Tecza-W Biblii tęcza jest symbolem przymierza pomiędzy Bogiem i człowiekiem, jest obietnicą złożoną przez Boga Noemu, że Ziemi nie nawiedzi już więcej wielka powódź (Stary Testament, Rdz 9/13).
(...) 12 Tedy rzekł Bóg: To jest znak przymierza, który Ja dawam między mną i między wami, i między każdą duszą żywiącą, która jest z wami, w rodzaje wieczne.
13 Łuk mój położyłem na obłoku, który będzie na znak przymierza między mną, i między ziemią.
14 I stanie się, gdy wzbudzę ciemny obłok nad ziemią, a ukaże się łuk na obłoku:
15 Że wspomnę na przymierze moje, które jest między mną i między wami, i między każdą duszą żywiącą w każdem ciele; i nie będą więcej wody na potop, ku wytraceniu wszelkiego ciała.(...)
Przeplatana wstazka
Wstega Möbiusa to dwuwymiarowa zwarta rozmaitosc topologiczna istniejaca w przestrzeni trojwymiarowej (np.czaso-przestrzen)
Stylizowane przedstawienie wstegi Möbiusa jest symbolem recyklingu
Krzyz ze wstazka
krzyża.
Jednorozec
Jednorożec jest symbolem mądrości, inteligencji, wspaniałości, agresywności, siły, monarchii absolutnej, śmierci, czystości, łagodności, kobiecej bierności.
Jednorożec stał się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa, a ogólnie siły, czystości, życia zakonnego, postu, dziewictwa, krzyża, zbawienia, cnót, śmierci.
W średniowiecznym malarstwie pojawia się często temat jednorożca z Matką Boską (symbol jedności Chrystusa z Bogiem) i łowcą (symbol Ducha Świętego). Na przełomie XV i XVI wieku dodano do tego tematu motyw łowcy Gabriela z czterema ogarami - cnotami boskimi - Miłosierdzie, Prawda, Sprawiedliwość, Pokój.
Zrodlo:
Tylko Wikipedia.
Krzyz satanistyczny:
Czasami można zobaczyć krzyż z półksiężycem. Niekiedy ludzie myślą, że jest on symbolem zwycięstwa prawosławia nad islamem. Ale krzyż z półksiężycem znany był długo przed starciem chrześcijan z muzułmanami, w czasach wczesnochrześcijańskich. Półksiężyc symbolizuje również eucharystyczny kielich z Krwią Chrystusa, zmazującą ludzkie grzechy. Takie krzyże stawiane są na świątyniach, poświęconych Bogurodzicy, ponieważ księżyc, półksiężyc jest znakiem Bogurodzicy, zaś krzyż, znakiem słońca i symbolem Chrystusa.
symbol prawoslawny
http://www.beskid-ni...e/religia/krzyz
A teraz co kosciol o tych samych krzyzach pisze sam:
Symbole chrześcijańskie - KRZYŻ
Krzyż jest świętym znakiem naszego odkupienia; znakiem tym Kościół rozpoczyna wszelkie czynności, błogosławi nim i poświęca. Dlatego też wśród symboli chrześcijańskich przysługuje mu naczelne miejsce. W samym tylko Nowym Testamencie spotykamy się z wielością znaczeń krzyża. Jest on przede wszystkim symbolem śmierci, kaźni, cierpienia. W czasach przedchrześcijańskich ukrzyżowanie było najbardziej okrutną i haniebną karą. Ofiara Chrystusa uświęca to narzędzie męki. Krzyż stał się symbolem zbawienia i życia.

W kulturach starożytnych krzyż był znakiem astronomicznym. Oznaczał słońce lub strony świata. Starożytne formy krzyża, które zostały przejęte przez chrześcijaństwo, są następujące:
1. Krzyż wpisany w koło – był symbolem światła, słońca, zdrowia i życia. Używały go zarówno ludy azjatyckie, jak i Germanowie. Chrześcijanie odnosili ten znak do Chrystusa jako Światłości świata.
2. Krzyż w kształcie greckiej litery Tau – był dla starożytnych znakiem świętym i oznaczał centrum świata oraz symbolizował panującą nad wszystkim siłę słońca.
3. Krzyż z uchwytem – to hieroglif egipski oznaczający życie. Linia pozioma z pętlą oznacza wschodzące słońce. Znak ten spotyka się na grobach Koptów (egipskich chrześcijan).
4. Krzyż złamany (swastyka) – był bardzo starym symbolem kosmicznym, kryjącym aluzję do obrotów ciał niebieskich, pór roku i dnia. W ornamentyce romańskiej był to znak chroniący przed szatanem. Od czasów nazizmu wymowa tego krzyża stała się złowroga i niesie skojarzenia negatywne.
Do krzyży chrześcijańskich należą:
5. Krzyż równoramienny lub grecki – nawiązuje do przedchrześcijańskiego krzyża wpisanego w koło.
6. Krzyż łaciński – jest najbardziej rozpowszechniony wśród chrześcijan.
7. Krzyż św. Andrzeja – przypomina kształtem drzewo męki, na którym poniósł śmierć św. Andrzej.
8. Krzyż widlasty – wyobrażał tchnienie w wodę chrzcielną. W XIV wieku przedstawiano ukrzyżowanego Jezusa na krzyżu w formie rozwidlającego się pnia.
9. Krzyż arcybiskupi lub patriarchalny – zwany jest w heraldyce krzyżem lotaryńskim. Jego górna, krótsza belka przypomina o tabliczce z tytułem winy, przybijanej nad głową skazańca.
10. Krzyż papieski – w odróżnieniu od arcybiskupiego dodano do niego trzecią belkę poprzeczną.
11. Krzyż prawosławny – jest stosowany w Kościele Wschodnim. Ukośna belka dolna symbolizuje belkę służącą skazańcowi za podporę do nóg.
12. Krzyż laskowany – umieszczany był na monetach już za czasów Merowingów.
13. Krzyż jerozolimski – laskowany z czterema krzyżykami umieszczonymi między ramionami dużego krzyża miał przypominać o pięciu świętych ranach Zbawiciela.
14. Krzyż maltański – jest heraldyczną odznaką zakonu joannitów. Jego osiem rozwidleń przypomina osiem błogosławieństw.
http://www.parafia.g...zet_40_2003.htm

Oraz logo tej strony
Użytkownik mag1-21 edytował ten post 04.07.2011 - 21:54