Marihuana przyczyną schizofrenii?
Niektóre badania naukowców wykazały związek między długotrwałym zażywaniem marihuany a wzrostem stopnia lęku i depresji. Niektórzy badacze twierdzą także, że palenie marihuany może zwiększyć ryzyko wystąpienia wielu chorób psychicznych, np. schizofrenii. Ich przypuszczenia potwierdzają badania naukowców z Uniwersytetu w Bristolu. Z przeprowadzonego przez nich doświadczenia na myszach wynika, że wypalenie już jednego skręta ze sproszkowanymi liśćmi konopi rozregulowuje mózg, a konkretnie korę przedczołową, która odpowiada za podejmowanie decyzji i zapamiętywanie. Dr Matt Jones, szef zespołu badawczego, stwierdził, że mózg palacza "trawki" jest rozsynchronizowany tak samo jak orkiestra, która gra bez dyrygenta. Tego rodzaju upośledzenie mózgu jest charakterystyczny także dla schizofrenii, dlatego badacze zgodnie twierdzą, że marihuana przyczynia się do powstania tego typu zaburzenia psychicznego.
http://www.poradnikz...mozg_41407.html
W poprzednich badaniach udowodniono, że zwierzęta wchodzące w wielokrotny kontakt z tetrahydrokannabinolem (THC), głównym składnikiem psychoaktywnym marihuany, doświadczyły zmian w obszarach mózgu związanych z motywacją, nauką, uwagą i pamięcią. Jednak to, w jaki sposób umiarkowane zażywanie narkotyku wpływa na strukturę mózgu ludzkiego, wciąż pozostawało niewyjaśnione.
Aby zgłębić to zagadnienie, zespół badawczy pod przewodnictwem Jodi Gilman przeprowadził badania mózgów 40 uczestników za pomocą rezonansu magnetycznego. Mieli oni od 18 do 25 lat i palili marihuanę co najmniej raz w tygodniu. Następnie, uzyskane w ten sposób skany mózgów porównano ze skanami organów osób, które wcale nie miały kontaktu z narkotykiem lub był on niewielki.
Każdego z badanych poproszono o określenie, jak często stosowali narkotyk w okresie ostatnich 3 miesięcy, podając liczbę dni i ilość wypalonej marihuany. Ocena psychiatryczna wykluczyła możliwość uzależnienia uczestników od narkotyku, jednak badanie rezonansu magnetycznego ukazało zasadnicze różnice w budowie mózgu reprezentantów obu grup. W porównaniu z osobami niepalącymi, zwolennicy marihuany posiadali większe jądro półleżące – region mózgu zaangażowany w system nagradzania. Co więcej, u uczestników palących obszar ten miał inny kształt i strukturę. Im więcej dana osoba paliła, tym większe były nieprawidłowości w jądrze półleżącym i jądrze migdałowatym – regionie związanym z emocjami.
Sporadyczne palenie „zioła” może prowadzić do uzależnienia
Dr Hans Breiter, współautor badania, mówi, że odkrycie podaje w wątpliwość twierdzenie głoszące, że sporadyczne palenie marihuany nie powoduje negatywnych skutków. Jak tłumaczy Jodi Gilman, nienaturalny wzrost neuronów w jądrze półleżącym może być oznaką tworzenia się nowych połączeń, które mogą przyczyniać się do dalszego stosowania narkotyku.
Wyniki badania potwierdzają wcześniejsze doniesienia dotyczące testów na zwierzętach, które dowiodły, że podawanie szczurom THC prowadzi do powstania nowych połączeń w zwierzęcych mózgach. Jak zaznacza Gilman, połączenia te mogą tworzyć się, gdy wykształcamy uzależnienie od marihuany.
Komentując wyniki badania, Carl Lupica z National Institute on Drug Abuse stwierdził, że są one niezwykle interesujące, ponieważ poprzednie analizy skupiały się głównie na mózgach regularnych palaczy marihuany, ignorując narządy należące do osób mających sporadyczny kontakt z narkotykiem. Gilman podaje, że kolejne testy zespołu badawczego poddadzą analizie związek pomiędzy nieprawidłowościami strukturalnymi i skutkami funkcjonalnymi – na przykład to, jak zmiany kształtu jądra półleżącego wpływają na pamięć, wrażliwość na nagrody i motywację.
Długoterminowe skutki palenia marihuany
W badaniu przeprowadzonym w 2013 roku przez naukowców z Northwestern University ukazano, że częste palenie marihuany prowadzić może do problemów z pamięcią i zmian w funkcjach mózgu zbliżonych do tych obserwowanych u schizofreników. W badaniu udział wzięły osoby po 20 roku życia, które regularnie paliły marihuanę. Wszyscy uczestnicy zaczęli stosować narkotyk w wieku ok. 17 lat i palili codziennie przez ok. 3 lata. Zaprzestali jednak kontaktu z marihuaną 2 lata przed rozpoczęciem badania.
Badacze odnotowali w ich mózgach zaburzenia w obszarze wzgórza – regionu odpowiedzialnego za naukę, pamięć i komunikację. Uczestnicy badania doświadczyli także zmian w mózgu związanych z pamięcią roboczą, które prowadzić mogą do problemów w codziennym funkcjonowaniu i słabszych wyników w nauce. Pamięcią roboczą określa się zdolność do zapamiętywania i przetwarzania informacji „w tej chwili” i, gdy potrzebne, przenoszenia ich do pamięci długotrwałej. Zmiany te widoczne były 2 lata po zaprzestaniu stosowania narkotyku, co sugeruje, że skutki palenia marihuany mogą być długotrwałe.
http://natemat.pl/10...wracalne-szkody