Naprawdę masz nas za idiotów...
Ooo chyba daruje sobie odpowiedź Chociaż jak nazwać kogoś kto porównuje UE do ZSRR?
Przeczytaj sobie konstytucję ZSRR i porównaj z traktatami UE i Kartą Praw Podstawowych. Są do złudzenia podobne. W UE wdrażana jest ta sama doktryna, dokładnie ten sam socjalizm, tylko budowany na innym gruncie i w innej sytuacji geopolitycznej. Ale rezultaty będą dokładnie takie same.
Przykładowo. Konstytucja ZSRR:
Artykuł 35
Kobieta i mężczyzna mają w ZSRR równe prawa. Realizacja tych praw zagwarantowana jest przez udostępnienie kobietom równych z mężczyznami możliwości w zakresie wykształcenia i przygotowania zawodowego, pracy, wynagrodzenia za pracę i awansowania w pracy, działalności społeczno-politycznej i kulturalnej, a także przez specjalne środki w zakresie ochrony pracy i zdrowia kobiet; przez stworzenie warunków pozwalających na łączenie pracy z macierzyństwem; przez ochronę prawną oraz pomoc materialną
i moralną dla matki i dziecka, łącznie z przyznawaniem płatnych urlopów i innych ulg kobietom w ciąży i matkom oraz stopniowe skracanie czasu pracy kobiet mających małoletnie dzieci.
Karta praw podstawowych:
Artykuł 23: Równość mężczyzn i kobiet
Należy zapewnić równość mężczyzn i kobiet we wszystkich dziedzinach, w tym w sprawach zatrudnienia, pracy i wynagrodzenia.
Zasada równości nie stanowi przeszkody w utrzymywaniu lub przyjmowaniu środków zapewniających specyficzne korzyści dla osób płci niedostatecznie reprezentowanej.
Konstytucja ZSRR:
Artykuł 45
Obywatele ZSRR mają prawo do nauki. Prawo to zagwarantowane jest przez bezpłatność
wszystkich rodzajów kształcenia, przez wprowadzenie powszechnego obowiązkowego wykształcenia średniego młodzieży, przez szeroki rozwój kształcenia zawodowo-technicznego, średniego zawodowego i wyższego na zasadzie wiązania nauki z życiem, z produkcją; przez rozwój kształcenia zaocznego i wieczorowego; przez udzielanie państwowych stypendiów i innych świadczeń uczniom i studentom; przez bezpłatne dostarczanie podręczników szkolnych; przez możliwość pobierania nauki w szkole w języku ojczystym; przez stworzenie warunków do samokształcenia.
Karta praw podstawowych:
Artykuł 14: Prawo do nauki
1. Każdy ma prawo do nauki i dostępu do kształcenia zawodowego i ustawicznego.
2. Prawo to obejmuje możliwość korzystania z bezpłatnej nauki obowiązkowej.
3. Wolność tworzenia, z właściwym poszanowaniem zasad demokratycznych, instytucji oświatowych i prawo rodziców do zapewnienia wychowania i nauczania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi, filozoficznymi i pedagogicznymi są szanowane, zgodnie z ustawami krajowymi regulującymi korzystanie z tej wolności i tego prawa.
Prawo do bezpłatnej nauki obowiązkowej.... Nie ma to jak prawa przyznane przez lewicę. Na tej samej zasadzie mamy prawo do obowiązkowego zatrzymania się na czerwonym świetle.
Konstytucja ZSRR:
Artykuł 49
Każdy obywatel ZSRR ma prawo wnoszenia do organów państwowych i organizacji społecznych
propozycji mających na celu udoskonalenie ich działalności oraz krytykowania niedociągnięć w pracy.
Osoby urzędowe zobowiązane są w przyjętym ustawowo terminie rozpatrywać propozycje i wnioski obywateli, udzielać na nie odpowiedzi oraz podejmować niezbędne środki. Prześladowanie za krytykę jest zabronione.
Osoby prześladujące za krytykę są pociągane do odpowiedzialności.
Karta Praw Podstawowych:
Artykuł 44: Prawo petycji
Każdy obywatel Unii i każda osoba fizyczna lub prawna mające miejsce zamieszkania lub statutową siedzibę w Państwie Członkowskim mają prawo petycji do Parlamentu Europejskiego.
Artykuł 41: Prawo do dobrej administracji
1. Każdy ma prawo do bezstronnego i rzetelnego załatwienia jego sprawy w rozsądnym terminie przez instytucje, organy i agencje Unii.
2. Prawo to obejmuje:
- prawo każdej osoby do osobistego przedstawienia sprawy, zanim zostanie podjęty indywidualny środek mogący negatywnie wpłynąć na jej sytuację;
- prawo każdej osoby dostępu do akt jej sprawy, z zastrzeżeniem poszanowania uprawnionych interesów poufności oraz tajemnicy zawodowej i handlowej;
- obowiązek administracji uzasadniania swoich decyzji.
3. Każda osoba ma prawo domagania się od Wspólnoty naprawienia, zgodnie z zasadami ogólnymi wspólnymi dla praw Państw Członkowskich, szkody wyrządzonej przez jej instytucje lub jej pracowników przy wykonywaniu ich funkcji.
4. Każda osoba może zwrócić się pisemnie do instytucji Unii w jednym z języków traktatowych i musi otrzymać odpowiedź w tym samym języku.
Konstytucja ZSRR:
Artykuł 52
Obywatelom ZSRR zapewnia się wolność sumienia, to jest prawo wyznawania dowolnej religii
lub niewyznawania żadnej, uprawiania kultów religijnych lub prowadzenia propagandy ateistycznej.
Rozbudzanie wrogości i nienawiści w związku z wierzeniami religijnymi jest zakazane. Kościół w ZSRR jest oddzielony od państwa, a szkoła — od kościoła.
Karta Praw Podstawowych:
Artykuł 10: Wolność myśli, sumienia i religii
1. Każdy ma prawo do wolności myśli, sumienia i religii. Prawo to obejmuje wolność zmiany religii lub światopoglądu oraz wolność uzewnętrzniania, indywidualnie lub wspólnie z innymi, publicznie lub prywatnie, swej religii lub światopoglądu poprzez uprawianie kultu, nauczanie, praktykowanie i uczestniczenie w obrzędach.
Konstytucja ZSRR:
Artykuł 41
Obywatele ZSRR mają prawo do wypoczynku. Prawo to zagwarantowane jest przez ustanowienie
dla robotników i pracowników tygodnia pracy nie przekraczającego 41 godzin, skróconego dnia pracy dla szeregu zawodów i rodzajów produkcji, skróconego czasu pracy w nocy; przez udzielanie corocznych płatnych urlopów oraz dni cotygodniowego wypoczynku, a także rozszerzenie sieci placówek kulturalno-oświatowych i leczniczych, rozwój masowego sportu, kultury fizycznej i turystyki, przez stworzenie sprzyjających warunków
wypoczynku w miejscu zamieszkania oraz innych warunków racjonalnego wykorzystania wolnego czasu.
Czas trwania pracy i wypoczynku kołchoźników regulują kołchozy.
Karta praw podstawowych:
Artykuł 31: Należyte i sprawiedliwe warunki pracy
1. Każdy pracownik ma prawo do warunków pracy uwzględniających jego zdrowie, gwarantujących mu bezpieczeństwo i godność.
2. Każdy pracownik ma prawo do ograniczenia maksymalnego wymiaru czasu pracy, okresów dziennego i tygodniowego odpoczynku oraz do corocznego płatnego urlopu.
Konstytucja ZSRR:
Artykuł 16
Ekonomika ZSRR stanowi jednolity kompleks gospodarki narodowej, obejmujący wszystkie ogniwa społecznej produkcji, podziału i wymiany na terytorium kraju. Zarządzanie ekonomiką odbywa się na podstawie państwowych planów rozwoju gospodarczego i społecznego, z uwzględnieniem zasad branżowej i terytorialnej, przy łączeniu centralnego kierownictwa z gospodarczą samodzielnością i inicjatywą przedsiębiorstw, zjednoczeń i innych organizacji. Aktywnie wykorzystuje się przy tym rozrachunek gospodarczy, zysk i koszt własny oraz inne dźwignie i bodźce ekonomiczne.
Artykuł 18
W interesie pokolenia obecnego i przyszłych pokoleń w ZSRR podejmuje się niezbędne kroki
do ochrony i naukowo uzasadnionego, racjonalnego wykorzystania ziemi i jej bogactw, zasobów
wód, świata roślinnego i zwierzęcego, do utrzymania w czystości powietrza i wody, do zapewnienia
reprodukcji bogactw naturalnych i poprawy środowiska naturalnego.
Traktaty UE + Karta praw podstawowych:
WYRAŻAJĄC MOCNĄ WOLĘ popierania postępu gospodarczego i społecznego swych narodów poprzez urzeczywistnienie rynku wewnętrznego oraz umacnianie spójności i ochrony środowiska, przy uwzględnieniu zasady zrównoważonego rozwoju, oraz prowadzenia polityk, które zapewnią, że integracji gospodarczej towarzyszyć będzie równoczesny postęp w innych dziedzinach,
---
Artykuł 37: Ochrona środowiska
Wysoki poziom ochrony środowiska i poprawa jego jakości muszą być zintegrowane z politykami Unii i zapewnione zgodnie z zasadą stałego rozwoju.
itd
Użytkownik nexus6 edytował ten post 30.09.2011 - 00:18