ŹródłoPod koniec 2011 r. liczba ludzi na Ziemi może przekroczyć siedem miliardów - wynika z prognoz opublikowanych na łamach tygodnika "Science".
W 1999 r. liczba ludzi na Ziemi sięgnęła sześciu mld. Pod koniec tego roku może ona przekroczyć siedem mld. Do 2050 r. populacja ludzi na świecie zwiększy się jeszcze o 2,3 mld, czyli tyle, ile mieszkało na Ziemi w 1950 r. Według prognoz, w 2100 r. Ziemię będzie zamieszkiwało 10,1 mld ludzi. Dla porównania, 300 lat wcześniej był to "tylko" miliard.
Niemal 97 proc. spośród 2,3 mld, o które powiększy się populacja ludzka do 2050 r., to będą mieszkańcy gorzej rozwiniętych regionów świata. 49 proc. z tej liczby przypadnie Afryce. Z kolei populacja w lepiej rozwiniętych regionach świata będzie się starzeć, a zatem będzie liczyć coraz mniej ludzi w wieku produkcyjnym w stosunku do emerytów.
- Mimo że problemy dotyczące krajów rozwijających się różnią się od tych w krajach bogatych, to jednak w świecie podlegającym globalizacji wyzwania demograficzne w jednej części świata są wyzwaniami dla całego świata - podsumowuje autor artykułu, prof. David Bloom z Harvard School of Public Health.
Konsekwencje tak silnego rozrostu populacji są oczywiste – wraz z nim wzrośnie zapotrzebowanie na wodę pitną, żywność oraz energię. Mimo iż od wielu lat organizacje ekologiczne ostrzegają o zbliżającym się problemie, rządy państw świata cały czas je bagatelizują.
Zgodnie z raportem przedstawionym pod koniec 2010 roku, opracowanym przez Institution of Mechanical Engeneers z Londynu, do 2050 roku zapotrzebowanie na żywność, zwłaszcza mięso, podwoi się! Konieczność produkcji większej ilości pożywienia poniesie za sobą wzrost zapotrzebowania na wodę, który do 2030 r. może wynieść nawet 30%.
Jest to jeden z największych problemów współczesnego świata. Rodzi się coraz więcej dzieci, w dodatku najwięcej rodzi się w biednych regionach Afryki czy Azji, co przedstawiają na poniższe wykresy:
Liczba ludzi w milionach na poszczególnych kontynentach
Liczba urodzeń na tysiąc osób
Jak widać największa liczba urodzeń przypada na biedne obszary Afryki środkowej.
Według prognoz ONZ z 2001 roku, 7 miliardów ludzi będzie zamieszkiwało Ziemię dopiero w 2012 roku, jednak teraz już wiadomo, że eksperci z ONZ pomylili się o rok, bo 7 miliardów nasza populacja przekroczy już w tym roku.
Jakby tego było mało, ludność zamieszkująca Europę jest zdecydowania najstarsza. Wynika to z faktu, iż w Europie żyje się najlepiej (no może jeszcze w Ameryce Północnej nie jest źle), tzn. jest najlepsza opieka medyczna, co z kolei wpływa na największą średnią długość życia. Mamy przez to co raz więcej ludzi starszych, a z powodu zdecydowanie mniejszego niż w Afryce przyrostu naturalnego, co raz mniej młodych. Skutkuje to tzw. starzeniem się społeczeństwa:
(wykres przedstawia średni wiek ludzi w poszczególnych państwach)
W Niemczech ludność utrzymuje się od kilku lat na stałym poziomie, z kolei ludność Rosji kurczy się. Nie pozostaje to bez wpływu na gospodarkę. Rosja, która jeszcze kilkanaście lat temu była największą gospodarką świata obok USA, już za kilkadziesiąt lat może się w ogóle nie liczyć na arenie międzynarodowej. No może to trochę za dużo powiedziane, że w ogóle, ale na pewno nie będzie miała aż takiego znaczenia.
Tak więc w 2050 roku, gdy Ziemię będzie zamieszkiwało około 9,3 mld ludzi, liczba ludności Europy będzie, według prognoz, mniejsza niż dziś, a w takich krajach jak Bangladesz, Kongo, Etiopia czy Kenia - znacznie wzrośnie. Już teraz jedno z najbiedniejszych państw świata - Bangladesz - znajduje się na siódmym miejscu na liście państw o największej liczbie ludności.
Reasumując, mamy problem. Coraz więcej ludzi będzie żyło w skrajnej nędzy w biednych państwach Afryki i Azji. I Europejczycy nie będą w stanie im pomóc, bo ze swoją malejącą liczbą ludności i starzejącym się społeczeństwem będą mieli własne kłopoty. Jak wiadomo więcej ludzi potrzebuje więcej wody (z czym w Afryce jest problem), więcej jedzenia, więcej energii (której konwencjonalne zasoby kończą się), więcej wszystkiego.
Myślę, że już za kilkanaście lat w Afryce rozpocznie się wielka wojna... o wodę.
Źródła:
http://pl.wikipedia....dnoĹÄ_Ĺwiata
http://en.wikipedia....orld_population
http://www.census.gov/
Użytkownik domino edytował ten post 01.08.2011 - 17:53