Skocz do zawartości


Zdjęcie

Interwencja militarna w Libii


  • Please log in to reply
599 replies to this topic

#166

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Już teraz NATO przyznaje, że nastapił pat,a więc samymi nalotami nie podbije się Libii. Wczesniej czy później musi
dojśc do ladowej inwazji, choć też watpię, czy to się przetoczy w globalny konflikt. Zarówno Rosja jak i Chiny nie
będa sie chciały w to mieszać. Gdyby było inaczej, skorzystali by z prawa veta.
  • 0



#167 Gość_Swordsman

Gość_Swordsman.
  • Tematów: 0

Napisano

Staliśmy się mocarstwem regionalnym. Nasze interesy są przede wszystkim w Europie i Azji. Po co więc, jeśli nie możemy nic na tym zyskać, wdawać się w awanturę z USA czy państwami UE - mówi rosyjski ekspert Fiodor Łukjanow

Więcej... http://wyborcza.pl/1...l#ixzz1H9ToubwK


Wacław Radziwinowicz: Wbrew starej tradycji swojej polityki zagranicznej Moskwa nie zawetowała uchwały Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie zakazu lotów nad Libią. Dlaczego?

Fiodor Łukjanow, redaktor naczelny kwartalnika „Rosja w Polityce Międzynarodowej": Nie należy się kurczowo trzymać tradycji. Nasi przywódcy przez długi czas kierowali się zasadą, że ZSRR, a potem Rosja, jest światowym supermocarstwem, co oznacza, że żadna ważna sprawa na arenie międzynarodowej nie jest dla nas obojętna i musimy wyrazić jednoznaczne stanowisko na jej temat: tak lub nie. Trzy lata temu Moskwa zawetowała rezolucję Rady Bezpieczeństwa w sprawie sankcji przeciw reżimowi prezydenta Roberta Mugabego. Kompletny bezsens. Przecież w Zimbabwe nie mamy żadnych interesów. Ale jako supermocarstwo broniliśmy zasady suwerenności kraju zagrożonego naciskami z Zachodu. Dziś coraz wyraźniej widzimy, że staliśmy się mocarstwem regionalnym. Nasze interesy są przede wszystkim w Europie i Azji. Po co więc, jeśli nie możemy nic na tym zyskać, wdawać się w awanturę z USA czy państwami Unii Europejskiej?

A wielomiliardowe kontrakty zbrojeniowe Rosji z Kaddafim?

- Przepadły przecież nie teraz, gdy Rada Bezpieczeństwa podjęła decyzję, ale już wtedy, gdy w Libii zaczęły się protesty społeczne. Ważne jest też to, że inicjatorami międzynarodowej akcji przeciwko reżimowi stały się same państwa arabskie. Rosja wyglądałaby niezbyt solidnie, gdyby okazała się bardziej proarabska niż sami Arabowie. Nasi przywódcy zdecydowali się więc na krok typowy nie dla nas, lecz dla polityki Pekinu - tam gdzie nie są bezpośrednio zagrożone interesy Chin, Pekin woli trzymać się na uboczu i spokojnie poczekać na rozwój sytuacji.

Teraz Moskwa ubolewa, że zaczęła się operacja militarna, apeluje o zaprzestanie przemocy.

- To normalna w takich przypadkach liturgia gestów politycznych.

I Rosja dalej będzie się spokojnie przyglądać rozwojowi wypadków?

- Zależy od tego, jak będą przebiegać. Operacja w Libii jest bardzo ryzykowna. Po to by się powiodła, żeby nie okazało się, że trzeba wysłać do Libii wojska lądowe państw zachodnich, interwencja powinna się stać kombinacją operacji w Jugosławii i w Afganistanie. Z jednej strony trzeba mocno i skutecznie bombardować siły Kaddafiego, z drugiej szybko uzbroić libijskich powstańców.

Opozycja libijska to nie afgański Sojusz Północny złożony z ludzi doświadczonych, zaprawionych w wojnach.

- Właśnie. Nie wiemy, co powstańcy są warci jako siła zbrojna. Nie wiemy, kim są ich przywódcy, jakie mają cele polityczne. W sumie nie bardzo wiemy, co mniej więcej od miesiąca dzieje się w Libii. Rozwoju wypadków w tym kraju przewidzieć nie można.

A jak zmieni się stanowisko Rosji, jeśli konflikt się przedłuży i jednak będzie trzeba posłać przeciw Kaddafiemu jednostki lądowe?

- Myślę, że retoryka Moskwy zacznie się zmieniać i stawać się coraz bardziej antyzachodnia. Być może Rosja w końcu odegra taką rolę jak 12 lat temu przy rozwiązaniu konfliktu w Jugosławii, dokąd Borys Jelcyn posłał byłego premiera Wiktora Czernomyrdina, by ten namówił Slobodana Miloszevicia do kapitulacji.

To byłby wielki sukces dyplomacji rosyjskiej.

- Tylko to scenariusz raczej nierealny. Miloszević był draniem, ale nie wariatem. A o Kaddafim tego powiedzieć się nie da.


  • 1

#168

PhoeniX.
  • Postów: 103
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Rebeliantów jest niewielu, głownie w Benghazi - a więc może 2 tys, może trochę więcej , którzy nie kwapią się z wyjściem z miasta. Tym, którym Kaddafi dał broń jest co najmniej milion.


To może od razu powiedzmy 2 miliony albo 5 milionów! :) Prawda jest taka że nie ma żadnych danych ile liczy na chwilę obecną armia Kadafiego oraz ilu wynajął najemników. Można rzucać jakieś liczby ale to będzie tylko spekulacja niczym nie poparta.

Kaddafi na pewno ma wewnętrzny wywiad i niepewnym ludziom nie dałby broni.


Jeśli jakiś rząd tworzy w pośpiechu swoją armię w oparciu o najemników to oznacza że jego armia zawodowa praktycznie nie istnieje. Najemnik to jest taka istota która walczy tylko jak wie że dostanie za swoją walkę zapłatę. Jeśli los Kadafiego będzie przesądzony to najemnicy nie dostaną za swoją robotę ani grosza, jego prowizoryczna armia rozleci się natychmiast po odcięciu jej od źródła które ją finansuje czyli Kadafiego.
  • 1

#169

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

phoenix
"Jeśli los Kadafiego będzie przesądzony to najemnicy nie dostaną za swoją robotę ani grosza, jego prowizoryczna armia rozleci się natychmiast po odcięciu jej od źródła które ją finansuje czyli Kadafiego."

Ale najpierw Kaddafi i jego synowie muszą zginąć, tylko wtedy ten scenariusz wydaje sie realny.

Fakt, Kaddafi nie posiada dużej armii zawodowych żołnierzy, ale nie mozemy przewidzieć jak zachowa się ludność
Libii, która w duzym stopniu popiera Kaddafiego. To,że USA i NATO wygra tę wojnę, to raczej nie ulega wątpliwości,
tylko zachodzi pytanie, jak długo bedzie trwała i jaki koszt poniesie Zachód i ludność libijska.
  • 0



#170

Erik.
  • Postów: 927
  • Tematów: 106
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Brytyjscy komentatorzy: Niepewna przyszłość Libii

Początek militarnej interwencji w Libii wydaje się pomyślny, ale ciężko przewidzieć dalszy rozwój sytuacji. Politycy i wojskowi zastanawiają się, w jaki sposób skłonić Kadafiego do złożenia broni i rezygnacji z urzędu, skoro mandat ONZ nie przewiduje inwazji lądowej.


Według ekspertów tylko masowa dezercja w szeregach armii Kadafiego i wzmożona aktywność rebeliantów na wschodzie kraju może do tego doprowadzić. Militarne i moralne wsparcie zachodniej koalicji odegra tu kluczową rolę. Według brytyjskich komentatorów należy zrobić wszystko, by ograniczyć straty wśród ludności cywilnej. Eksperci wojskowi zauważają, że z powietrza trudno odróżnić siły Kadafiego od sił rebeliantów.

Politycy natomiast przypominają, że każda taka akcja militarna niesie za sobą nieprzewidywalne konsekwencje. Ich zdaniem nie da się określić - przynajmniej na razie - w jaki sposób rozwinie się sytuacja w Libii.

http://www.rmf24.pl/...ibii,nId,330302


swiattajemnic.republika.pl
  • 1



#171 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

17:00, 20.03.2011 /Reuters, PAP, CNN, BBC

"Chcieliśmy obrony cywilów, nie ich bombardowania"

WOJNA W LIBII. RELACJA MINUTA PO MINUCIE

Przewodniczący Ligi Arabskiej Amr Moussa, krytykuje atak koalicji i wzywa do nadzwyczajnego spotkania ligi: - Chcieliśmy obrony cywilów, nie kolejnych bombardowań - mówi szef organizacji, która wcześniej lobbowała w ONZ za strefą zakazu lotów. Interwencję ponownie skrytykowała Rosja. Anonimowy amerykański oficjel z otoczenia Baracka Obamy stwierdził, że rezolucja ONZ mówiła o "wszelkich koniecznych środkach", w czym zawierają się naloty.

16:50 - Rezolucja ONZ jasno uzasadnia naloty na cele w Libii - powiedział anonimowo agencji Reuters jeden z oficjeli towarzyszących prezydentowi Barakowi Obamie podczas wizyty w Brazylii. - W rezolucji zawarto zwrot o "wszelkich koniecznych środkach" do ochrony cywili stwierdził polityk, odpierając krytykę przewodniczącego Ligi Państw Arabskich.

15:40 - W pierwszej fazie ataku rakiety koalicji trafiły w 20 z 22 wyznaczonych celów. obiekty są w różnym stopniu uszkodzone bądź zniszczone. Badamy skutek uderzeń na dwa ostatnie cele - poinformowało amerykańskie wojsko. Admirał Mike Mullen powiedział też, że do ataków na Libię przyłączą się siły państw arabskich. - Samoloty z Kataru właśnie zmierzają do baz w pobliżu obszaru działań - oświadczył Mullen. Admirał nie chciał ujawnić jakie inne kraje mają zamiar wziąść udział w akcji nad Libią, ponieważ "woli, aby władze poinformowały o tym same".

15:20 Ataki koalicji zdecydowanie krytykuje też Rosja i wzywa do natychmiastowego przerwania operacji. Zdaniem MSZ Federacji Rosyjskiej, koalicja stosuje siłę "nieselektywnie" i wychodzenia poza ramy mandatu ONZ. Rzecznik ministerstwa oświadczył, że "z napływających doniesień wynika, iż w czasie ataków powietrznych na Libię uderzono także w obiekty o charakterze niewojskowym w Trypolisie, Tarhunie, Maamurze i Żmeil". - W rezultacie zginęło 48 cywilów, a ponad 150 zostało rannych. Częściowo zniszczono centrum kardiologiczne. Ucierpiały drogi i mosty - podkreślił Aleksandr Łukaszewicz.

15:10 - Chcieliśmy strefy zakazu lotów, nie kolejnych bombardowań - oświadczył przewodniczący Ligi Arabskiej. Amr Moussa wezwał do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia ligi, aby przedyskutować sytuację w świecie arabski z szczególnym uwzględnieniem Libii. - Chcemy ochrony cywilów, a nie bombardowania kolejnych cywilów - powiedział Moussa. W ubiegłym tygodniu Liga Arabska wydała oficjalne oświadczenie, w którym wezwała do ustanowienia strefy zakazu lotów nad Libią. Zachodnie państwa prowadzące interwencję, wielokrotnie wspierały się oświadczeniem państw arabskich, wskazując je jako silne wsparcie dla idei uderzenia w Kaddafiego.

Źródło i cd...


Użytkownik Sentinel edytował ten post 20.03.2011 - 18:30

  • 0

#172

PhoeniX.
  • Postów: 103
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ale najpierw Kaddafi i jego synowie muszą zginąć, tylko wtedy ten scenariusz wydaje sie realny.


Mogą zginąć, mogą zostać pojmani i osądzeni lub Kadafi może stracić swoje bogactwa co w chwili obecnej jest już praktycznie pewne. W każdej z tych sytuacji najemnicy nie dostaną ani centa. Obecnie najemnicy mający świadomość w jakiej sytuacji znajduje się ich pracodawca raczej nie powinni mieć złudzeń że ktoś im jeszcze będzie płacił. Zresztą czy to ma znaczenie skoro większość czeka taki sam los, martwym pieniądze już się nie przydadzą. O ile w ataku na cywilów armia złożona z prymitywnych najemników wyposażonych w AK47 ma szansę sukcesu o tyle przy konflikcie z NATO są jak tarcza na strzelnicy.
  • 0

#173 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

Weszliśmy jako cywlizacja zachodu, nie znając tak naprawdę wartości i moralności narodów islamskich w gniazdo szerszeni. Możni tego świata już tak bardzo zatracili się w swojej pysze i przekonaniu o słuszności i jedynej słusznej drodze jaką świat winien zmierzać, że wchodząc tam po ropę (taka jest niestety prawda) zatracili zdrowy rozsądek. Nikt nie zadaje sobie pytania dlaczego tak późno tam wkroczono skoro chodziło o cywilną ludność? Liczono, że rebelianci, inspirowani i wspomagani sami dadzą radę, liczono (możni tego świata liczyli), że wyniszczające rebelie pólnocnej afryki tu w szczególności spowoduje wzajemną eliminację jednej i drugiej strony. W myśl powiedzenia gdzie się dwóch bije tam trzeci korzysta. Kiedy okazało się, że Kadaffi jednak tak łatwo się nie podda na kolanie stworzono rezolucję ONZ, która upoważniła interweniujących do zastosowania wszelkich możliwych środków dla realizacji szczytnego celu ochrony cywilów. No i się zaczęło !!!

Teraz dopiero Kadaffi da popalić Europie. Jakby mało było problemów. We Francji, Włoszech, Grecji, Niemczech mamy całe masy zmarginelizowanych społeczności arabskich, którzy tylko czekają by przejąć kontrolę nad naszym kontynentem - odsyłam do portalu www.europa21.pl

Tu są w duże mierze pogrzebane siły i nastroje antyeuropejskie, które ktos taki jak Kadaffi na pewno wykorzysta. Mając kasę a ma jej dużo zafunduje swoim niedawnym przyjaciołom a także przy okazji całej Europie krwawą jatkę. W zamian za to ograniczy się prawa obywatelskie nam europejczykom, do tego dołożymy kryzys gospodarczy i społeczny który rozleje się po całym świecie i gotowa wielka wojna. Rosja i Chiny cierpliwie czekają na wynik tego co i jak się rozwinie. Według mnie sytuacja staje się bardzo poważna i grozi prawdziwym konfliktem cywilizacyjnym. Tym bardziej, że nawet dla laika jasne jest, że wprowadzenie strefy zakazów lotów to nie to samo co bombardowania celów nie mających nic z tymi lotami wspólnego. A z wiadomości wiadomo, że bombarduje się mosty, wężły komunikacyjne, składy paliw itp. Typowe postępowanie w celu sparaliżowania możliwości obronnych atakowanego przed wprowadzeniem na terytorium wojsk lądowych. Oczywiście ależ skąd, wszyscy możni zaprzeczają, że nie zamierzają bo nie ma po co itp. Ale jedno ale !!! furtka w rezolucji ONZ jest a wchodzić będą po ropę i budować na nowo demokrację na nasz wzór. Potrzeba większej ilości zasobów w tym ludzkich za 1 $ dziennie.

Tfuuu jedna wielka obłuda i kłamstow na tym świecie. Komunizm był ohydny i straszny. Ale wolnorynkowa demokracja jest tak samo zakłamana.

Użytkownik Sentinel edytował ten post 20.03.2011 - 18:47

  • 0

#174

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tvn24 w godzinach rannych poinformowalo nas, że :
Około 120 amerykańskich i brytyjskich rakiet Tomahawk zostało wystrzelonych z amerykańskich i brytyjskich okrętów , które trafiły w 20 wcześniej wymierzonych celów / system obronny Libii /. Pytanie. Ile pocisków trafiło gdzie indziej ?

Użytkownik kpiarz edytował ten post 20.03.2011 - 19:01

  • 0



#175

D.B. Cooper.
  • Postów: 1179
  • Tematów: 108
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Sechmet trochę przesadził, ale ja też watpię,że wojna skończy się za 5 dni. Zeby Libia skapitulowała, potrzebna
jest inwazja wojsk ladowych. Samymi nalotami Zachód nie podbije Libiii.


Czego przykładem jest poniższy filmik. Zestrzelony Fighter przez rebeliantów Kadafiego.

http://www.youtube.com/watch?v=bT9sEE6ZX7M

Użytkownik D.B. Cooper edytował ten post 20.03.2011 - 19:20

  • 0



#176

balas.
  • Postów: 363
  • Tematów: 15
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Tvn24 w godzinach rannych poinformowalo nas, że :
Około 120 amerykańskich i brytyjskich rakiet Tomahawk zostało wystrzelonych z amerykańskich i brytyjskich okrętów , które trafiły w 20 wcześniej wymierzonych celów / system obronny Libii /. Pytanie. Ile pocisków trafiło gdzie indziej ?


Bardzo mało być może nawet wszystkie trafiły w cel. Jeden cel np. lotnisko, stanowisko oplot. jest atakowany przez kilka, kilkanaście rakiet tak by mieć pewność jego całkowitego zniszczenia. Nie ma w tym chyba nic dziwnego.
  • 0

#177

renton.
  • Postów: 66
  • Tematów: 1
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano


Sechmet trochę przesadził, ale ja też watpię,że wojna skończy się za 5 dni. Zeby Libia skapitulowała, potrzebna
jest inwazja wojsk ladowych. Samymi nalotami Zachód nie podbije Libiii.


Czego przykładem jest poniższy filmik.
http://www.youtube.com/watch?v=bT9sEE6ZX7M

W tym filmiku rebelianci stracili swojego ;)
  • 0

#178

PhoeniX.
  • Postów: 103
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No to najemnicy mają już niewypłacalnego pracodawce
http://konflikty.wp....ml?ticaid=1bfb4
  • 0

#179

voltage13.
  • Postów: 18
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chodziło mu o rebeliantów KADAFIEGO. Czytaj uważnie. :)
  • 0

#180

riseman.
  • Postów: 705
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chodziło mu o rebeliantów KADAFIEGO. Czytaj uważnie. :)


Jak można mówić o rebeliantach Kaddafiego?? Nie ma takiego pojęcia. Rebelianci to zwolennicy rewolucji, buntownicy a nie ludzie miłościwie panującego pułkownika...
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych