Napisano 06.01.2012 - 22:29
Napisano 07.01.2012 - 19:41
17:40, 07.01.2012 /Human Rights Watch
HRW: Na Węgrzech prawa człowieka zagrożone
WĘGRY TERAZ "NIE SPEŁNIŁYBY KRYTERIUM WEJŚCIA DO UE"
- Ingerencje węgierskiego rządu w wolność mediów i niezawisłość sądów zagrażają prawom człowieka - twierdzi Human Rights Watch. W ocenie organizacji po ostatnich zmianach w prawie Węgry nie spełniłyby wymogów niezbędnych do przyjęcia przez Unię Europejską. HRW apeluje do Brukseli i Waszyngtonu o reakcję.
HRW wydała specjalne oświadczenie na temat Węgier w związku z niedawną zmianą konstytucji i szeregiem istotnych zmian w prawie dokonanych na przestrzeni minionego roku. Inicjatywy Fideszu wywołały sprzeciw części społeczeństwa i opozycji, który przejawia się w wielotysięcznych demonstracjach na ulicach Budapesztu.
Zagrożenie dla ludzi?
W ocenie organizacji, ostatnie inicjatywy ustawodawcze rządu Orbana naruszają system obrony praw człowieka, niezależność systemu sądowniczego i „podstawowych instytucji gwarantujących demokrację.” – Władze nie przedstawiły żadnego wiarygodnego uzasadnienia tych kroków – twierdzi HRW.
Według organizacji, Fidesz i rząd dzięki zmianom w prawie mogą teraz „arbitralnie ingerować” w sądownictwo i media, co jest poważnym naruszeniem praw człowieka. Natomiast zmiany w ordynacji wyborczej mają na celu, według HRW, nic innego jak danie partii rządzącej przewagi podczas przyszłych wyborów. W wyniku zmian w systemie obrony praw człowieka i demokracji, Węgry teraz nie spełniłyby wymagań stawianych przed państwami aspirującymi do akcesji do UE.
Benjamin Ward, zastępca szefa HRW na Europę i Azję Centralną
- W wyniku tych zmian w systemie obrony praw człowieka i demokracji, Węgry teraz nie spełniłyby wymagań stawianych przed państwami aspirującymi do akcesji do UE – powiedział Benhamin Ward, zastępca szefa HRW na obszar Europy i Azji centralnej. – Sytuacja wymaga zdecydowanej reakcji zarówno UE jak i USA – dodał.
Według Warda, Komisja Europejska powinna wszcząć procedury prowadzące do podjęcia ewentualnych sankcji. Ponadto USA miałyby sprawdzić, czy zmiany w węgierskim prawie nie naruszają zobowiązań kraju jako członka NATO. – Sojusz wymaga istnienia i funkcjonowania systemu demokratycznego, oraz respektowania wolności osobistej, praw człowieka i rządów prawa – napisał Ward.
Nowa wizja Węgier
Sprzeciw części społeczeństwa, organizacji pozarządowych i UE rodzi przede wszystkim nowa konstytucja, która weszła w życie pierwszego stycznia. Ustawa zasadnicza wraz z nowymi ustawami znacząco wzmacniają władzę rządu i zmieniają ordynację wyborczą na korzyść partii dużych, czyli głównie Fideszu. Niektóre zmiany są tak głęboko idące, że "Financial Times" nazwał to "konstytucyjnym zamachem stanu".
W Brukseli największe obawy rodzą zapisy dotyczące zwiększenia kontroli rządu nad bankiem centralnym. - Jeszcze w grudniu ostrzegaliśmy Węgry, że nie ma możliwości przyjęcia tych reform bez pogwałcenia niezależności banku centralnego. Przewodniczący Barosso napisał nawet w tej sprawie list - mówił rzecznik Komisji Europejskiej Olivier Bailly.
mk/tr
Źródło: www.tvn24.pl
Użytkownik Sentinel edytował ten post 07.01.2012 - 19:42
Napisano 07.01.2012 - 20:03
Napisano 11.01.2012 - 19:58
17:40, 11.01.2012 /PAP
Bruksela chce "wymusić obowiązki" na Węgrzech
BUDAPESZT ODPOWIADA: GOTOWI DO KONSULTACJI
Komisja Europejska nasiliła presję na Węgry, zapowiadając otwarcie procedur karnych w celu wymuszenia zmiany budzących kontrowersje nowych przepisów, w tym ustawy ograniczającej niezależność banku centralnego. Decyzje mają zapaść w przyszłym tygodniu. "Jako strażniczka traktatów Komisja ubolewa, że niektóre z nowych przepisów mogą naruszać prawo unijne" - głosi komunikat KE, która wezwała, by Węgry jak najszybciej same dokonały zmian przepisów, które wzbudziły krytykę węgierskiej opozycji oraz komentatorów i mediów w niektórych krajach UE. Jako strażniczka traktatów Komisja ubolewa, że niektóre z nowych przepisów mogą naruszać prawo unijne - Komisja Europejska.
Podkreślając, że jeszcze trwa ostateczna analiza najnowszych zmian węgierskiego prawa o charakterze konstytucyjnym i nie przesądzając wyniku tej analizy, KE zastrzegła sobie prawo do "podjęcia każdych kroków, jakie uzna za stosowne, włączając w to możliwość wszczęcia procedury o naruszenie unijnych przepisów na podstawie art. 258 traktatu". KE precyzuje w komunikacie swoje zastrzeżenia. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie niezależności banku centralnego; reformy sądownictwa w tym zwłaszcza obniżenie obowiązkowego wieku emerytalnego z 70 do 62 lat; ograniczenie niezależności urzędu ds. ochrony danych.
"W oparciu o mocne postawy prawne"
"Służby Komisji zakończą analizę prawną w nadchodzących dniach. To pozwoli komisarzom, w oparciu o mocne postawy prawne, powziąć odpowiednie decyzje na następnym posiedzeniu 17 stycznia. Komisja jest gotowa w pełni wykorzystać swoje prerogatywy, by zapewnić, że kraje członkowskie wypełniają swoje obowiązki, które przyjęły jako członkowie UE" - zapowiedziano w komunikacie. KE podkreśliła, że stabilny porządek prawny, którego podstawą są rządy prawa i który zapewniają m.in. wolność mediów, poszanowanie zasad demokracji i praw podstawowych, jest "najlepszą gwarancją zaufania ze strony obywateli oraz partnerów i inwestorów, co jest szczególnie kluczowe w czasach kryzysu".
Gotowość do ustępstw?
Tymczasem w poniedziałek rząd Węgier zadeklarował gotowość do ustępstw ws. kontrowersyjnego prawa o banku centralnym, co KE i MFW postawiły jako warunek pomocy finansowej. To stanowisko powtórzył w środę sam premier. "Węgry pozostają gotowe do kontynuowania konsultacji na temat wszystkich kwestii podniesionych przez KE; do negocjowania i poszukiwania rozwiązania" - głosi komunikat wydany przez biuro premiera Viktora Orbana. "Węgry są państwem prawa, a rząd jest przywiązany do europejskich, uniwersalnych wartości" - podkreślono w komunikacie.
20 stycznia komisarz ds. walutowych Olli Rehn spotka się z węgierskim ministrem odpowiedzialnym za pomoc finansową dla Węgier Tamasem Fellegim. Nowa, przyjęta tuż przed Nowym Rokiem, ustawa o węgierskim banku centralnym (MNB) odbiera jego szefowi prawo wyboru zastępców oraz zwiększa liczbę członków Rady Monetarnej z siedmiu do dziewięciu, przy czym sześciu ma być mianowanych przez parlament, gdzie większość absolutną ma partia Fidesz premiera Viktora Orbana. Zarówno KE, jak i MFW ogłosiły, że nie wydadzą decyzji w sprawie nowej pomocy rzędu 15-20 mld euro, o jaką zwrócił się w grudniu rząd Węgier, dopóki nie zostanie wyjaśniona sprawa niezależności banku centralnego.
Pakiet kontrowersyjny
W grudniu węgierski parlament przyjął cały pakiet budzących kontrowersje rozporządzeń przejściowych do konstytucji stanowiących de facto jej część. Kontrowersje budzi też sama nowa konstytucja, która weszła w życie 1 stycznia. W nowelizacji opozycyjna partia socjalistyczna została uznana za "organizację przestępczą" jako dziedziczka partii komunistycznej; zmodyfikowano też pracę parlamentu: parlamentarna większość będzie mogła uchwalać ustawy w ciągu dwóch dni, a nawet jednego dnia, bez prawdziwej debaty. Ponadto oburzenie obserwatorów wywołała ostatnio utrata częstotliwości przez opozycyjne Klubradio.
Także w środę Komisja Europejska skrytykowała Węgry za to, że nie realizują przyjętego planu trwałego ograniczania deficytu finansów publicznych i zaleciła otwarcie nowego etapu procedury dyscyplinującej wobec tego kraju, co może prowadzić do sankcji w postaci odebrania przysługujących funduszy spójności.
\\mtom
Źródło: www.tvn24.pl
Użytkownik Sentinel edytował ten post 11.01.2012 - 19:59
Napisano 11.01.2012 - 21:42
Proszę i zaczynają się naciski z Brukseli na suwerenne bądź co bądź państwo aby się dostosowało do wymagań biurokratów brukselskich. A może niech tak w tej sprawie samo węgierskie społeczeństwo się wypowie???
Użytkownik sharpMarv edytował ten post 11.01.2012 - 21:42
Napisano 18.01.2012 - 20:51
16:13, 18.01.2012 /PAP
Orban broni konstytucji. Gotów do współpracy z UE
DEBATA O WĘGRZECH W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM
Premier Węgier Viktor Orban podkreślił w czasie środowej debaty w Parlamencie Europejskim, że zastrzeżenia Komisji Europejskiej nie dotyczą nowej węgierskiej ustawy zasadniczej, a wynikłe problemy między Brukselą a Budapesztem mogą zostać szybko rozwiązane. Szef Komisji Europejskiej apeluje o "ochronę zasad i swobód obywatelskich" na Węgrzech. Ani jeden punkt konstytucji nie został zakwestionowany prawnie - Victor Orban, premier Węgier.
Premier Węgier Viktor Orban podkreślił w czasie środowej debaty w Parlamencie Europejskim, że zastrzeżenia Komisji Europejskiej nie dotyczą nowej konstytucji Węgier, a wynikłe problemy między Brukselą a Budapesztem mogą zostać szybko rozwiązane. Szef rządu zaapelował w Strasburgu do UE o "wsparcie transformacji na Węgrzech".
- Ani jeden punkt konstytucji nie został zakwestionowany prawnie - powiedział Orban. Nowa ustawa zasadnicza obowiązuje od początku 2012 roku.
Zdaniem premiera Węgier, wynikłe problemy mogą zostać "szybko rozwiązane". Wyjaśnił, że w przyszłym tygodniu spotka się z szefem KE Jose Manuelem Barroso. - Mam nadzieję, że osiągniemy wyniki - powiedział Orban.
Apel Barroso
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział podczas debaty, że otrzymał pismo od premiera Węgier Viktora Orbana, w którym sygnalizuje on zamiar współpracy z KE. Barroso zaapelował do Węgier, by dowiodły zaangażowania w demokrację.
- Apeluję o ochronę zasad i swobód obywatelskich - oświadczył Barroso.
//gak
Źródło: www.tvn24.pl
Użytkownik Sentinel edytował ten post 18.01.2012 - 20:51
Napisano 18.01.2012 - 21:13
Proszę i zaczynają się naciski z Brukseli na suwerenne bądź co bądź państwo aby się dostosowało do wymagań biurokratów brukselskich. A może niech tak w tej sprawie samo węgierskie społeczeństwo się wypowie???
Napisano 18.01.2012 - 23:20
Napisano 19.01.2012 - 08:25
Osiris, więc czemu społeczeństwo Węgierskie wręcz protestowało przeciwko Orbanowi.
Fidasz miesza władzę wykonawczą z ustawodawczą i dodatkowo kręci z władzą sądowniczą. To już przestaje być demokracja, tylko dyktat jednej partii.
Użytkownik osiris edytował ten post 19.01.2012 - 08:25
Napisano 19.01.2012 - 09:08
Prawie dokładnie ten scenariusz mamy w Polsce w wykonaniu PO i co z tym zrobimy?
Rewolucję?
Napisano 19.01.2012 - 21:39
Napisano 19.01.2012 - 22:32
Wolne media mają - chyba - tylko wspólnego z wolnością co telewizja religia.tv (produkt TVN-u) z religią.Nie było mnie, ale informacje o protestach były i w mainstreamie i na stronach typu:
http://wolnemedia.net/
Napisano 20.01.2012 - 01:05
Napisano 20.01.2012 - 07:50
Napisano 20.01.2012 - 10:10
Użytkownik osiris edytował ten post 20.01.2012 - 10:11
0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych