011 - 19:10
oby tylko Isza awaria elektr. termojądrowej nie zlikwidowała życia na ziemi
Natomiast ewentualny wybuch termojądrowy, o ile by do niego doszło, zniszczy co najwyżej reaktor, może nawet budynek, ale nie wiele więcej. To nie bomba termojądrowa, gdzie wyzwolona energia jest kilka rzędów wielkości większa.
Napisano 17.06.2011 - 19:20
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Napromieniowana-zywnosc-z-Japonii-znow-w-Europie,wid,13521356,wiadomosc.htmlNapromieniowana żywność z Japonii znów w Europie
Podczas kontroli na paryskim lotnisku im. Charlesa de Gaulle'a wykryto skażoną radioaktywnym cezem partię zielonej herbaty z Japonii - poinformował francuski urząd ochrony konsumenta (DGCCRF).
Poziom radioaktywności wynosił 1033 bekerele na kilogram, co dwukrotnie przekracza normę europejską.
Według władz francuskich, był to pierwszy przypadek wykrycia skażenia radioaktywnego towarów z Japonii w ramach nadzwyczajnych kontroli, wprowadzonych we Francji po awarii w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I, poważnie uszkodzonej 11 marca przez trzęsienie ziemi i falę tsunami.
Cała partia - 162 kg zielonej herbaty z prowincji Shizuoka - zostanie zniszczona.
W Japonii produkuje się rocznie ponad 80 tys. ton zielonej herbaty, z czego 40% przypada na prowincję Shizuoka, położoną kilkaset kilometrów na południowy wschód od Fukushimy, gdzie doszło do awarii elektrowni atomowej po niszczycielskim trzęsieniu ziemi z marca.
Napisano 17.06.2011 - 19:25
Chyba tylko czysto hipotetycznie, prędzej nastąpią jakieś uszkodzenia spowodowane przez rozgrzaną plazmę. W takim sensownym, gigawatowym reaktorze plazma miała by pewnie wystarczająco dużo energii, żeby coś tam uszkodzić czy nadtopić. Problem by się pewnie pojawił, gdyby nagle pole magnetyczne zniknęło, no ale takie coś to się za w czasu przewiduje.Czy przy ilościach paliwa stosowanych w reaktorach termojądrowych może nastąpić wybuch?
Użytkownik Ill edytował ten post 17.06.2011 - 19:27
Napisano 18.06.2011 - 06:46
Napisano 18.06.2011 - 07:55
Odkażanie wody zatrzymane. Zbyt duże promieniowanie
RADIACJA W FILTRACH "ROSŁA SZYBCIEJ NIŻ SIĘ SPODZIEWANO"
W Japonii zawieszono proces oczyszczania napromieniowanej wody na terenie elektrowni atomowej Fukushima I kilka godzin po jego rozpoczęciu. Okazało się, że poziom radiacji w maszynach filtrujących narastał zbyt szybko - dużo szybciej, niż spodziewali się inżynierowie.
Uruchomiona w piątek wieczorem prowizoryczna oczyszczalnia skażonej wody miała być rozwiązaniem głównego problemu trapiącego obecnie inżynierów w zniszczonej elektrowni. Tysiące ton wody pompowanej do przegrzewających się i uszkodzonych reaktorów zostało silnie napromieniowanych i nie ma teraz co z nią zrobić bez zagrożenia dla środowiska.
Bezpośrednio po katastrofie część została spuszczona do oceanu, ale po międzynarodowych protestach zaczęto ją gromadzić na terenie elektrowni. Obecnie w prowizorycznych zbiornikach jest jej około 110 tysięcy ton.
Piętrzące się problemy
Ponieważ rdzenie trzech z reaktorów uległy stopieniu i ciągle wymagają awaryjnego chłodzenia, jest coraz więcej napromieniowanej wody z którą nie ma co zrobić. Jak kilka dni temu oficjele ostrzegali, że jeśli w ciągu nadchodzącego tygodnia nie uda się zaradzić przyrostowi ilości wody, może ona zacząć się przelewać z zbiorników i znów trafiać do oceanu.
Na terenie elektrowni zbudowano prowizoryczną oczyszczalnię, która ma odkażać wodę. Jej uruchomienie zostało opóźnione przez nieprzewidziane problemy. Co najgorsze, po ostatecznym uruchomieniu działała tylko kilka godzin.
- Poziom promieniowania w maszynie absorbującej cez wzrastał szybciej niż się spodziewaliśmy - powiedział rzecznik TEPCO, właściciela elektrowni. Nie podano jaki będzie następny krok.
Problemy w elektrowni Fukushima I zaczęły się 11 marca wraz z potężnym trzęsieniem ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera. Wywołana przez nie fala tsunami o wysokości kilkunastu metrów uderzyła w elektrownię zmiatając zabezpieczenia przygotowane na maksymalnie 6-7 metrów. Woda zdemolowała systemy chłodzenia reaktorów, co doprowadziło do poważnej awarii. Rdzenie szybko zaczęły się przegrzewać i stopiły się. Po eksplozjach wodoru w budynkach reaktorów do atmosfery i gruntu wydostała się znaczna ilość promieniowania.
Napisano 19.06.2011 - 10:30
Włosi zadecydowali w referendum o odrzuceniu projektu rozwoju energii atomowej w kraju.
Berlusconi dla którego jest to wielki cios polityczny zapowiada program przestawienia kraju na źródła odnawialne.
Niemcy,Szwajcaria,Włochy...
0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych