Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zamach stanu w unijnym państwie!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Demokracja (102 użytkowników oddało głos)

Czy demokracja jest dobrym ustrojem?

  1. Tak (9 głosów [8.82%])

    Procent z głosów: 8.82%

  2. Głosowano Nie (51 głosów [50.00%])

    Procent z głosów: 50.00%

  3. Głosowano Tak i nie (41 głosów [40.20%])

    Procent z głosów: 40.20%

  4. Nie wiem (1 głosów [0.98%])

    Procent z głosów: 0.98%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#16

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nacjonalizacja jest wdrażana tuż po kryzysie. Tak było w latach międzywojennych i jak widać - teraz. W czasie kryzysu ludzie myślą bardziej o swoich tyłkach, więc i nacjonalizm ma tutaj większą popularność. Niestety jak historia pokazała, prowadził on do radosnego mordowania w kraju i za granicą. :P

Gospodarka jest nastawiona na istnienie banków, stety czy niestety. Są one przeznaczone do zdobywania kapitału przez firmy, dla zwiększenia inwestycji. Niestety ludzie uwielbiają kredyty konsumenckie - to już ich problem.
  • 0



#17 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

17:40, 07.01.2012 /Human Rights Watch

HRW: Na Węgrzech prawa człowieka zagrożone
WĘGRY TERAZ "NIE SPEŁNIŁYBY KRYTERIUM WEJŚCIA DO UE"


- Ingerencje węgierskiego rządu w wolność mediów i niezawisłość sądów zagrażają prawom człowieka - twierdzi Human Rights Watch. W ocenie organizacji po ostatnich zmianach w prawie Węgry nie spełniłyby wymogów niezbędnych do przyjęcia przez Unię Europejską. HRW apeluje do Brukseli i Waszyngtonu o reakcję.

HRW wydała specjalne oświadczenie na temat Węgier w związku z niedawną zmianą konstytucji i szeregiem istotnych zmian w prawie dokonanych na przestrzeni minionego roku. Inicjatywy Fideszu wywołały sprzeciw części społeczeństwa i opozycji, który przejawia się w wielotysięcznych demonstracjach na ulicach Budapesztu.

Zagrożenie dla ludzi?

W ocenie organizacji, ostatnie inicjatywy ustawodawcze rządu Orbana naruszają system obrony praw człowieka, niezależność systemu sądowniczego i „podstawowych instytucji gwarantujących demokrację.” – Władze nie przedstawiły żadnego wiarygodnego uzasadnienia tych kroków – twierdzi HRW.

Według organizacji, Fidesz i rząd dzięki zmianom w prawie mogą teraz „arbitralnie ingerować” w sądownictwo i media, co jest poważnym naruszeniem praw człowieka. Natomiast zmiany w ordynacji wyborczej mają na celu, według HRW, nic innego jak danie partii rządzącej przewagi podczas przyszłych wyborów. W wyniku zmian w systemie obrony praw człowieka i demokracji, Węgry teraz nie spełniłyby wymagań stawianych przed państwami aspirującymi do akcesji do UE.

Benjamin Ward, zastępca szefa HRW na Europę i Azję Centralną

- W wyniku tych zmian w systemie obrony praw człowieka i demokracji, Węgry teraz nie spełniłyby wymagań stawianych przed państwami aspirującymi do akcesji do UE – powiedział Benhamin Ward, zastępca szefa HRW na obszar Europy i Azji centralnej. – Sytuacja wymaga zdecydowanej reakcji zarówno UE jak i USA – dodał.

Według Warda, Komisja Europejska powinna wszcząć procedury prowadzące do podjęcia ewentualnych sankcji. Ponadto USA miałyby sprawdzić, czy zmiany w węgierskim prawie nie naruszają zobowiązań kraju jako członka NATO. – Sojusz wymaga istnienia i funkcjonowania systemu demokratycznego, oraz respektowania wolności osobistej, praw człowieka i rządów prawa – napisał Ward.

Nowa wizja Węgier

Sprzeciw części społeczeństwa, organizacji pozarządowych i UE rodzi przede wszystkim nowa konstytucja, która weszła w życie pierwszego stycznia. Ustawa zasadnicza wraz z nowymi ustawami znacząco wzmacniają władzę rządu i zmieniają ordynację wyborczą na korzyść partii dużych, czyli głównie Fideszu. Niektóre zmiany są tak głęboko idące, że "Financial Times" nazwał to "konstytucyjnym zamachem stanu".

W Brukseli największe obawy rodzą zapisy dotyczące zwiększenia kontroli rządu nad bankiem centralnym. - Jeszcze w grudniu ostrzegaliśmy Węgry, że nie ma możliwości przyjęcia tych reform bez pogwałcenia niezależności banku centralnego. Przewodniczący Barosso napisał nawet w tej sprawie list - mówił rzecznik Komisji Europejskiej Olivier Bailly.

mk/tr

Źródło: www.tvn24.pl


Użytkownik Sentinel edytował ten post 07.01.2012 - 19:42

  • 0

#18

Beren.
  • Postów: 111
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak widać premier Orban wcielił w życie IV RP. Wszystko na temat polityki zagranicznej(odcięcie się od innych). Chcą zapewne zrobić izolacjonizm w kształcie takim, jak przeżyły go USA od lat 20 XX wieku. Najbardziej mi szkoda ludzi bo jakiś osioł rządzi się tylko dlatego, że chce wygonić socjalistów z kraju. Takie rządy prawicy w Polsce? Nie, dziękuję! Już wolę socjalizm.
  • -5

#19 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

Proszę i zaczynają się naciski z Brukseli na suwerenne bądź co bądź państwo aby się dostosowało do wymagań biurokratów brukselskich. A może niech tak w tej sprawie samo węgierskie społeczeństwo się wypowie???

17:40, 11.01.2012 /PAP

Bruksela chce "wymusić obowiązki" na Węgrzech
BUDAPESZT ODPOWIADA: GOTOWI DO KONSULTACJI


Komisja Europejska nasiliła presję na Węgry, zapowiadając otwarcie procedur karnych w celu wymuszenia zmiany budzących kontrowersje nowych przepisów, w tym ustawy ograniczającej niezależność banku centralnego. Decyzje mają zapaść w przyszłym tygodniu.
"Jako strażniczka traktatów Komisja ubolewa, że niektóre z nowych przepisów mogą naruszać prawo unijne" - głosi komunikat KE, która wezwała, by Węgry jak najszybciej same dokonały zmian przepisów, które wzbudziły krytykę węgierskiej opozycji oraz komentatorów i mediów w niektórych krajach UE. Jako strażniczka traktatów Komisja ubolewa, że niektóre z nowych przepisów mogą naruszać prawo unijne - Komisja Europejska.

Podkreślając, że jeszcze trwa ostateczna analiza najnowszych zmian węgierskiego prawa o charakterze konstytucyjnym i nie przesądzając wyniku tej analizy, KE zastrzegła sobie prawo do "podjęcia każdych kroków, jakie uzna za stosowne, włączając w to możliwość wszczęcia procedury o naruszenie unijnych przepisów na podstawie art. 258 traktatu". KE precyzuje w komunikacie swoje zastrzeżenia. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie niezależności banku centralnego; reformy sądownictwa w tym zwłaszcza obniżenie obowiązkowego wieku emerytalnego z 70 do 62 lat; ograniczenie niezależności urzędu ds. ochrony danych.

"W oparciu o mocne postawy prawne"


"Służby Komisji zakończą analizę prawną w nadchodzących dniach. To pozwoli komisarzom, w oparciu o mocne postawy prawne, powziąć odpowiednie decyzje na następnym posiedzeniu 17 stycznia. Komisja jest gotowa w pełni wykorzystać swoje prerogatywy, by zapewnić, że kraje członkowskie wypełniają swoje obowiązki, które przyjęły jako członkowie UE" - zapowiedziano w komunikacie. KE podkreśliła, że stabilny porządek prawny, którego podstawą są rządy prawa i który zapewniają m.in. wolność mediów, poszanowanie zasad demokracji i praw podstawowych, jest "najlepszą gwarancją zaufania ze strony obywateli oraz partnerów i inwestorów, co jest szczególnie kluczowe w czasach kryzysu".

Gotowość do ustępstw?


Tymczasem w poniedziałek rząd Węgier zadeklarował gotowość do ustępstw ws. kontrowersyjnego prawa o banku centralnym, co KE i MFW postawiły jako warunek pomocy finansowej. To stanowisko powtórzył w środę sam premier. "Węgry pozostają gotowe do kontynuowania konsultacji na temat wszystkich kwestii podniesionych przez KE; do negocjowania i poszukiwania rozwiązania" - głosi komunikat wydany przez biuro premiera Viktora Orbana. "Węgry są państwem prawa, a rząd jest przywiązany do europejskich, uniwersalnych wartości" - podkreślono w komunikacie.

20 stycznia komisarz ds. walutowych Olli Rehn spotka się z węgierskim ministrem odpowiedzialnym za pomoc finansową dla Węgier Tamasem Fellegim. Nowa, przyjęta tuż przed Nowym Rokiem, ustawa o węgierskim banku centralnym (MNB) odbiera jego szefowi prawo wyboru zastępców oraz zwiększa liczbę członków Rady Monetarnej z siedmiu do dziewięciu, przy czym sześciu ma być mianowanych przez parlament, gdzie większość absolutną ma partia Fidesz premiera Viktora Orbana. Zarówno KE, jak i MFW ogłosiły, że nie wydadzą decyzji w sprawie nowej pomocy rzędu 15-20 mld euro, o jaką zwrócił się w grudniu rząd Węgier, dopóki nie zostanie wyjaśniona sprawa niezależności banku centralnego.

Pakiet kontrowersyjny


W grudniu węgierski parlament przyjął cały pakiet budzących kontrowersje rozporządzeń przejściowych do konstytucji stanowiących de facto jej część. Kontrowersje budzi też sama nowa konstytucja, która weszła w życie 1 stycznia. W nowelizacji opozycyjna partia socjalistyczna została uznana za "organizację przestępczą" jako dziedziczka partii komunistycznej; zmodyfikowano też pracę parlamentu: parlamentarna większość będzie mogła uchwalać ustawy w ciągu dwóch dni, a nawet jednego dnia, bez prawdziwej debaty. Ponadto oburzenie obserwatorów wywołała ostatnio utrata częstotliwości przez opozycyjne Klubradio.

Także w środę Komisja Europejska skrytykowała Węgry za to, że nie realizują przyjętego planu trwałego ograniczania deficytu finansów publicznych i zaleciła otwarcie nowego etapu procedury dyscyplinującej wobec tego kraju, co może prowadzić do sankcji w postaci odebrania przysługujących funduszy spójności.

\\mtom

Źródło: www.tvn24.pl


Użytkownik Sentinel edytował ten post 11.01.2012 - 19:59

  • 0

#20

sharpMarv.
  • Postów: 178
  • Tematów: 14
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Proszę i zaczynają się naciski z Brukseli na suwerenne bądź co bądź państwo aby się dostosowało do wymagań biurokratów brukselskich. A może niech tak w tej sprawie samo węgierskie społeczeństwo się wypowie???


Ale po co? Od wypowiadania sie w takich sprawach maja rzad ktory sami wybrali. Spojrzmy prawdzie w oczy: w dzisiejszych czasach, czasach globalizacji, kraje nie maja prawdziwej suwerennosci, no moze poza glownymi graczami ale nawet oni dostaja ostatnio po dupie. Tu jakas agencja rantingowa obnizy ocene przykaldowego panstwa, tu jakias miedzynarodowa instytucja wypowie sie negatywnie i juz problemy gospodarcze gotowe. Inwestorzy zaczynaja sie wynosic ze swoja gotowka, znikaja miejsca pracy, wszystko drozeje i w tym momecie nawet gdyby spoleczenstwo moglo sie wypowiedziec to i tak zaglosuje zgodnie z zamierzeniami "blizej nieokreslonej sily".

Użytkownik sharpMarv edytował ten post 11.01.2012 - 21:42

  • 0

#21 Gość_Sentinel

Gość_Sentinel.
  • Tematów: 0

Napisano

16:13, 18.01.2012 /PAP

Orban broni konstytucji. Gotów do współpracy z UE
DEBATA O WĘGRZECH W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM


Premier Węgier Viktor Orban podkreślił w czasie środowej debaty w Parlamencie Europejskim, że zastrzeżenia Komisji Europejskiej nie dotyczą nowej węgierskiej ustawy zasadniczej, a wynikłe problemy między Brukselą a Budapesztem mogą zostać szybko rozwiązane. Szef Komisji Europejskiej apeluje o "ochronę zasad i swobód obywatelskich" na Węgrzech.
Ani jeden punkt konstytucji nie został zakwestionowany prawnie - Victor Orban, premier Węgier.

Premier Węgier Viktor Orban podkreślił w czasie środowej debaty w Parlamencie Europejskim, że zastrzeżenia Komisji Europejskiej nie dotyczą nowej konstytucji Węgier, a wynikłe problemy między Brukselą a Budapesztem mogą zostać szybko rozwiązane. Szef rządu zaapelował w Strasburgu do UE o "wsparcie transformacji na Węgrzech".

- Ani jeden punkt konstytucji nie został zakwestionowany prawnie - powiedział Orban. Nowa ustawa zasadnicza obowiązuje od początku 2012 roku.

Zdaniem premiera Węgier, wynikłe problemy mogą zostać "szybko rozwiązane". Wyjaśnił, że w przyszłym tygodniu spotka się z szefem KE Jose Manuelem Barroso. - Mam nadzieję, że osiągniemy wyniki - powiedział Orban.

Apel Barroso

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział podczas debaty, że otrzymał pismo od premiera Węgier Viktora Orbana, w którym sygnalizuje on zamiar współpracy z KE. Barroso zaapelował do Węgier, by dowiodły zaangażowania w demokrację.

- Apeluję o ochronę zasad i swobód obywatelskich - oświadczył Barroso.

//gak

Źródło: www.tvn24.pl


Użytkownik Sentinel edytował ten post 18.01.2012 - 20:51

  • 0

#22 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Proszę i zaczynają się naciski z Brukseli na suwerenne bądź co bądź państwo aby się dostosowało do wymagań biurokratów brukselskich. A może niech tak w tej sprawie samo węgierskie społeczeństwo się wypowie???


Były wybory, to się wypowiedziało i wystarczy.
Ile razy mają się wypowiadać? Tyle ile trzeba żeby wyszło jak trzeba dla UE?

W Grecji jak premier wypowiedział się za referendum, to zleciał ze stołka w hukiem.
Społeczeństwa w UE nie mają decydować tylko płacić i basta.

MYLO, nadajesz niczym rasowy dziennikarz TVN24. Gratulacje!
  • -1

#23

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Osiris, więc czemu społeczeństwo Węgierskie wręcz protestowało przeciwko Orbanowi. Jeśli ktoś wygrał wybory, nadal nie ma prawa zmieniać zasad funkcjonowania państwa by utrwalić swoją władzę.

Gdybyś wybrał partie, która nagle po wygranej zmienia konstytucje, utrwala swoją władzę, wprowadza mechanizmy które umożliwiają jej kontrolowanie Trybunału Konstytucyjnego i Banku Centralnego - to dalej uważałbyś że to ta sama partia którą wybrałeś? Nie jestem pewien czy Fidasz w programie wyborczym obiecywał to co teraz robi.
Fidasz miesza władzę wykonawczą z ustawodawczą i dodatkowo kręci z władzą sądowniczą. To już przestaje być demokracja, tylko dyktat jednej partii.
  • 0



#24 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Osiris, więc czemu społeczeństwo Węgierskie wręcz protestowało przeciwko Orbanowi.


A skąd wiesz?
Byłeś tam że tak twierdzisz czy z papki podanej przez media mainstreamowe to wywnioskowałeś?
Jak media potrafią zmanipulować rzeczywistość to mamy wręcz klasyczny przykład z 11 listopada gdzie cała uwaga mediów była skierowana na kilkusetosobowej grupie chuliganów a zignorowano i wręcz zatuszowano kilkudziesięciotysięczną POKOJOWĄ manifestację.


Fidasz miesza władzę wykonawczą z ustawodawczą i dodatkowo kręci z władzą sądowniczą. To już przestaje być demokracja, tylko dyktat jednej partii.


Prawie dokładnie ten scenariusz mamy w Polsce w wykonaniu PO i co z tym zrobimy?
Rewolucję?

Użytkownik osiris edytował ten post 19.01.2012 - 08:25

  • 0

#25

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie było mnie, ale informacje o protestach były i w mainstreamie i na stronach typu:

http://wolnemedia.net/

Bo głównie informacje czerpie z takich małych portali.


Ludzie mają prawo kontrolować władzę i jeśli władza wymyka się spod kontroli, może ją zrzucić.

Prawie dokładnie ten scenariusz mamy w Polsce w wykonaniu PO i co z tym zrobimy?
Rewolucję?


Jest wiele analogii, ale jednak Orban jest znacznie bardziej skrajny w czynach. Można zrobić rewolucje, ale najpierw znajdźmy następce.
  • 0



#26

reformator.
  • Postów: 307
  • Tematów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Problem w tym że Węgrzy stosują iście lewicowe i socjalistyczne sposoby prowadzenia polityki gospodarczej. Nie wiem dlaczego tak zatwardziali wydawałoby się prawicowcy zdradzają swoje idee w najważniejszej kwestii czyli w gospodarce.

Demokracja natomiast jest jak najbardziej ustrojem do niczego. Powinna ją zastąpić monarchia konstytucyjna z demokracją lokalną. To znaczy ludzie powinni wybierać władze lokalne ale nie państwowe. Monarcha powinien łączyć władzę ustawodawczą i wykonawczą a nad wszystkim powinna czuwać konstytucja i Trybunał.
  • 0

#27 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

Nie było mnie, ale informacje o protestach były i w mainstreamie i na stronach typu:

http://wolnemedia.net/

Wolne media mają - chyba - tylko wspólnego z wolnością co telewizja religia.tv (produkt TVN-u) z religią.

Jak chcesz poczytać naprawdę wolne media to zapraszam na takie strony jak "NowyEkran", Niepoprawni.pl, Niezależna.pl, wpolityce.pl................etc.
  • 2

#28

Avenarius.
  • Postów: 894
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wygląda na to że zamach stanu został z łatwością stłumiony poprzez zakręcenie kurka z kasą. Bez dopływu pożyczek Orban nie byłby w stanie fundować dłużej chleba i igrzysk (świadczeń socjalnych) swoim poddanym, a bez tego lud wznieciłby rozruchy, które przedstawionoby w mediach jako rewolucję przeciw autorytarnej tyranii (w rzeczywistości rewolucje nie mające charakteru narodowowyzwoleńczego nigdy nie wybuchaja z powodu braku wolności, tylko z błędnego przekonania że obalenie reżimu doprowadzi do poprawy sytuacji materialnej), dając świetne pretekst do siłowej interwencji na modłę Libijską, gdyby "siły wolnościowe" okazały się zbyt słabe do samodzielnego obalenia rządu.
  • 0

#29

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

osiris@

Wolne Media są bardzo dobrym portalem i z ma jak najbardziej związek z wolnością. Tworzy go Maurycy Hawranek. Cenie ten portal bo nie gada tylko o polityce. Są tam artykuły ze wszystkich stron. Są ekologiczne, lewicowe, prawicowe. Wiele wieści ze świata. Z tego co widziałem to to co podałeś to są strony z bardzo wąskiego grona Gazety Polskiej i innej umiarkowanej prawicy. Wolne Media są o wiele bardziej wolne.
  • 0



#30 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

MYLO, to że TY tak postrzegasz ten portal to Twoja sprawa ale nie zmuszaj innych by owa strona była i dla nich autorytetem i wyrocznią w sprawach polityczno - gospodarczych.
Dlatego twierdzenie że społeczeństwo wystąpiło przeciwko premierowi jest - moim zdaniem - nieuprawnione.
To tylko zdanie tej strony oraz Twoje.
To jest podobne nastawienia jak twierdzenie że gdy kilku mało znaczących polityków czy celebrytów wyda krytyczne oświadczenie dla pewnych stacji w Polsce jest przyczyną twierdzenia iż cały świat się z nas śmieje.

Użytkownik osiris edytował ten post 20.01.2012 - 10:11

  • 1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych