Skocz do zawartości


Katastrofa w Fukushimie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1855 odpowiedzi w tym temacie

#1201

sechmet.
  • Postów: 973
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Q 7.1

DailyYomiuri BREAKING NEWS: TEPCO says quake has cut external power supply to reactors Nos. 1 to 3 at Fukushima No. 1 nuclear power plant.


^%$&^&!!

pozamiatane
  • 1

#1202

Yoszko.
  • Postów: 39
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Silne trzęsienie ziemi w pobliżu Fukushimy WSTRZĄSY O SILE 7,1.
Ostrzeżenie przed falą tsunami.

Kolejne po zeszłotygodniowych.

KLIK
  • 0

#1203

renton.
  • Postów: 66
  • Tematów: 1
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Odzyskali juz zasilanie, pompuja spowrotem
  • 0

#1204

sechmet.
  • Postów: 973
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

mogą sobie tak długo pompować, wiele to nie da - chłodzenie dalej nie działa

http://video.google....46789896689299#

fantastyczny dokument - warto obejrzeć

i doskonała symulacja opadu kumulatywnego, jak ktoś ma jeszcze wątpliwości do suplementów z jodem

http://www.irsn.fr/F...bal_8avril.aspx

na podstawie artykułu z

http://www.euractiv....ble-news-503947
  • 0

#1205

deploytbb.
  • Postów: 17
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

http://english.kyodo...1/04/84721.html
Wiadomo po fakcie, cała prawda której nie da się na długo ukryć.
  • 0

#1206

sechmet.
  • Postów: 973
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

ines 7

rosjanie uważają, że o 2 tygodnie za późno, zarzucają japończykom minimalizowanie kosztów i oszczędności
które mają nieodwracalne skutki dla wszystkich zainteresowanych stron

i brak porządnego zarządzania kryzysowego

rozważają wybuch w reaktorze 3 - zbyt intensywny aby był spowodowany eksplozją wodoru (?)
  • 0

#1207

Xellos.
  • Postów: 1090
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

nic tego nie przebije



Promieniowanie jest zdrowe... jak to twierdzi Ann Coulter


Jak już "hamburgerowcom" wciskają taki kit to dobrze nie jest. Czyżby akcja przygotowania społeczeństwa na życie z promieniowaniem ?

Ja mam tylko nadzieje, że u nas będą monitorować "owoce morza". A radioaktywne rybki dać na talerz tej kobiecie co lubi promieniowanie.

A w Japonii, miesiąc minął, i zamiast super rozwiniętego high-techu w akcji jest aby brak pomysłu. Lanie wody i niszczenie oceanu.
  • 0

#1208

Bliss.
  • Postów: 213
  • Tematów: 35
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Fukushima jak Czarnobyl?
WŁADZE ROZWAŻAJĄ PODNIESIENIE RANGI AWARII ELEKTROWNI

Japoński rząd rozważa podniesienie rangi awarii w elektrowni Fukushima I do poziomu tej w Czarnobylu - podaje agencja Kyodo. Jest to spowodowane nowym raportem na temat skali emisji promieniowania z uszkodzonych reaktorów.
Władze mają rozważać sklasyfikowanie awarii w elektrowni Fukushima I na poziomie siódmym w Międzynarodowej Skali Zdarzeń Jądrowych i Radiologicznych (ang. - INES). Dotychczas była ona określana jako wypadek na poziomie piątym.



Rozważania w łonie japońskiego rządu, o których pisze agencja Kyodo, są spowodowane nową oceną skutków awarii. Przygotowała ją i upubliczniła japońska Komisja Bezpieczeństwa Nuklearnego.

Z analizy wynika, iż przez pewien okres czasu, z uszkodzonych reaktorów do atmosfery przedostawało się do 10 tysięcy terabekerelów (miara aktywności promieniotwórczej) na godzinę. - Trwało to przez kilka godzin - stwierdził przewodniczący Komisji haruki Madarame. Obecnie emisja jest znacznie mniejsza niż jeden terabekerel na godzinę.

Według skali INES, poziom siódmy oznacza uwolnienie do atmosfery promieniowania o aktywności dziesiątek tysięcy terabekereli. Dotychczas jedyna awaria elektrowni atomowej, która spełniła to kryterium, zdarzyła się w Czarnobylu. Nowe dane wskazują, że teraz może dołączyć elektrownia Fukushima I.



tutaj
  • -1



#1209

riseman.
  • Postów: 705
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A jednak podnieśli stopień zagrożenia:


Radioaktywność z Fukushimy może przewyższyć Czarnobyl - najwyższy stopień zagrożenia


Operator uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima Daiichi, firma Tokyo Electric and Power (TEPCO), wyraziła we wtorek obawę, że emisja substancji radioaktywnych może przewyższyć emisję z elektrowni w Czarnobylu w 1986 r.

- Radioaktywnej emisji nie udało się całkowicie zahamować i niepokoimy się, że w końcu może być większa niż w Czarnobylu - powiedział dziennikarzom przedstawiciel TEPCO.

We wtorek władze japońskie podniosły stopień poziomu zagrożenia z powodu awarii w elektrowni atomowej Fukushima z obecnego 5 do najwyższego 7 stopnia, co stawia ją na równi z katastrofą w Czarnobylu.


Tymczasem według japońskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Nuklearnego, emisja radioaktywna w Fukushimie wynosi ok. 10 proc. emisji w 1986 r. z elektrowni atomowej w Czarnobylu.

W zespole elektrowni atomowych Fukushima trwa od czasu katastrofalnego trzęsienia ziemi z 11 marca dramatyczna walka o opanowanie sytuacji. Wstrząsy o sile 9 st. w skali Richtera i fale tsunami uszkodziły i unieruchomiły system chłodzenia reaktorów i w rezultacie doszło do poważnego wycieku radioaktywnego.

Pożar w elektrowni

W uszkodzonej przez trzęsienie ziemi elektrowni atomowej Fukushima wybuchł pożar, jednak został szybko opanowany - poinformował we wtorek rzecznik operatora elektrowni, firmy Tokyo electric and Power (TEPCO).

Według rzecznika, pożar w budynku położonym w pobliżu reaktora nr. 4 zauważył jeden z pracowników. Natychmiast do akcji gaśniczej skierowano strażaków z japońskich Sił Samoobrony.

- Nie widać już płomieni ani dymu, ogień został całkowicie ugaszony - powiedział rzecznik TEPCO. Dodał, że nowe wstrząsy sejsmiczne o sile 6,4 st., które wystąpiły we wtorek rano, nie spowodowały dalszych uszkodzeń elektrowni.

W zespole elektrowni atomowych Fukushima trwa od czasu katastrofalnego trzęsienia ziemi z 11 marca dramatyczna walka o opanowanie sytuacji. Wstrząsy o sile 9 st. w skali Richtera i fale tsunami unieruchomiły system chłodzenia reaktorów i w rezultacie doszło do poważnego skażenia radioaktywnego.

Podniesiono stopień zagrożenia

Według japońskich mediów, władze postanowiły we wtorek podnieść stopień poziomu zagrożenia z powodu awarii w elektrowni atomowej Fukushima I z obecnego 5 stopnia do najwyższego stopnia 7, co stawia ją na równi z katastrofą w Czarnobylu.

Natomiast rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano poinformował, że postanowiono rozszerzyć strefę ewakuacji wokół elektrowni Fukushima I. Dotychczas ewakuowano mieszkańców z obszaru w promieniu 20 km od elektrowni, zaś na obszarze w odległości od 20 do 30 km mieszkańcom powiedziano jedynie, żeby pozostawali w domach i doradzano dobrowolną ewakuację.

Według Edano, strefa ewakuacji zostanie poszerzona o kilka miejscowości, w których doszło do kumulacji substancji radioaktywnych. Rzecznik podkreślił jednak, że nie ma potrzeby natychmiastowej ewakuacji z tych terenów. Mieszkańcy powinni je opuścić w ciągu miesiąca.

źródło: WP/PAP
  • 0



#1210

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Francuski instytut ostrzega, że dawki promieniowania w Europie zaczynają być problemem.

Ryzyka związane z występowaniem skażenia jodem-131 w Europie nie mogą być nazywane “nieistotnymi”. Takie twierdzenie zawarło oświadczenie francuskiego urzędu do spraw promieniowania CRIIRAD (Commission de Recherche et d'Information Indépendantes sur la Radioactivité). Organizacja pozarządowa przestrzega ciężarne i dzieci przed spożywaniem mleka oraz warzyw zwłaszcza liściastych.

Pojawiło się wiele tysięcy zapytań od obywateli zaniepokojonych występującym w Europie opadem radioaktywnym z uszkodzonej elektrowni w Fukushima Daiichi. CRIIRAD w odpowiedzi na te pytania przygotował pakiet informacji na temat ryzyk związanych ze skażeniem radioaktywnym jodem-131 na terenie Europy.

Dokument został opublikowany 7 kwietnia I między innymi znalazły się w nim ostrzeżenia odnośnie konsumowania wody deszczowej. Określono grupy społeczeństwa, które powinny szczególnie uważać i zaliczono do nich w szczególności: dzieci, ciężarne i matki karmiące. Wśród zaleceń żywieniowych jest unikanie spożycia warzyw liściastych, świeżego mleka oraz serów.

Ryzyka związane z przedłużającym się skażeniem zwłaszcza w kontekście wspomnianych grup populacji nie mogą być dłużej uważane za nieistotne i pomijalne. Według CRIIRAD media powinny zacząć informować o potrzebie zaprzestania ryzykownych zachowań. Jednak ten sam Instytut podkreśla, że absolutnie nie ma potrzeby pozostawania w pomieszczeniach o zredukowanej wentylacji ani tym bardziej łykania jakichkolwiek związków jodu.

CRIIRAD twierdzi, że ich informacja nie dotyczy tylko terytorium Francji, bo również pozostałych krajów europejskich. Poziom skażenia jest w tej chwili praktycznie na podobnym poziomie w Belgii, Niemczech, Włoszech, Szwajcarii czy w Polsce. Według instytutu wskazania pochodzące z zachodniego wybrzeża USA, gdzie opad doszedł 6 do 10 dni przed Europą wskazują poziom koncentracji radioaktywnego jodu-131 8 do 10 razy wyższy niż u nas.

Według CRIIRAD większość pytań od ludności dotyczyła bezpieczeństwa wody deszczowej i pitnej wody z kranów. Instytut twierdzi, że nie ma do tej pory ryzyka podczas przebywania bez ochrony na deszczu, ale konsumpcja wody deszczowej już teraz nie jest dobrym pomysłem.

Jeśli chodzi o wodę pitną to podziemne rezerwuary i rzeki nie powinny stanowić problemu, ale Instytut sugeruje, że sytuacja w obrębie zbiorników składujących deszczówkę takie jak zbiorniki retencyjne w pobliżu wzgórz, powinna być szczególnie monitorowana.

Co do podlewania ogrodów za pomocą deszczówki CRIIRAD radzi podlewać samą ziemię i unikać polewania liści warzyw, bo absorpcja radiacji jest większa przez liście niż przez korzenie.

Szpinak, sałaty, kabaczki I inne warzywa z dużą powierzchnią chłonną są tymi produktami, które są najbardziej narażone na absorpcję radioaktywnego jodu-131. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy są uprawiane na zewnątrz, pod gołym niebem czyli gdy są bezpośrednio narażone na opady deszczu. Mycie warzyw nie pomoże, bo jod-131 jest szybko absorbowany przez rośliny w procesach metabolicznych.

Mleko i sery oparte na mleku a również mięso ze zwierząt żywiących się trawą są kategoryzowane, jako żywność szczególnie niebezpieczna ze względu na ryzyko bezpośredniego lub pośredniego skażenia. Tego typu żywność musi być poddawana regularnym badaniom. Skażenie mleka i serów pochodzących od kóz i owiec jest nawet bardziej prawdopodobne niż dla produktów pochodzenia krowiego.

Dyrektywa Euratom z 13 maja 1996 roku dostarcza nam podstawowych informacji na temat standardów bezpieczeństwa i dopuszczalnych poziomów radiacji w Europie. Według tej dyrektywy wpływ zagrożeń nuklearnych może zostać uznany za pomijalny wtedy, gdy poziom radiacji nie przekracza 10 mikrosiwertów mSv na rok. Mimo, że radioaktywny jod-131 jest głównie obecny w powietrzu w postaci gazowej to głównym problemem jest ograniczenie przyjmowania go z pokarmem.

CRIIRAD zauważa, że ilość jodu-131 zdolna dostarczyć radiację o wielkości 10 mSv w dużym stopniu zależy od wieku konsumenta. Dzieci do dwóch lat są najbardziej narażone i spożycie 50 bekereli (Bq) jest wystarczająca, aby dostarczyć dawkę 10 mSv. Jeśli żywność (liściaste warzywa, mleko etc.) zawiera pomiędzy 1 a 10 Bq na kg lub więcej to jest możliwe, że bezpieczny poziom 10 mSv może zostać przekroczony w ciągu dwóch do trzech tygodni.

Wartość radioaktywnego jodu-131 określona przez francuski Instytut Radiologicznego Zabezpieczenia I Bezpieczeństwa Nuklearnego (IRSN) w ostatnich dniach oscylowała między 0,08 Bq/kg w sałatach, szpinaku i porach a w mleku w zależności od lokalizacji we Francji było to 0,17 Bq na kg do nawet 2,1 Bq na kg w kozim mleku.

CRIIRAD zauważa, że:

“ogromne ilości materiału radioaktywnego zostały uwolnione z Fukushima Daiichi już w sobotę 12 marca 2011 a 5 kwietnia, czyli 24 dni po wypadku, nadal są uwalniane. To oznacza, że skażone powietrze nad Europą pozostanie na długo uwzględniając opóźnienie w docieraniu mas powietrza z radioaktywnymi aerozolami na odległości do 15 000 km"

Instytut twierdzi, że jeśli sytuacja nie zostanie opanowana i pojawi się więcej pożarów albo operator siłowni uwolni kolejne porcje pary w celu zapobieżenia wybuchom wodoru to sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

Źródło:
http://www.euractiv....egligible-ne...

http://zmianynaziemi...a-byc-problemem
  • 0



#1211

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

I gdzie są ci którzy mówili, że 2 czarnobyl nam nie grozi? Nuclear disaster - GAME OVER.
  • 0

#1212

Asmodean.
  • Postów: 139
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

"Napromieniowane ryby trafią na nasze stoły"

Z elektrowni Fukushima zaprzestano wypuszczania skażonej wody, która służyła do schładzania reaktorów, jednak konsekwencje napromieniowania będą odczuwalne dla wszystkich organizmów żyjących w morzu, ale przede wszystkim – dla ludzi. - Napromieniowana woda wsiąkała również w glebę i rozprowadzała się po warstwach wodonośnych. To grozi skażeniem wody pitnej – podkreśla wiceprezes Fundacji Nasza Ziemia Sławomir Brzózek.

- Woda służąca do chłodzenia reaktora została napromieniowana i spuszczona do morza, przez co miesza się z całą masą wód – opisuje Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia. Zwraca także uwagę na skalę katastrofy. – To, dokąd prądy morskie poniosą te masy wody oraz pierwiastki promieniotwórcze, to dopiero będzie można prześledzić robiąc badania mórz na coraz szerszym zasięgu od Japonii – dodaje Brzózek.


Promieniowanie, jakie przedostało się do wody, nie będzie obojętne dla roślin, ryb i innych stworzeń morskich. – Niestety nie znamy skutków, jakie mogą się wydarzyć i nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, jak zachowywać się będą morskie stworzenia i rośliny. Wiadomo, że - podobnie jak człowiek – będą reagowały na napromieniowanie, chociażby zmianami kancerogennymi. Dopiero za jakiś czas okaże się, czy to nie miało wpływu na jakieś działanie mutacyjne, które odbije się zmianami w łańcuchu DNA, a więc trwałymi zmianami, i jak będzie to rzutowało chociażby na jakość spożywanych m.in. i przez nas ryb– tłumaczy Brzózek.


Wiceprezes fundacji spodziewa się, że skażone ryby, stanowiące pożywnie zarówno dla innych morskich stworzeń, ale i dla ludzi, będą występować na dużych obszarach mórz. –
Napromieniowane ryby mogą zatem trafiać i na nasze stoły – stwierdza Brzózek. Przedstawiciel fundacji domyśla się, że podobnie jak w przypadku napromieniowanej żywności (roślinności, np. szpinaku), kontrolą pod kontem skażenia zostaną objęte również ryby łowione na akwenach wokół Japonii.

Ogromnym problemem może okazać się próba wyznaczenia skażonego obszaru morza ze względu na wspomniane już przemieszczanie się napromieniowanej wody i mieszanie się z wodami oceanicznymi. – Nie jesteśmy w stanie przewidzieć dokładnie, którędy i dokąd te masy skażonej wody będą się przemieszczać – ocenia Brzózek. Jak dodaje, wynika to z braku wystarczająco wiarygodnych metod i możliwości śledzenia wszystkich prądów morskich na zachodnim Pacyfiku.

Poziom skażenia jest ogromny. Dzień po uszczelnieniu pęknięcia poziom radioaktywnego izotopu jodu 131 w wodzie morskiej w pobliżu elektrowni był 63 tys. razy wyższy od dopuszczalnego limitu. Jakie to może mieć oddziaływanie na organizmy żywe? – Można się spodziewać, że wyginie część populacji, bo część tych stworzeń zabije choroba popromienna – wyjaśnia Brzózek. Jego zdaniem należałoby bardzo wnikliwie badać długotrwale skutki napromieniowania. – Czyli, w jaki sposób promieniowanie oddziaływać będzie na zmiany w budowie, na zmiany wynikające także z napromieniowania materiału genetycznego, który może ulec mutacji – wyjaśnia. [/quote]

- Nie wiemy, jaka dawka promieniowania jest w granicach tolerancji, ale wiemy, jaka dawka jest zabójcza – mówi Brzózek. Przyjmuje się, że człowiek nie powinien przekraczać dawki 2 siwertów dziennie, niektóre źródła podają już 1 siwert jako maksymalną dawkę napromieniowania w krótkim czasie . – W ciągu roku człowiek nie powinien przekraczać dawki 500 -600 milisiwerów . Dla porównania: badanie tomografem komputerowym to jest napromieniowanie rzędu 3 milisiwertów, a zdjęcie rentgenowskie zęba – 0,02 milisiwertów – obrazuje Brzózek.
Monika Szafrańska, Wirtualna Polska

Źródło: Klik
  • 1

#1213

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Oficjalnie katastrofa w Fukushimie osiągnęła poziom zagrożenia jak w Czarnobylu

Dołączona grafika

Japońskie władze podniosły dzisiaj poziom zagrożenia na skutek awarii w kompleksie Fukushima Daiichi do najwyższego stopnia na skali incydentów nuklearnych. Oficjalnie awaria w Japonii jest sklasyfikowana, jako Poziom 7 zagrożenia, dokładnie taki sam jaki miała katastrofa w Czarnobylu z 1986 roku.

Oficjele z japońskiej Komisji Bezpieczeństwa Nuklearnego przeklasyfikowali poziom niebezpieczeństwa z Poziomu 5 czyli “incydent z zagrożeniem zewnętrznym” do Poziomu 7 czyli “Wielka Awaria”. Przeklasyfikowanie następuje w czasie, gdy Międzynarodowa Agencja Atomistyki poinformowała, że siłownia atomowa wykazuje „znaki poprawy”, lecz nadal jest w stanie krytycznym. To nie pierwsza kompromitacja tej Agencji od czasu kryzysu …

Uszkodzone reaktory doświadczają skutków ciągłych, silnych wstrząsów wtórnych. Ostatni z nich o magnitudzie 6.2 w skali Richtera miał miejsce dziś rano czasu lokalnego i skutkował pożarem w okolicy reaktora nr 4. Tokyo Electric Power Co., operator siłowni, powiedział, że krytyczny proces chłodzenia prętów paliwowych nie został przerwany a poziom promieniowania nie wykazuje istotnych zmian. Wstrząs nie wywołał też podobni przerwy w dostawie energii do zakładu.

Poziom 7 na skali INRES International Nuclear and Radiological Event Scale, jest klasyfikowany, jako

“Uwolnienie znacznych ilości substancji promieniotwórczych nagromadzonych w dużym obiekcie (np. w rdzeniu reaktora energetycznego) stanowiących ryzyko dla zdrowia”.

Poprzednio tylko katastrofa w Czarnobylu osiągnęła ten poziom na skali INRES. Incydent z elektrowni w Three Mile Island z 1979 roku był klasyfikowany, jako poziom 5. Według władz agencji nuklearnej promieniowanie emitowane z Fukushima Daiichi wielkościowo odpowiada 10 procentom tego wyemitowanego podczas incydentu czarnobylskiego.

W każdym bądź razie kryzys zmusił już do ewakuacji dziesiątki tysięcy mieszkańców okolicy zakładu. Strefa ewakuacji została w poniedziałek powiększona z 20 km do 30 km. Nie mówimy tutaj o dobrowolnej ewakuacji a przymusowej, spowodowanej wysokimi poziomami promieniowania odkrytymi w znacznej odległości od uszkodzonego zakładu.

Według agencji Kyodo, Agencja Bezpieczeństwa Nuklearnego poinformowała w poniedziałek, że od czasu trzęsienia ziemi i tsunami z 11 marca siłownia emituje do 10 000 tera bekereli na godzinę. Raport nie precyzuje, kiedy dokonano takiego pomiaru. Emisja takiej ilości radiacji klasyfikuje kryzys na dolnej granicy Poziomu 7.

Według dokumentów Międzynarodowej Agencji Atomistyki:

“To świadczy o dużym uszkodzeniu rdzenia reaktora, zwykle powiązanym z emisją mieszaniny izotopów o krótkim i długim okresie połowicznego rozpadu. Przy takiej emisji możliwe są poważne kłopoty zdrowotne na dużym obszarze, prawdopodobnie wykraczającym poza jeden kraj”

Według informacji ze strony www.nuclear.pl skala INES wygląda następująco:

Struktura poziomów Skali INES:

1. anomalia, naruszająca zatwierdzone warunki eksploatacji;
2. incydent, znaczne skażenie, nadmierne narażenie pracowników;
3. poważny incydent, narażenie ludności na napromienienie dawką dopuszczalną, poważne skażenie, ostre skutki u pracownika;
4. awaria bez znacznego zagrożenia poza obiektem, narażenie ludności na napromienienie dawką dopuszczalną, znaczne uszkodzenie rdzenia reaktora, narażenie pracownika na napromienienie dawką śmiertelną;
5. awaria z zagrożeniem poza obiektem, prawdopodobnie będzie konieczne częściowe wprowadzenie planowych przeciwdziałań, poważne uszkodzenie reaktora;
6. poważna awaria, znaczne uwolnienie, prawdopodobnie będzie konieczne pełne wprowadzenie planowych przeciwdziałań;
7. wielka awaria, wielkie uwolnienie promieniotwórczych substancji, rozległe skutki zdrowotne i środowiskowe;

Poziom
Nazwa Kryteria Przykłady
7
Wielka awaria Uwolnienie znacznych ilości substancji promieniotwórczych nagromadzonych w dużym obiekcie (np. w rdzeniu reaktora energetycznego). Będzie ta zazwyczaj mieszanina krótko- i długożyciowych produktów rozszczepienia (w ilościach równoważnych skutkom uwolnienia co najmniej dziesiątków tysięcy terabekereli jodu 131). W wyniku takiego uwolnienia należy oczekiwać ostrych skutków zdrowotnych, skutków późnych na dużym obszarze (być może wykraczających poza granice kraju), długotrwałych skutków środowiskowych. EJ w Czarnobylu, b. ZSRR, 1986
6

Poważna awaria Uwolnienie do otoczenia substancji promieniotwórczych (w ilościach równoważnych skutkom uwolnienia od tysięcy do dziesiątek tysięcy terabekereli jodu 131). Prawdopodobnie będzie konieczne pełne wprowadzenie przeciwdziałań przewidzianych w lokalnych planach postępowania awaryjnego, w celu ograniczenia poważnych skutków zdrowotnych. Zakłady przerobu paliwa w Kysztymie, b. ZSRR, 1957
5
Awaria z zagrożeniem poza obiektem Uwolnienie do otoczenia substancji promieniotwórczych (w ilościach równoważnych skutkom uwolnienia od setek do tysięcy terabekereli jodu 131). Przypuszczalnie będzie konieczne częściowe wprowadzenie przeciwdziałań przewidzianych w planach postępowania awaryjnego, w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia skutków zdrowotnych. Reaktor w Windscle, Wielka Brytania, 1957
Poważne uszkodzenie obiektu jądrowego. Może to być: częściowe uszkodzenie rdzenia reaktora, awaria spowodowana nieprzewidzianym osiągnięciem przez reaktor stanu nadkrytycznego, poważny pożar lub eksplozja, w wyniku których nastąpi uwolnienie znacznych ilości substancji promieniotwórczych wewnątrz obiektu. EJ Three Mile Island, USA, 1979
4

Awaria bez znaczącego zagrożenia poza obiektem Uwolnienie do otoczenia substancji promieniotwórczych, przy czym największa dawka jaką może otrzymać osoba znajdująca się poza obiektem wyniesie ok. kilku mSv. Przy takim uwolnieniu konieczność podjęcia działań zaradczych poza obiektem jest mało prawdopodobna, z wyjątkiem ewentualnej kontroli żywności. Zakład przerobu paliwa w Windscale, Wielka Brytania, 1973
Znaczne uszkodzenie obiektu jądrowego. Może to być awaria, która spowoduje uszkodzenie elektrowni trudne do naprawienia (np. częściowe stopienie rdzenia reaktora) lub porównywalne zdarzenie w instalacjach niereaktorowych. EJ Saint Laurent, Francja, 1980
Prawdopodobieństwo napromieniowania jednego lub kilku pracowników dawką śmiertelną. Zestaw krytyczny w Buenos Aires, Argentyna, 1983

3
Poważny incydent Uwolnienie do otoczenia substancji promieniotwórczych przekraczające ustalone limity, przy czym największa dawka, jaką otrzyma osoba znajdująca się poza obiektem, nie przekroczy 1 mSv. Przy takich uwolnieniach podejmowanie środków zaradczych prawdopodobnie nie będzie potrzebne.
Zdarzenie na terenie obiektu, które może spowodować ostre skutki zdrowotne u pracowników i / lub rozległe skażenie, np. uwolnienie do obudowy bezpieczeństwa substancji promieniotwórczych o aktywności kilku tysięcy terabekereli, przy czym substancje te mogą być zawrócone do odpowiednich stref przechowywania.
Zdarzenie, w wyniku którego jakakolwiek dalsza niesprawność systemów zabezpieczeń może doprowadzić do awarii lub sytuacja, w której systemy te nie byłyby w stanie zapobiec awarii, gdyby pojawiły się dodatkowe czynniki inicjujące. EJ Vandelloos, Hiszpania, 1989

2
Incydent Zdarzenie, w wyniku którego zostały znaczenie naruszone niektóre bariery bezpieczeństwa, ale pozostałe elementy wielostopniowych zabezpieczeń (tzw. "obrony w głąb") skutecznie chronią przed ewentualnymi dalszymi uszkodzeniami.
Zdarzenie, w wyniku którego pracownik otrzyma dawkę przekraczającą ustaloną roczną dawkę graniczną i / lub zdarzenie prowadzące do znacznego skażenia w miejscach, w których nie powinno się ono pojawić, a co wymaga podjęcia działań naprawczych.

1
Anomalia Zdarzenie naruszające zatwierdzony reżim eksploatacyjny, ale z zachowaniem znaczącego stopnia sprawności systemów zabezpieczeń. Może to być spowodowane niesprawnością urządzenia, błędem ludzkim lub niedoskonałością procedur i może powstać w dowolnym obszarze objętym Skalą, tzn. podczas eksploatacji obiektu, transportu materiałów promieniotwórczych, przeładowania paliwa lub postępowania z odpadami. Przykłady obejmują: naruszenia specyfikacji technicznych lub przepisów transportowych nie powodujące bezpośrednich skutków dla bezpieczeństwa; incydenty ujawniające niedociągnięcia w systemie organizacyjnym lub kulturze bezpieczeństwa; drobne uszkodzenia rurociągów wykraczające poza zjawiska przewidywane w ramach programu nadzoru.

Poniżej skali Odstępstwa, które nie wykraczają poza ograniczenia i dopuszczalne parametry eksploatacyjne i są prawidłowo zarządzane zgodnie z odpowiednimi procedurami. Przykłady obejmują: pojedynczą losową usterkę w systemach redundacyjnych, wykrytą podczas okresowej kontroli lub testu; planowane, normalnie przebiegające wyłączenie reaktora; zbędne i nie powodujące znaczących konsekwencji uruchomienie układów bezpieczeństwa; wycieki w granicach limitów eksploatacyjnych, niewielkie rozprzestrzenianie skażeń w granicach obszarów kontrolowanych nie mające większego znaczenia dla kultury bezpieczeństwa. Bez znaczenia dla bezpieczeństwa

http://zmianynaziemi...ia-w-czarnobylu
  • 2



#1214

Mehitabel.
  • Postów: 758
  • Tematów: 45
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W 1990 roku Akira Kurosawa nakręcił film pod tytułem Sny
na który składa się 8 nowel a każda z nich bazująca na wizji sennej jaką rzeczywiście miał reżyser.

Otóż jedna z nich opowiada o eksplozji sześciu reaktorów w elektrowni atomowej i o górze Fuji skąpanej w radiacyjnej czerwieni.
Masakrycznie dający do myślenia fragment:

http://www.youtube.com/watch?v=mTg3D1PoyUE&feature=player_embedded#at=438
  • 3

#1215

Hellraiser.
  • Postów: 248
  • Tematów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

A co powiecie na to?

Zatrzymano napromieniowany polski autokar

Wczoraj wieczorem na polsko-rosyjskim przejściu granicznym w Gronowie straż graniczna zatrzymała polski autobus, w którym urządzenia wykazały nieznacznie podwyższony poziom promieniowania radioaktywnego - poinformowała Edyta Wrotek, rzeczniczka Wojewody Warmińsko- Mazurskiego.

Autokar miał polskie rejestracje, oprócz kierowcy jechała w nim jedna osoba.

Kiedy kierujący chciał wjechać pojazdem na terytorium Obwodu Kaliningradzkiego, zadziałała bramka radiometryczna. W trakcie przeprowadzania pomiarów okazało się, że na zewnątrz autobusu poziom promieniowania wyniósł 1,23 mikrosiwerta na godzinę.

Dawka ta nie przekracza strefy awaryjnej, wynoszącej 100 mikrosiwertów na godzinę, dlatego zabezpieczony pojazd nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Mimo to powiadomiona została służba awaryjna prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

Po konsultacjach pojazd postanowiono zabezpieczyć. Kolejne czynności zostaną podjęte w zależności od wyników następnych pomiarów.


Źródło
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych