Witam wszystkich
Jestem Founderem zespołu BOINC Poland Corporation i chciałbym zapoznać Was zarówno z naszym teamem, BOINC jak i samymi projektami naukowymi działającymi na tej platformie.
Na jakiej zasadzie do wszystko działa?
Cała istota BOINC opiera się na przetwarzaniu rozproszonym, które polega na pracy wielu komputerów nad osiągnięciem jednego celu. Komputery pracujące w takim systemie pobierają próbki danych, następnie w odpowiedni sposób je przetwarzają a wyniki odsyłają do centrali, gdzie analizują je naukowcy. Dzięki takiemu właśnie rozwiązaniu powstaje najszybszy wirtualny komputer na świecie.
Kto może nas wspomóc?
Aby wziąść udział w przetwarzaniu danych na platformie BOINC należy posiadać komputer z dostępem do Internetu. Obsługiwane systemy to zarówno Windows [co najmniej 98] jak i Linux [wersja conajmniej 2.0 z biblioteką libc w wersji conajmniej 2.2]. Także jak widzimy wymagania nie są wygórowane .
Co można liczyć?
Z pewnością najpopularniejszym projektem jest SETI@Home. Celem projektu jest poszukiwanie sygnałów radiowych pochodzących od pozaziemskich cywilizacji.
Syganały analizowane są pod trzema względami:
* poszukiwania regularnych sygnałów pulsowych, które mogą wskazywać na jakiś rodzaj przekazu cyfrowego;
* poszukiwania fal radiowych o amplitudzie mającej kształt regularnej krzywej Gaussa, co może sugerować, że sygnał ten jest wysyłany przez sztuczne źródła fal;
* poszukiwanie trypletów radiowych, czyli trzech identycznych, następujących po sobie sygnałów radiowych.
Jednak istnieje wiele innych projektów m. in.
Einstein@Home - zajmuje się detekcją fal grawitacyjnych pochodzących od pulsarów oraz innych masywnych objektów kosmicznych.
MalariaControl.Net - zajmuje się modelowaniem dróg rozprzestrzeniania się malari w Afryce oraz wpływu nowych leków na zasięg tej choroby.
Predictor@Home - zajmuje się badaniami nad strukturą protein oraz ich oddziaływaniem z innymi proteinami i tłuszczami.
Każdy znajdzie coś dla siebie . Opis znacznie większej ilości projektów można znaleźć na stronie teamu
Jeżeli ciągle czegoś nie rozumiesz możesz pobrać prezentację we Flashu. Nie opisuje ona zbyt wiele i jest wykonana amatorsko ale jednak taki sposób przysfajania wiedzy jest znacznie ciekawszy.
Mamy tutaj pare wersji do wyboru:
Plik AVI 400x300 15,5 MB POBIERZ
Prezentacja wyeksportowana do pliku EXE 400x300 2,32 MB Wersja bez podkładu dźwiękowego POBIERZ
To zaczynamy - instalacja, konfiguracja BOINC
Najpierw musimy założyć konto na stronie Seti. Jeżeli wreszcie zdecydujesz siię liczyś w naszym zespole wystarczy kliknąć tutaj, natomiast jeżeli już kiedyś liczyłeś i chcesz do nas dołączyć wystarczy tutaj kliknąć "Join".
Po zarejestrowaniu się przechodzimy dalej...
Program BOINC można pobrać tutaj z naszego serwera. Znajduje się on także w dziale Download.
Z instalacją BOINC chyba nikt nie będzie miał problemów - wygląda jak instalacja każdego innego oprogramowania i praktycznie wystarczy ciągle naciskać Dalej.
Gdy instalator zapyta nas się o rodzaj instalacji wybieramy opcję dla jednego użytkownika.
Na końcu upewniamy się czy mamy zaznaczoną opcję autostartu programu.
Gdy program zostanie już zainstalowany powinno pojawić się okno.
Jeżeli takie okno się nie pojawi z Tools wybieramy Przyłącz się do projektu
Następnie w pole Adres projektu wpisujemy odpowiedni URL. Dla każdego projektu wygląda on inaczej - przykładowo dla Seti@Home to:
http://setiathome.berkeley.edu
W następnym oknie podajemy swój adres email oraz hasło które podaliśmy podczas rejestracji na stronie danego projektu (Na poszczegulnych forach zamieszczone są przyklejone tematy gdzie zarejestrować się w danym projekcie).
Pojawia się komunikat informujący o poprawnym dodaniu projektu.
Od tego momentu cały system działa już prawidłowo, jednak my możemy znacznie zwiąkszyć prędkość przetwarzania danych. Aby tego dokonać należy wprowadzić małe zmiany w ustawieniach konta.
W tym celu maksymalizujemy BOINC wchodzimy na zakładkę "Projekty" (standardowo powinna się właśnie ona uruchomić). Z niej wybieramy "Preferencje". Jeżeli nie byliśmy zalogowani na stronie pojawi się strona w której będziemy musieli podać swój email oraz hasło (z tym nie powinno być problemów, jeżeli naomiast jesteśmy zalogowani zotajemy automatycznie przeniesieni do panelu umożliwiającego konfigurację klienta.
Odszukujemy opcję "General preferences" (1) oraz "SETI@home Preferences" (1). W tej pierwszej będziemy mogli dokonywać edycji ogólnych ustawień klienta BOINC natomiast w drugiej tylko SETI.
Wybieramy "General preferences" (1)
Na nowej stronie pojawia się wiele opcji, w których początkujący użytkownik ma prawo się pogubić (nie kombinujmy samemu dokonywać jakiś zmian, ponieważ może to doprowadzić do niepoprawnej pracy).
Warto jednak zwrócić uwagę na opcje związane z dyskiem twardym (3), pamięcią wirtualną (4) oraz pobieraniem próbek na pare dni (5).
Gdy system działa zbyt wolno możemy przyśpieszyć jego działanie zmniejszając przydzielaną dla BOINC wielkość pamięci wirtualną. Standardowo jest 75% co wystarcza do zadawalającej pracy.
Nas jednak tutaj najbardziej interesuje pobieranie próbek na pare dni (5). Dzięki temu np. gdy projekt ma przerwę my i tak mamy co liczyć :-D
Standardowo na szybszych maszynach zalecam tu wartość 2 natomiast na demonach (i/lub) optymalizacjach nawet 3 lub 5. Nie warto jednak przesadzać...
Aby edytować daną wartość odnajdujemy poniższy przycisk i klikamy go.
Następnie odnajdujemy omawiane wcześniej pobieranie z wyprzedzeniem (tutaj: Connect to network about every) i obok wpisujemy wybraną przez siebie wartość.
Na koniec naciskamy przycisk "Update preferences"
Jeżeli wszystko się powiedzie zobaczymy podobny komunikat do poniższego
Przedstawiłem tutaj konfigurację BOINC dla projektu SETI... dla innych sytuacja wygląda bardzo podobnie - wystarczy zarejestrować się na stronie projektu a potem w BOINC wpisać odpowiednie dane...
Centrala SETI przyznaje także Certyfikaty ale o tym może już kiedy indziej...
Statystyki zespołu BOINC Poland Corporation
Oto wykres przedstawiający całkowite statystyki teamu:
Więcej informacji jest zawartych na tej oraz tej stronie.
Statystyki z czerwca 2006.
Jeszcze raz zapraszam do teamu. Większść naszych PC pracuje często np. tylko przy ściąganiu plików... czy nie warto w ten sposób wykorzystać ich moc obliczeniową??
Spadek wydajności po zainstalowaniu klienta BOINC jest niewielki - przy surfowaniu po Internecie, pracy biurowej wręcz nie odczuwalny a więc w większości przypadków niczego nie tracimy a przecież możemy coś zmienić.
Każdy członek zespołu ma prawo do otrzymania konta pocztowego w domenie boinc-corporation.com
Jeszcze raz zapraszam - www.boinc-corporation.com