Wczoraj, po dyskusji redaktorów do protestu postanowiła przystąpić Wikipedia, której angielska wersja zostanie wyłączona na 24 godziny. Każdego dnia tylko tą wersję Wikipedii odwiedza 25 milionów użytkowników. Strony Wikipedii w trakcie trwania protestu pozostaną czarne. Współtwórca Wikipedii zaleca amerykańskim uczniom odrobienie pracy domowej przed zamknięciem Wikipedii Podobne w skutkach protesty zapowiedziały również m.in. Fundacja Mozilla, twórcy gry Minecraft oraz serwisu społecznościowego Reddit, który w grudniu miał 2 miliardy odsłon. Twórcy WordPressa postanowili inaczej zaprotestować przeciwko SOPA oraz PIPA — zachęcają do publikowania artykułów na temat spornych ustaw.
Przeciwko ustawie opowiedziały się również Amazon, AOL, CloudFlare, eBay, Facebook, Twitter, Zynga i Google. Ten ostatni — poza byciem liderem piractwa — wydał poradnik dla webmasterów, którzy chcieliby wyłączyć swoje strony w ramach protestu, bez negatywnych skutków na ich pozycje w wynikach wyszukiwania. W skrócie Google prosi twórców stron, aby w odpowiedzi serwera zwracały kod błędu 503 (Service Unavailable), jednak nie dla pliku robots.txt. Ponadto Matt Cuts z Google zachęca obywateli USA, aby Ci dzwonili do swoich kongresmenów i zachęcali ich do głosowania przeciwko ustawie.
SOPA oraz PIPA budzą wiele emocji również wśród firm, które teoretycznie te ustawy powinny chronić. Wyłączenie swojego serwisu, zamknięcie na jeden dzień dostępu do programu beta gry Firefall oraz bojkot targów E3 zapowiedziała firma Red 5 Studios. Targi E3 organizowane są przez Entertainment Software Association, która jest wśród organizacji popierających uchwalenie kontrowersyjnych przepisów. Aby wszystko jeszcze bardziej skomplikować, 3 członków ESA: 38 Studios, Electronic Arts, Epic Games, Nvidia, Nintendo, Sony odcięło się od działań ESA. Przeciwko SOPA i PIPA jest również sklep internetowy Good Old Games.
Największym pechowcem jak dotąd jest chyba firma GoDaddy — jeden z największych rejestratorów domen internetowych na świecie. Jej poparcie dla ustaw spowodowało masowe transfery domen do konkurencyjnych firm. Rejestrator dosyć szybko wycofał się z popierania ustawy, która na celownik bierze jego klientów. „Zamachem” na domeny internetowe zaniepokojony jest Parlament Europejski, który sprzeciwia się możliwości przejmowania dowolnej domeny globalnej (.com, .net, .org) przez rząd Stanów Zjednoczonych.
Nie można zapominać również o zwolennikach ustawy, którzy chcą zabezpieczyć swoje interesy. Mimo iż lista popierających ustawy organizacji maleje to nadal jest spora, wśród firm popierających wprowadzenie SOPA i PIPA są m.in. BMI, BMG, CBS, Marvell, MPA, MasterCard, NBC Universal, Time Warner, Visa oraz nieco zaskakujące: Coty, L’Oreal oraz Zumba Fitness .
Walka o cenzorskie ustawy trwa. Celowo na dzień protestu wybrano 18 stycznia, ponieważ jest to dzień ponownego rozpoczęcia prac nad spornymi zapisami. Senatorzy będą głosowali za przyjęciem Stop Online Piracy Act oraz Protect IP Act już za tydzień, 24 stycznia. Jak można się sprzeciwić SOPA i PIPA? Przykład GoDaddy wskazuje, że najszybciej działają głosy oddane portfelem — warto zapoznać się z kompletną listą firm, które popierają tego typu przepisy.
Wszystko wskazuje na to, że prace nad SOPA utknęły w martwym punkcie. Przewodniczący większości w Izbie Reprezentantów Eric Cantor zapewnił, że prace nad Stop Online Piracy Act nie posuną się naprzód dopóki nie zostanie osiągnięty kompromis. Oznacza to, że jutrzejsze wysłuchanie zostanie przełożone. Prace nad Protect IP Act (póki co) nie zostaną wstrzymane, a głosowanie nadal zaplanowane jest na 24 stycznia.
Opracowanie: Tomasz Janusz
dobreprogramy.pl
Użytkownik dżekson edytował ten post 19.01.2012 - 09:05