Napisano
29.07.2006 - 13:02
muhad, nie zgodzę się.
Kilka mądrych zdań (nie moich :-D ):
[w cudzysłowach cytaty dosłowne, pozostałe to wyciąg z myśli]
Cierpienie jest jednym z bardziej domunujących doznań życiowych. Samo w sobie nie ma wartości, posiada ją tylko ze wzgledu na coś - albo ze względu na rozwój i dojrzewanie, które nastepuje poprzez cierpienie twórcze, albo ze wzgledu na intencję, którą człowiek wypełnia cierpienie. (W. Frankl)
Cierpienie uczy prawdy o życiu. Budzi człowieka z marzycielstwa. (F. Nietzsche)
Cierpienie oczyszcza dusze, ułatwia oderwanie od przywiązań, niszczy zło moralne. (P. Teilhard de Chradin)
Cierpienie pozwala człowiekowi zdobyć świadomość siebie samego i doświadczyć własnej odrębności. Uczy bowiem poznawania własnych granic. Cierpienie uczy nas o naszym własnym istnieniu. (M. de Unamuno)
Cierpienie łączy ludzi między sobą i tworzy między nimi więź. (A. Schweitzer)
Cierpienie uczy współczucia dla innych cierpiących. (H. Elzenberg)
Cierpienie uczy większej odpowiedzialności za innych. (A. Schweitzer)
Cierpienie kruszy w człowieku zarozumiałośc i pychę. (H. Elzenberg)
Cierpienie jest próbą cżłowieczeństwa. (J. Tischner)
Cierpienie wychodzi ludziom na dobre, albowiem szybciej prowadzi ich do doskonałości. (G. W. Leibniz)
"Dlaczego Bóg na najlepszych zsyła chorobę albo smutek, albo inne dolegliwości? Bo przecież i na wojnie niebezpieczne rozmazy otrzymują najdzielniejsi". (L. A. Seneka)
"... cierpienie jest dla duszy rzeczą najmilszą i najbardziej pozyteczną. Cierpienie jest środkiem do głębszego wniknięcia w gęstwinę rozkosznej mądrości Bożej. Im bowiem czystsze cierpienie, tym czystsze zrozumienie, a tym samym większa i czystsza radość, ponieważ wynika ona z głębszego poznania." (Św. Jan od Krzyża)
"Jeśli cierpienie samo w sobie jest cenne, to walczyć z cierpieniem jest nimożliwością; wówczas pozostaje znosić życiowe cierpienia i dziękować za nie Panu. Hedonizm, ta ideologia cierpienia na opak, dostrzega w cierpieniu samym w sobie zło i okazuje się nie być w stanie walczyć z korzeniami złą, ze źródłem cierpienia." (M. Bierdiajew)
"Ktoś, kogo nawiedziła ciężka choroba, skarżył się rabbiemu Izraelowi, że cierpienie przeszkadza mu w nauce i w modlitwie. Rabbi połozył mu rękę na ramieniu i rzekł: 'A skąd wiesz, przyjacielu, co jest milsze Bogu: twoja nauka czy twoje cierpienie?'" (M. Buber)
"Cierpienie, które rodzi się z jakiegoś splotu okolicznośc i nie zamyka nas w sobie, a przynajmniej nie rodzi nadmiernego współczucia dla siebie samego, staje się źródłem życia i światła, czymć co nigdy nie jest daremne." (J. Guitton)
"... cierpieć, to znaczy nie tylko czegoś dokonać, rosnąć i dojrzewać, ale także bogacić się. Człowiek, który dojrzewa do siebie, dojrzewa do prawdy. Cierpienie ma nie tylko etyczną godność ale także wzniosłość metafizyczną. Cierpienie czyni człowieka przewidującym, a świat - przejrzystym." (W. Frankl)