Zakup urządzeń LRAD w kolejnych polskich miastachGdzie urządzenia LRAD zostały zakupione?- KWP w Gdańsku, KWP w Krakowie, KWP w Poznaniu, KWP w Warszawie, KWP we Wrocławiu, KWP w Łodzi.
W odpowiedzi na pismo Blogmedia 24 z formalnym zapytaniem, po co i dlaczego policja polska zakupiła elektroakustyczne urządzenia LRAD (Long Range Acoustic Device), opracowane w Stanach Zjednoczonych jako non-lethal riot weapon, czyli broń do walki z tłumami w miarę możności nie powodującą zgonów, kancelaria Prezesa Rady Ministrów oficjalnie odpowiada, że urządzenia te zostały nabyte przez policję jako “urządzenia rozgłaszające dużej mocy”, czyli taka trochę większa tuba, przez którą można wzywać do rozejścia się. Pani Małgosia, główny specjalista (specjalista od czego?) jest zdumiona, że po przeczytaniu instrukcji obsługi niespodziewanie okazało się, że urządzenia LRAD mogłyby zostać użyte również do czegoś innego.
Pani Małgosia zapewnia, że kryształowo etyczna policja polska nie ma ani takiego zamiaru, ani takich uprawnień, by LRAD-ów, emitujących tony eufemistycznie określane przez producenta jako “powerful deterrent tones” z natężeniem dźwięku SPL=149 dB(A)/1m w wąskiej, zogniskowanej 15 stopniowej wiązce, ustawionych na obrotowej podstawie umożliwiającej celowanie tą wiazką, używać zgodnie z ich oryginalnym przeznaczeniem, to jest do rozpraszania tłumów.
(…) zamawiający nie przewidywał i nie żądał, aby ww. sprzęt posiadał funkcję umożliwiającą obezwładnianie osób za pośrednictwem dźwięku o wysokiej częstotliwości. Ze specyfikacji technicznej zakupionych urządzeń wynika, że prawdopodobnie mają one taką możliwość, jednakże winno się traktować ją jako funkcję dodatkową, na którą zamawiający nie miał wpływu. Należy bowiem zdecydowanie zaznaczyć, że powyższy parametr nie jest i w aktualnym stanie prawnym nie może być wykorzystywany w działaniach Policji.(…)
Ma ta deklaracja mniej więcej tyle samo sensu co sławna etykieta z okresu amerykanskiej prohibicji, z napisem:
“Lemoniada w proszku. UWAGA: Zawartości opakowania nie należy mieszać z dwoma galonami ciepłej wody i odstawiać na trzy doby w ciemnym miejscu o temperaturze pokojowej w celu poddania fermentacji, ponieważ uzyskałoby się w ten sposób napój alkoholowy, co jest prawnie zakazane”.
Niedługo zapewne doniosą nam z kancelarii premiera, że biedna policja, zakupując z przetargu w firmie Dillon Aero trąbkę sygnałówkę typu M134D, nie była niestety świadoma, że zamówiony instrument muzyczny jest wyposażony standardowo w sześć luf, sześć komór nabojowych, silnik elektryczny, podajnik amunicji, oraz pojemnik na 3000 sztuk amunicji, i oprócz swojej zasadniczej funkcji trąbienia, jego specyfikacja techniczna sugeruje, że być może posiada także funkcję dodatkową prowadzenia ognia ciągłego standardową amunicją strzelecką NATO kalibru 7.62mm z szybkostrzelnością 3000 strzałów na minutę. Możliwość używania trąbki sygnałówki M134D do czegokolwiek innego niż trąbienia sygnałów winno się traktować jako funkcję dodatkową, na którą zamawiający nie miał wpływu. Należy bowiem zdecydowanie zaznaczyć, że strzelanie do tłumów z szybkostrzelnej broni automatycznej zamontowanej na pojazdach lub helikopterach nie jest i w aktualnym stanie prawnym nie może być wykorzystywane w działaniach Policji.
Gdzie urządzenia LRAD zostały zakupione?
Użytkownikami końcowymi zakupionych urządzeń są poniżej wymienione Oddziały Prewencji Policji:
- Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku,
– Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,
- Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu,
- Komendy Stołecznej Policji w Warszawie,
- Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu,
- Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Źródło:
http://www.bibula.com/?p=40339Gdzie stosowano urządzenia LRAD?
Urządzenia LRAD są powszechnie stosowane w armii amerykańskiej od 2003 roku, w tym w U.S. Navy od 2004 roku. Szczególnym uznaniem cieszą się na Bliskim Wschodzie, m.in. w Iraku i Afganistanie, wspomagając walkę z terrorystami. LRAD został użyty przez jednostki specjalne S.W.A.T. w Santa Ana w Kalifornii do rozbicia gangu samochodowego, przez policję w New York City podczas protestów Republican National Convention w 2004 roku, oraz w Gruzji w listopadzie 2007 roku w starciach z opozycją.
OBSZARY POTENCJALNEGO ZASTOSOWANIA LRAD W POLSCE
* Ochrona imprez masowych (rozrywkowych, widowisk sportowych, meczów piłkarskich),
* Ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego/ Jednostki OPP,
* Wspomaganie dźwiękowe akcji ratowniczych (WOPR, GOPR, Ratownictwo Lodowe,
* Ratownictwo Morskie, itd.
* Ochrona obiektów infrastruktury krytycznej:
* Ochrona przestrzeni lotnisk,
* Ochrona granic lądowych i morskich,
* Służby reagowania kryzysowego,
* Oddziały specjalne, antyterrorystyczne,
* Siły Zbrojne RP – działania zabezpieczające
Działo LRAD na konwencji PO w Gdańsku
Podczas odbywającej się 11 czerwca w Gdańsku, krajowej konwencji Platformy Obywatelskiej, udało nam się natknąć na skitrany na tyłach Ergo Areny oddział policji wyposażony w to urządzenie.
Problem zbrojenia się policji w nowinki techniczne, które są równie kosztowne i niepotrzebne co szkodliwe nie dotyczy wyłącznie LRADu. Nie wiadomo dokładnie kiedy w Warszawie pojawiły się syreny ECN. To syreny, które działają podobnie jak LRAD, przekształcają energię elektryczną na dźwięk. Są bardzo głośne. Mogą emitować dźwięk nawet do 130 decybeli. Jest to siła, która pozbawia słuchu w ciągu chwili. Dlaczego syreny ECN zostały umieszczone w środku Warszawy zaledwie kilka metrów nad głowami przechodniów? Kto podejmuje decyzje o ich użyciu? Na to pytanie chwilowo odpowiedzi nie znamy, możemy się jedynie domyślać.
Wszystko wskazuje jednak na to, że rząd boi się ludu dlatego przeznacza wszystkie pieniądze na środki służące do walki z nim. W Lublinie nie odbywają się mistrzostwa Europy w piłce nożnej. W kronikach policyjnych trudno znaleźć cokolwiek na temat rozruchów w tym mieście. Mimo to zakupiono ważący 30 ton Tajfun III. Jest to duży wóz wyposażony w armatkę wodną pompującą 4 tys. litrów wody na minutę oraz miotacze gazu. Ma kuloodporne szyby i jest odporny nawet na butelki z koktajlem mołotowa. „Jest praktycznie nie do zdobycia” – chwali się lubelski odział prewencji.
Nie ma pieniędzy na zaspokojenie potrzeb społeczeństwa. Pieniądze na walkę z nim znajdują się zawsze. Wszystko po to żeby za wszelką cenę utrzymać jego dotychczasowy model aby utrzymać. Żeby sobie lud nie pomyślał, że ma cokolwiek do gadania. Wielki Brat na pewno jest dumny.
Źródło:
http://jakubworoncow...arzedzie-torturSyreny do wydawania komunikatów??
21.03.2010
O syrenim śpiewie słyszał każdy, nie każdy natomiast słyszał syreni głos. W stolicy trwa montaż nowych urządzeń alarmowych. W ciągu najbliższych 10 lat na nowoczesne syreny miasto może wydać nawet 20 milionów złotych.
Gdzie będą (są) rozmieszczone syreny do wydawania "komunikatów"?
Najwięcej, bo 13, znajdziemy w Śródmieściu. Pojedyncze egzemplarze działają też między innymi na Mokotowie i na Białołęce oraz w Rembertowie. Jeszcze w tym roku liczba nowoczesnych syren ma się zwiększyć do 60.
- Docelowo chcemy, żeby w mieście funkcjonowało, tak jak za dawnych czasów, około 500 takich punktów i żeby wszystkie "mówiły" - mówi Marek Kujawa z Biura Bezpieczeństwa.
Źródło:
http://www.tvnwarsza...,wiadomosc.htmlI na koniec:
Projekt założeń do ustawy o środkach przymusu bezpośredniego
Katalog środków przymusu obejmuje
"Środki powodujące dysfunkcję niektórych zmysłów lub organów ciała, o właściwościach:
a) obezwładniających,
b) łzawiących,
c) ogłuszających,
d) olśniewających"
http://wolnapolska.p...enu-id-311.html