Napisano 19.04.2012 - 00:49
Napisano 19.04.2012 - 02:20
and this would be visible only if the container were open or transparent.
Napisano 21.04.2012 - 11:20
Napisano 06.05.2012 - 06:16
Popularny
Źródło:Stoimy u progu kolejnej katastrofy nuklearnej w Fukushimie
admin, pt., 2012-05-04 22:26
Skala zjawiska:
globalne
ryzyko katastrofy
Reaktory 3 i 4 - spoonsenergymatters.wordpress.com
Uszkodzona elektrownia atomowa Fukushima zgrabnie zniknęła z mediów, jako nudny wyeksploatowany news. To powoduje, że narasta błędne wrażenie, że ta sprawa już nic nie przyniesie. Niestety to nie prawda, bo jak kilkukrotnie wspominaliśmy na łamach portalu zmianynaziemi.pl problemem i to poważnym jest basen na zużyte odpady na reaktorze numer 4.
Czy media o tym wspominają? A sprawa jest poważna, bo temperatura w zbiorniku rośnie, co wskazuje na trwającą reakcję łańcuchową. Sprawa jest badana przez specjalnych ekspertów skierowanych specjalnie przez sekretarza generalnego ONZ.
Jeden z czołowych specjalistów amerykańskich w dziedzinie bezpieczeństwa atomowego, były doradca szefa amerykańskiego Departamentu Energetyki, Robert Alvarez uważa, że odpady nuklearne w basenie czwartego bloku energetycznego w Fukushima Daiichi zawierają 10 razy więcej radioaktywnego cezu niż została wyzwolona w trakcie katastrofy w Czarnobylu.
Znajduje się tam podobno 11 000 wypalonych elementów paliwowych. We wszystkich basenach w Fukushimie jest trudna sytuacja, ale w czwartym zaczyna się robić krytyczna. Gdyby doszło do trzęsienia ziemi albo pożaru a w konsekwencji rozszczelnienia zbiornika grozi nam tragedia i skażenie na skalę znacznie przewyższającą Czarnobyl. Byłaby to katastrofa na skalę globalną.
Amerykański senator Roy Wyden po zapoznaniu się z sytuacją przeraził się i wezwał publicznie rządy USA i Japonii do natychmiastowego działania w celu przezwyciężenia kryzysu. Stwierdził wprost, że kolejne trzęsienie ziemi, które wcale nie jest nieprawdopodobne, może spowodować wielkie skażenie, które będzie wymagać wysiedlenia jednej trzeciej populacji Japonii.
Od ONZ oczekiwane jest powołanie specjalnego szczytu na temat bezpieczeństwa jądrowego, który mógłby dać początek stworzeniu grupy ekspertów, którzy mogliby wesprzeć Japonię w procesie usuwania odpadów z basenów na zużyte paliwo jądrowe.
Eksperci nie pozostawiają złudzeń, że gdyby doszło do katastrofy ryzyko skażenia nie dotyczy tylko Japonii, ale również Chin, Korei i dalekowschodniej Rosji. Gdyby do tego doszło niebezpieczeństwo stanie się globalne a izotopy radioaktywne niczym aerozol rozprowadzą się po obu półkulach. Fukushima to tykająca bomba, miejmy nadzieje, że ludzkość poradzi sobie z tym problemem. W przeciwnym wypadku czeka nas spora redukcja populacji z powodu chorób związanych z obecnością radioaktywności.
Napisano 09.06.2012 - 00:47
Japan said there may be a need for global monitoring of radiation levels in tuna after a report showed fish with elevated levels of cesium from last year’s Fukushima nuclear disaster near the California coast.
Japanese Chief Cabinet Secretary Osamu Fujimura spoke to reporters today in Tokyo.
Bluefin tuna contaminated from the March 2011 meltdown at the Fukushima Dai-ichi nuclear power plant migrated 6,000 miles to North America, the Associated Press reported, citing a study in the Proceedings of the National Academy of Sciences.
To contact the reporter on this story: Takashi Hirokawa in Tokyo at [email protected]
To contact the editor responsible for this story: John Brinsley at [email protected]
src: http://www.businessw...obal-monitoring
Napisano 03.07.2012 - 01:55
Napisano 14.08.2012 - 20:20
Popularny
Zmutowane motyle z Fukushimy
Narażenie na radioaktywne promieniowanie spowodowało, że motyle występujące w Japonii mutowały - podaje BBC, powołując się na doniesienia naukowców. Uczeni znaleźli zmiany w budowie odnóży, czułek i skrzydeł owadów.
Naukowcy rozpoczęli badania w dwa miesiące po awarii reaktora atomowego w Fukushimie z marca 2011 roku. Zgromadzili 144 dorosłe osobniki motyla gatunku Zizeria maha z 10 miejsc w Japonii, włączając w to tereny Fukushimy. Zebrane osobniki w czasie awarii zimowały w stadium larwalnym.
Związek między mutacjami a radioaktywnym promieniowaniem poparto laboratoryjnymi badaniami. Praca została opublikowana w naukowej prasie.
"Nieoczekiwane rezultaty"
- Do tej pory wierzono, że owady są bardzo odporne na promieniowanie radioaktywne - powiedział szef badaczy Joji Otaki z Uniwersytetu w Ryukyus, w Okinawie. - W tym sensie nasze odkrycia są nieoczekiwane.
Porównując mutacje wśród motyli z różnych środowisk, naukowcy ustalili, że tereny z silniejszą dawką promieniowania były siedliskiem motyli, które miały mniejsze skrzydła i niewykształcone oczy.
Prof. Otaki przeniósł wtedy te osobniki razem z labolarorium 1 750 km od Fukushimy i badał.
Sześć miesięcy później po raz kolejny zebrał motyle z 10 różnych miejsc. Odkrył wtedy, że stopień zniekształcenia osobników pochodzących z Fukushimy był co najmniej dwukrotnie większy od motyli z pierwszego zbioru.
Skażone środowisko
Naukowcy ustalili, że wyższy stopień mutacji ma związek ze skażonym promieniowaniem jedzeniem i materiałem genetycznym przekazywanym od rodziców.
Wyniki japońskich naukowców są spójne z poprzednimi badaniami nad ptakami w Fukushimie. Badania są ważnym narzędziem do śledzenia długoterminowego wpływu radioaktywnego promieniowania na środowisko.
Użytkownik Bliss edytował ten post 14.08.2012 - 20:21
Napisano 23.08.2012 - 09:46
Radioaktywne ryby koło Fukushimy
W mięsie ryb złowionych u wybrzeży Japonii niedaleko miejsca awarii atomowej Fukushima stwierdzono rekordową zawartość radioaktywnego cezu - podały dziś japońskie gazety, powołując się na przedstawiciela elektrowni atomowej Fukushima.
Badanie dwóch morskich ryb z rodziny terpugowatych wykazało 25 800 bekereli cezu na kilogram. Jak pisze dpa, ilość ta przekracza 258 razy normę, pozwalającą na spożywanie produktów żywnościowych.
Ryby złowiono na głębokości 15 metrów na początku sierpnia w odległości do 20 kilometrów od ruin zniszczonej przez eksplozję elektrowni. Ze względu na skutki katastrofy połowy w tym rejonie prowadzone są jedynie w ograniczonym zakresie.
Napisano 26.08.2012 - 11:19
Napisano 31.08.2012 - 00:35
Napisano 01.09.2012 - 19:02
Napisano 04.09.2012 - 00:51
Zaraz ktoś wklei zdjęcie Godzilli... Nie wiem jak w rzeczywistości wyglądają motyle z Fukushimy, ale na zdjęciach znajdują się: w pełni dojrzały oraz dopiero co po wylinieniu z poczwarki (świadczą o tym nierozpostarte/wymięte skrzydła i baryłkowaty odwłok, z którego hemolimfa jeszcze nie została przepompowana do skrzydeł).
Napisano 20.01.2013 - 11:37
Napisano 30.03.2013 - 12:07
0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych