Skocz do zawartości


Zdjęcie

Krotyt -nowy minerał w chondrycie węglistym NWA 1934


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

zygix.
  • Postów: 671
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

,,Wewnątrz liczącego 4,5 miliarda lat meteorytu amerykańscy naukowcy znaleźli nieznany minerał. Nazwali go Krotytem - informuje msnbc.msn.com.''



Dołączona grafika

Naukowcy odkryli nowy minerał, który powstał 4,5 miliarda lat temu, w trakcie formowania się Układu Słonecznego. Jest głównym składnikiem inkluzji zawartej w meteorycie znalezionym w północno-zachodniej Afryce (NWA 1934).

Inkluzja przypomina popękane jajo i ze względu na charakterystyczny wygląd, Dr. Harold C. Connolly, Jr. oraz student Stuart A. Sweener Smith z City University of New York (CUNY) wraz z American Museum of Natural History (AMNH), zwrócili na nią uwagę. Okazało się, że jest specjalnym typem bogatego w wapń i glin trudnotopliwego wrostka.

Drobinę przekazano do dalszych badań. Dr. Chi Ma z Caltech dokonał szczegółowych badań w nano-skali, a dr. Anthony Kampf (Kurator Mineralogii w Natural History Museum of Los Angeles County) rentgenografii strukturalnej. Okazało się, że związek tworzący minerał to niskociśnieniowy CaAl2O4. Cząstka nie została wcześniej odkryta w naturze, aczkolwiek została sztucznie wytworzona przez człowieka, co pozwoliło na dokładniejsze określenie jej właściwości fizycznych.

Inkluzja ta jest trudnotopliwym wtrąceniem, zachowującym swoją stabilność w wysokich temperaturach. Wytwarzana przez człowieka wymaga niskiego ciśnienia i temperatury 1500°C. Pozwala to na wysnucie wniosku, że w środowisku naturalnym powstała w czasie, kiedy formował się Układ Słoneczny i nie było jeszcze planet. Mgławica słoneczna posiadała wymagane warunki do powstania takich minerałów.

Nazwa minerału – krotite (ang.) - powstała na cześć Aleksandra N. Krota z University of Hawaii, który jest kosmochemikiem, badającym minerały formujące się wraz z Układem Słonecznym.

Więcej o odkryciu w American Mineralogist w artykule: „Krotite, CaAl2O4, a new refractory mineral from the NWA 1934 meteorite.” Jego autorami są Chi Ma (Caltech), Anthony R. Kampf (NHM), Harold C. Connolly Jr. (CUNY i AMNH), John R. Beckett (Caltech), George R. Rossman (Caltech), Stuart A. Sweeney Smith (student CUNY/AMNH) oraz Devin L. Schrader (University of Arizona).

Krotyt (ang. krotite) - naturalny minerał złożony z wapnia, glinu i tlenu (CaAl2O4) odkryty w 2011 w chondrycie węglistym NWA 1934 który spadł na tereny Afryki Północnej.

Krotyt jest jednym z pierwszych minerałów jakie powstały w naszym Układzie Słonecznym, zanim jeszcze została uformowana Ziemia i inne planety.

Nazwa minerału krotite została oficjalnie zaaprobowana przez International Mineralogical Association, pochodzi od nazwiska kosmochemika Alexandra Krota


Krotyt składa się z wapnia, glinu i tlenu. Może powstawać tylko w ekstremalnie wysokiej temperaturze min. 1500 stopni C.

msnbc.msn.com
kosmonauta.net
Nano Patents[...]
wiki

poprawione
Ps.Tak przy okazji..Eury kiedyś,przed dinozaurami jeszcze,pisał coś o jakimś minerale pochłaniającym promieniowanie radioaktywne,znalezionym gdzieś w Rosji..Co się z nim dalej dzieje?Czy w jakiś sposób wykorzystano jego właściwości?

Użytkownik zygix edytował ten post 09.05.2011 - 23:33

  • 1

#2

Pisaq.
  • Postów: 283
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Krotyt składa się z wapnia, aluminium i tlenu. Może powstawać tylko w ekstremalnie wysokiej temperaturze min. 1500 stopni C.


Fajnie, że się składa z aluminium. Mam nadzieje, że to słowa jakiegoś onetowskiego redaktora, bo tu chyba bardziej chodziło o glin.

@edit
http://www.paranorma...promieniowanie/

Użytkownik Pisaq edytował ten post 09.05.2011 - 22:07

  • 0

#3

Taphyt.
  • Postów: 26
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Glin, aluminium jeden pieron, obie nazwy odnoszą się do tego samego pierwiastka i często są używane naprzemiennie.
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych