Skocz do zawartości


Zdjęcie

24 cykl aktywności słonecznej.


  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#46

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ale bez paniki.
Rozbłysk ten nie powinien nam zagrażać, za to może niestety niepokoić ostatnia częstotliwość i moc tych flar.
Pewnego dnia któraś przywali w nas porządnie.

Dołączona grafika
  • 0



#47

BadBoy.
  • Postów: 737
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zapętlające się strumienie plazmy - Solar Dynamics Observatory 1080pHD

http://www.youtube.com/watch?v=RwEmxhTng2Q#!


  • 2



#48

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano


Styczeń 2012
http://www.youtube.com/watch?v=3zrOAMtGgkg


  • 0



#49

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Wartościowy Post

Bardzo interesujące zdjęcie zrobione za pomocą koronografu LASCO C3 służącego głównie do wykrywania komet przesłała wczoraj na ziemię sonda SOHO.
Najłatwiej można by zinterpretować ten obraz jako kolejny artefakt bądź efekt przekręcania się kamery w momencie robienia zdjęcia.
Szczerze powiem, że nie wiem jak się do tego odnieść i co tak na prawdę uchwycił instrument sondy.

Dołączona grafika

http://sohowww.nasco...418_c3_1024.jpg
  • 5



#50

BadBoy.
  • Postów: 737
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

START RAKIETY NA TLE ZORZY



Dołączona grafika

Start rakiety Terrier-Black Brant w ramach misji MICA badającej fizykę zorzy polarnej. Na zdjęciu widoczny spadający z powrotem na ziemię pierwszy człon rakiety. Zielony łuk w górnej części zdjęcia to wiązka lasera, który bada profile atmosfery .. Alaska's Poker Flat Research Range - USA 18.02.2012 NASA



Poker Flat Research Range (PFRR) − poligon rakietowy rakiet sondażowych należący od 1968 do Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Alaska Fairbanks. Największy na świecie lądowy poligon rakietowy zajmujący 20,77 km². Położony około 50 km na północny-wschód od miasta Fairbanks. Obsługiwany przez NASA na podstawie umowy z Wallops Flight Facility. Od momentu powstania współpracujący i finansowany przez Defense Threat Reduction Agency i jej poprzedniczkę, Defense Nuclear Agency (DNA). Wśród użytkowników ośrodka są: Naval Research Laboratory (NRL), Laboratorium Geofizyki Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (AFGL), liczne uniwersytety i instytuty naukowe. Wystrzelono z niego ponad 1500 rakiet meteorologicznych i ponad 236 rakiet sondażowych do badań zórz polarnych, fizyki plazmy, powłoki ozonowej, wiatru słonecznego, magnetosfery, promieniowania ultrafioletowego.

Użytkownik BadBoy edytował ten post 22.02.2012 - 19:15

  • 1



#51

Torek.
  • Postów: 696
  • Tematów: 15
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Pięć CME na Słońcu, część plazmy jest skierowana w Ziemię




Na Słońcu doszło do erupcji, która 24 lutego zapoczątkowała kilka wydarzeń typu koronalny wyrzut masy (CME). Pierwszy z CME był skierowany na północ gwiazdy, a drugi był skierowany w Ziemię. Spodziewana jest burza magnetyczna G2, już rośnie poziom protonów.


Dołączona grafika

Aktywność słoneczna utrzymywała się na dość niskim poziomie mimo to doszło do nagłej eskalacji i skończyło się na kilku wyrzutach koronalnych. Dotarcie plazmy do Ziemi spodziewane jest 27 lutego i wtedy może nas czekać kolejna burza magnetyczna, która potrwa prawdopodobnie aż do 28 lutego. Tutaj można oglądnąć symulację docierania plazmy, http://solarham.com/cmewatch2.htm



Wzrost emisji protonów jest zauważalny, ale mieści się jeszcze w normach. Na Słońcu są cztery aktywne regiony, ale nie są w stanie wywołać silniejszych zjawisk. Potencjalnie niebezpieczna plama 1422 właśnie wychodzi z pozycji strzeleckiej w naszą stronę.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Źródło:
http://www.zmianynaz...owana-w-ziemie/
Po dłuższej przerwie słońce staje się aktywne i prawdopodobnie jeszcze bardziej się rozkręci.

Użytkownik Torek edytował ten post 26.02.2012 - 23:28

  • 0

#52

BadBoy.
  • Postów: 737
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

WYBUCH KLASY X 5.4


We wtorek wieczorem doszło do jednego z największych wybuchów na słońcu w trakcie bieżącego 24 cyklu aktywności słonecznej. Eksplozja klasy X 5.4 była na tyle silna aby spowodować radiowy Blackout, jednak nie była bezpośrednio skierowana w ziemię.



Dołączona grafika

Rozbłysk klasy X 5.4 .. 06.03.2012 Solar Dynamics Observatory - NASA



http://www.youtube.com/watch?v=2rWB-lhUj-8


  • 1



#53

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wyjątkowa aktywność Słońca może mieć wpływ na powodzenie realizowanych i niedawno rozpoczętych misji księżycowych i planetarnych. Jest ich niemało i szczególnie interesujące jest np. jak przetrwają napór tych energetycznych strumieni sondy badawcze - Messenger, Venus-Express czy obiegające Księżyc - LRO, GRAIL, itd. Zakładam, że gdyby na obecny czas zaplanowano misje załogowe do Księżyca lub Marsa, czekało by je fiasko.
  • 0



#54

Milosz.
  • Postów: 547
  • Tematów: 47
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rozbłysk klasy M6.3 z grupy 1429



Po nieco ponad 48 godzinach od rozbłysku klasy X5.4, grupa 1429 wygenerowała stosunkowo silny rozbłysk klasy M6.3. Wygenerowany koronalny wyrzut masy zmierza ku naszej planecie. Dotarcie przewidywane jest na noc z 11 na 12 marca.

Od czasów pojawienia się grupy 1429 na widocznej z Ziemi tarczy słonecznej, notowana aktywność naszej Dziennej Gwiazdy wyraźnie wzrosła. Siódmego marca 2012 ta grupa wygenerowała rozbłysk klasy X5.4 - najsilniejszy rozbłysk w tym roku i jednocześnie drugi względem mocy rozbłysk w całym 24. cyklu aktywności słonecznej. Kilkadziesiąt minut po tym rozbłysku nastąpił kolejny, klasy X1.3.

Przez kolejne dwa dni grupa 1429 nie generowała żadnych silniejszych rozbłysków ponad dolne stany klasy C. Wreszcie, 9 marca 2012 ten obszar aktywny wygenerował rozbłysk klasy M6.3. Faza maksymalna tego rozbłysku przypadła na godzinę 04:53 CET. Rozbłysk wygenerował koronalny wyrzut masy (CME), zmierzający ku Ziemi. W tej chwili przewiduje się, że materia z CME dotrze do okolic Ziemi w nocy z 10 na 11 marca, prawdopodobnie wywołując bardziej rozległe zorze polarne, być może widoczne z terenów Polski. Poniższe nagranie prezentuje rozbłysk klasy M6.3 z 9 marca 2012:

http://www.youtube.com/watch?v=AMHs4464Gec&feature=player_embedded

Rozbłysk klasy M6.3 - 09.03.2012 / Credits - NASA, SDO, ve3en1



Grupa 1429 przebywa w tej chwili po środku tarczy słonecznej widocznej z Ziemi. Każdy kolejny rozbłysk wygenerowany w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będzie skierowany ku naszej planecie. Później szanse na efekty geomagnetyczne związane z tą grupą powoli będą spadać. Za około tydzień ta grupa znajdzie się na zachodnim brzegu tarczy słonecznej widocznej z Ziemi. Możliwe jednak, że w ciągu następnych 2-3 dni na wschodnim brzegu tarczy słonecznej widocznej z Ziemi pojawi się kolejna rozbudowana grupa plam - obrazy z sondy STEREO Behind to sugerują.

Aktualnie na Ziemi są obserwowane rozleglejsze zorze polarne związane z rozbłyskami z 7 marca 2012. W krajach na północ od Polski zanotowano bardziej rozbudowane zorze polarne. Czy uda się je niebawem także w Polsce zobaczyć? Pewne szanse mogą nadarzyć się w nocy z 10 na 11 marca.

Źródło
  • 0



#55

Torek.
  • Postów: 696
  • Tematów: 15
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Trwa burza magnetyczna na poziomie G3, jej intensywność ciągle rośnie

Skala zjawiska:
globalne

Dołączona grafika

Zakłócenia w wyniku emisji protonów, SOHO - NASA

Silna burza magnetyczna spowodowana rozbłyskami słonecznymi z różną intensywnościa trwa już od środy. Na razie jednak nie było na Ziemi poważniejszych zakłóceń w związku z jej wystąpieniem. Naukowcy zauważają, że burza cały czas trwa i stwierdzenie, że najgorsze już za ziemską magnetosferą jest nieuprawnione. Badacze z NOAA porównują ten sztorm do pociągu towarowego i stwierdzają, że on nadal jedzie.



Wiatr słoneczny w tej chwili osiąga prędkość ponad 650 km/s a spodziewana była prędkość ponad dwukrotnie większa. W pewnych okolicznościach, zakłócenia pola geomagnetycznego mogą doprowadzić do spadków napięć w sieciach elektroenergetycznych oraz zakłóceń w systemach nawigacyjnych.

Dołączona grafika

Najbardziej żywe i malownicze manifestacje burz geomagnetycznych to zorze polarne. Zjawisko to zwykle zarezerwowane jest dla obszarów podbiegunowych, ale przez to, że indeks fluktuacji Kp dochodzi już do poziomu 7 obszar występowania zórz ulegnie znacznemu rozszerzeniu. Możliwe, że będą widoczne również w Polsce.
Dołączona grafika

Aktywny obszar 1429 generujący w ostatnich dniach wiele silnych rozbłysków znowu dał o sobie znać i doszło tam do średniej wielkości erupcji sklasyfikowanej, jako M6.3. Aktualnie ta niebezpieczna grupa plam znajduje się na wprost naszej planety. Naukowcy dają 40% szans na wystąpienie rozbłysku klasy X. Biorąc pod uwagę, że w ostatnim tygodniu były już trzy tak silne zjawiska nic nie stoi na przeszkodzie, aby było ich więcej.

Dołączona grafika

Protony emitowane ze Słońca skutecznie zakłócają urządzenia obserwacyjne takie jak SOHO czy SDO. Ich poziom jednak powoli stabilizuje się opadając nieznacznie. Burza powinna trwać przynajmniej do końca piątku, 9 marca 2012


Źródło:
http://zmianynaziemi...c-ciagle-rosnie


Kolejny artykuł:

W ciągu następnych 18 miesięcy Słońce może być bardzo aktywne
Skala zjawiska:
globalne
ryzyko katastrofy

Dołączona grafika
NASA

Nadchodzące 18 miesięcy upłynie pod znakiem wyjątkowo dużej aktywności słonecznej. W tym czasie wystąpi do sześciu wysokiej mocy burz magnetyczne, które wydarzą się na Ziemi. Z tymi przepowiedniami zwróciła się znana astrofizyk Brytyjka Maggie Aderin-Paw.




"Teraz słońce jest u szczytu swego 11-letniego cyklu aktywności" powiedziała stacji radiowej BBC. "Wszyscy powinniśmy przygotować się do potężnej energii oddziaływania słońca" - ostrzegła Aderin-Paw.

Według najnowszych szacunków międzynarodowej grupy naukowców, obecna faza szczytu aktywności słonecznej potrwa do końca 2013 roku.

"Przed nami niespokojne czasy" - powiedziała brytyjska ekspertka.

W tym tygodniu doświadczyliśmy wielu gwałtownych zjawisk, z których wiele wywarło wpływ na naszą planetę. Właśnie kończy się wielka burza o sile G3 a spodziewane jest kolejny napór plazmy z koronalnego wyrzutu masy.



Zgodnie z wszelkimi danymi wpływ obecnej burzy słonecznej na komunikację sieciową był znikomy. Jednak wiele osób w różnych krajach narzeka na pogarszający się stan zdrowia, jak również zły humor. To, zdaniem ekspertów, może być również konsekwencją obecnych zjawisk kosmicznych.


Ogólnie rzecz biorąc tak jak już napisałem wcześniej, słońce stało się bardzo aktywne. Póki co, nie ma to nas tak dużego wpływu(jeśli chodzi o elektronikę). Ale jeśli ma być jeszcze parę takich wyrzutów, to niestety obawiam się, że nie będą one "małe".
A i jeśli chodzi o wpływ na nasze zdrowie:

Badania prowadzone przez rosyjskich lekarzy wskazały, że liczba ataków serca w czasie burz magnetycznych rośnie niemal dwukrotnie. Obserwuje się o 90% więcej dławicy piersiowej oraz aż o 83% więcej udarów. Wiadomo na pewno, że burze magnetyczne są w stanie wpływać na sieci energetyczne i komunikacyjne, ale są też w stanie powodować szereg innych zakłóceń poprzez zjawisko indukcji. Warto o tym pamiętać w ciągu najbliższych kilku dni.

Źródło:
http://zmianynaziemi...pi-8-marca-2012

Ja bym dopisał jeszcze omdlenia. Jeszcze co znalazłem na necie to(jak mi się wydaje) wysokie ciśnienie, 1030 hPa.

Użytkownik Torek edytował ten post 10.03.2012 - 21:16

  • 0

#56

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mam pytanie, czy można gdzieś sprawdzić godziny dotarcia do Ziemi ewentualnej materii z cme ? Chodzi o to czy jest prowadzony jakiś spis cme które dotarły do Ziemi i o której godzinie się to stało. Mam pewne osobiste obserwacje które chciałbym zobaczyć czy są prawdziwe
  • 0



#57

Torek.
  • Postów: 696
  • Tematów: 15
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@Up
Możesz to zobaczyć tutaj:
http://spaceweather.com/
Większość jest po angielsku i nie wiem wg jakiego czasu tam mierzą.
http://www.swpc.noaa.gov/
Tu tak samo jak wyżej.

Właściwie to i mi ciężko czasam znaleźć, kiedy dojdą do nas CME. Muszę znaleźć jakąś stronę traktującą o tym.
  • 0

#58

Torek.
  • Postów: 696
  • Tematów: 15
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

W najbliższych godzinach spodziewana jest następna burza magnetyczna



Kolejna burza magnetyczna może mieć miejsce w ciągu następnych kilkunastu godzin. Wszystko to przez kolejne paroksyzmy wydobywające się z ogromnej grupy plam oznaczonej numerem 1429.




W dniu wczorajszym doszło tam do rozbłysku o sile M8.4, czyli prawie X i zaraz potem wyzwoliły się dwa koronalne wyrzut masy. Pierwsza z chmur plazmy powinna dotrzeć do Ziemi około 23:00 czasu uniwersalnego.

Dołączona grafika

Aktualnie sytuacja jest stabilna, wskazania wszystkich urządzeń śledzących aktywność słoneczną wykazują spadki rejestrowanych poziomów. Mimo to konfiguracja magnetyczna plamy 1429 oraz jej pozycja powodują, że NOAA twierdzi iż jest aż 40% szans na kolejny rozbłysk klasy X i aż 80% szans na rozbłyski M.
Dołączona grafika

Źródło:
http://www.zmianynaz...rza-magnetyczna

Piszę z komórki, poprawie poźniej.
Jeszcze mała informacja, artykuł został napisany 11 marca o około 15:00

EDIT:
Poprawione

Aktualizacja sytuacji na Słońcu
Dołączona grafika
Protuberancja słoneczna - SOHO, NASA

Pierwszy z dwóch koronalnych wyrzutów masy (CME) zmierzających w stronę Ziemi przeszedł już w okolicy naszej planety dość słabo oddziaływując na jej pole magnetyczne. Planetarny indeks fluktuacji magnetycznych sięgnął zaledwie wartości 3 a jeszcze w zeszłym tygodniu dochodził do 7.



Wiatr słoneczny się wzmógł i doszedł do wielkości 500 km/s. Teraz oczekiwany jest kolejny z CME a astrofizycy ostrożnie przewidują, że jego nadejście może wywołać małą lub średnią burzę magnetyczną.

Dołączona grafika

Warta odnotowania jest również zaobserwowana wczoraj protuberancja słoneczna widoczna na powyższej ilustracji. Tego typu struktury mogą czasami pozostawać przez bardzo długi okres czasu, dniami a nawet miesiącami. Plazma słoneczna wyrzucona w przestrzeń w wyniku tego zjawiska nie kieruje się w stronę Ziemi.



CME IMPACT AND GEOMAGNETIC STORM: A moderate G2-class geomagnetic storm, caused by the arrival of a CME on March 12th at ~0930 UT is subsiding. The CME's impact caused ground currents in Norway, and strongly compressed Earth's magnetosphere, possibly exposing geosynchronous satellites to solar wind plasma. At the same time, photographic Southern Lights were recorded over New Zealand and Tasmania. High-latitude sky watchers should remain alert for auroras. Aurora alerts: text, phone.

WEEKEND SOLAR FLARE: Sunspot AR1429 erupted again over the weekend. On Saturday, March 10th, it produced a powerful M8-class flare that almost crossed the threshold into X-territory. During the flare, New Mexico amateur astronomer Thomas Ashcraft recorded a series of radio bursts at 21 and 28 MHz:




The roaring sounds you just heard are caused by shock waves plowing through the sun's atmosphere in the aftermath of the explosion. "There is incredible complexity in the waveforms," notes Ashcraft. "This is a recording of one of the most turbulent events in all of Nature!"

Źródło:
http://spaceweather.com/

W linku jest mp3. do ściągnięcia.

Użytkownik Torek edytował ten post 12.03.2012 - 21:33

  • 1

#59

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

brain, kiruna magnetometr namierzył właśnie impakt z CME.
a to nas czeka dzis wieczorem. czyli zderzenie z M8.4 (ziemia to zielona kropka)
Dołączona grafika

i jeszcze lista największych rozbłysków 24 cyklu:
X6.9 - August 9 2011 (1263)
X5.4 - March 7 2012 (1429)
X2.2 - February 15 2011 (1158)
X2.1 - September 6 2011 (1283)
X1.9 - November 3 2011 (1339)
X1.9 - September 24 2011 (1302)
X1.8 - September 7 2011 (1283)
X1.7 - January 27 2012 (1402)
X1.5 - March 9 2011 (1166)
X1.4 - September 22 2011 (1302)
X1.3 - March 7 2012 (1429)
X1.1 - March 4 2012 (1429)
M9.3 - August 4 2011 (1261)
M9.3 - July 30 2011 (1260)
M8.7 - January 23 2012 (1402)
M8.4 - March 10 2012 (1429)
M8.3 - February 6 2010 (1045)
M6.6 - February 13 2011 (1158)

Użytkownik dżekson edytował ten post 12.03.2012 - 13:49

  • 0



#60

BrainCollector.
  • Postów: 1825
  • Tematów: 101
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niesamowita anomalia zaobserwowana na słońcu !



Dzisiejszego dnia na słońcu doszło do spektakularnej anomalii:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

To już nie jest "zwykła" plama słoneczna...

Link do oficjalnej strony SDO: http://sdo.gsfc.nasa.gov/data/

Torek i Dżekson,
Dziękuje za linki. Otóż, zawsze jak jest jakieś większe CME które dotyka Ziemi tego dnia czuję się ospały, ciężko mi się myśli i skupia na czymkolwiek i zaczyna boleć mnie głowa.

Edit:

Zauważyłem, że oprócz głównej plamy są także inne anomalie które kształtują się w trójkąty

Dołączona grafika
Dołączona grafika

Użytkownik BrainCollector edytował ten post 13.03.2012 - 07:40

  • 4




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych