Brytyjczycy schłodzą klimat - projekt SPICEBrytyjczycy przy pomocy gumowych rurociągów chcą wystrzeliwać w stratosferę cząsteczki siarki (fot. flickr.com/kaysha)Brytyjscy naukowcy rozpylą na wysokości 20 km specjalne aerozole odbijające promienie słoneczne – poinformował magazyn „Technology Review”. Projekt ma zapobiec skutkom globalnego ocieplenia.Projekt o nazwie SPICE uważany jest za jedno z najambitniejszych przedsięwzięć geoinżynieryjnych ostatnich lat. Ma on polegać na umieszczeniu w stratosferze cząsteczek związków siarkowych, które spowodują odbicie części promieniowania słonecznego z powrotem w przestrzeń kosmiczną. Skład cząsteczek ma naśladować naturalne aerozole wyrzucane w czasie wybuchu wulkanicznego na Ziemi. Testem będzie próba rozpylenia aerozolu wodnego na wysokości kilometra, która zostanie przeprowadzona już w październiku.
Badania prowadzone od 2008 dowodzą, że rozpylenie 10 mln ton substancji rocznie, schłodzi Ziemię o około 2 st. Celsjusza w ciągu 4–5 lat. Aerozole mogą być wprowadzane do stratosfery różnymi sposobami: od rakiet i samolotów, aż do specjalnych pocisków artyleryjskich dużego kalibru. Najtańsze okazało się jednak transportowanie cząsteczek przy pomocy balonu wypełnionego helem z osnową z kevlaru (służącego do produkcji włókien sztucznych o wysokiej wytrzymałości).
Październikowa próba obejmie wyniesienie balonu i wypompowanie 100 kg wody na godzinę na wysokości 1 km nad poligonem wojskowym na wybrzeżu Wielkiej Brytanii.
Cały świat przeciw ociepleniu
Cały SPICE musiałby objąć Unię Europejską, USA, Rosję oraz państwa Trzeciego Świata. Polegałby na umieszczeniu w różnych państwach 64 rurociągów, którymi pompowane byłoby 5 kg związków siarki na sekundę. Każdy z rurociągów ważyłby około 30 ton i byłby unoszony przez balon wypełniony helem, o średnicy 100 metrów – więcej niż mają obecnie największe balony tego typu.
Największym problemem jest konstrukcja węży, które wytrzymałyby ciśnienie aerozolu, czyli około 4000–6000 bar. Justin McClellan, pracujący przy projekcie Aurora Flight Science, będzie to możliwe tylko po skonstruowaniu ultralekkich pomp ciśnieniowych, podwieszanych pod balonami. Według naukowców odpowiednie technologie zostaną opracowane „najpóźniej za pięć lat”, zaś cały projekt trwałby kilka lat i kosztował wszystkich wykonawców około 6 mld euro rocznie.
źr