Kolejne świeżutkie informacje z Japonii.
Pojawiły się obawy, że TEPCO wypuści kolejną porcję radioaktywnej wody prosto do oceanu, na skutek przepełnienia się zbiornika na odpady.Zbiornik, w którym gromadzona jest zanieczyszczona woda jest już pełny - podało TEPCO. Firma podała do wiadomości, że poziom skażonej wody zebranej w tunelu - który prowadzi do bloku elektrowni nr. 2 - podniósł się po tym gdy zawieszono prace związane z jej wypompowywaniem do specjalnego zbiornika na odpady. Jeśli poziom wody w tunelu nadal będzie się powiększał, wysoko radioaktywna woda przedostanie się do oceanu.
Po trzęsieniu ziemi i tsunami z 11 marca, mocno skażona woda przedostała się do oceanu przez pęknięcie połączone z tunelem turbiny bloku reaktora nr. 2. Wyciek zatrzymano po wypełnieniu pęknięcia, ale poziom wody w tunelu zaczął rosnąć zmuszając TEPCO do podjęcia decyzji o wypompowaniu wody do zbiornika kondensacyjnego (chłodniczego), gdzie w normalnych warunkach para wodna z reaktora jest skraplana do postaci cieczy.
TEPCO przeniosło około 660 ton radioaktywnej wody do zbiornika kondensacyjnego w dniach 12 i 13 kwietnia skutecznie obniżając poziom wody w tunelu o 6-8 cm. Zbiornik jest w stanie pomieścić 3000 ton wody dlatego operator elektrowni miał nadzieję, że pozostało jeszcze miejsce na kolejne 2000 ton. Jednakże po pierwszych dwóch dniach wypompowywania skażonej wody zbiornik został napełniony do granic swoich możliwości zmuszając zarząd TEPCO do przerwania operacji w dniu 14 kwietnia.
W rezultacie rankiem 15 kwietnia poziom wody w tunelu znów wzrósł do poziomu sprzed operacji i przekroczył go o 1 cm. TEPCO planuje teraz przetransportowanie skażonej wody do zakładu utylizacji odpadów jądrowych, który znajduje się na terenie elektrowni. Zakład może pomieścić do 30.000 ton ścieków. TEPCO rozpocznie operację na początku przyszłego tygodnia.
Spółka planuje także zainstalować do końca kwietnia prowizoryczny zbiornik zdolny pomieścić 12000 ton skażonej wody. Jakkolwiek tego zbiornika jeszcze nie ma i przez najbliższe kilka dni tunel wciąż będzie napełniał się wodą...
źródło: http://mdn.mainichi....0na009000c.htmlRośnie poziom radioaktywności wody morskiej w pobliżu elektrowni Fukushima!Poziomy radioaktywności wody morskiej znacząco wzrosły w pobliżu sparaliżowanej elektrowni jądrowej Fukushima, co sygnalizuje możliwość nowych przecieków w obiekcie - informacje przekazał rząd Japonii w sobotę. Ta informacja pojawiła się niedługo po tym jak w sobotę rano w Japonii zatrzęsła się ziemia na skutek wstrząsów wtórnych o sile 5.9 stopnia.
Poziom radioaktywnego jodu-131 wzrósł do 6500 razy ponad dopuszczalne normy, poziomy cezu-134 i cezu-137 wzrosły prawie czterokrotnie.
źródło: http://www.timesunio...p#ixzz1JhSxp5olPojawiły się także najnowsze wyniki pomiarów skumulowanej dawki promieniowania.
Skumulowany poziom promieniowania w miejscowości Namie wyniósł 17000 mikro-siwertówŁączna dawka promieniowania w
Namie - 30km od Fukushima Daiichi wyniosła 17010 mikro-siwertów - podano w sobotę. Jest to dawka skumulowana z okresu 3 tygodni.
Skumulowane dawki z tego samego przedziału czasowego w miejscowościach
Iitate i
Minamisoma wyniosły odpowiednio 9850 mikro-siwertów i 495 mikro-siwertów. Obydwie miejscowości znajdują się w pobliżu elektrowni. Dla porównania przeciętna dawka promieniowania jaką przyjmuje w ciągu roku mieszkaniec Japonii wynosi 1000 mikro-siwertów.
za: http://english.kyodo...1/04/85920.htmlPodsumowując - 17010 mikro-siwertów to 17 mili-siwertów [17mSv] w okresie 3 tygodni. Daje to dawkę 0,81mSv na dobę, co oznacza, że w ciągu roku dawka skumulowana wynosi 295,5mSv - 300 razy ponad standardowy poziom. Dla porównania pracownik techniczny w obiekcie jądrowym w Stanach Zjednoczonych ma określoną maksymalną dawkę na poziomie 50mSv na rok. W Polsce jest to 20mSv w ciągu roku, natomiast dopuszcza się 50mSv pod warunkiem, że w ciągu kolejnych 5 lat sumaryczna wartość dawki nie przekroczy 100mSv. Tutaj mamy 295,5msV w ciągu roku i to w odległości 30km od elektrowni.